Koľko stojí cestovanie v Japonsku

Medzi cestovateľmi je veľmi rozšírená fáma, že Japonsko je drahé. Väčšinou to tvrdia tí, ktorí v Japonsku neboli a svoj sen iba odkladajú na priaznivejšie obdobie. Ale z našich skúseností vieme, že krajina vychádzajúceho slnka nie je až taká drahá destinácia, ako sa vraví. Nebudeme tvrdiť ani to, že je Japonsko je rovnako drahé ako Thajsko, ale určite nie je také drahé, ako Austrália či západné krajiny. Pri Japonsku platí, že keď plánujete, viete ušetriť aj stovky eur bez toho, aby ste upustili z vášho štandardu.

Hneď na začiatok treba napísať, že ak cestujete dvaja a chcete si dať aj pivko, kávu a trochu si dopriať, náklady bez letenky vás vyjdú od 65 EUR vyššie/deň pre dvoch. Ak cestuje cestovateľ sám, tak treba rátať cca 45 – 50 EUR na deň/osoba. Ak si odpustíte radosti života, náklady vám pôjdu dole. Ak hľadáte výhodné letenky do Japonska, nájdete na stránke Kadetade.com

Kedy (ne)cestovať?

Ak chcete pri cestovaní ušetriť, cestujte do Japonska mimo veľkých sviatkov. Vieme, že každý chce zažiť kvitnúce sakury – divoké čerešne alebo Nový rok na prelome januára a februára. Vtedy však idú ceny ubytovania závratne hore a treba si všetko rezervovať vopred – ubytovanie i dopravu. Mimochodom, v roku 2017 pripadne rozkvet sakúr približne na obdobie medzi 30. Aprílom a 6. májom.

Aké sú vlastne ceny?

Jedlo

Toto nebude veľká položka. Priemerná cena jedla v klasickej reštaurácii stojí v prepočte od 5 EUR vyššie pri dnešnom kurze. Väčšinou ide o veľké japonské polievky udon a ramen. Mnohí majú radi suši a tam, kam chodí väčšina Japoncov, dáte za tanierik suši, na ktorom sú dva kúsky, cca 1,5 EUR. Väčšina ľudí zje 5 až 7 tanierikov. Veľmi obľúbenými reštauráciami sú „running sushi“, kde na pohyblivom páse idú rôzne druhy suši a vy si vyberiete, ktoré chcete.

Ak by sme spravili priemer na deň v priemerných reštauráciách, za deň miniete cca 15 EUR za jedlo na osobu bez nápoja.

Ubytovanie

Spolu s dopravou ide o najväčšiu položku. Ale pokiaľ plánujete, ušetríte. Všetky druhy ubytovania majú jedno spoločné: všetky sú čisté a nemusíte sa obávať nízkej hygieny. Na mnohých miestach dostanete zubnú kefku a pastu, kimono či uterák a je jedno či ste ubytovaný na hosteli či hoteli. Mnoho ľudí chce vyskúšať tzv. kapsulový hotel. Ide o ubytovanie, kde spíte na malom priestore 2,5 metra do dĺžky a do výšky cca 1 meter.

Kapsulový hotel

 • V cene máte nielen kapsulu, v ktorej spíte, ale aj skrinku, kde si odložíte vašu batožinu
 • Bezpečie a čistota je pre tento druh hotelov na prvom mieste a nemusíte sa obávať.
 • Kapsula je klimatizovaná a má často aj wifi.
 • Tieto hotely niekedy nemajú reštauráciu.
 • Niektoré kapsuly treba opustiť počas dňa medzi 10. až 16. hodinou, ak prespávate viac ako jednu noc.
 • Osobné veci si odložíte do trezoru, ktorý je vo vnútri kapsule.
 • Kapsulové hotely zoženiete už od 14 EUR/osoba na noc. Samozrejme, mestá ako Tokio a Osaka sú najdrahšie, a preto tam treba rátať s vyššími cenami.

Doprava

Táto položka je najdrahšia v rámci cestovania v Japonsku. Máte na výber z mnohých možností. Ale byť v Japonsku a nevyskúšať šinkanzen, by bol snáď aj hriech. J

Šinkanzen má dva základné druhy – Nozomi a Hikari. Aký je v tom rozdiel?

 • Nozomi – je najrýchlejší vlak, resp. má menej zastávok, má najnovšie vozne a je drahší.
 • Hikari – má viac zastávok, je lacnejší a Japonec vám povie, že má staršie vozne. Bodaj by sme mali takéto staršie vozne u nás! Tým chceme povedať, že je to skôr boj o maličkosti, ktoré vás nebudú vyrušovať.

V Šinkanzene si môžete vybrať medzi 1. a 2. triedou. Aj 2. trieda je však výborná, v porovnaní so všetkými vlakmi na svete je najpohodlnejšia a vy sa budete cítiť ako v prvej triede.

Vybavenie vlakov

Je jedno o aký vlak ide, všade je:

 • klimatizácia
 • čistá toaleta a pre pánov aj pisoár
 • fajčiarsky kútik
 • palubný servis, t.j. podobne ako v lietadle vám ponúkajú nápoje, jedlo, šampanské. Dá sa platiť aj kartou.
 • veľa miesta na nohy

Ako ušetriť peniaze za šinkanzen?

Napriek tomu, že šinkanzen je drahá forma dopravy, výrazne ušetríte, ak si kúpite 7, 14 alebo 21- dňový lístok. Naplánujte si potom cestu tak, aby ste lístok čo najviac využili. Viac informácií o aktuálnych cenách na šinkanzen nájdete na: https://www.japan-rail-pass.com/?ap=t9107s.

Autobus

Japonská autobusová doprava je tiež veľmi kvalitná. Celkovo je niekoľko desiatok dopravných spoločností. Autobusy odchádzajú z hlavných autobusových stanicíc, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hlavnej šinkanzenovej stanice.

Ako si vybrať?

Na tejto stránke – http://nightbusjapan.com/index.php nájdete hlavné autobusové spoje medzi veľkými mestami, ide v podstate o diaľkové spoje. Najlepšie sa cestuje v noci, kedy cesta trvá o niečo kratšie a dajú sa tak eliminovať náklady.

Väčšina autobusových spoločností dáva na výber.

 • buď klasické autobusy, rad 2 + 2 so sklápajúcimi sedadlami a klimatizáciou. Cena lístka napríklad za trasu Osaka – Tokio vychádza cca. na 4300 JPY cca 37 EUR
 • komfortnejšie autobusy s väčším priestorom na nohy, rad 2 + 2 so sklápajúcimi sedadlami a klimatizáciou. Cena lístka napríklad zatrasu Osaka – Tokio je od 5000 JPY cca 43 EUR
 • luxusný autobus so sklápajúcim sedadlom takmer do polohy lehátka, s obrazovkou, rádiom a malým občerstvením od 8000 JPY cca 69 EUR

Celkovo autobusy jazdia načas a sú tiché, takže si odpočiniete. Autobusy jazdia z centra do centra mesta, čo je tiež veľmi praktické a nemusíte davit ďalšie peniaze za dopravu. Ten, kto chce výrazne šetriť, môže cestovať v noci a ušetríte za ubytovanie.

Pár slov na záver

Ak pôjdete do Japonska, na jedno sa pripravte. Je to krajina, kde vám budú najmenej rozumieť. Ešte aj v Číne sa lepšie dohovoríte po anglicky ako v Japonsku. Našťastie všade majú mapky a Japonci sú veľmi nápomocní.

Viac informácií o Japonsku nájdete tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.