JUŽNÝ PÓL ALEBO VAŠE NAJČASTEJŠIE OTÁZKY (2. ČASŤ)

JUŽNÝ PÓL ALEBO VAŠE NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Na južný pól som prišiel 9. januára 2023 o 20.16 h. slovenského času. Bola to doteraz moja najťažšia cesta. V medzinárodnom tíme som prekonal 1 047 kilometrov, odolával som nástrahám najchladnejšieho kontinentu na svete, 47 dní som spával v stane, ťahal som takmer stokilové sane. Priemerná teplota bola okolo mínus 30° C. Dovoľte, aby som v druhej časti „JUŽNÝ PÓL ALEBO VAŠE NAJČASTEJŠIE OTÁZKY“zodpovedal najčastejšie otázky k tejto krásnej, ale ťažkej ceste.

Ako sme strávili Vianoce

Ak to odľahčím, konečne som prežil tieto sviatky na snehu a ľade. Ale teraz vážne. Vianoce boli veľmi skromné a veľmi krásne. Napriek tomu, že v našej rodine je snom byť počas Vianoc mimo domova, teraz mi prišlo na chvíľu ľúto, že nie som so svojimi najbližšími. Slza nevypadla, ale mal som namále – aj vďaka tomu, že sme sviatky krásne oslávili. Už v Punta Arenas v Čile sme sa dohodli, že každý z nás kúpi malý darček pre toho druhého a vymyslí niečo vianočné.

V ten deň sme skončili s pochodom o dve hodiny skôr, aby sme mali čas obliecť sa do čistého a vyzdobiť stan. Áno, bola aj vianočná výzdoba. Ja som prevesil tabličky čokolády v úlohe salóniek cez stanové šnúrky, Rob vyložil papierové obrúsky s vianočným motívom a Kathinka santaclausovské čiapky. Zaspievali sme si Tichú noc a odovzdali darčeky. Boli to skromné Vianoce, mysleli sme na svojich najbližších a ja sa priznám, že som až teraz pochopil hĺbku tohto sviatku.

Keď sme si rozprávali dej našich najobľúbenejších rozprávok, zistili sme, že rozprávka „Tri oriešky pre Popolušku“ je v Nórsku hit, ktorý vysielajú každé Vianoce úderom jedenástej dopoludnia. Viete si predstaviť, ako sa Rob smial, keď sme s Kathinkou spievali Gottov hit „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš“ (ja po česky a Kathinka po nórsky)? A čím som si pripil? No predsa mojím obľúbeným pivkom Budvar, perfektne zamrznutým 🙂

JUŽNÝ PÓL ALEBO VAŠE NAJČASTEJŠIE OTÁZKY
Vianočný kemp v strede ničoho

Ako sme sa dostali z pólu domov

Na južný pól sme prišli 9. januára 2023. Ostali sme tu 24 hodín a na druhý deň sme odleteli do base campu Union Glacier Mali sme šťastie, že bolo krásne počasie a lietadlo mohlo odletieť. V kempe Union Glacier sme však čakali na dobré počasie štyri dni. Lietadlá tu pristávajú vtedy, keď je dobrá viditeľnosť, ale musí byť aj dobrý kontrast, sila vetra a ďalšie poveternostné podmienky, ktoré musia do seba zapadnúť. Napríklad expedície z minulých rokov čakali aj 14 dní na to správne počasie. Let z južného pólu na Union Glacier (základný tábor) trval takmer štyri hodiny a z Union Glacier do Punta Arenas v Čile ďalšie štyri hodiny. Po návrate do civilizácie som v čilskom meste strávil dva dni a z hlavného mesta Santiago de Chile som odletel domov na Slovensko.

JUŽNÝ PÓL ALEBO VAŠE NAJČASTEJŠIE OTÁZKY
Južný pól

Používal som ochranné prostriedky proti spáleniu?

Hoci som sa natieral veľmi dôkladne, aj tak som vyzeral ako práve z rúry vytiahnutý. Treba povedať, že takmer každý dopadol podobne, vôbec sme nevyzerali vábne. Slnko je tu veľmi silné aj pre bielu plochu – slnečné lúče sa odrážajú od snehu a ľadu. Používal som opaľovací krém 50 plus, ktorý nesmel obsahovať vodu. Vlastne nič, čo som používal na tvár a pery, nesmelo obsahovať vodu. Nielenže to zamrzne v tube, ale keby ste sa tým natreli, tak vám to zamrzne priamo na tvári a vy získate omrzliny. Raz som si dal na pery labelo, ktoré obsahovalo vodu. Vyzeral som ako havajský bubeník, ktorého doštípali včely.

Ako sme komunikovali s domovom

Cez satelitný telefón Iridium. Mal som predplatené minúty (160) a volal som len veľmi krátko, aby som svojim blízkym oznámil, že žijem a všetko je v poriadku. Tých 160 minút stálo 450 eur.

Ak by sa mi niečo stalo, zachránili by ma?

Antarktída je miestom, kde musíte počítať s tým, že ste na všetko sami. Aj keď som mal poistku (stála 600 eur), vedel som, že sú miesta, kam žiadna pomoc nepríde. Napríklad medzi 87. a 88. stupňom je taká nerovná plocha, že tam nič nepristane. Ak by sa tam stalo nejaké nešťastie, tím si musí pomôcť sám. Ak idete na pól s myšlienkou, že veď sa o vás postarajú, keby dačo – tak radšej na cestu ani nepomyslite. Ja by som to prirovnal k výstupu na himalájske končiare. Každý ide za seba a každý si je vedomý, že mu nemusia pomôcť. To je prosto fakt.

Koľko to celé stálo?

  • Samotná výprava – 75-tisíc eur
  • Výbava (už som mal veľa vecí z predchádzajúcich ciest) – 3 500 eur
  • Letenky do Punta Arenas a späť – 3-tisíc eur
  • Poistenie – 600 eur
  • Poistenie proti covidu (robili sa testy a ak by som bol pozitívny, nemohol by som ísť) – 2-tisíc eur
  • Satelitný mobil – predplatené minúty – 450 eur
  • Hotel v Punta Arenas (6 nocí) – 500 eur

Mal som sponzora?

Nie, a ani som ho nehľadal. Preto, prosím, berte všetky informácie o výbave nie ako reklamu, ale ako odporúčanie. Nie som viazaný ničím a nikým. A aj keby som s niekým podpísal spoluprácu, v Travelistane VŽDY ideme do takej, ktorá má zmysel a sme s ňou absolútne stotožnení.

Máte otázky na článok „JUŽNÝ PÓL ALEBO VAŠE NAJČASTEJŠIE OTÁZKY“? Dajte do komentu a radi zodpovieme

Prvú časť vašich otázok nájdete tu

O svojich cestách píšem knihy. Ak by ste si chceli zakúpiť jednu z kníh, pozrite našu ponuku tu

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Dobry deň
Rád by som sa spýtal, podľa čoho ste sa orientoval cestou k pólu.
Zadali ste údaje do gps k tej leštenej guli?
Aký typ gps ste používal?
Používal ste aj kompas?
Ukazoval kompas na póle kazdým smerom sever?
Ďakujem za odpovede
Veľa ďaľších cestovateľských úspechov
Peter

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Ak by po Robovi musela predčasne skončiť aj Kathinka pokračovali by ste sám ? Alebo je tam nejaká podmienka že musíte ísť minimálne vo dvojici ?

Ďakujem

Áno, išiel by som sám:)

Dobrý deň,

ešte by som mal otázku k týmto bodom z článku:
1. „Poistenie – 600 eur“ – čo zahŕňalo toto poistenie?
2. „Poistenie proti covidu (robili sa testy a ak by som bol pozitívny, nemohol by som ísť) – 2-tisíc eur“ – znamená to že ak by ste toto poistenie nemali, testovanie by vyšlo pozitívne, a vy by ste nemohli ísť, peniaze za tú výpravu, teda 75 tisíc, by vám prepadli? Lebo mi to príde ako poriadna pálka za takéto špecifické poistenie, tipujem že to poistenie za 600eur toho zahŕňa podstatne viac.

Ďakujem

Dobrý deň, Poistenie za 600 Eur bolo také, že keby som mal mať evakuáciu. Poistenie proti Covidu za 2 tis mi krylo prepadnutie peňazí v prípade pozitívneho testu. M.

Zdravim, mal by som dve otazky.
1. Nakolko ste tam boli 3, na zaciatku, neznami ludia, sadli ste si? Nevznikali za tie 2 mesiace nejake konflikty?
2. Investicia do vypravy sa dokaze „splatit“ nasledne clankami, rozhovormi a podobne alebo je to z velkej casti nenavratna suma?
Vdaka

Ahoj Matúš, Sadli sme si skvele a NIKDY nevznikla ponorka. Je to vzácnosť a som rád, že sme to dali:) a investícia do takejto výpravy? Všetko som si platil sám a úprimne neuvažujem ako sa mi to vráti:) M.

ja by som sa chcel spytat ci by si nerozpísal aj čo v tej cene vypravy kolko stoji. Napisal si ze 75tisic, ale zaujimalo by ma za co všetko (aspon tie hlavne veci) sa tam platí 🙂 okrem leteniek 😀

Dobry den,

Mala by som par otazok –
1. Ked ste chodili na toaletu tak to tam po vas ostalo? Viem ze odpadky ste si brali so sebou
2. Aky bol navrat do civilizacie co sa tyka stravy? Mohli ste hned zacat jedt normalnu stravu a naopak – aka bola priprava na sackovu/susenu stravu?
3. Co ukazoval kompas na juznom pole?
4. Mali ste nahradne lyze?
5. Ako sa ma Rob?

Dakujem

Dobrý deň, tak to, čo sme nechali v prírodnej toalete, tak to tam ostalo:) Po príchode do civilizácie som sa pustil do čerstvých jedál a nebol s tým problém. Kompas na južnom póle sa správal normálne a nerobil neplechu:) Náhradné lyže sme nemali a Rob je už ok:)