Koľko stojí vyjsť najvyššie na hory jednotlivých svetadielov

Koruna Zeme (Seven Summits) je názov pre sedem najvyšších vrcholov jednotlivých svetadielov. Patrí sem Elbrus v Európe, Kilimandžáro v Afrike, Aconcagua v Južnej Amerike, Denali v Severnej Amerike, Puncak Jaya v Oceánii, Mount Kościuszko v Austrálii, Mount Everest v Ázii a Vinson Massif v Antarktíde. Článok „Koľko stojí vyjsť najvyššie hory jednotlivých svetadielov“ vám odpovie na základné informácie.

Koruna Zeme predstavuje prestížny horolezecký projekt, ktorý v 80. rokoch 20. storočia zadefinoval amatérsky horolezec Richard Bass a neskôr modifikoval Reinhold Messner.

Prvý, kto si vytýčil zdolať najvyššie vrcholy siedmich kontinentov, bol amatérsky horolezec Richard Bass. Jeho nasledovníkom bol Pat Morrow. Ten však akceptoval i Messnerov zoznam a 7. mája 1986 sa stal prvým horolezcom, ktorý zdolal všetkých osem vrcholov obsiahnutých v oboch zoznamoch. Prvou ženou, ktorá dokázala úspešne vystúpiť na Korunu Zeme, bola Junko Tabeiová (28. júla 1992). Zo Slovenska sa na najvyššie vrcholy kontinentov dostal Peter Hámor.

Ak by sa však niekto rozhodol podniknúť tieto výstupy, koľko taká sranda stojí?

Elbrus (5 642 metrov), najvyšší vrch Európy sa nachádza v Rusku.

Výstup na Elbrus nie je žiadnym náročným lezeckým výstupom. Mnoho ľudí reaguje, že to je „len“ 5 642 metrov nad morom, treba však mať aspoň základné skúsenosti s horami, s pobytom vo vyšších nadmorských výškach a dobrú kondičku. Potrebná je dôkladná aklimatizácia a pri výstupe musíš mať aj mačky a cepín (minimálne od výšky 3 800 metrov). Dalo by sa povedať, že je to „paličkový“ výkon, pri ktorom treba mať základné zručnosti v narábaní s cepínom a mačkami a tiež mať vysokohorské skúsenosti.

Koľko stojí vyjsť na najvyššie hory jednotlivých svetadielov

Na výstup treba rátať okolo 800 USD a počítať minimálne sedem dní aj na aklimatizáciu. Všetky potrebné rady a skúsenosti nájdete na našom odkaze tu

Kilimandžáro (5 895 metrov) je najvyšší vrch Afriky, ktorý sa nachádza v Tanzánii.

Na „Kili“ som vyliezol v roku 2012. Ide o relatívne ľahkú horu. Tak ako na Elbruse, ani tu nepotrebujete žiadne horolezecké skúsenosti. Jediné, čo rozhoduje o vašom úspechu alebo neúspechu, je to, či dostanete výškovú chorobu a ako sa s ňou viete popasovať. Preto sa vždy odporúča, aby ste pri výstupe mali dva aklimatizačné dni, keď vystúpite do väčších výšok. Pre mňa bol Elbrus omnoho náročnejší ako Kilimandžáro, ale keď sa dobre pripravíte, určite na vrchol vyjdete.

Koľko stojí vyjsť na najvyššie hory jednotlivých svetadielov

Pri výstupe musíte mať sprievodcu a nosičov. Bez nich vás do národného parku nepustia. Suma, ktorú potrebujete, sa pohybuje od 1 200 USD nahor a potrebujete minimálne sedem dní.

Všetky informácie ohľadom výstupu nájdete tu.

Kościuszko (2228 metrov) je najvyšší vrch v Austrálii.

Ak by ste si chceli splniť sen a vystúpiť na najvyšší vrch aspoň jedného kontinentu, Kościuszko dáte ľavou zadnou. Je to príjemná prechádzka vo vysokohorskom prostredí, na ktorú nepotrebujete žiadneho sprievodcu, špeciálnu výbavu alebo prípravu. Dalo by sa povedať, že výstup na Chopok alebo Kriváň je oveľa náročnejší ako na tento najvyšší vrch.

Koľko stojí vyjsť na najvyššie hory jednotlivých svetadielov

A cena? Zadarmo 🙂

Všetky tieto tri vrchy dá každý, kto miluje hory a pohybuje sa v nich. Nie je to ani žiadna veľká finančná záťaž. Všetky tieto tri vrchy som zdolal aj ja. Avšak ďalšie vrchy sú už o dosť ťažšie nielen na fyzickú prípravu, ale aj veľmi finančne náročné.

Aconcagua (6 962 metrov), najvyšší vrch v Južnej Amerike je zároveň najvyšším vrchom oboch Amerík, ktorý sa nachádza v Argentíne.

Aconcagua nie je horou, ktorá by vás oslovila svojou krásou. Keby nebola najvyšším vrchom, chodilo by sem veľmi málo ľudí. Napriek svojej výške to nie je žiaden horolezecký výkon a zaraďuje sa medzi takzvané „paličkové“ výstupy. Problémom je však výška takmer 7-tisíc m. Mnoho turistov skončí pod vrcholom pre výškovú chorobu. Preto je múdre ísť tam so skúseným sprievodcom a hlavne potrebujete veľa času na aklimatizáciu. Presne ako horolezci, ktorí idú do Himalájí. Najprv si treba urobiť aklimatizačné výstupy a až potom sa vrhnúť na túto horu.

Pri Aconcague treba rátať s nákladmi okolo 3-tisíc USD a výstup s aklimatizáciou zaberie okolo 17 až 21 dní.

Denali (6 195 metrov) je najvyšší vrch Severnej Ameriky, ktorý sa nachádza v USA  na Aljaške.

Toto je môj veľký sen, pred ktorým mám veľký rešpekt. Denali, ktorý poznáte skôr pod označením Mount McKinley, je veľmi náročná hora. Aj keď je od Aconcaguy nižšia takmer o 800 metrov, považuje sa však za jednu z najchladnejších hôr na svete. Pri výstupe treba rátať nielen s extrémnymi zimami okolo mínus 40°C, ale aj s neustálou zmenou počasia a padajúcimi lavínami. Úspešnosť výstupu sa pohybuje okolo 50 %. Pri výstupe celý čas narábate s mačkami a cepínom.

Koľko stojí vyjsť na najvyššie hory jednotlivých svetadielov

Ísť bez skúseného sprievodcu je pre bežných ľudí takpovediac samovražda. A cena? Okolo 8-tisíc USD. Výstup zaberie okolo 21 dní.

Mount Everest (8 848 metrov), najvyšší vrch Ázie sa nachádza medzi Nepálom a Čínou (Tibetom).

Žiaľ alebo našťastie, podľa toho, ako to zoberiete, je výstup na najvyššiu horu sveta možný aj pre „bežných“ ľudí. Z Mount Everestu sa stal normálny katalógový zájazd, ktorý ponúka vyše 1 000 registrovaných cestovných kancelárií. Aj vďaka tomu sa stáva, že pri výstupe vznikne tlačenica, pri ktorej zomrie nejeden horolezec. Kto sa rozhodne, že by išiel, mal by mať na pamäti  tieto pravidlá:

Po prvé, človek by mal mať vylezený aspoň jeden vrch nad 7 000 m alebo aspoň zopár nad 6 000 m; po druhé, mal by mať skúsenosti s lezením, najmä by mal ovládať bezpečnostné a technické záležitosti, ako používať mačky atď.; po tretie, musí byť mentálne pripravený na takýto výstup.

Výstup na Everest

Ceny sú mimoriadne odlišné, od 30-tisíc až do 60-tisíc amerických dolárov. Cena závisí od množstva služieb, ktoré využijete, čiže koľko sprievodcov, nosičov, kyslíkových fliaš a pod. chcete, respektíve potrebujete. V uvedenej cene je potom zahrnutá plná penzia, všetky povolenia, letenky Káthmandú – Lukla, ubytovanie vrátane ubytovania v Káthmandú a v základnom tábore.

Cena za komerčný výstup na Mount Everest však závisí aj od kvality poskytnutých služieb. Ak málo zaplatíte, málo dostanete. Počul som, že lacnejšie spoločnosti majú dokonca aj také praktiky, že dajú klientom neskúseného sprievodcu, ktorý ešte nikdy nevyliezol ani len na šesťtisícovku či sedemtisícovku a na Mount Everest ide prvýkrát.

Ak to zhrnieme, radšej rátajte okolo 50-60-tisíc, aby ste mali dostatok kyslíkových fliaš a podobne. A koľko času treba? Minimálne dva mesiace!

Zaujímavý rozhovor o komerčnom výstupe sa dočítate tu.

Ak by ste chceli vystúpiť na Everest, kontaktujte túto CK.

Vinson Massif (4 897 metrov) je najvyšší vrch v Antarktíde.

Krásny vrch, kam vylezie asi najmenej ľudí. Viac ľudí vyjde na Mount Everest ako sem. Dôvod je jednoduchý. Antarktída je veľmi ťažko dostupná, neexistujú tu žiadne pravidelné letecké spojenia a všetko musíte robiť cez pár agentúr. Samotný výstup nie je až taký namáhavý, potrebujete na to aj s cestou okolo 17 dní, ale cena je poriadne vysoká. Treba rátať okolo 35-tisíc USD.

Puncak Jaya (4 884 metrov) je najvyšší vrch Oceánie, ktorý sa nachádza v Indonézii.

Mnoho cestovateľov pozná horu pod starším názvom Carstensz Pyramid. Je to väčší horolezecký výkon ako Kilimandžáro alebo Aconcagua. Nebezpečenstvom sú najmä padajúce kamene z vrchu, ktoré už spôsobili nejedno zranenie. Výstup sa môže uskutočniť cez miestne CK, ktoré pýtajú od 13 do 20-tisíc USD. Koľko času treba? Ak ste pod horou, za 4 až 5 dní sa dostanete nahor.

Vo svete máme niekoľko krásnych hôr, ktoré sú bezpečnejšie, lacnejšie a možno aj krajšie. Keby neexistovala táto „súťaž“ o najvyššie vrchy každého kontinentu, ich dobytie by asi ani nevyšlo tak draho. Ak to teda zhrnieme a kladieš si otázku „Koľko stojí vyjsť najvyššie hory jednotlivých svetadielov“, tak sa dostaneme k hodnote minimálne 121 000 USD a to nepočítame ešte letenky, materiál a podobne. Potom by sme sa dostali k hodnote okolo 140 000 USD.

Máte otázku na článok „Koľko stojí vyjsť na najvyššie hory jednotlivých svetadielov“? Dajte do komentu a radi odpovieme.

Ak by ste chceli pomôcť s plánovaním niektorých hôr, dajte nám vedieť na info@travelistan.sk

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.