Existuje niečo ako Mekka parfumov? Áno, dokonca leží v Európe. Spájajú sa s ňou krásne vône na rozdiel od toho, čo pravý parfumový priemysel skrýva. O čom je reč? A ktoré krajiny sa radia medzi najväčších producentov parfumov?
Vstávajú o 3.00 ráno, aby začali zbierať kvety, kým ich nepoškodí slnečné teplo. Takto začínajú svoj deň viaceré rodiny v egyptskom okrese Gharbia na severe krajiny. Hoci vône nás robia väčšinou šťastnými a nevieme si bez nich predstaviť náš život, môže sa za nimi skrývať aj tvrdá realita, ktorú viacerí ignorujú. Na svete aj v súčasnosti existuje viac ako 160 miliónov detí, ktoré sú nútené do detskej práce. Inak tomu nie je ani na egyptských jazmínových poliach.
Sú v tom zapojení veľkí hráči s luxusnými parfumami?
Všetky značky luxusných parfumov tvrdia, že netolerujú detskú prácu. Mnohé z nich však využívajú svetové zásoby jazmínových kvetov ako kľúčovú zložku ich parfumov. Polovica zo svetových zásob pochádza priamo z Egypta, kde mnohí zberači jazmínu pre nízke rozpočty a stlačené platy, nútia zapojiť do zberu aj deti, tvrdí BBC. Naviac, inflácia v Egypte je aktuálne na historickom maxime, a preto mnohé rodiny zberačov žijú pod hranicou chudoby.
Krajiny s najväčšou produkciou parfumov:
- Francúzsko
- Španielsko
- Nemecko
- Taliansko
- Spojené štáty americké
- Singapur
- Holandsko
- Spojené kráľovstvo
- Spojené arabské emiráty
- Poľsko
- Belgicko
- Hongkong
Svetové centrum parfumov
Francúzsko je bez pochýb najväčším celosvetovým producentom parfumov. Dá sa povedať, že ide o centrum výroby kozmetiky. Kvety na juhu krajiny sa stali dušou tohto priemyslu. Vo vnútrozemí, len kúsok od mesta Nice, leží mestečko Grasse. Je iné ako zvyšok a všimlo si to aj UNESCO v roku 2018.
Už od 17. storočia v ňom z generácie na generáciu prebýva jedna tradícia. Súvisí zaiste s vôňou. Grasse totiž nazývajú hlavné svetové mesto parfumov. Voňavky sa tu vyrábajú už storočia. Kvet jazmínu z Grasse sa predáva za vyššiu hodnotu ako zlato. Vynikajúca mikroklíma pomáha ružiam, levanduli, tuberóze, ale aj jazmínu správne rozkvitnúť.
Strata takmer polovice úrody
Napriek tomu, že produkcia pokračuje, uplynulé roky čelia farmári mnohým problémom spojeným s klimatickou zmenou: extrémne sucho, nepriaznivé poveternostné podmienky, návalové dažde a horšia kvalita kvetov. Klimatická zmena však nezasahuje len Francúzsko, podobne sú na tom aj tie ostatné. Aj preto experti zvažujú, že prírodné plodiny nahradia syntetickými alternatívami. Výroba parfumov v laboratóriách sa im zdá udržateľnejšia. Okrem pestovania totiž preprava kvetov prispieva k tvorbe veľkých emisií.
Zodpovednosť verzus luxus
Nielen klimatická zmena otvára otázku parfumového priemyslu. Pripája sa k nej aj detská práca na kvetových poliach. Obe výrobu parfumov tlačia iným smerom, otázne zostáva, či sa niečo v nasledujúcich rokoch zmení.