Kedy sa Ázia otvorí?

Kedy sa Ázia otvorí

Pohľad na cez miestne denníky, ktoré sa snažia odpovedať kedy sa Ázia otvorí.

Ako vnímajú koronavírus média v JV Ázii? Kedy sa podľa nich otvoria hranice a s akými možnosťami rátajú? Šíria paniku alebo vnímajú situáciu triezvo?

Krajiny JV Ázie sa stretli s koronavírusom už v januári a odvtedy sa začalo s postupným zatváraním hraníc. Mnohé krajiny sa už od polovice marca uzavreli tak, že žiadni turisti nemohli prekročiť hranice. Tento stav trvá viac menej doteraz a nikto nevie, kedy sa reštrikcie skončia.

Kedy sa Ázia otvorí

Média v Thajsku narábajú s termínom 1.7., ale nikto nevie, aké budú podmienky vstupu. To, že povolia pristávať lietadlám ešte neznamená, že ľudia budú cestovať ako pred koronavírusom. Krásnym príkladom je Kambodža. The Khmer Times minulý týždeň informoval, že Kambodža sa otvorí svetu, ale za podmienok, ktoré vyslovene odrádzajú. Vláda informovala, že každý, kto sem priletí, musí zložiť kauciu 3000 USD na osobu a byť testovaný na Covid za poplatok 100 USD v špeciálnej miestnosti. Ak by niekto z daného lietadla mal vírus, na všetkých sa vzťahuje 14 dňová karanténa, ktorá bude stáť každého pasažiera 86 USD na noc. Ani nie za 24 hodín po uverejnení článku sa strhla kritika hlavne zo strany cudzincov, že takto tam nikto nepríde. Následne letecká spoločnosť Air Asia oznámila rušenie niektorých liniek na júl, lebo vedia, že nik nepoletí.

Je však zaujímavé, že napriek tomu, že turistický priemysel v Kambodži sa podieľa až 20 percentami na HDP, domáci to berú v globále ako správne riešenie zo strany vlády.

Ako informuje Bangkok post na svojich stránkach, prezident turistickej asociácie v Chiang Mai Damrong Ong oznámil, že toto obdobie neprežije viac ako 50 percent členov danej organizácie. Ale ten istý denník jedným dychom dodáva, že viac ako 50 percent obyvateľov krajiny podporuje vládu v tom, aby obmedzenia trvali až do konca októbra tohto roku.

Práve október ako začiatkom nového štartu sa v denníkoch objavuje čoraz viac. Indonézsky denník Jakarta Post informoval už minulý mesiac, že Bali a Indonézia sa otvoria až na konci tohto roku.

Napríklad vietnamské denníky informovali, že do krajiny budú mať povolené tí občania daných krajín, kde vírus nebol zaznamenaný minimálne jeden mesiac. Avšak uvažuje sa, že by mohli určité krajiny ako je Vietnam, Kambodža a Japonsko vytvoriť cestovateľskú bublinu z krajín, kde je to viac menej v poriadku. Asi na podobný spôsob, ako je to teraz v Európskej únii.

Srílanské denníky s veľkou pompou informovali, že všetko sa otvára 1.8.2020. Mnoho cestovateľských webov a cestoviek priniesli túto informáciu, ale zabudli pripomenúť, že počas svojho pobytu sa budú musieť turisti podrobiť niekoľkým testom na Covid, nebudú mocť využívať verejnú dopravu a len v niektorých hoteloch sa bude mocť prespať. To je podľa miestnych médií voda na mlyn pre lokálne cestovné kancelárie, ktoré už teraz bojujú s existenčnou krízou.

Najlepšie krízu zvláda zrejme Taiwan. Podľa Aleša Tvrdého, ktorý tam žije, je situácia nasledovná. ,,V krajine sa stále a postupne uvoľňujú nariadenia, no napriek tomu je vláda stále opatrná. V školách sa už nemusí merať teplota, na verejnosti sa nemusia nosiť rúška… Aj keď na Taiwane už viac ako 60 dní nezaznamenali nový prípad nákazy, tak stále nie je otvorený ostrov pre cudzincov, ktorí sem chcú cestovať.
V najbližších dňoch sa zvažuje schválenie transferových letov, ktoré sú kratšie ako 8 hodín. Takisto sa zvažuje obnoviť niekoľko leteckých liniek s pevninskou Čínou, no za prísnych nariadení. Kedy sa však ostrov opätovne celý otvorí a bude sa môcť na Taiwan dostať aj cudzinec, nie je nikomu známe.”

Ak by sme to zhrnuli, tak obyvatelia berú všetky nariadenia veľmi pozitívne napriek tomu, že ich ekonomika je viac naviazaná na turistický ruch. Kritické hlasy sa ozývajú skôr zo strany zahraničných majiteľov, ktorí už teraz ledva prežívajú. Skôr sú znepokojivé správy ako obyvatelia Indonézie a v niektorých častiach Vietnamu berú cudzincov, ktorí ostali v danej krajine. Stretávajú sa s neochotou, neporozumením a častokrát ich odmietajú obslúžiť v  reštauráciách alebo ubytovať. Ten, kto je z Európy alebo západného sveta, má punc potencionálneho nosiča nákazy.

Žiaden denník zatiaľ nepriniesol jednoznačné informácie o budúcnosti otvorenia hraníc. Je to aj preto, že ani vlády zatiaľ nič nové nepriniesli a postupne sa tu pripravuje na druhú vlnu, respektíve, že turisti možno prídu až v októbri. Skôr sa krajina otvorí domácemu turizmu a keď sa uvidí, že nákaza sa nešíri, potom sa pristúpi k otvoreniu hraníc. Tento scenár priniesli denníky v Malajzii.

Asi by sme to ukončili tvrdením laoského ministra turizmu, že tento rok je stratený a treba sa pripraviť na ďalší rok. Aspoň tu v Ázii.

(tento článok bol napísaný 14.6.2020 a odvtedy sa situácia mohla diametrálne zmeniť)

Budúci týždeň idem domov z Kambodže a bude prinášať na našom Instagrame ako vyzerá situácia na letiskách a aké povolenia treba. Viac na www.instgram.com/travelistan.sk

Máš otázku na článok ,,Kedy sa Ázia otvorí?“ Daj do komentu

Viac článkov nájdeš na blogu tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.