Koh Rong Sanloem – cestovateľské rady a tipy

Tri mesiace karantény v Kambodži

Plánujete navštíviť Kambodžu? Chceli by ste svetoznáme pamiatky spojiť s oddychom na pláži? Potom vám odporúčame Koh Rong Sanloem, kde nájdete nielen biely piesok, ale aj tyrkysové more. V článku ,,Koh Rong Sanloem – cestovateľské rady a tipy“ sa dozviete všetko podstatné.

Kedy ísť

Rok by sa dal rozdeliť na dve obdobia. Suché a daždivé.

obdobie sucha – október až máj. V tomto čase je najmenej zrážok, i keď na začiatku októbra môžu doznievať monzúny a na konci mája už začína obdobie dažďov. Najteplejší mesiac je máj, kedy teploty vystúpia až na 35°C. Ak by sme mali vybrať úplne najvhodnejšie obdobie, tak je to november – február. Teplota je vtedy príjemná, ale na druhej strane stretnete najviac turistov a aj ceny budú vyššie.

obdobie dažďov – jún až september. Najsilnejšie dažde sú hlavne v auguste.

Pohľad na ostrov z miestneho majáka

Víza

Kambodža

Občania SR potrebujú na vstup do Kambodže víza. Turistické víza do Kambodže si vybavíte veľmi jednoducho na hranici za poplatok 30 USD. Je zbytočné vybavovať víza dopredu, ktoré sú aj drahšie. Už sú aj elektronické víza, ale stále na hranici je to o niečo lacnejšie. Na vybavenie víz potrebujete len jednu fotografiu pasového formátu a vyplniť tlačivo, ktoré dostanete priamo na hranici.

Koh Rong Sanloem - cestovateľské rady a tipy

Kde leží ostrov Koh Rong Sanloem?

Ostrov Koh Rong Sanloem leží asi 24 kilometrov od kambodžského mesta Sihanukville a cca. 10 kilometrov od ďalšieho ostrova Koh Rong. Ostrov je zasadený v Thajskom zálive a je obklopený ďalšími malými ostrovmi, ktoré prirodzene zabezpečujú, aby neboli veľké vlny. Môžeš sa preto tešiť na pokojné more a príjemný oddych.

Ako sa dostať na Koh Rong Samloen?

V prvom rade sa potrebujete dostať do Kambodže. Všetky potrebné informácie o doprave do Kambodže a o vnútroštátnej doprave v Kambodži nájdete tu. Nezabúdajte, že do Kambodže nemusíte letieť priamo, ale dá sa letieť aj do Bangkoku a odtiaľ ďalej letecky alebo po zemi.

Výhodné letenky z Európy do Kambodže (do mesta Siem Reap alebo do hlavného mesta Phnom Penh) alebo do thajského Bangkoku sleduj aj tu.

Pri lete z Bangkoku do Kambodže je dobré využiť asi najpopulárnejšiu nízkonákladovú leteckou spoločnosť Air Asia – http://www.airasia.com.

Aby ste sa dostali na krásny Koh Rong Sanloem, najprv sa musíte dopraviť do pobrežného mesta Sihanoukville. Pre vašu informáciu:

Autobusová (cestná) doprava do Sihanoukville:

 • Siem Reap – Phnom Penh – 6 hodín – 10 USD
 • Siem Reap – Sihanukville – 11 až 12 hodín – 18 USD (Na tejto trase premáva aj nočný lôžkový autobus.)
 • Phnom Penh – Sihanukville – 6 hodín – 10 USD

Letecká doprava do Sihanoukville:

Dá sa letieť z mesta Siem Reap za ca. 100 USD.

Doprava na samotný Koh Rong je veľmi jednoduchá. Prístav, z ktorého odchádzajú trajekty na ostrov  je v meste Sihanoukville. Z autobusovej stanice sa do prístavu dostanete miestnym tuk-tukom za 1 USD/osoba. Spiatočný lístok na ostrov Koh Rong stojí 24 USD/osoba. Plavba rýchloloďou trvá cca 40 minút. My sme využili spoločnosť Speed Ferry, ktorá na svojej stránke uvádza aj časový rozvrh.

Pláže

Alfa omega celého ostrova. Na ostrove sa nachádza celkovo 6 piesočných pláži. Tu nájdete zoznam s krátkym popisom.

Koh Rong Sanloem - cestovateľské rady a tipy
Saracen Bay
 • Saracen Bay – najznámejšia a najkrajšia pláž, kde prídete lodným trajektom. Takmer 4 kilometre dlhá piesočná pláž, kde nájdete nielen 98 percent všetkých hotelov, ale aj reštaurácií, barov a obchodov. Saracen Bay sa počas turistickej sezóny zapĺňa jednodňovými turistami zo Sihanukvillu a preto môžete mať pocit, že počas dňa je to tu pekne plné. Táto pláž je určená pre tých, čo sa radi zabávajú, chcú si dopriať aj lepšie ubytovanie a nechcú veľa  chodiť. Z pláže Saracen Bay sa viete dostať veľmi jednoducho (pešo cca. 1,2 km na Lazy Beach a Sunset Beach)
Saracen Bay
 • Lazy Beach – Asi 1,2 kilometra od Saracen Bay po lesnej ceste od baru Octopussy. Je tu len jedno ubytovanie (zatiaľ), ale pláž má viac prírodný character. Tu nebudete mať pocit, že je tu taký biely piesok ako na hlavnej pláži, ale je tu hlbšie more.
 • Sunset Beach – Asi 1,5 kilometra od Saracen Bay. Cesta začína od Coral Garden hostel. V strede cesty sa veľmi stúpa a preto treba mať tenisky. Aj tu sa dá ubytovať, ale skôr určené pre tých, čo majú radi jednoduchšie ubytovanie. Pri západe slnka majte hlavne dostatok repelentu.
 • Sandy Beach – Asi 3,5 kilometra od Saracen bay sa viete dostať na ďalšiu pláž. Od Pearl resort ide lesná cesta prudko hore.
Sandy Beach
 • Military beach – neďaleko majáku viď dole. Táto pláž je však pod kontrolou vojakov a niekedy vôbec nepúšťajú.
 • Mbay beach – táto pláž je najmenej navštevovanou aj preto, že sem sa nedá poriadne dostať z hlavnej pláže. Jedine prenajatou loďkou. Je tu ubytovanie, relatívne prázdna pláž a miestna dedina.

Kde sa ubytovať?

Tento ostrov spĺňa všetky predstavy pre rôzne skupiny cestovateľov. Od jednoduchých guesthousoch až po luxusné rezorty. Ak by som mal odporúčať, tak potom rezort BambooJam, ktorý spravuje šikovný Slovák Adam. Pozri jeho Facebookovú stránku tu.

Koh Rong Sanloem - cestovateľské rady a tipy
Bamboo Jam resort Slováka Adama

Samozrejme, mnoho ubytovaní nájdeš aj na mnohých rezervačných portálov ako booking.com a podobne.

Peniaze a platby

V Kambodži platia dve meny: americký dolár (USD) a kambodžský riel (KHR). Pomer je 1 USD – 4400 KHR. Je jedno, s čím budete platiť na mieste. Je ale lepšie ak si vymeníte eurá na doláre ešte na Slovensku, lebo kurz za euro je tu horší. Počas nášho pobytu bol kurz 1 EUR = 1,05 USD. Na ostrove neexistujú bankomaty, ale na pevnine nájdete bankomaty, ktoré vydávajú doláre. Pamätaj však, že za výber z bankomatu si kambodžská banka účtuje navyše min. 5 USD za výber.

Ceny v miestnych reštauráciách v USD dolároch

Ešte jedno dôležité upozornenie. USD doláre nesmú byť natrhnuté, poškodené, popísané…Musia pôsobiť ako keby boli nové. Ak bude USD bankovka trochu poškodená, nikto vám ju tu nezoberie. Preto pri výmene peňazí z Eura na USD dávajte veľký pozor.

Výlety a atrakcie

Nie je tu toľko atrakcií ako napríklad v Thajsku.

 • Výlet na svetielkujúci plankton. Stojí 10 USD a je v tom aj maska na šnorchlovanie a sem tam pivo.
 • Potápanie sa – dá sa, ale nie je to najlepšie miesto. Sú tu síce korálové útesy, ale keď ste zažili červené more, tak príliš nadšený nebudete.
 • Výlet na maják – ak ste zameraný na aktivitu, potom je najlepšou voľbou ísť na miestny maják. Najprv si stiahni mapu maps.me ,kde je celá trasa zaznamenaná. Z hlavnej pláže Saracen Bay vedie lesná cesta na koniec ostrova. Asi 500 metrov pred majákom prídete na rozcestie. Na maják idete rovno a po stranách sa dá dostať na ďalšie pláže. Avšak tam, kde je khmérsky nápis na modročervenom podklade, ide o vojenskú oblast. Tam radšej nechoďte.
Koh Rong Sanloem - cestovateľské rady a tipy
Výstup na maják

Maják strážia vojaci, ale za 1 USD vás pustia hore, odkiaľ máte krásny výhľad na celé okolie. Je zakázané len fotiť vojenské objekty ako delá, radar či spiacich vojakov J. Od hlavnej pláže Saracen Bay k majáku a späť je to celkovo cca. 10 kilometrov a zoberie minimálne 2 hodiny.

Pripravte sa hlavne na vysokú vlhkosť. Preto majte minimálne 1,5 litra vody na osobu a tenisky. V šlapkách by som sem nešiel. (Dal som aj s nimi, ale musel som si dávať pozor, aby som si nevytkol kotník.)

Koh Rong Sanloem - cestovateľské rady a tipy
Lesné cesty na ostrove

Na ostrove sú aj 3 vodopády, ale tam všetko závisí, či cez noc napršalo a podobne. Pred tým, ako tam pôjdete, sa radšej spýtajte na recepcii. Väčšinou zavolajú niekomu, kto vie o stave vody.

Ako sa tu dohovorím a zvládnem to aj sám?

Napriek tomu, že Kambodža bola francúzskou kolóniou, dohovoríte sa tu anglicky. Ale ani ten, kto po anglicky nevie, sa určite nestratí. Informácie si váš tu nájdu a sú ľahko dostupné. Uvidíte, že dorozumievanie sa pôjde ľahšie ako v iných krajinách (Vietnam alebo Japonsko).

Bezpečnosť

Kambodža je rovnako bezpečná krajina ako Thajsko. Okrem základných pravidiel, že si musíte dávať pozor na drobné krádeže. Čo sa týka očkovania, nevyžaduje sa žiadne, ale odporuča sa žltačka. Na ostrove sa nachádzajú aj hady (ako všade na svete. Viac ich je v Thajsku či vo Vietname alebo na Srí Lanke). Len dávajte pozor.

Iné rady

Na ostrove vás môžu kúsať nielen komáre, ale aj piesošné musky. Asi najlepšou ochranou je kokosové mlieko, ktoré veĺmi pomáha. Toto kokosové mlieko dostanete na ostrove. Ak by nepomáhalo, viete tu kúpiť aj repelenty. Preto maj aj na pamäti, aby ubytovanie malo moskytiérku a noci sa nezmenili na nočnú moru.

Ak teda plánujete dovolenku s oddychom pri mori a chceš zažiť niečo výnimočné, tak choďte na Koh Rong Samloem.

Ak máte otázky na článok ,,Koh Rong Sanloem – cestovateľské rady a tipy“, napíšte do komentu a radi odpovieme.

Chcel by si na jeden záťah prejsť celú JV Áziu? Thajsko, Laos, Vietnam a Kambodžu? Hľadáš zmysluplný a logická itinerár s radami? Potom pozri sem.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.