Krajiny, do ktorých sa nedostanete ľahko

Najprv si odmyslime krajiny, v ktorých prevláda vojenský konflikt, napríklad Afganistan, Sýria, Jemen alebo krajiny, v ktorých je momentálne veľmi nebezpečné pohybovať sa, napríklad Venezuela a Haiti.

Stále nám však ostanú krajiny, ktoré z rôznych dôvodov kladú cestovateľom prekážky pri vstupe. Môže to byť z dôvodu, že turistov príliš nepotrebujú alebo ich chcú mať pod kontrolou. Travelistan sa však do niektorých krajín pozrel a prináša vám aj rady ako sa do nich môžete dostať aj vy.

Krajiny, do ktorých sa nedostanete ľahko
Zdroj: http://www.thousandwonders.net/Mecca (AP Photo/Amr Nabil)

Saudská Arábia

Táto púštna krajina na arabskom polostrove patrí medzi najmenej navštevované krajiny na svete – pre nemoslimov. Napriek tomu, že krajina má na svojej oficiálnej stránke vypísané, že poskytuje turistické víza, v skutočnosti ich pre nemoslimov nevydala už poriadne dlho.

Samozrejme, môžete sa stretnúť so Slovákmi, ktorí v Saudskej Arábii už boli, ale na 99,9 percent tam boli zrejme na účely obchodu alebo práce.

Je len pár možností ako sa do Saudskej Arábie dostať. V zásade platí, že to funguje na základe pozvania. Buď osobne niekoho domáceho v Saudskej Arábii poznáte, kto by vás pozval, alebo vás pozve miestna firma. Je to veľmi zložitý proces, ktorý je náročný na čas. Niektoré české a slovenské cestovné kancelárie ponúkajú zájazdy do tejto krajiny, ale väčšinou majú známeho – kontaktnú osobu, ktorá ich tam pozve.

A už keď sa aj tam dostanete, nemôžete ísť do najposvätnejšieho mesta všetkých moslimov – do Mekky. To je vyhradené len pre moslimov a na špeciálne povolenie. Sú ľudia, ktorí keď to počujú, vravia, že sa budú jednoducho tváriť, že sú moslimovia. Zabudnite na to. Musíte mať totiž poverenie od domáceho náboženského predstaviteľa. V histórii je známych len pár prípadov, kedy sa neveriacim podarilo dostať do Mekky.

Ďalšie rady pred cestou:

  • Zákaz dovozu alkoholu do Saudskej Arábie.
  • Zákaz priniesť iné náboženské predmety.
  • V pase nesmiete mať izraelskú pečiatku.

Podrobné rady ako získať víza nájdeš tu.

 

Krajiny, do ktorých sa nedostanete ľahko

Severná Kórea

Aj keď je KĽDR každým rokom otvorenejšia turistom, naďalej zaujíma popredné miesto medzi najmenej navštevovanými krajinami. Veľa cestovateľov odrádza hlavne to, že sa v tejto krajine nesmiete pohybovať bez dozoru, nesmiete klásť nevhodné otázky a hlavne ste neustále odpočúvaný aj na svojej izbe. Do KĽDR majú zakázané vojsť ľudia, ktorí sú alebo v minulosti boli novinármi. Sú známe prípady, keď cestovateľovi, ktorý mal svoj vlastný blog v novinách, odopreli vstup.

Ak by vás ani toto neodradilo, pripravte sa, že vám budú ukazovať len to, čo režim chce a hlavne sa z reality nič nedozviete. Nemáte tu voľnosť ako v iných krajinách. Dokonca ste uzavretý na hoteli resp. v jeho areáli a počas noci nesmiete nikam ísť. Návštevníci nemajú prístup k mobilnej sieti, ani k internetu a vaše fotografie prejdú na konci pobytu kontrolou.

Do krajiny treba víza, ktoré vám vybaví napríklad cestovná kancelária Koryo Tours v Pekingu. Musíte si však kúpiť zájazd, ktorý veru nepatrí medzi najlacnejšie. Je to však vaša jediná možnosť. V Severnej Kórei sa totiž dá pohybovať iba v organizovanej skupine.

Viac o Severnej Kórei a podrobnosti o tom, ako sa tam dostať, nájdete tu.

Rozhovor o živote v KĽDR nájdete tu.

Krajiny, do ktorých sa nedostanete ľahko

Turkménsko

Bývalá sovietska republika, ktorá hraničí s Uzbekistanom a Iránom. Pred 10 rokmi túto krajinu navštívilo iba niečo cez 300 turistov ročne, dnes je to desaťkrát vyšší počet návštevníkov.

Prečo je nie je ľahké dostať sa do Turkménska? Prezidenti (bývalí, aj ten súčasný) sú zdržanliví preto, aby im nikto nepriniesol niečo zlé – či už choroby alebo iné politické videnie a svetonázor.

Je to krajina veľmi bohatá na zemný plyn. Z jeho bohatstva vybudovala jedno z najkrajších hlavných miest sveta, Ašchabad. Vedeli ste, že toto mesto má viac mramoru ako Dubaj? Dokonca najviac fontán? Luxusné hlavné mesto je v ostrom kontraste s dedinou, kde to už také veselé nie je. Napriek tomu je Turkmenistan cestovateľskou peckou, ktorá každého prekvapí.

Vízová povinnosť sa každý rok mení, takže buďte pripravení na rôzne zmeny. Ako dostať víza a čo k tomu potrebujete, sa dozviete v časti tu.

Viac o Ašchabade si môžete prečítať v blogovom článku.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.