Kedy cestuje masa ľudí alebo ktorým sviatkom sa radšej vyhnúť

Každý rok cestuje viac a viac ľudí. A má to stúpajúci trend... Ak máme veriť štatistikám, tak minulý rok to boli takmer 2 miliardy ľudí. Len na porovnanie: v 90. rokoch cestovalo okolo 200-tisíc ľudí. Tým pádom je nielen väčší nápor na dopravu, ubytovanie, ale aj na pamiatky, ktoré by sme chceli vidieť.

Takmer každý z tých dvoch miliárd ľudí si plánuje cestu v období najlepšom preňho. Dovolenky, sviatky, narodeniny… A práve o tom je tento článok. Ako sa vyhnúť najväčším davom a kedy cestovanie už začína byť nie pôžitok, ale utrpenie.

Čínsky Nový rok

Prelom januára a februára

Miesto: Východná Ázia

Tento sviatok milujem a rád ho oslavujem v typických čínskych mestách alebo dedinách. Ale zároveň je to obdobie, keď má takmer celá Juhovýchodná Ázia voľno. Tu nehovoríme o miliónoch, ale o miliardách ľudí z Číny, Japonska, Malajzie, Singapuru, Vietnamu, Thajska… Čínsky Nový rok je niečo ako pre nás Silvester, ale je spojený s omnoho väčšou oslavou a tento sviatok berú omnoho vážnejšie. A keďže vtedy môžu cestovať, tak to chce využiť každý.

To znamená, že vtedy cestovať do Východnej Ázie je skutočne na palicu. Hotely, doprava, lietadlá, jedlo… všetko ide hore a všetko je plné.

Kedy cestuje masa ľudí alebo ktorým sviatkom sa radšej vyhnúť
Celá Ázia sa presúva

Rada: Ak len vtedy môžeš cestovať, tak si všetko objednávaj výrazne dopredu. Nečakaj, že bude lacnejšie.

Viac o Novom čínskom roku sa dočítaš tu.

1.máj

Miesto: Východná Ázia

Niečo podobné ako čínsky Nový rok. Opäť je celá Východná Ázia v pohybe a ceny rastú. Od Číny cez Japonsko, Vietnam až po Thajsko. Aziati nemajú toľko voľna ako my, a tak využívajú každú príležitosť. 1. máj nenaberá taká šialené rozmery ako Nový rok, ale tomuto obdobiu sa v rámci ciest do Ázie vyhýbam.

Veľká noc

Aj Európa je v pohybe… A v dosť veľkom. Ako ty rozmýšľaš, že by si počas veľkonočných sviatkov niekam vycestoval, tak rovnako myslí ďalších 500 miliónov ľudí. Na toto platí len jedna rada. Kupuj si letenky, ubytovanie čím najskôr. Už dnes je trochu neskoro☹

Vianoce, kresťanský Nový rok

Stáva sa čoraz populárnejším cestovať na Vianoce a na Nový rok. Počas Vianoc (24., 25., 26. 12.) som síce v kresťanských krajinách zažíval prázdne ulice, ale aj zavreté reštaurácie, obchody… Zober si, ako to vyzerá u nás počas sviatkov. Prečo by to malo vyzerať ináč niekde v kresťanskej krajine?

Pravým opakom prázdnych ulíc sú potom najpopulárnejšie destinácie pre Európanov. Ázia, Zanzibar, Kuba, Srí Lanka, Bali, Indonézia… Každý chce mať teplo, drink v ruke a selfie počas sviatkov…

Silvester má ešte jednu veľkú nevýhodu. Mnohé hotely, ako napríklad na Zanzibare (hovoríme o 3, 4 a 5-hviezdičkových  hoteloch) majú povinné poplatky za silvestrovskú večeru. Takisto sa na mnohých miestach dajú objednať hotely, len ak si zoberieš minimálne tri a viac nocí.

Na toto obdobie by som objednával čím skôr, hoci aj so 7-mesačným predstihom. Napríklad teraz je už neskoro na tohtoročný Silvester. Pobyt sa dá získať, ale ceny sú dosť vysoké.

Dnes platí, že ten, kto plánuje, ušetrí. Už veľmi nefunguje, že na poslednú chvíľu niečo dostanem. Tak ako ty rozmýšľaš o last minute, rozmýšľa aj ďalších tisíc ľudí.

Nabudúce si povieme, kedy je kde aké počasie a nie je vtedy najlepšie cestovať. A teraz šup do plánovania!!! ?

Hľadáš inšpiráciu na cesty? Pozri si jeden z mnohých cestovateľských itinerárov na stránke Travelistanu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahoj,Martin,len som sa chcel spýtať kedy už spravíš aj niečo o mojej obľúbenej krajine a v ktorej žijem-Turecko,vieš koľko tam je zaujimavich veci?Keby si niekedy išiel do Turecka napr cez Istanbul,tak ta viem ubytovať zadarmo:),plus ti poskytnúť nejaké info,o Turecku Viem takmer všetko.Pekny deň a nech sa ti darí!