Havana, hlavne mesto Kuby, bolo v roku 2014 spolu s ďalšími šiestimi inými vyhlásené za jeden z novodobých 7 mestských divov sveta. Táto anketa mala spopularizovať výdobytky vedy, techniky a architektúry našej civilizácie za posledné storočia. Medzi výhercov sa taktiež dostali bolívijský La Paz, juhoafrický Durban, katarská Doha, malajzíjske Kuala Lumpur a filipínsky Vigan.

Všetky tieto mestá majú určite skvelé miesta, ale osobne cítim, že nie všetky si svoje umiestnenie vo finálovej sedmičke zaslúžia. Preto som sa rozhodol zostaviť svoj vlastný zoznam 7 mestských divov sveta. Tento článok vám ich predstaví. Do zoznamu som však uviedol len mestá, ktoré som navštívil. Preto vám tam môže kopec úžasných miest ako Kapské mesto, Hong Kong, či Káthmandú chýbať. Miest bolo však len sedem a už aj takto išlo o nesmierne náročné rozhodovanie. Zaplakal som aj nad vyradením Istanbulu. Doteraz rozmýšlam, ktoré mesto vyhodiť a nahradiť ho týmto európsko-ázijským skvostom.

Čo myslíte, ktoré mestá zo svetového výberu si svoje miesto ustrážili?

  1. Edinburgh – aj keď Európa ponúka nepreberné množstvo prekrásnych historických miest, hlavné mesto Škótska patrí k tomu najlepšiemu, čo na starom kontinente máme. Svojim vzhľadom a architektúrou pripomína väčší a známejší Londýn, ku ktorému pridáva škótsky šarm a kompaktnosť. Môžete sa tu pohybovať v historických uličkách, ktoré si pamätajú tisícročnú históriu mesta z čias Márie Stuartovny a ešte omnoho ďalej. Mestu dominuje rozsiahly hradný komplex na kopci, ktorému sekunduje hora Arthur’s Seat s krásnymi výhľadmi na mesto. Jednou z najzaujímavejších častí mesta je však ulica The Royal mile (Kráľovská míľa), ktorá klesá od bývalého sídla kráľov na Edinburgskom hrade až po dnešnú rezidenciu britských panovníkov Holyrood Palace. Keď k tomu pridáte najväčší svetový umelecký festival Edinburgh Festival Fringe, ktorý sa odohráva priamo v uliciach mesta, tak nie je dôvod aby ste si hlavné mesto Škótska nezamilovali.
  1. Tbilisi – hlavné mesto Gruzínska je bezpochyby jedno z mojich najobľúbenejších miest vôbec. Prirástlo mi k srdcu svojou živelnosťou a miešaním rôznych štýlov. Taký architektonický chaos, ktorý sa vám okamžite dostane pod kožu, zažijete málokde. Mieša sa tu sovietsky brutalizmus s tradičnou kaukazskou architektúrou, cárskym Ruskom, historickými kostolíkmi, ktoré si pamätajú rannú epochu kresťanstva, perzskými či osmanskými vplyvmi a taktiež modernými presklenými budovami, ktoré boli do tohto zvláštneho mixu pridané v poslednej dekáde. V Tbilisi nájdete naozaj takmer všetko. Mesto môžete sledovať z novej lanovky, ktorá prechádza ponad mesto až k hradnej pevnosti Narikala. Pozrite si Tbili našimi očami.
  1. Havana – perla Karibiku často krát nazývaná aj drahokamom španielskej koloniálnej koruny. Hlavné mesto Kuby je podľa môjho názoru tým najkrajším z krásnych miest sveta. Hneď po vašom príchode pochopíte, že toto mesto muselo byť kedysi naozajstným skvostom. Bohužiaľ 60 rokov socializmu na ňom zanechalo hlboké šrámy a dnes je skôr pripomienkou toho, čím by mohlo byť keby … Keby boli peniaze, keby neboli sankcie, keby sa opravilo, keby sa domy nerozpadávali, keby tu vládol iný režim a podobne. Aj napriek tomu že Havana dneška je vo veľkej miere poznačená svojim rozpadom, stále patrí k tomu najkrajšiemu čo na planéte máme. Pridáva k tomu jeho príjemná klíma, nesmierne rozsiahle historické centrum, historické hotely a bohaté koloniálne rezidencie niekdajších priemyselníkov, ako aj všadeprítomné americké veterány, pripomínajúce zašlú slávu mesta.
  1. La Paz – hlavné mesto Bolívie nepatrí medzi architektonicky krásne mestá sveta, ale prvý pohľad naň vám bezpochyby vyrazí dych. Toto mesto má bezpochyby genius loci, a preto bezpochyby patrí aj medzi našich 7 mestských divov sveta.Nachádza sa v úzkej kotline, ktorej okraj leží vo výške 4000 metrov nad morom a domy sa ťahajú vysoko po okolitých svahoch. Scenériu tohto najvyššie položeného mesta sveta dotvárajú početné šesťtisícovky naokolo. Na mnohé z nich môžete dokonca v prípade záujmu vystúpiť, keďže La Paz je mekkou pre adrenalínových nadšencov. Okrem vysokých hôr, pokrytých večným snehom, tu môžete zažiť aj adrenalínovú jazdu na horských bicykloch. Ide o cestu smrti, na ktorej klesnete z výšky takmer 5000 metrov do amazónskej džungle a prekonáte tak viac ako 3500 metrov prevýšenia. Taktiež môžete v La Paz zažiť lokálnu zábavu nazývanú cholita wrestling, kde miestne ženy z indiánskych etník zápasia v tradičných krojoch jedna proti druhej. Ak by vám nestačilo, môžete sa spustiť na lane tvárou dole z jedného z hotelov La Pazu a zažiť voľný pád v ruchu tohto veľkomesta. A to ani nespomíname najväčšiu sústavu transportných lanoviek sveta, ktorá zjednodušuje dopravu v tomto kolose. Práve z nej najlepšie pochopíte komplexitu La Paz. Úžasné hlavné mesto Bolívie môžete zažiť aj s nami.
  1. Tokyo – mesto miest, hlavné mesto Japonska a najväčšie mesto sveta. O New Yorku sa hovorí ako o hlavnom meste sveta, ale ja som pevne presvedčený, že keby Japonci hovorili o niečo lepšie anglicky, bolo by ním Tokyo. Toto mesta má totiž všetko. Mieša sa tu tradičná architektúra Japonska so supermodernými presklenými stavbami zajtrajška v dokonalom mixe. V meste nájdete rušné biznisové štvrte, technologické komplexy, prekrásne a tiché parky, ale aj zábavné zóny plné svetiel a blikania. Každá z nich má odlišný charakter a vy sa nebudete vedieť prestať diviť. Keď k tomu pripočítate takmer dokonalý transportný systém a ikonický stratovulkán Mt. Fuju v pozadí, rýchlo pochopíte, prečo je Tokyo jedným z najúžasnejších miest sveta.
  1. Cartagena de Indias – ďalšia perla Karibiku na mojom zozname. Len máloktoré svetové koloniálne mesto sa svojou krásou vyrovná pompéznosti kolumbíjskej Cartageny. Kedysi sa  cesta drvivej väčšiny juhoamerického bohatstva začínala práve v dokonale chránenom prírodnom prístave Cartageny. Práve preto tu bola vybudovaná jedna z najväčších pevností Karibiku, ktorá chránila toto malebné mesto. Jeho niekdajšie bohatstvo je vidieť na každom kroku. Mohutné mestské hradby, prekrásne koloniálne domy s popínavými rastlinami v historickom centre, moderná štvrť Bocagrande s presklenými mrakodrapmi či dnes hipsterská zóna Getsemani s barmi a reštauráciami dokonale dotvárajú atmosféru tohto mesta. Keď k tomu pripočítate mestské pláže a okolité karibské ostrovy s gýčovitými scenériami, tak pochopíte, prečo som Cartagenu pridaj na zoznam mojich 7 mestských divov sveta. Ak chcete jej mágiu zažiť spolu s nami, pridajte sa k nám na zájazd do Kolumbie.
  1. Rio de Janeiro – mesto bohov si určite zaslúžili svoje miesto medzi najlepšou sedmičkou. Máloktoré svetové mesto sa svojou scenériou vyrovná Riu. Toto pulzujúce mesto je zasadené do zeleného tropického prostredia v zálive Guanabára, ktorý poskytuje mestu nielen prekrásne ikonické večne zelené hory, ale aj jeho legendárne široké pieskové pláže. Práve Copacabana, Leme, Ipanema, Leblon, Botafogo či Flamengo patria k tomu najlepšiemu čo toto mesto ponúka. Ich scenéria so skalnými zubmi v pozadí dotvára panorámu tohto fantastického mesta. Skvelé taktiež je, že žiadna z pláži Rio de Janeira nie je súkromná (okrem dvoch vojenských). Prístup tak máte všade. K mystike Rio de Janeiro nepochybne pridávajú aj známe favely, alebo dediny mizérie, kde žijú najchudobnejší obyvatelia mesta. Často sú spájané s násilím, drogami či prostitúciou, ale v mnohých sa situácia dramaticky zlepšuje. Keď tu budete, nevyhnite sa preto ich návšteve. Samozrejme, len so sprievodcom. Ak by ste chceli Rio zažiť, môžete aj s nami.

Moje najobľúbenejšie mestá sveta, ktorými sú Viedeň, Praha a Budapešť som však do tohto zoznamu naschval neuviedol. Pre našinca sú príliš bežné a je relatívne jednoduché ich navštíviť. Avšak minimálne 2 z nich do tohto zoznamu bezpochyby patria. A čo myslíte vy? Ktoré mestá vám na zozname chýbajú? Dajte nám vedieť v komentároch.

Ak by ste si chceli prečítať článok o Martinových 10 najobľúbenejších mestách sveta, môžete to spraviť na tomto odkaze.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahoj Peto,

ja by som tam z miest ktore som navstivila pridala Sydney v Australii, kolonialne mesto Antigua v Guatemale, Fez v Maroku a Samarkand v Uzbekistane.

Ahoj Petra,

všetko sú to fantastické mestá a každé z nich som zvažoval na zoznam posledných 7. Ale nakoniec prevážili iné. Antigua prehrala s Cartagenou :p