Keď plánujem cesty do sveta, tak sa snažím, aby som navštívil krajinu počas nejakého sviatku. Podľa môjho názoru vtedy človek viac prenikne do danej kultúry a viac pochopí domácich. Počas mojich ciest do 184 krajín som zažil veľké množstvo osláv a vyberám tie, ktoré mi najviac prirástli k srdcu. Moje najobľúbenejšie sviatky vo svete sú tieto…
Holi – Nepál, India
Holi je najpopulárnejší hinduistický sviatok, ktorý sa oslavuje hlavne v Indii a v Nepále. S veľkým nadšením sa však k hinduistom pripájajú aj moslimovia, kresťania či ateisti. Sviatok Holi sa oslavuje od nepamäti. Podľa legendy si chcel populárny boh Krišna zobrať svoju nastávajúcu, ale bál sa, že ho odmietne kvôli jeho hnedej pokožke. Na radu svojej mamy si na seba dal niekoľko farieb, aby svoju milú oklamal.
Dnes je sviatok Holi spojený aj zo začiatkom jari, kedy si Nepálčania berú dovolenky a pripravujú verejnú veselicu. Keďže ide o pohyblivý sviatok, každý rok pripadá na iný dátum, väčšinou v marci či februári. Slávi sa počas splnu indického mesiaca falgún. Už deň pred samotným Holi však ľudia zapaľujú vatry, robia ohňostroje a hlasno sa zabávajú. Ľudia sa s radosťou ohadzujú rôznofarebnými práškami a polievajú vodou. Je to vyjadrenie radosti zo života a berie sa to ako zábava a príjemná spoločenská udalosť. Farba je navyše symbolom zdravia, ktorá má mať liečivé účinky.
Najpestrofarebnejšie Holi býva v indickom Mumbaji a Mathure, ale aj v nepálskom Káthmandú na hlavnom námestí Durbar. Domáci si berú dovolenky, už vopred kupujú vrecká s farbami, prúdia sem zástupy zábavy chtivých turistov z celého sveta.
Každý kto počas sviatkuHoli vyjde na ulicu, musí byť pripravený, že dostane zásah dávkou farby alebo vody. V tento deň v podstate neplatia žiadne pravidlá spoločenského bontónu. Ak vás niekto obsype farbou, môžete mu to pokojne vrátiť. Je jedno, či ide o niekoho z vyššej či nižšej kasty, ženu či staršieho alebo o vášho šéfa či spoločensky vyššie postaveného človeka. V tento deň sa nikto neuráža. Ľudia sa tiež vzájomne navštevujú, snažia sa pomeriť s niekým, s kým sa pohádali, obdarúvajú sa darčekmi. Obchodníci už niekoľko týždňov vopred predávajú farby z prírodných zdrojov. Medzi tradičné patria oranžová, červená, žltá, zelená, modrá, purpurová, hnedá a čierna.
Nepálsky Nový rok
Ešte v Nepále ostaneme. Moje najobľúbenejšie sviatky vo svete sú väčšinou v Nepále 🙂 Táto chudobná krajina má toľko sviatkov, že to až pravda nie je. Ak navštívite Nepál počas sviatku Holi, vydržte ešte pár dní a choďte do mesta Bhaktapur, ktoré je od Káthmandu len 22 kilometrov.
Nepálsky Nový rok sa oslavuje v celej krajine, ale najzaujímavejšiu oslavu zažijete v meste Bhaktapur. Počas slávnosti sa nielen spieva, hrá a tancuje, ale najmä sa ťahá veľký drevený voz s božstvom ako symbol prosperity. Noc pred Novým rokom sa rodiny, ale najmä mladí ľudia stretávajú a vyrazia spoločne do ulíc. Mladí chodia večer do barov, na koncerty a zabávajú sa. Väčšie mestá organizujú koncerty s nepálskymi hudobnými hviezdami, prípadne aj ohňostroje. Ak plánujete návštevu Nepálu v čase Nového roka, najlepšiu večernú atmosféru a zábavu zažijete v štvrti Thamel v hlavnom meste Káthmandu.
Samotný Nový rok sa oslavuje cez deň. Rodiny sa slávnostne oblečú a vyrazia na hlavné námestie (Durbar Square), kde sa konajú kultúrne programy. Každé mesto a dedina má svoju slávnosť. Najpôsobivejšie oslavy nepálskeho Nového roka sú však jednoznačne v meste Bhaktapur. Ako to v Bhaktapure prebieha? V deň Nového roka sa tu zíde takmer desaťtisíc ľudí. Na hlavnom námestí sa konajú tanečné a hudobné vystúpenia, ktoré sledujú tisícky Nepálcov zo schodov stredovekých pagod a historických budov. Oslavy majú veľmi zaujímavú, priam stredovekú atmosféru. Hlavným bodom programu je moment, keď cez mesto prevedú hlavné božstvo na velikánskom stredovekom drevenom voze. Božstvu prinášajú ľudia obety, napríklad kvety, ryžu či sliepky, ktoré sú na mieste zabité. Na voze visia zvončeky, ktoré si Nepálci prikladajú k hlavám, pretože vraj prinášajú šťastie.
Naadam – Mongolsko
Naadam je najväčší mongolský národný sviatok, ktorý sa slávi každoročne v mesiaci júl. Naadam prebieha po celej krajine, takže zažiť ho môžete na rozľahlých zelených pláňach Mongolska, ako aj na hlavnom štadióne v Ulanbátare. Počas Naadamu účastníci súperia v troch tradičných súťažných disciplínach: zápasenie, lukostreľba a konské preteky. V 90-tych rokoch bola pridaná nová, štvrtá disciplína, tzv. kostičky (ankle bone shooting).
Ženy sa môžu zúčastniť všetkých súťažných disciplín s výnimkou zápasenia. Podľa mongolskej legendy sa totiž jedna amazonka zapojila do súťaže a porazila všetkých mužských zápasníkov. Odvtedy vraj musia zápasníci nosiť jednotný kostým s odhalenou hruďou, aby tak vylúčili ženské účastníčky a vyhli sa opakovanéu poníženiu. Súťaže v žiadnom prípade nie sú iba o športovom výkone a sile. Všetky disciplíny sú sprevádzané spevom, tancom, herectvom či určitou dávkou predvádzania sa. Pri lukostreľbe napríklad rozhodcovia nie sú statickí, ale pri dostrele zdvihnú ruky hore, čím naznačia výsledok a popritom si uvoľnene spievajú. Pokiaľ ide o konské preteky, súťaž je rozdelená do kategórií podľa veku koňov. Jedným z najpopulárnejších okamihov celého Naadamu sú preteky 5-ročných koní neďaleko Ulanbátaru, na ktoré sa chodia pozrieť desiatky tisíc Mongolov. Preteky majú rôzne vzdialenosti, od 15 do 28 km a džokejmi sú iba deti vo veku od 5 do 13 rokov. V Mongolsku je bežné, že deti sa naučia jazdiť na koni už v útlom veku. Ak sa zapoja aj do pretekov na koní, reprezentujú tradíciu a hrdosť celej rodiny. Jazdec musí byť totiž čo najľahší, ale veľmi skúsený. Tieto preteky sú totiž považované za najťažšie na svete. Detskí džokeji jazdia veľmi často bez sedla či bosí, ich príchod do cieľa sprevádza jasot publika a prach za konskými kopytami. Víťazný kôň získa titul „Najlepší z 10 000“. Prvýkrát takto koňa nazvali po pretekoch v roku 1697. Darkhan Chin Van bol vtedy dojatý víťazstvom bieleho koňa jedného chudobného muža. Nariadil, aby pre neho zložili pieseň s názvom „Najlepší z desaťtisíc“, ktorá je odvtedy národnou hymnou konských pretekov. Mimochodom, mongolské povery hovoria, že Mongol bez koňa je ako vták bez krídel.
Čínsky Nový rok
Čínsky nový rok je jeden z najzaujímavejších sviatkov v juhovýchodnej Ázii. Čínsky nový rok je ľuďmi žijúcimi mimo Číny označovaný aj ako Lunárny nový rok. Sviatok začína prvým dňom prvého lunárneho mesiaca a končí 15. dňom. Juhovýchodná Ázia oslavuje tento nový rok viac ako náš Silvester. Silná čínska komunita, ktorá je prítomná v mnohých veľkomestách ázijského sveta, ale aj vo svetových metropolách (New York, Sydney, San Francisco atď.), sa na tieto dni pripravuje veľmi dôsledne. Nielen nákupmi, ale aj spôsobom osláv. Počas osláv zažijete dračí tanec a hlavne ohňostroje.
Ak plánujete návštevu juhovýchodnej Ázie počas tohto sviatku, treba počítať s preplnenými ubytovacími zariadeniami a zvýšenými cenami. Sviatok je spojený s mnohými národnými dňami pokoja a ľudia vyrazia na známe turistické miesta. Čiže tak pláže, ako aj mestá budú preplnené.
Kumbh Mela
Vedeli si o najväčšom sviatku v Indii, ktorého sa zúčastní takmer 80 miliónov pútnikov, aby sa ponorili do rieky, ktorá ich očistí od všetkých hriechov? Mal som šťastie, že takýto sviatok som zažil na vlastnej koži pred 3 rokmi. V roku 2019 máš aj ty príležitosť zažiť Kumbh Mela, ktorý patrí medzi najväčšie sviatky na našej planéte.
Každé štyri roky sa uskutoční veľká Mela, kedy sa celá India zíde na dohodnutom mieste. Pútnici, veriaci, ale aj bežní obyvatelia prídu v daný dátum, aby sa ponorili do posvätnej rieky. Do toho sa hrá, spievajú náboženské piesne, je sa vegetariánska strava, nepije alkohol a vzývajú sa hinduistické božstvá.