Od zemetrasení v Turecku a v Sýrii prešiel takmer týždeň. Vyžiadali si viac ako 24 tisíc obetí a desaťtisíce zranených. Boli tri, to najničivejšie s magnitúdou 7,8. Išlo o jedno z najsmrteľnejších zemetrasení za posledné desaťročia. Otrasy cítili dokonca aj v Káhire alebo na Cypre.
Príroda je nádherná. Dokazuje nám to javmi naprieč celou planétou. Občas však intenzívnejšie, než je treba. Len tak, keď to nik nečaká, pripomenie, akú má veľkú silu a moc nad všetkými. Táto sila však v uplynulých dňoch zobrala život tisíckam ľudí. Medzi nimi mohol byť ktokoľvek blízky. Ľudstvo proti nej nedokáže bojovať. No dokáže niečo iné. Spojiť sa a pomôcť: UNICEF SLOVENSKO
Preletí to hlavou viacerým. Myšlienka, že sa to môže stať komukoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. Epicentrum zemetrasenia si svoju polohu vyberá samo. Podľa odborníkov však niektoré štáty majú väčšie šťastie než iné. Nenachádzajú sa totiž v oblastiach s vysokou seizmickou aktivitou. V tých menej šťastných je riziko obrovské.
Prečo je ich niekde viac
Zem sa trasie. Kontinenty totiž nie sú na planéte pevne ukotvené. Niektoré regióny sú na zemetrasenia náchylnejšie ako iné. V danej oblasti sa dve rôzne časti zemskej kôry pohybujú proti sebe. Po určitom čase sa v zemskej kôre alebo v plášti nahromadí množstvo energie, jej vypustením nastanú otrasy, teda zemetrasenie. Množstvo takýchto zón sa vyskytuje aj na otvorenom mori. Otrasy sa tým pádom premietnu „len“ do prívalových vĺn. Niektoré však ležia aj pod obývanými oblasťami.
Oblasti s najvyšším rizikom
Odborníci tvrdia, že zoznam oblastí sa obmieňa v závislosti od toho, ktoré regióny postihne najviac zemetrasení. Ide najmä o Karibik, Andy, oblasť medzi Čínou a Tureckom, teda napríklad Sýria, Pakistan, Afganistan alebo Irán. Zoznam tvoria štáty s najvyšším počtom zemetrasení za uplynulé roky.
USA
Mexiko
Guatemala
Kostarika
Peru
Ekvádor
Čile
Vanuatu
Tonga
Tuvalu
Papua Nová Guinea
Indonézia
Taiwan
India
Japonsko
Čína
Rusko
Island
Nový Zéland
Taliansko
Kde je najväčšie riziko v rámci Európy
Výskumníci projektu SHARE pod záštitou Európskej únie zistili, že najviac ohrozenými oblasťami v Európe sú Taliansko, Balkán, Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Cyprus a Turecko.
Čo je to Tichomorský kruh ohňa
Hovorí sa mu aj tichomorský pás alebo prstenec. Označuje oblasť planéty s vysokou seizmickou, ale aj vulkanickou aktivitou. Okrem iného je tu bežný výskyt sopiek a ich erupcií. Tiahne sa naprieč pobrežím od Nového Zélandu po západné pobrežie Južnej Ameriky.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení používame technológie, ako sú súbory cookie. Robíme to na zlepšenie zážitku z prehliadania a na zobrazovanie personalizovaných reklám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracúvať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže mať nepriaznivý vplyv na niektoré funkcie a vlastnosti.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.