Kacheti alebo kde si dať najlepšie gruzínske víno

Kacheti alebo kde si dať najlepšie gruzínske víno

Chystáš sa do Gruzínska? Hľadáš inšpiráciu na svoje cesty? Tak potom nesmieš vynechať oblasť Kacheti, ktorá je známa nielen svojimi vínami. V článku ,,Kacheti alebo kde si dať najlepšie gruzínske víno“ sa dozvieš kam sa pozrieť, čo vidieť a na čo sa treba pripraviť.

Ako je talianske Toskánsko symbolom skvelého vína, tak je symbolická aj oblasť Kacheti pre Gruzínsko. Nielen vynikajúce víno, ale aj pamiatky (hrady, kláštory či vinice), ktoré robia z tejto oblasti niečo výnimočné. Domáci dokonca veria, že víno vynašli práve v tejto oblasti a až neskôr túto znalosť prevzali Gréci či iné národy.

Kacheti alebo kde si dať najlepšie gruzínske víno

Podľa môjho názoru byť v Gruzínsku a nejsť do oblasti Kacheti, to akoby si tu ani nebol, lebo pitie vína je niečo, čo patrí k miestnej kultúre.

Oblasť Kacheti je vo východnej časti Gruzínska, ktorá susedí s Azerbajdžanom na východe a s Ruskom (Dagestan a Čečensko) na severe. Je to oblasť, ktorá bola nezávislým kniežatstvom od konca ôsmeho storočia. Kacheti sa stalo súčasťou zjednoteného gruzínskeho kráľovstva začiatkom jedenásteho storočia, ale na menej ako desať rokov. Až začiatkom 12. storočia gruzínsky kráľ David (1089 – 1125) úspešne začlenil Kacheti do svojho kráľovstva. Od začiatku 16. storočia do začiatku 19. storočia sa Kacheti a s ním susediace Kartli dostali pod čiastočnú iránsku vládu. V roku 1616 šach Abbás deportoval tisíce etnických obyvateľov Kacheti do Iránu a zničil tento región počas jeho represívnej kampane proti Teimurazovi I. Počas všetkých týchto storočí bol región neoddeliteľnou súčasťou Iránu a zásoboval iránskych vládcov mnohými významnými generálmi, správcami, ženami a stovkami tisíc roľníkov.

Ako sa sem viem dostať a kde bývať?

Z Tbilisi je to cca 100 kilometrov (2 – 3 hodiny v závislosti od dopravy) do krásneho mesta Signagi, ktoré leží v nadmorskej výške 830 nad morom, je obkolesené mestskými hradbami a predstavuje vynikajúci bod na objavovanie celého regiónu. V meste, ktoré ti bude pripomínať toskánske mestečká, sa vieš ubytovať v rôznych hoteloch od klasických butikových hotelov až po guesthouse. V Signagi je niekoľko skvelých reštaurácií, vinární, kaviarní a všetko dostupné pešo.

Ktoré vína – a čo mám očakávať?

Treba povedať, že gruzínske vína sú úplne iné. Väčšina z nich je suchá a polosladká. Neobsahujú žiaden cukor a žiadne pridané látky. Preto má mnoho ľudí, čo si myslia, že sa vyznajú vo vínach, niekedy pocit trpkosti či nekvality. Aj farba je trochu iná hlavne pri bielom víne, ktoré farbou skôr pripomína mušt. Ako vravia domáci, je to tým, že víno skladujú hlavne v hlinených nádobách a nie v sudoch (hlavne u domácich vinárov).

Kacheti alebo kde si dať najlepšie gruzínske víno

Ono najlepšie je ísť s miestnymi po viniciach. V meste Signagi v centre mesta si prenajmeš auto s vodičom (od 50 eur na deň – ak ste traja či štyria, náklady idú veľmi dole) a daj sa povoziť po domácich viniciach. Čím viac uvidíš, tým lepšie a vyskúšaš širokú škálu vín. Samozrejme, že sa tu nachádzajú aj veľké klasické vinárstva ako http://www.winery-khareba.com/ , ale úprimne, je lepšie ísť s domácim, ktorý vie, kto čo kde robí a kde je aká úroda. Preto sa nedá povedať, ktorá domáca vinica je najlepšia. Každý robí niečo iné a hlavne skvelé.

Napríklad domáci vypijú aj 2 – 3 litre vína denne a nebolí ich hlava, a to aj vďaka tomu, že sa do vína nepridáva cukor.

Ak to zhrniem: Daj sa prosto unášať domácimi a nemaj pevný plán. Prosto si prenajmi auto so šoférom, povedz mu, o čo ti ide a on ti veľmi rád poukazuje to najlepšie z jeho pohľadu. Kacheti sa objavuje tak, že nemáš plán, lebo plán aj tak zmení víno.

Ak chcem ešte niečo vidieť, kam ísť?

Ak by si mal vína už po krk (to sa nedá), určite choď na miesta, ktoré sú spojené s históriou. Všetko sa to nachádza v údoli a od Signagi cca hodinu cesty. Alebo môžeš objavovať tak, že medzi pamiatkami si dáš víno ?

  • Kláštor Gremi zo 17. storočia, ktorý slúžil aj ako sídlo miestnych kráľov
  • Kláštor Alaverdi
  • Samotné mestečko Signagi
  • Palác princa Chavchavadze v dedinke Tsinandali
  • Chrám Ikalto, kde bola v 12. storočí akadémia
  • Kláštor Nekresi, ktorý sa datuje do 4. storočia nášho letopočtu.
Kacheti alebo kde si dať najlepšie gruzínske víno
Kláštor Alaverdi

Koľko dní potrebujem na Kacheti

Daj si minimálne tri dni. Mnoho ľudí urobí tú chybu, že chce rýchlo spoznávať a nevie sa zastaviť. Tu prosto spomaľ, zober hlinenú čašu a poriadne vychutnávaj život pri víne a skvelom jedle.

Ak máš otázky na článok ,,Kacheti alebo kde si dať najlepšie gruzínske víno“ daj do komentu a s radosťou odpovieme.

Ak by si sa chcel nielen dozvedieť, ale aj vidieť obrázky z Gruzínska a celého Kaukazu, príď na premietanie v Bratislave 11.9. Všetky informácie nájdeš tu.

Ak by si chcel pozrieť všetky krajiny Kaukazu, inšpiruj sa prehľadným itinerárom tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.