Malária

Malária je ochorením trópov a subtrópov. Až 40% svetovej populácie žije v oblastiach, kde sa toto ochorenie bežne vyskytuje. Ročne je vo svete diagnostikovaných asi 400 miliónov nových prípadov malárie, z nich 1,5 až 3 milióny zomiera, hlavne detí a tehotných žien. Smrtnosť je najvyššia v oblastiach s výskytom Plasmodium falciparum (tropická malária), teda v regiónoch tropickej Afriky, východnej Ázie, v južnom Pacifiku a v Amazonke.

Ochorenie vyvolávajú prvoky z rodu Plasmodium, ktoré prenášajú infikované samičky komára Anopheles. Zo 400 druhov Anophelov môže infekciu prenášať asi 80. Pre vývoj komára je potrebná voda, či už sladká, slaná, stojaca alebo tečúca. Aj keď dolet samičky tohto druhu komára nie je väčší ako 1,5 km, môže sa objaviť celkom na nečakaných miestach vďaka silným sezónnym vetrom. Aktivita cicania samičiek vrcholí po súmraku a okolo polnoci. V Ázii, Latinskej Amerike a v Afrike okolo 10. hodiny večer.

Malária je ochorením trópov a subtrópov. Až 40% svetovej populácie žije v oblastiach, kde sa toto ochorenie bežne vyskytuje. Ročne je vo svete diagnostikovaných asi 400 miliónov nových prípadov malárie, z nich 1,5 až 3 milióny zomiera, hlavne detí a tehotných žien. Smrtnosť je najvyššia v oblastiach s výskytom Plasmodium falciparum (tropická malária), teda v regiónoch tropickej Afriky, východnej Ázie, v južnom Pacifiku a v Amazonke. Riziko vzniku malárie klesá s nadmorskou výškou, ale v teplých oblastiach a niektorých obdobiach je vznik ochorenia možný až do nadmorskej výšky 3000 metrov.

Malária je vážnym ochorením cestovateľov a turistov prichádzajúcich z oblastí, kde sa malária nevyskytuje – ročne ochorie viac ako 10 000 (ide nielen o odhad z počtu hlásených ochorení, ale aj podľa liečby, nie sú zahrnuté prípady malárie, ktoré sa liečia priamo v endemických oblastiach).

Riziko ovplyvňuje

Ročné obdobie, navštívená oblasť, typ ubytovania, dĺžka expozície, preventívne opatrenia, individuálne správanie

Vysoký a stredný výskyt

    • Stredná a Južná Amerika: Belize, Bolívia, Brazília, Dominikánska republika, Francúzska Guyana, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Kolumbia, Mexiko, Nicaragua, Panama, Paraguaj, Peru, Salvádor, Surinam, Venezuela
    • Afrika: Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Čad, Džibutsko, Eritrea, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Južný Sudán, Kamerun, Keňa, Kongo, Konžská demokratická republika, Libéria, Mali, Madagaskar, Mauritánia, Mozambik, Namíbia, Niger, Nigéria, Pobrežie Slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Tanzánia, Togo, Uganda, Zambia
  • Ázia: Afganistan, Bangladéš, Filipíny, India, Indonézia, Irán, Jemen, Kambodža, Laos, Malajzia, Mjanmarsko, Nepál, Omán, Papua-Nová Guinea, Saudská Arábia, Singapur, Thajsko, Turecko, Vietnam

Hlavné príznaky

Prvým príznakom malárie môže byť únava. Potom sa objaví horúčka, často sprevádzaná triaškou, môže nasledovať bolesť hlavy, svalov, zvracanie, hnačka a kašeľ. Subjektívne môže ochorenie pripomínať chrípku. Popisované opakované vzplanutie ťažkostí (horúčky) v druhom, treťom alebo štvrtom dni, nie je dnes pre maláriu charakteristické. Preto pri objavení sa popisovaných ťažkostí po 6 dňoch po vystavení sa riziku (resp. po príchode do oblasti s výskytom malárie) v prvom rade treba uvažovať o malárii. Samozrejme niektoré ochorenia sa môžu objaviť až po roku po opustení oblastí s výskytom malárie.

Prevencia

  • Po zotmení noste dlhé nohavice a dlhé rukávy!
  • Používajte repelenty proti komárom a prostriedky na odpudzovanie hmyzu!
  • Používajte sieťky proti komárom! 

Profylaxia

Kde je indikovaná profylaxia je potrebné uvedomiť si, že je bezpodmienečne nutné dodržiavať predpísané intervaly pri užívaní lieku. Ani chemoprofylaxia neposkytuje 100% ochranu a je možné ochorieť. Nie každý znáša lieky bez problémov. Pokiaľ ťažkosti pri užívaní lieku nie sú výrazné, nemalo by sa užívanie bez odporučenia lekára prerušiť. Lieky (podľa druhu) je nutné užívať ešte 1 týždeň až 1 mesiac po návrate domov. Viac informácií na:

Inštitút očkovania
a cestovnej medicíny s. r. o.

Teslova 33, Bratislava 821 02
Tel: +421-2-44635473
Mobil: +421-915889054
www.inocem.skbakos@inocem.sk 

Zdroje:

Inštitút očkovania a cestovnej medicíny s.r.o. – http://www.inocem.sk/

Centers for Disease Control and Prevention – http://wwwnc.cdc.gov/travel/

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.