Káhira alebo Päť menej známych miest

Káhira alebo Päť menej známych miest

Káhira je najväčšie arabské mesto, ktoré od nepamäti láka. Pyramídy, historické centrum mesta, Níl, koptská štvrť… Prosto nachádza sa tu toho veľa a každý milovník histórie a architektúry si príde na svoje. Avšak každé mesto má aj miesta, kam veľa ľudí nechodí či už z obavy alebo preto, že tieto miesta a pamiatky turisti ešte neobjavili. V tomto článku „Káhira alebo Päť menej známych miest“ sa pozrieme práve do takých kútov, ktoré by vás mohli príjemne prekvapiť a obohatiť.

Bab Zuweila – je nielen jedna z troch zachovaných stredovekých historických mestských brán, ale aj dva minarety z 11. storočia, z ktorých máte skvelý výhľad na Káhiru. Ja som tento tip dostal od jednej kamarátky, ktorá tu študovala a nechápal som, že toto unikátne miesto je mimo hlavného záujmu. Práve preto, že sa minarety nachádzajú v centre mesta, máte oveľa lepší výhľad na Káhiru než napríklad zo Saladínovej pevnosti. Pridanou hodnotou môže byť aj to, keď sem idete dvaja. Tieto minarety sú od seba vzdialené len cca 30 metrov a môžete si navzájom urobiť pekné fotky. My sme tu boli hodinu, za celý ten čas nikto iný neprišiel a tak sme si mohli vychutnať krásu Káhiry.

Káhira alebo Päť menej známych miest
Minarety Bab Zuweila
Káhira alebo Päť menej známych miest
Výhľad na Káhiru
  • Bab Zuweila je otvorená každý deň okrem nedele od 12:00 do 21:00.

Nílometer – krásna stredoveká pamiatka, ktorú pozná len málo ľudí. Ide o stavbu z 10. storočia, ktorou sa merala hladina Nílu, nájdete ju na konci riečneho ostrova Rhoda. Zvonku to miesto vyzerá, že tu nenájdete nič zvláštne, ale keď vstúpite, odhalí sa pred vami stredoveký architektonický skvost. Stavba si zaslúži, aby ste venovali pozornosť jednotlivým detailom. Zistíte, že moslimská architektúra je plná krás. Po schodisku môžete zísť dole, kde natrafíte na meracie zariadenie.

  • Táto stavba je otvorená od 9:00 do 15:45. Vezmite si baterku alebo mobil s dobrým svetlom.
Káhira alebo Päť menej známych miest
Nílometer zo spodu

Mešita Ibn Tulun – Ide o najstaršiu mešitu v Afrike a podľa nás aj o najkrajšiu mešitu v celej Káhire. Aj keď v kráse ide o čisto subjektívny pocit, táto nás prosto dostala. Mešita z 9. storočia vám dá pocit obrovskej otvorenej plochy, ktorá pojme niekoľko tisíc veriacich. Keď sem vojdete, máte pocit, akoby sa ruch zvonku niekam vytratil a vy vnímate len pokoj. Mešita vás donúti zastaviť sa, sadnúť si a vnímať atmosféru tohto unikátneho miesta. Hneď vedľa mešity je Gayer-Anderson múzeum, ktoré je pomenované po R. G. Gayer-Andersonovi Pashovi, ktorý tu býval od roku 1935 do roku 1942 a ide o najlepšiu ukážku bývania a architektúry zo 17. storočia.

  • Mešita by mala byť otvorená od 9:00 do 16:00
  • Múzeum Gayer-Anderson je otvorené každý deň od 9:00 do 15:00

Mesto mŕtvych

Slávna nekropola, resp. od 7. storočia cintorín, kde dnes medzi jednotlivými hrobmi bývajú domáci. Na jednej strane sú hrobky od 10. do 19. storočia a na druhej domy domácich, ktoré sa začali budovať od 19. storočia. Niekto by povedal, že je to bizarné a zvláštne, ale treba priznať, že celá lokalita má v sebe niečo zvláštne.  Mesto mŕtvych, kde bývajú ľudia. Pokoj hrobov strieda švitorenie domácich a ich vozidiel. Celá oblasť je veľmi rozľahlá a delí sa primárne na severný a južný cintorín. Miesto je celý čas otvorené, ale odporúčame sem prísť radšej cez deň ako v noci. Nie z dôvodu nebezpečia, ale pre osvetlenie.

Štvrť odpadkov

Južný koniec káhirskej štvrti Manshiyat Nase je známy ako mesto odpadkov. Práve sem zberači prinášajú smetie z celej Káhiry. Zberači denne zvážajú na svojich vozidlách, somároch a bicykloch odpadky, ktoré sa následne recyklujú. Plasty a kovy sa triedia podľa farieb, zvyšky jedál sa dávajú prasatám, elektrospotrebiče sa rozoberajú na minisúčiastky. Všetko sa tu ručne preberá a triedi. Pre niektoré rodiny je to jediný spôsob zárobku. Väčšina zberačov sú koptskí kresťania, ktorých sem vytlačili. Tu si do vápencového úbočia kopcov Káhiry Mokattam vysekali niekoľko  kostolov.

Vždy sem choďte len cez deň, lebo pouličné osvetlenie je veľmi chabé až neexistujúce a niektoré deti sú tak trochu agresívne. Dokonca do nás začali hádzať kamene. Poslednou radou je: pri fotení domácich si VŽDY vypýtajte súhlas.

Doplnili by ste niečo do článku „Káhira alebo Päť menej známych miest“? Ak áno dajte do komentu.

Chcel by si navštíviť Egypt? Hľadáš cestovateľské informácie podľa ktorých by si si poskladal logickú cestu? Pozri sem.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.