Kam sa bude uberať cestovanie?

Túto otázku si asi kladie nejeden z nás. Kedy sa bude dať vycestovať? Budú nejaké obmedzenia? A čo letecké spoločnosti? Prežijú to? Mám kupovať letenky alebo počkať? Úprimne, v tejto dobe je veľmi ťažké odpovedať na všetky z týchto otázok. Môžeme vám len povedať, čo si myslíme my. Avšak najlepšou radou, ktorej sa držíme aj my, je čakať, ako sa situácia nakoniec vyvinie. Nič iné nám nezostáva

Tento článok sa nejde tváriť, že pozná odpovede na všetky otázky. Nikto teraz presne nevie ako celá situácia dopadne. Veď kto si ešte pred mesiacom myslel, že celý svet sa uzavrie? Koľko ľudí si počas Nového roku myslelo, že koronavírus pominie za pár dní a Čína robí zbytočne bububu?

Z určitosťou vieme povedať, že cestovanie dlho nebude také, aké bolo. Určite sa bude cestovať, ale nikto nevie kedy. Všetko bude závisieť od toho, ako rýchlo budeme vedieť celosvetovo potlačiť vírus a jeho dôsledky.  Tak ako bola pre svet nebezpečná Čína, je dnes pre svet nebezpečná Európa a USA, kde počet nakazených a úmrtí začal nesmierne rásť.

Kam sa bude uberať cestovanie?
Asi potrvá, kedy sa otvoria hranice

Nastane krach mnohých spoločností

V rámci cestovného ruchu má koronavírus nedozerný dopad. Mnoho ľudí stratilo a ešte stratí prácu. Veď koľko štátov má ekonomiku naviazanú na cestovný ruch? Hotely, reštaurácie, letecká doprava, pozemná doprava… tu stratí prácu najbližšie mesiace obrovské množstvo ľudí. To číslo pôjde do desiatok miliónov. Napríklad už teraz v juhovýchodnej Ázii mnohé hotely a reštaurácie nielen uzavreli svoje prevádzky, ale aj prepustili svojich zamestnancov s tým, že sú zo dňa na deň bez nároku na odstupné. To nie sú len hotely a reštaurácie, ale aj pozemná či lodná doprava, železnice, letiská, dodávateľské služby…

Mnohé letecké spoločnosti majú už teraz problémy. Dá sa s určitosťou povedať, že prežije viac štátnych než súkromných aerolínií. Letenkové portály, kde si nejeden cestovateľ hľadal letenky, budú bojovať s následkami krízy a aj v tomto segmente nastane úbytok.

Nastanú cestovné obmedzenia?

Aj keď má Slovensko jeden z najsilnejších pasov na svete (nepotrebujeme víza do viac než 140 krajín sveta), dá sa predpokladať, že občania EU (a nielen oni) môžu mať pri udeľovaní povolení na vstup do niektorých krajín určité problémy. Môžu nastať situácie, že bude potrebné predložiť certifikát o zdraví, nastane dôkladnejšie kontrolovanie zdravotných poistení a podobne… Budeme si musieť zvyknúť, že ľudia budú viac kontrolovaní ohľadom zdravia. Meranie telesnej teploty na hoteloch, pri vstupe do mesta, reštaurácií, na letiskách… Predpokladám, že sa situácia zmení podobne, ako po 11. septembri 2001. Vtedy boli tiež zavedené prísnejšie kontroly v rámci bezpečnosti.

Čo robiť?

Podľa mňa čakať. Čakať, kedy sa celá situácia ukľudní a znormalizuje. Je zbytočné si teraz kupovať ,,výhodné“ letenky niekam do sveta, hoci aj na september, keď ani nevieme, kedy to celé skončí. September sa nám môže zdať ,,veľmi ďaleko“ a nesmierne sa tešíme, kedy konečne vyrazíme do sveta. Avšak môže nastať situácia, že daná letecká spoločnosť už  vtedy nemusí existovať, alebo konkrétna krajina dodatočne zavedie pravidlá, ktoré nám sťažia vstup. Možno hranice EÚ budú stále uzavreté. Možno… Tých možností je naozaj veľa a nik nevie, ako bude situácia vyzerať. Preto je čakanie asi najlepšou možnosťou. Dúfajme v tú najlepšiu možnosť, ale psychicky sa pripravme na tu najhoršiu. Lebo aj to sa môže stať

Táto situácia pomôže hlavne domácej turistike

Mnoho ľudí na Slovensku bude cítiť finančnú neistotu a radšej uprednostní domov pred zahraničím. More sa vymení za Liptovskú Maru, Himaláje za Tatry či budhistické chrámy za naše hrady a zámky, ktoré sú svetovým unikátom. Tu sa zas bojím, že ,,slovenské podnikanie“ využije túto príležitosť a vyženie ceny do astronomických čísel.

Avšak Slováci sú veľmi konzervatívni a budú chcieť ísť k moru. Bude sa naďalej chodiť do Chorvátska a na Balkán. Taliansko a Španielsko budú mať punc ,,chorej“ krajiny, z ktorej nákaza prišla. Možno vystrelí opäť Turecko a blízke krajiny ako Cyprus alebo Grécko. Ten, kto bude mať peniaze, asi nepôjde hneď niekam do ďalekej exotiky, ale zas sa zameria na oblasti, ktoré sú blízko Slovenska. Rusko, Ukrajina, Kaukaz

A ako blogová scéna?

Aj tu nastane žiaľ úbytok. Tí, čo sa živili písaním blogov, točením videí z rôznych kútov sveta, dlhšie nevycestujú z rôznych dôvodov. Menšie príjmy, menej článkov, životná neistota spojená s rozhodovaním sa kam ďalej. Mnohí blogeri, čo doteraz písali o cestovaní, sa pretransformujú na ,,lifestyle“, kde nebude hrať základ cestovanie.

Aj my dúfame, že všetko sa vráti čoskoro späť do normálu. Nielen kvôli cestovaniu, keďže to nie je to najdôležitejšie na svete. Ale hlavne kvôli naštartovaniu ekonomiky, nech sa ľudia nemusia báť o stratu zamestnania. A v prvom rade kvôli zdraviu nás všetkých.

A aký je tvoj názor na cestovanie? Daj koment pod článok ,,Kam sa bude uberať cestovanie?“

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Naozaj nechcem byt skodoradostna ale niektori ludia z youtube a instagram sceny tak srsali arogantnostou a nadradenostou voci ostatnym prave kvoli tomu ze maju peniaze, tak cestuju, ze toto uz muselo skoncit. (Tym nemyslim konkretne vas blog samozrejme). A prave skoncilo.
Viac ma to mrzi kvoli takym ako vy, ktori prinasali naozaj zaujimave clanky a mozno trochu pomohli krajinam kde nebol tak rozvinuty turizmus. 😉
Ja uz som si poplakala, ponadavala kedze pracujem ako delegatka a tuto sezonnu asi nikam nepojdeme. Ale co uz zivot ide dalej. Nemyslim si ze budu nejake vacsie obmedzenia akurat ten cas kym sa to vyriesi bude obmedzujuci..
Dufam ze to pominie cim skor.
Vela stastia a hlavne zdravia na tvojich dalsich cestach Martin 🙂 budem/e sa tesit na dalsie clanky a miesta ktore navstivis.

Ahoj.
My sme si kúpili cez tripmonstera letenky z Prahy do Petrohradu a späť na 23. až 27.4.2020.
Asi mi nevieš povedať či je možnosť vrátenia peňazí u tejto spoločnosti.
Inak malo sa letieť tam cez Smartwings a späť Aeroflotom.. 😀 už teraz je jasné že sa nám tento sen (sme šiesti) určite nesplní..
Len by sme radi vedeli či a ako máme postupovať..
Vďaka za rady.. a držíme palce.

S pozdravom Váš čitateľ Jan Či

Ahoj, najlepšie je kontaktovať priamo danú spoločnosť Tripmonster, ktorá ako pri predaji tak aj pri stornovaní leteniek musí figurovať ako sprostredkovateľ. Rusko je do konca apríla uzavreté a je jasné, že sa doňho nedostanete. Do budúcna je možno lepšie kupovať letenky priamo cez leteckú spoločnosť, kedy je komunikácia omnoho lepšia a rýchlejšia

kvitujem triezvy, nezavádzajúci pohľad článku, ktorý nesľubuje nesplniteľné a nevymýšľa si rôzne teórie a scenáre vývoja. Ďakujem, pokračujte rovnakým štýlom. Želám veľa zdravia a sily.

Ďakujeme