Kirgizsko – nomádske hry

Kirgizi, podobne ako okolité národy Kazachovia či Mongoli, sú pôvodne nomádi. A preto sa v ich tradíciách často objavujú zvieratá, najmä kone, ktoré sú súčasťou aj ich sviatkov, hier a festivalov.

[unitegallery Nomadske_hry]

Miesto: Tamchy (obec na severnom brehu jazera Issyk-Kul)

Dátum:  6. august 2016

Najbližší dátum: leto/jeseň 2017

Na tento festival nomádskych hier sme natrafili šťastnou náhodou. V kirgizských mestách a dedinách sa počas celého leta a začiatkom jesene organizujú takéto festivaly, na ktorých je srdečne vítané aj zahraničné publikum. My sme natrafili na oslavy v mestečku Tamchy, ale podobné podujatia nájdete aj v iných miestach (napr. Cholpon Ata, Kara Alma, Jolkolot atď.).

Počas festivalu v Tamchy sme videli niekoľko rôznych disciplín:

  • Preteky detí na somároch
  • Zápasenie na koni
  • Kok-boru

Najviac nás zaujala práve posledná nomádska hra kok-boru. V preklade to znamená modrý vlk. Jedno z vysvetlení pôvodu hry hovorí, že hra kok-boru vznikla medzi nomádskymi lovcami vlkov, ktorí ohrozovali ich stáda.

Podstatou hry je to, že dva tímy jazdcov na koni sa snažia chytiť mŕtvu kozu zo zeme a preniesť ju až na kraj súperovej zóny. Zvyčajne sa ako predmet používa koza, ktorej utnú hlavu a kopytá. Ide o pomerne ťažké teleso, čo robí hru mimoriadne náročnou. Hra je veľmi živá a akčná a teší sa veľkej popularite. Kirgizom najmä pripomína ich nomádsku minulosť.

Veľmi podobné hry resp. jej rôzne variácie sa hrajú v iných ázijských krajinách. Podobné je napríklad známe buzkaši v Afganistane alebo kokpar v Kazachstane.

Od roku 2014 sa okrem toho každoročne usporadúva festival World Nomad Games, ktorého sa zúčastňujú aj zahraniční súťažiaci z desiatok cudzích krajín, najmä z Uzbekistanu, Mongolska, Kazachstanu Ruska, Číny. Podujatie sa už teraz teší veľkej popularite a sledovanosti. Na tomto podujatí uvidíte omnoho viac disciplín ako len kok-boru. Ak máte radi tradičné a folklórne slávnosti, športy, podujatia a chystáte sa do Kirgizska, určite odporúčame zažiť takéto nomádske hry.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.