Mojich 7 najobľúbenejších vlakov vo svete + videá

Mojich 7 najobľúbenejších vlakov vo svete + videá

Som nadšenec vlakovej dopravy a vždy keď sa dá, tak využijem tento „staromódny“ spôsob dopravy. Doteraz som využil vlaky vo viac ako 40 krajinách sveta. Mojich 7 najobľúbenejších vlakov vo svete + videá vás prevedie nielen najrýchlejšími, ale aj zvláštnymi vlakmi.

Irán

O tejto moslimskej krajine si niekedy myslíme, že doprava je tu na horšej úrovni ako u nás na Slovensku. Aj ja som bol priam šokovaný, aké vlaky a služby majú v Iráne. Vlaková doprava spája najdôležitejšie iránske mestá a je takisto skvelou alternatívou na nočné cestovanie. Práve v Iráne som vyskúšal lôžkový vlak na trase Teherán – Tabriz.

Za lístok v hodnote asi 7 eur som dostal nielen 1. triedu, ktorá bola klimatizovaná, čistá a voňavá, ale aj palubný servis v podobe kávy, čaju, malého olovrantu a džúsu. Nie je to Orient expres, ale služby či presnosť ma veľmi príjemne prekvapili.

Pozri si na videu, ako to v takom vlaku vyzerá a porozmýšľaj, či predsa nevyužiješ vlaky pri návšteve tejto legendami opradenej krajiny.

Uzbekistan

Táto bývalá sovietska republika investovala nemalé finančné prostriedky do komfortu na železniciach. Aj keď je Uzbekistan v HDP ďaleko za Slovenskom, môžete sa tu previezť jedným z najrýchlejších vlakov v Strednej Ázii.

Nastupujem do rýchlovlaku na pravidelnej linke Taškent – Samarkand. Keby som vlak len tak odfotil a dal vám hádať, s ktorou krajinou by ste si ho spojili, asi by ste povedali Japonsko. Omyl.

Vlak španielskej výroby tu premáva už zopár rokov a vyše 400-kilometrovú vzdialenosť prejde za 2 hodiny. Na niektorých úsekoch dosiahne rýchlosť aj 250 km za hodinu. Všetko je tu krásne, voňavé a čisté. Sprievodcovia vedia nielen excelentne po anglicky, ale aj pravidelne roznášajú široký sortiment občerstvenia.

Ja hlavne oceňujem, že mám nielen dostatok miesta na nohy, ale v tejto polopúštnej krajine funguje aj klimatizácia. Vlak vôbec nemešká a prichádza nie na minútu, ale na sekundu presne. A cena? Okolo 20 eur. Takýmto vlakom sa vieš previezť v Uzbekistane na trase Taškent – Samarakand – Buchara. Od budúceho roka by mala pripadnúť aj nová linka do historického mesta Chiva, všetky hlavné turistické mestá budú krásne prepojené a čas sa skráti na minimum.

Vietnam

Vietnam som navštívil asi 20-krát, ale ešte som nemal príležitosť sa previezť legendárnym vlakom na trase Saigon – Hanoj. Až pred dvoma rokmi sa mi to konečne podarilo a rozhodol som sa previezť lôžkovým vlakom vyše 1 700 kilometrov. 2 noci a 1 deň cez rozmanitú krajinu, kde sa za oknom striedajú ryžové políčka, historické mestá či pestrofarebné dedinky. Keď si k tomu dáš skvelú vietnamskú kávu, o zážitok máš postarané. A koľko stojí lístok? Cca 45 eur.

India

Keď som prvýkrát nastúpil do indického vlaku na trase Gorakhpur – Váránasí, tak som sa zaprisahal, že už takýmto vlakom nikdy nepôjdem. A dnes? Aj napriek tomu, že vlaky v tejto krajine drasticky meškajú (na vzdialenosti 618 kilometrov aj 12 hodín), tak som si ich natoľko obľúbil, že vždy keď sem prídem, prosto musím ísť. A neuveríte, prednedávnom otvorili prvý indický rýchlovlak na trase Dillí – Agra.

Japonsko

Kto by nepoznal šinkanzen? Len si predstav, že vzdialenosť 814 kilometrov prejde vlak za necelé 4 hodiny a na sekundu presne. Tieto vlaky sú také presné a rýchle, že výrazne konkurujú vnútroštátnej leteckej doprave.

Kongo

Rýchlosť je relatívna. Najrýchlejší spôsob dopravy je vlak, aj keď ide na vzdialenosti 300 kilometrov vyše 8 hodín. Ale ísť po miestnych cestách či po rieke, tak vlak je stále najrýchlejší!!!

Vlakové trate tu postavili Belgičania, aby mohli čo najrýchlejšie odviezť prírodné bohatstvo z tejto rovníkovej krajiny. A ak máš šťastie, zažiješ aj parný rušeň, ktorý sa  lenivo šinie cez krásny prales.

Transsibírska magistrála

Čo ľudí láka prejsť vyše 9-tisíc kilometrov, cestovať v kupé 8 dní a prejsť cez niekoľko časových zón? To sa nedá vysvetliť, to sa musí zažiť. Aj ja som patril medzi nechápavých, kým som túto najlegendárnejšiu cestu neprešiel prvýkrát. A asi som sa zbláznil, lebo odvtedy som tu bol ešte sedemkrát!

Chceli by ste ísť s nami na zájazd, kde by ste išli vlakom? Pozrite si našu ponuku viď tu

Máte otázky na článok „Mojich 7 najobľúbenejších vlakov vo svete + videá“? Dajte do komentu a radi odpovieme

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.