Klára Kolouchová – prvá Češka na K2

Klára Kolouchová - prvá češka na K2

Česká a slovenská horolezecká obec má veľký dôvod na oslavu. Štyridsaťročná česká horolezkyňa sa stala prvou ženou z bývalého Československa, ktorá stála na vrchole druhej najvyššej hory planéty K2 (8611 m.n.m.). Podarilo sa jej to dnes ráno o 4:05 pakistánskeho času

Kláre Kolouchové sa dostať na vrchol podarilo pri jej treťom pokuse o zdolanie tejto, podľa mnohých vôbec najťažšej osemtisícovky. O zdolanie K2 sa prvýkrát pokúsila v roku 2016, kedy sa so svojim tímom dostala do výšky 7300 metrov, odkiaľ sa však museli vrátiť kvôli lavíne, ktorá zničila ich vyššie položené výškové tábory.

Klára Kolouchová - prvá Češka na K2
Klára pri prechode ľadovcom Baltoro (foto: klarakolouchova.cz)

O druhý pokus sa Klára pokúsila 13. júla tohto roku, kedy sa jej podarilo vystúpať o 300 metrov vyššie do štvrtého výškového tábora C4, kde však jej plány o zdolanie K2 posunulo zranenie členov iného tímu. O tri dni neskôr napísala Klára na svoju oficiálnu stránku: „tak změna, nad C4 spadla menší lavinka a 3 šerpíci z fixing teamu jsou zranění, zůstáváme tady spát, šetříme jídlo, vaříme vodu, výška dává zabrat… pokus o vrchol se posouvá na zítřejší večer / noc“. Nakoniec sa jej podarilo dostať až do oblasti vo výške 8200 metrov prezývanej aj Bottleneck. Tam však bolo priveľké nebezpečie lavín kvôli nahromadenému snehu a tak sa Klárin tím 17. júla otočil na zostup.

Klára Kolouchová - prvá Češka na K2
Klára pri prvom pokuse o zdolanie K2 v roku 2016 (foto: klarakolouchova.cz)

Klára Kolouchová – prvá Češka na K2

V pondelok 22. júla sa Klára vydala na svoj tretí pokus o zdolanie druhej najvyššej hory. Už nasledujúci deň napísala, že “ je neuvěřitelný, co tělo vydrží – jedu na všechny rezervy, co ještě mám. Po 6 hodinách lezení jsem opět v C3 (7.350 m n. m).  Museli jsme trochu pozměnit plán – náš stan v C4 potřebují kluci z fixing teamu. Pokud se jim podaří dostat se výš, zítra ráno vyrazíme do C4, tam pár hodin odpočinek a večer nahoru…“ Dosiahnuť vrchol K2 sa jej nakoniec podarilo 25. júla o 4:05 pakistánskeho času po približne 9 hodinách lezenia a stala sa tak vôbec prvou Češkou, ktorá stála na vrchole K2.

Klára v druhom výškovom tábore na K2 vo výške 6700m (foto: Instagram klara_kolouchova)

Klára Kolouchová – prvá Češka na K2 tak do svojej zbierky pridala už štvrtú zo štrnástich osemticícoviek sveta. Predtým úspešne stála v roku 2006 ako druhá Češka na vrchole Cho Oyu a o rok neskôr úspešne vystúpila na vrchol Mt. Everestu (8848 m) ako vôbec prvá Češka v histórii a 15. mája tohto roka stála na vrchole Kančendžengy. Celkovo je len 12. ženou planéty, ktorej sa podarilo úspešne dosiahnuť vrchol K2. Okrem nej sa na vrchol K2 podarilo vystúpiť aj piatim českým a dvom slovenským horolezcom. Menovite to z českých boli Josef Rakoncaj (1983 a 1986), Libor Uher (2007), Pavel Bém (2012), Radek Jaroš a Jan Trávníček (obaja 2014) a zo slovenských Peter Božík (1986) a Peter Hámor (2012).

Na vrchole Kančendžungy vo výške 8586 metrov nad morom (foto: Instagram klara_kolouchova)

Kláre a jej tímu sa o 17:45 pakistánskeho času podarilo bezpečne dostať do základného tábora K2 v približnej výške 5000 metrov a tak je už mimo bezprostredného nebezpečia. Podľa vlastných slov sa teší na jedlo a spánok. Kláre a jej tímu nesmierne gratulujeme, prajeme veľa dobrého jedla a oddychu a šťastný návrat domov.

Ak vás čítanie o Kláre Kolouchovej a jej historickom úspechu zaujalo a chcelo by ste si vyskúšať dostať sa aspoň pod legendárnu K2, pomôže vám v tom náš článok „TREK DO BASE CAMPU K2 ALEBO AKO SA DOSTAŤ K DRUHEJ NAJVYŠŠEJ HORE SVETA?“

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.