Miesto, kde vznikol Taliban alebo ako sme sa tam dostali + unikátne fotografie

Miesto, kde vznikol Taliban

Viete, na akom mieste vznikol Taliban? Dokázali by ste ukázať na mape, kde si Mulla Omar povedal, že dá nový kurz Afganistanu? A ako nám vôbec napadlo vybrať sa tam?

Na jednej strane je idea a na druhej realizácia. V hlave môže vzniknúť hocičo, ale otázka je, či sa to vôbec dá uskutočniť. „Na to zabudni. Vieš vôbec, o čom hovoríme?“ schladil ma fixer pri zmienke o návšteve náboženskej školy pri Kandahare, ktorú postavil vlastnými rukami mulla Omar. „Vidím to nereálne, ale za otázku nič nedáme. Dávam tomu jedno percento.“ Vzápätí vstupujeme do budovy ministerstva v Kandahare, kde sa vydávajú povolenia na všetko, čo chceme vidieť. Najprv diktujeme tie miesta, ktoré by mal vidieť každý návštevník. Tálib v čiernom turbane nás pozorne počúva a nedáva vôbec najavo svoje emócie. Mám pocit, akoby som bol na skúške a rezultát príde až na konci. Tento bývalý bojovník s orlím zrakom si nás neustále prezerá. Niečo mu nejde do hlavy. Položí nám niekoľko otázok a chce jasné a rýchle odpovede. Cítim, že nesmie prísť žiadne zaváhanie. Nakoniec si sadne za stôl a krasopisne napíše povolenie. To nám otvára dvere na všetky miesta, ktoré chceme vidieť. Keď nás ešte obdaruje úsmevom, využijem to a spýtam sa, či môžeme ísť aj do mešity, kde vznikol Taliban. Pozrie na nás a prikývne. Na jednej strane sa teším a na druhej sa mi to zdá zvláštne. Chcem ísť na miesto, kde vzniklo hnutie, ktoré odsudzujem? Nie je to rovnaké, akoby som chcel navštíviť miesto, kde vznikla NSDAP? Je to len primitívna cestovateľská túžba či aj reálny záujem, aby som niektoré veci pochopil? Som divný?

Miesto, kde vznikol Taliban
Pred bránami miesta, kde vznikol TAliba

Mulla Omar

Väzby medzi mullom Omarom a bin Ládinom pochádzajú ešte z čias, keď boli bojovníkmi proti sovietskej okupácii Afganistanu v rokoch 1979 89. Mullah Omar veľmi bránil svojho priateľa pred obvineniami, že zosnoval ničivé útoky na Svetové obchodné centrum a Pentagon. Obvinil USA zo snahy zakryť ich vlastné spravodajské zlyhanie. Traduje sa, že bin Ládin aspoň čiastočne financoval ovládnutie Afganistanu Talibanom. Dokonca sa predpokladalo, že mulla Omar si vzal najstaršiu dcéru bin Ládina za manželku a že bin Ládin si mohol vziať za štvrtú manželku jednu z dcér mullu Omara.

Mulla Omar bol iba nižším veliteľom síl, ktoré vzdorovali sovietskej okupácii. Nikdy ani nevelil v teréne počas bleskovej vojny Talibanu v rokoch 1994 96, ktorá vyvrcholila dobytím Kábulu.

Lokalizované povstanie, ktoré viedol proti bývalým mudžahedínom v oblasti Kandaháru v roku 1994, si však získalo veľký rešpekt a niektorí ho považujú za katalyzátor hnutia Taliban, ktorého vznik nasledoval.

Žiadny západný novinár sa nikdy nestretol s mullom Omarom, ktorý prakticky všetky kontakty s okolitým svetom prenechal svojmu ministrovi zahraničia Wakilovi Ahmadovi Mutawakkilovi.

Pravé oko mullovi poškodili črepiny, keď v 80. rokoch bojoval proti sovietskym okupantom Afganistanu. Keď bol Taliban pri moci, zriedka opúšťal mesto Kandahar, kde býval vo veľkom dome, ktorý mu údajne postavil bin Ládin. Za vlády mullu Omara bol v Afganistane pod kontrolou Talibanu uvalený prísny výklad islamského práva. Ženy odrádzali od toho, aby opustili svoje domovy, bolo im odopreté školstvo a zamestnanie a boli nútené úplne sa zahaľovať. Ženy, ktoré uznali za vinné z cudzoložstva, boli ukameňované, homosexuálov rozdrvili pod tehlovými múrmi, zlodejom amputovali ruky a osoby obvinené z vraždy verejne popravené . Edikty mullu Omara zahŕňali rozsudok smrti pre každého, kto konvertoval na iné náboženstvo, ako aj neslávne známy príkaz zničiť staroveké sochy Budhu v krajine Bamiyan. Pád Talibanu a strata moci boli na hony vzdialené optimizmu, ktorý privítal ich príchod do Kábulu v polovici 90. rokov, keď ich mnohí obyčajní Afganci vítali ako predzvesť ukončenia chaosu spôsobeného rokmi občianskej vojny.

Miesto, kde vznikol Taliban
Na tomto mieste to celé vzniklo
Miesto, kde vznikol Taliban
Celú mešitu dal postaviť vraj Omar

Ideme na miesto vzniku

To miesto sa nachádza asi 28 kilometrov na západ od Kandaharu. Všade okolo nás sú dediny, ktoré žijú z poľnohospodárstva. Tvoria ich jednoduché hlinené chatrče, kde bývajú veľmi početné rodiny. Vôbec by vám nenapadlo, že tu zúril veľmi silný odboj nielen proti Sovietom, ale aj spojeneckým vojskám. Tu mulla Omar bojoval proti okupantom a nakoniec aj proti centrálnej vláde. Mimo veľkých miest sa dokázalo spojiť pár bojovníkov a nastoliť vládu podľa ich výkladu koránu. Ako pôsobia miesta, kde sa písali dejiny, jedno, či veselé alebo smutné? Toto miesto pôsobí jednoducho. Pod týmto slovom si nepredstavujete nič negatívne či pozitívne. Je to také nudne jednoduché.

Hlinenú mešitu so školou chráni novostavba v podobe veľkého múru, ktorý strážia talibovia. Na ich očiach sa dá vidieť údiv, čo tu asi robíme. V roku 2001 to tu bombardovali spojenecké vojská. Odrazu sa tu zjavia biele tváre zo západu, proti ktorým bojovali. Lenže Taliban prikázal všetkým bojovníkom, aby vítali cudzincov a nekonali na vlastnú päsť. Plus máme papier z ministerstva, ktorý nám otvára dvere takmer všade.

Hneď sa nás ujme riaditeľ miestnej školy a vedie nás na miesto, ktoré je každému talibovi priam posvätné. „Dnes tu študuje 700 žiakov, od najmladších až po tých starších. Študuje sa tu korán a raz sa zo žiakov stanú učitelia, ktorí budú rozsievať vedomosti koránu a mullu Omara do celej krajiny.“ Stojíme pred malou hlinenou mešitou a školou, ktorú postavil Omar svojimi vlastnými rukami. „Tak tu sa to celé začalo,“ poviem si  potichu sám pre seba.

Viete ako vyzerá bašta Talibanu Kandahar?

Sme tu asi 30 minút. Neviem vyhodnotiť svoje pocity. Sú silné, zmiešané a zvláštne… Dlho premýšľam a na nič neprichádzam. Až neskôr sa mi  všetko spojilo do mozaiky poznania pod menom Afganistan. Zasa ma to  niekam posunulo.

Máte otázky na článok „Miesto kde vznikol Taliban“? Dajte do komentu a radi odpovieme.

Ďakujem kamarátovi Peťovi Dosedlovi a spolucestujúcemu za fotografie z tohto miesta

Chceli by ste s nami vycestovať do sveta a vidieť veci na vlastné oči? Tu je naša ponuka ciest, zájazdov a expedícii.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.