Karibský Cancún je plný turistov, kde dovolenkujú Mexičania?

Cancún sa stal počas uplynulých rokov jedným z najpopulárnejších letovísk v Karibiku. Ľudia doň prichádzajú spoznať mexickú kultúru. Španielčinu však v tomto regióne nahrádza skôr angličtina. A z viacerých bankomatov namiesto mexických pesos vychádzajú doláre. Toto neznie ako pravé prímorské Mexiko. Podľa Mexičanov totiž tradičné mexické pláže treba hľadať na opačnom pobreží.

Biely piesok, jemný vánok, tyrkysové more a… dav turistov s obrovskými hotelovými komplexami. Mayská riviéra, na čele s Cancúnom, Playa del Carmen a Tulumom v poslednom čase nabrala na obrovskej popularite. Okrem turistov zo Spojených štátov sem viac a viac smeruje aj európska klientela. Táto popularita značne ovplyvnila aj ceny na miestnom trhu. Za rovnaké pivo na východnom pobreží Mexika tak človek zaplatí aj štvornásobok v porovnaní so sumou v hlavnom meste Mexico City. 

Cancún

Jedna z destinácií domácich

Turisti si podmanili východné karibské pobrežie, domáci Mexičania pre davy a vysoké ceny v Karibiku radšej smerujú na dovolenku do iných oblastí. Jednou z nich je Oaxacanská riviéra na juhozápade krajiny. Takmer nedotknuté poloprázdne pláže tu dopĺňajú divoko rastúce mangovníky, malé hotely a hojdacie siete. Hlavnými letoviskami sú Bahias de Huatulco a surferské Puerto Escondido.

Jedna krajina, 2 odlišné oceány

Rozdiel nie je len v turizme, ale najmä v plážach. Zatiaľ, čo sú morské vlny na mayskej riviére pomerne pokojné, na mnohých plážach opačnej strane krajiny nepretržite veje červená vlajka. Dôvodom sú takmer 20-metrové vlny. Každoročne ich tu zdolávajú aj najlepší surferi sveta.

Pobrežie Tichého oceánu je teda okrem dokonalého aj nebezpečné. Na rozdiel od búšiacich vĺn sa tu život hýbe pomalým tempom. 

Puerto Escondido (preklad: Skrytý prístav)

Okrem surferov oblasť láka aj sólo cestovateľov a backpackerov. Jednou z najkrajších miestnych pláží je Playa Carrizalillo. Ďalšími dvoma sú Playa Manzanillo a Puerto Angelito, nachádzajú sa v rovnakom zálive a ich vlny sú jedny z najpokojnejších. Playu Zicatela by mali turisti prenechať radšej na profesionálov. Ide o najznámejšiu surfistickú pláž v oblasti. Medzinárodné súťaže na Playa Zicatela sa striedajú s rušným nočných životov v Puerto Escondido.

Puerto Escondido

Mazunte

Domáci ho prezývajú tradičné hippie Mexika. Ide o malé plážové mestečko uprostred prírody. Cítiť v ňom uvoľnenie, oddych a relax. Disponuje dvoma hlavnými plážami, ktoré oddeľuje úzky skalnatý mys, známy aj ako Punta Cometa. Premieňa sa na čarovný pri východe a západe slnka.

Mazunte

Ide o najjužnejší bod Oaxacy, voda ho obklopuje dokonca až z troch smerov. V predhispánskom období išlo o posvätné miesto, z ktorého dohliadali na ochranu tamojšej ríše. Iné legendy oblasť opisujú ako pohrebisko strateného aztéckeho pokladu.

Mazunte

Magické mesto krajiny

Mexická vláda priradila viacerým mestám naprieč krajinou vlastnosť „magické“. Jedným z nich je práve spomínané Mazunte. Týmto krokom ich úrady chceli vyzdvihnúť a odlíšiť. Symbolizujú totiž národnú identitu a mágiu Mexika. Ďalšími magickými mestami sú napríklad Valladolid na Yucatáne, Palenque v Chiapas, Isla Mujeres v Quintana Roo alebo Bacalar. 

Cieľ programu

Program magických miest začal v roku 2001 a jeho hlavným cieľom bolo podporiť cestovný ruch v niektorých oblastiach. O tento post sa uchádzajú mnohé mestá. Mať ho totiž automaticky prináša viacero benefitov. Jedným z nich je zvýšená turistická atraktivita, ktorú zabezpečuje federálna vláda. Okrem iného v ňom automaticky namaľujú zničené fasády domov alebo zlepšia elektrickú a kanalizačnú sieť.

Zipolite

Ďalšou zastávkou na juhozápadnom pobreží je pláž Zipolite. Živú hudbu salsy strieda reggae. Hotelové štvrte nahrádzajú chatky, bungalovy alebo obyčajné stany. Ide o ďalšiu hippie oblasť. Playa Zipolite je okrem iného aj jedinou oficiálnou nudistickou plážou v Mexiku. 

Huatulco

Okrem pláže Playa San Augustín sa v zátoke oplatí zažiť aj ekoturistiku v džungli a vodopády Copalitilla. Ide o prírodný raj obklopený kávovými farmami. Nedá sa len tak obísť ani priľahlé mestečko Crucecita, plné obchodíkov s miestnou kávou a čokoládou. 

Huatulco

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.