Lagos – najväčšie mesto Afriky

Lagos - najväčšie mesto Afriky

Čo si predstavíte, keď sa povie Lagos? Mesto v Nigérii, kde sa tisne najviac ľudí v Afrike? Alebo sa vaše myšlienky budú zaoberať bezpečnosťou? Je to mesto, po ktorom sa dá putovať, alebo klasická africká lokalita, kde toho veľa nenájdete? Lagos – najväčšie mesto Afriky vás možno prekvapí.

Uznávam, že Nigéria v dnešnom čase nie je vôbec vnímaná pozitívne. Viac-menej sa na nás hrnú informácie o rôznych únosoch teroristickou skupinou Boko Haram na severe krajiny, ktorá má podobné myšlienky ako Al Káida alebo ISIS. Určite vám v ušiach znejú príbehy o únosoch mladých dievčat touto zvrátenou teroristickou skupinou. Aká veľká je Nigéria, taká je aj vzdialenosť medzi severom a juhom – šialená. To, čo sa deje na severe pri čadských hraniciach, sa našťastie neopakuje v Lagose, najväčšom meste Afriky.

Lagos - najväčšie mesto Afriky

V Lagose som pobudol takmer týždeň počas našej cesty po Nigérii. Nie, nie je to veľa na 23-miliónové mesto, ktoré si žije úplne inak ako ostatné mestá v krajine. Napriek tomu, že Lagos už od roku 1991 nie je hlavným mestom, tak či tak je to oproti Abuji najsilnejšia ekonomika. Lagos je iná dimenzia – so svojou nezameniteľnou atmosférou, ktorá nie každému bude voňať a chutiť. Dalo by sa povedať, že Lagos si na prvý pohľad určite neobľúbite a budete sa sami seba pýtať, čo tam vlastne robíte.

Lagos - najväčšie mesto Afriky

Aj ja som sa pozeral na toto mesto ako vyoraná myš. Ten pocit by som prirovnal k prvému pohľadu na Indiu. Zmätok, bordel a nepredstaviteľný hluk. K tomu si pridajte neprehľadnú dopravnú šlamastiku a máte chaos menom Lagos. Keď som pristál na medzinárodnom letisku v Lagose, vôbec som sa necítil ako v krajine, ktorá patrí medzi najbohatšie v Afrike. Už pred pasovou kontrolou ma ohlušili výkriky vojakov a policajtov, ktorí sa prekrikujú v pokynoch pre cestujúcich. Títo štátni služobníci znejú ako veľmi zlý koncert, kde si každý hrá svoju muziku. Jeden mi hovorí, že sa mám postaviť sem, tamten na mňa kričí, že stojím zle a policajt v neupravenej uniforme na mňa bliaka, že sa musím postaviť úplne ináč. Nakoniec sa rozhodnem, že ja budem dirigent, ktorý všetky zvuky zleje do jednej muziky.

Keď mi pristála pečiatka v pase so slovenským dvojkrížom, mal som pocit, že to už horšie nemôže byť. Omyl. Vyjdem von cez polofunkčné sklené dvere a ovalí ma nielen sparné počasie, kde sa vlhkosť šplhá až k 100 %, ale aj vreskot taxikárov. Ako hladné levy čakajú, kedy sa otvoria dvere. Potom naraz vyšteknú najlepšiu ponuku na odvoz do mesta. Neviem, kto im naordinoval, že čím väčší štekot, tým ľahšie získajú zákazníka, ale na mňa to neplatí. Skôr si vyberám toho najtichšieho a myslím si, že sa ma nepokúsi hneď na začiatku prekabátiť. Ďalší omyl. Za osemkilometrovú cestu si pýta tridsať dolárov, ale ja viem, že mu dám maximálne desať. Bože, ako ja neznášam tie tančeky okolo príbehov, že všetko je drahé, deti nemajú čo jesť… Poznáte to. Taxikári na celom svete majú rovnaké príbehy z jediného predaného exemplára knihy menom Šikovný taxikár. Zatvoríme dvere a ja sa ponorím do relatívneho ticha, kým si vodič nepustí rýchle a hlučné rytmy africkej hudby.

Koľko si myslíte, že vám môže trvať osemkilometrová jazda? Polhodinu či hodinu? V Lagose neviete nič predvídať. Ak budete mať nesmierne šťastie, dáte to za hodinu. Lenže Vianoce sú len raz za rok, nie každý deň. Cesta vám bude trvať aj dve hodiny. Nedajbože, keby ste sem prišli neskoro večer a počas pracovného týždňa. Zaručujem vám, že cesta hocikam v meste vám zoberie aj mladosť. A ak ste tvor so slabším žalúdkom, tak si v taxíku nesadajte dopredu. Dôvod? Pred vami sa odohráva katastrofický dopravný film s tými najhoršími hercami na svete. Nielenže sa každý hrá na kaskadéra, ale všetci zabudli na dopravné predpisy. To, že sa na ceste, kde sú dva pruhy, vytvoria aj štyri, je ešte v poriadku, ale keď sa v dopravnej zápche prediera v protismere kamión… Zdvihnete obočie a vypustíte pár ľubozvučných slovenských nadávok. Neveríte, že niečo také môžete vidieť v 21. storočí. Verte, že môžete a ak ste nadobudli pocit, že horšie už nemôže byť, tak si dajte facku na prebratie. Vlastne nemusíte, o chvíľu príde situácia, ktorá vás zdvihne zo zaprášenej sedačky. Každý boží deň získate nový zážitok, ktorý vynuluje ten predchádzajúci. Mojich sedem dní v Lagose bola veľká jazda, ktorá ma napumpovala.

Ako som vravel, Lagos zrejme nezaujme na prvý pohľad. Vy, čitatelia sa právom pýtate, prečo by sem teda mal človek ísť. Odpoveď je jednoduchá. Získate tu zážitky, ktoré vám doma nikto neuverí. Predtým, ako sa vás pokúsim presvedčiť o úžasných dobrodružstvách v Lagose – ako z nejakého lacného teleshopingu –, musím povedať pár slov o bezpečnosti.

Nebojte sa, nejdem robiť z tejto lokality najbezpečnejšie, ale ani najnebezpečnejšie mesto na svete. Mrzí ma, že mnoho ľudí opisuje miestnych obyvateľov ako vrahov, násilníkov a že sa vám tu určite niečo stane. Dokonca nejedna slovenská cestovka sa snaží presvedčiť svojich klientov, že ich tu čaká smrť a bez ich pomoci tu zahyniete. Prešiel som mnohé africké mestá od tých najkrajších ako Kapské Mesto až po tie najnebezpečnejšie ako napríklad Mogadišo. Lagos je niekde v strede. Určite sa však nemusíte báť o svoj život, aj keď prostredie okolo vás niekedy vyzerá ako po malom bombardovaní. Ak som začal meniť názor na mesto, tak to bolo vďaka miestnym. Vlastne v celej Nigérii ma prekvapilo, že domáci sa o vás zaujímajú, vypytujú sa a dokonca ich potešíte, ak si s nimi dáte pivko v bare. Do Nigérie som išiel len s mobilom, lebo v mnohých afrických krajinách nevidia radi, ak ich fotíte. Tu akoby sa všetci chceli stať hviezdami – sem-tam vás priamo vyzvú, či ich neodfotíte. Jasne, netreba to robiť násilne a tváriť sa, že ich nefotíte, ale napríklad na miestnych trhoviskách získate veľkú interakciu.

Miestne trhoviská vás vtiahnu do duše mesta. Je jedno, či ste v moslimskej alebo kresťanskej časti mesta, všetko tu hrá pestrofarebnosťou, hlučnosťou a… Viete, čo? O tom vám napíšem v ďalšej časti a verte, že sa máte na čo tešiť. Nielenže sa pôjdeme pozrieť na trhoviská, ale aj navštívime najväčší plávajúci slum na svete.

Chceli by ste sa niečo spýtať v rámci článku „Lagos – najväčšie mesto Afriky“? Dajte do komentu a radi odpovieme.

Chceli by ste sa pozrieť do Nigérie? Poďte s nami.

Chceli by ste sa dozvedieť sedem najzaujímavejších faktov o Afrike? Všetko sa dozviete tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.