Cestoval som šinkansenom na trase Hirošima – Nagasaki a po ceste sme mali tri minúty na prestup. Ako by reagoval Slovák, keby sa dozvedel, že má tri minúty na prestup niekde v Liptovskom Mikuláši? Pýtal by sa: Kde bude stáť vlak? Stihnem prejsť cez nástupište? Prídeme načas?
V Japonsku si tieto otázky vôbec nemusíte klásť. Sám systém vám vydá taký lístok, aby ste nemuseli na peróne nachodiť zbytočné metre. Ak cestujete vo vagóne číslo osem, prestúpite do ďalšieho vlaku, ktorý bude mať vagón najbližšie k vašej osmičke. Už počujem vaše otázky, ako oni vedia, kde sa ten vlak zastaví. Či tomu veríte alebo nie, každá stanica má presne označené nástupištia s číslami vagónov. Stačí sa len postaviť na značku a váš vagón sa zastaví rovno pred vami. Žiadne zbytočné a bezhlavé pobehovanie ako na stanici v Poprade, lebo vagón číslo osem je tam niekde v diaľke. Teraz mi povedzte, či sa to nedá dosiahnuť aj u nás. Je to nejaká veľká veda? Potrebujeme na to milióny?
6elezničná stanica v Kyote
Poďme sa však pozrieť aj dovnútra vlaku. Napriek tomu, že Japonci nepatria medzi basketbalové národy, ja so svojimi dvoma metrami mám vždy dosť miesta pre nohy. Ak si ešte aj sklopím sedadlo, mám pocit, akoby som cestoval v európskom lietadle v biznis triede. K tomu príjemná klimatizácia, ktorá nevyrušuje prílišným chladom alebo nefunkčnosťou. Okná čisté, prostredie voňavé. Čosi ma však stále prekvapuje. Pýtam sa sám seba, čo to je. Po dlhom uvažovaní na tom prídem. Ticho. Božské ticho vo vagóne. Nikto sa tu s nikým nahlas nerozpráva a všetci pokojne sedia. V Japonsku platí zásada, že nemáš vyrušovať ostatných. „Veď čo ak by si si chcel odpočinúť?“ vysvetlí mi jeden japonský kamarát, ktorý ma zasväcuje do inej logiky. Je nám taká vzdialená a pritom taká veľmi blízka. „Napríklad všetci si vypneme zvonenie a máme telefón v tichom režime. Dokonca aj zvuk tlačidiel stlmíme.“ Vtom ho však zastaví jeden Slovák, že ak má nejaký dôležitý hovor, to ho tu nemôže prevziať? „Môžeš, ale na to slúžia malé tiché kabíny vo vlaku, kde si ten telefonát môžeš v pokoji vybaviť. Nikto tu nie je zvedavý na tvoju komunikáciu,“ odpovie slušne a ukáže na plánik vlaku, ktorý má každý cestujúci pred sebou. Chcete zahodiť smeti? Ísť prebaliť dieťa? Zafajčiť si? Ísť na záchod? Všetko to máte pred sebou a nemusíte lietať v dopravnom prostriedku ako stepný motýľ. Práve toalety ma prekvapujú. Nielen klasický záchod, je tu aj pisoár pre pánov. Pritom sem nechodí žiadna služba, ktorá by to čistila. Je to na cestujúcich, ktorí sa správajú tak, aby sa každý cítil ako doma. Je to pre nás nedosiahnuteľné? Prečo, keď vidím čistý záchod, nemôžem ho nechať v pôvodnom stave? A nech mi nikto nič nehovorí o špinavých Aziatoch.
Čakáreň v Nagane
Práve môjho japonského kamaráta sa pýtam, ako vnímal naše vlaky na Slovensku. „Chápem, že také čisté vlaky máme len my, len nedokážem pochopiť, prečo u vás tak meškajú. Raz som prišiel na stanicu a vidím na tabuli číslo 120. Ja som si myslel, že je to 120 sekúnd. Mal si vidieť moje zdesenie, keď mi niekto povedal, že to znamená 120 minút. Myslel som si, že si zo mňa robí srandu. Za 120 sekúnd som však pochopil, že si nikto zo mňa nevystrelil.“
Cez tohto kamaráta sa na naše služby pozerám inak. My sme pre Japonca ako India pre Slováka. Nevábne železničné stanice, ktoré vyzerajú ako po hode granátom. Meškajúce vlaky. Chcete sa najesť alebo si niečo kúpiť na japonskej železničnej stanici? Tak verte, že miestne obchody vyzerajú lepšie ako náš najlepší obchodný dom na Slovensku. Aj toto je pre nás nedosiahnuteľné? V Nagane si môžem kultúrne sadnúť na kávu, obsluhuje ma čašník v krásnej čistej uniforme. Alebo si chcem dať dobrú domácu polievku s rezancami? Suši? Stejk?
Ako vyzerá šinkansen?
Pred pár hodinami som sa presúval šinkansenmi v Japonsku. Teraz si odhrýzam z vysušenej bagety, ktorá má tesne pred exspiráciou. Teta, ktorá mi ju predala, ma obdarila kyslým úsmevom a nedokázala povedať ani jedno pekné slovo. Jedna planéta, dve krajiny – a taký rozdielny prístup. Hlavne, že som si v našom vlaku zasa vypočul, ako za všetko môže niekto iný a svet je voči nám zlý. Ak by som bol veriaci, poprosím toho hore, aby nám dal čo len maličký kúsok japonskej nátury. A pracovitosti.
Alebo ako vyzerajú klasické vlaky?
Máte otázky na článok „Kedy budeme mať vlaky ako v Japonsku“? Dajte do komentu a radi odpovieme
Človeče,pridete mi ako z inej planety.Tolko o Japonsku ako teraz som nikdy nečítal,ale vedel som to uz davno pred vami a myslim ze iny na slovensku zo vedeli tiež.Bud ste dlho boli v kóme alebo ste z inej planety
Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení používame technológie, ako sú súbory cookie. Robíme to na zlepšenie zážitku z prehliadania a na zobrazovanie personalizovaných reklám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracúvať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže mať nepriaznivý vplyv na niektoré funkcie a vlastnosti.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Človeče,pridete mi ako z inej planety.Tolko o Japonsku ako teraz som nikdy nečítal,ale vedel som to uz davno pred vami a myslim ze iny na slovensku zo vedeli tiež.Bud ste dlho boli v kóme alebo ste z inej planety