Koľko stojí cestovanie v Číne?

Koľko stojí cestovanie v Číne? Čo koľko stojí a na čo si treba dávať pozor? Tu nájdete informácie nielen o cenách, ale aj odporúčania ako ušetriť pri ceste do Číny.

Už dávno neplatí, že Čína je lacná krajina, kde ste za dolár kúpite tričká, najete ste sa do sýtosti atď. V Číne ceny ani tak nestúpli, skôr klesol dolár a euro. Prvýkrát sme boli v Číne v roku 2003. V tom čase ste za 1 euro dostali cca. 18 RMB. Dnes za 1 euro dostanete cca. 7,1 RMB. Čiže ak vám vaši známi vraveli ako bolo všetko lacné, nevymýšľali si, ale euro odvtedy výrazne kleslo a teda aj cena služieb stúpla.

Počas našich 20 dní v Číne sme minuli 70 eur na deň pre dvoch. Je v tom započítané všetko od dopravy, jedla, vstupov do pamiatok, skrátka všetko, za čo sme platili. Poďme teraz postupne prebrať, čo koľko stojí.

Jedlo

Jedlo v Číne stále patrí medzi lacnú položku. Dokonca je lacnejšie ako v Thajsku. Ak sa budete stravovať na ulici, za jedlo dáte cca. 10 RMB na osobu. Ak idete do reštaurácie, za tanier jedla dáte od 15 RMB. Stravovania sa na ulici sa nemusíte obávať. Je to typické pre celý čínsky národ a Číňania si dávajú záležať na kvalite.

 • Dumpling – taštičky plnené mäsom 7 ks – 7 až 10 RMB
 • Polievka so slížami – 5 až 10 RMB
 • Nudle s mäsom – 8 RMB
 • Čistá miska s ryžou – 2 RMB
 • Voda 1,5 l – 2,5 do 5 RMB
 • Pivo 0,6 L – 3,5 až 7 RMB
 • Káva – od 20 RMB – Čína je krajina, kde nie je tradícia pitia kávy. Kávu nájdete v zásade iba v zahraničných sieťach ako napríklad Starbucks.
 • Voda 1,5 L – od 3 RMB
 • Lístok v MHD – od 1 do 3 RMB
 • Metro v Pekingu v centre mesta – 3 RMB

Ako vidíte z útržkovitých cien, za jedlo neminiete veľa okrem kávy. Je to tu stále lacné a dokonca lacnejšie ako v Thajsku.

Ubytovanie

Ani ubytovanie nepatrí medzi veľké položky. Dokonca, ak ste priaznivcami hostelov a cestujete dvaja, zistíte, že za hostel by ste preplatili. Hotel v Číne totiž môžete nájsť už od 50 RMB/noc pre oboch s klimatizáciou, wifi, čistou kúpeľnou a hygienickými potrebami. Táto cena platí pre menšie mestá. Veľkomestá ako Peking či Šanghaj majú vyššie ceny za ubytovanie, okolo 150 RMB/noc pre oboch.

Dôležité upozornenie: Ak využívate služby booking.com, tak pri Číne si treba dať pozor na jednu základnú vec. Nie všetky ubytovania sú určené aj pre zahraničných. Tie najlacnejšie ubytovacie zariadenie môžu väčšinou ubytovať len domácich. Na stránke booking.com je niekedy viac, inokedy menej výrazne uvedené, či hostel/hotel je len pre Číňanov. Ak vyhľadávate ubytovanie na mieste, je často sa stáva, že práve v okolí železničných staníc je zakázané ubytovať zahraničných hostí. Budete teda musieť zájsť hlbšie do centra mesta.

Doprava

Doprava v Číne je veľmi pohodlná. Ak ceny porovnáme napríklad s Thajskom, Laosom či Vietnamom, tak sú dokonca nižšie v relácii cena – vzdialenosť.

Ceny vlaku sú približne takéto: Peking – Xian (12 hodín) – 250 RMB, Šanghaj – Xian (14 hodín) 280 RMB. Tieto ceny platia pre spací vagón, tzv. „hard sleeper“. Viac o vlakoch tu.

Dôležité upozornenie: Lístky si kupujte výrazne dopredu. Nenechávajte si to na posledný deň, lebo je veľká pravdepodobnosť, že nedostanete lístky. Počas sviatkov ako sú letné prázdniny (júl, august), tiež a 1. – 9. máj a 1. október sú lietadlá, vlaky a autobusy často vypredané.

Čo je teda tak drahé na Číne?

Vstupy

Ak chcete niečo v Čine vidieť, či už ide o národné parky alebo historické či kultúrne pamiatky, vstupenky sú veľmi drahé. Našťastie tu funguje systém, že platíte takú istú sumu ako domáci. Nestretnete sa s niekoľkonásobnými predraženými cenami pre zahraničných turistov ako je to napríklad v Kambodži, Laose, Nepále či v Indii. Napríklad:

 • Terakotová armáda 150 RMB/osoba
 • Výstup na posvätnú horu Emei Shan – 180 RMB/osoba
 • Vstup do Zakázaného mesta – 60 RMB/osoba
 • Vstup na Veľký čínsky múr (závisí od lokality) – 60 RMB/osoba
 • Pandy v Chengdu – 58 RMB/osoba
 • Pagody v meste Dali – 120 RMB/osoba

Ak máte študentskú kartu, dá sa uplatniť zľava, ale nie všade. Na niektorých miestach požívajú študentskú zľavu iba čínsky študenti, zahraniční sú zo zľavy vyňatí. Napríklad pri vstupe k Terakotovej armáde ISIC neplatí.

Ak by sme to mali zhrnúť, Čína nie je drahá pokiaľ ide o jedlo a ubytovanie. Doprava je za takpovediac slovenské ceny, ale vstupy sú najdrahšie a tie vám výrazne navýšia denný rozpočet.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahoj,
V lete 2020 sa chystám navštíviť Peking na 6-7 dní.
V článku ste písali že na deň ste minuli 70€ za dvoch, čiže za jedného len 35€?
Je Pekingské letisko vyznačené anglicky ?
Nechcem sa stratiť…
Vo pred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
Cena 70 Eur za deň pre dvoch je rozpočítaná po mesačnej ceste po Číne, kedy sme cestovali nielen do Pekingu, ale aj do Chengdu, Yunnan atď. Ak chcete byť len v Pekingu, tak cena bude vyššia (hlavné mesto je väčšinou drahšie), takže náklady budú vyššie. Celkovo doprava (metro, autobusy) sú veľmi lacné, ale ubytovanie už je drahšie (závisí, kde chcete bývať). Letisko je veľmi dobre značené ako hocikde inde vo svete. Napríklad transfer – metro z letiska (Beijing Capital airport) do Pekingu stojí 25 Yuanov, čo je cca. 4 Eurá. Martin

Ahoj, som expedičný cyklista od roku 1999 a momentálne 5 Januára letím do indie/ s bicyklom/, odtiaľ pravdepodobne vlakom Ásam, potom Meghalaya a uvažujem o číne. Neviem sa dopátrať k žiadnemu rozumnému info o hraničnom priechode India-Čína.Možno treba ísť do Barmy a odtiaľ/dohadA
Viete poradiť v tejto oblast imedzinárodný hraničný priechod ? Ďakujem. Jano

AHoj Jano,

hraničný priechod medzi Indiou a Čínou je uzavretý a dá sa to obísť cez Barmu, ale tu potrebuješ na indicko barmskej hranici barmského sprievodcu z ich strany

zaujimavy clanok. chystam sa do Azie a urcite aj do Ciny,takze tieto informacie su urcite hodnotne.
dakujem.