Jazero Bajkal alebo ako zažiť pravú ruskú zimu

O ruskej zime hovorí každý, ale nikto ju poriadne nezažil. A ty by si chcel zažiť pravú ruskú zimu, keď teplota klesne až na mínus 40? Zažiť na vlastnej koži, čo taká zima dokáže spraviť? Vydaj sa na zamrznutý Bajkal v Rusku a budeš mať veľa netradičných zážitkov.

Jazero Bajkal alebo ako zažiť pravú ruskú zimu

Jasné, že za veľkou zimou nemusíš chodiť  práve na Bajkal, stačí ísť aj bližšie. Bajkal má však predsa len pár výhod oproti iným destináciám. Od februára je taký zamrznutý, že sa po ňom vieš nielen prejsť, ale aj previezť povedzme na snežnom skútri.

Bajkal je najhlbšie a najstaršie jazero na svete. V jazere je sústredená jedna pätina svetových zásob povrchovej sladkej vody. Nachádza sa v Rusku, v južnej časti východnej Sibíri. Po Kaspickom mori je druhým najväčším ruským jazerom. V roku 1996 bolo zapísané do zoznamu UNESCO.

Jazero Bajkal alebo ako zažiť pravú ruskú zimu

Práve od februára začína toto jazero zamŕzať natoľko, že hrúbka ľadu je na niektorých miestach až 7 metrov. Sila ľadu je taká neskutočná, že sa z jazera na niektorých miestach stane autostráda, a tak si miestni obyvatelia vedia skrátiť cestu na druhý breh.

Je to už pár rokov, čo sa aj miestny turistický priemysel zameral na Bajkal v zime a vie ti ponúknuť niekoľkodňové zaujímavé výlety za veľmi prijateľné ceny. Veď kto by nechcel ísť povedzme na 5 – 7 dní na snežných skútroch a objavovať Bajkal z inej perspektívy?

Ako sa dá dostať na Bajkal?

Veľmi jednoducho. Východiskovým bodom je mesto Irkutsk. Tam sa dostaneš buď letecky s medzipristátím v Moskve alebo známou transsibírskou magistrálou. Cesta vlakom z Moskvy zaberie minimálne 77 hodín. Viac rád o vlaku, cenách lístkov atď. si vieš nájsť v tomto podrobnom článku.

Následne sa z Irkutska vieš dostať do Listvianky, cca 70 kilometrov (4 eurá) alebo na ostrov Olchon. Na ostrov Olchon premáva pravidelná doprava. Ceny, harmonogram a aktuálne informácie nájdeš na tejto stránke https://www.olkhon.info/transport-eng

Chcem ísť na niekoľkodňovú tour

Kontaktuj ruskú cestovku https://www.russiadiscovery.com/ , ktorá podľa mňa patrí medzi najlepšie. Nie je najlacnejšia, ale servis, ktorý poskytuje, patrí medzi najlepšie. Prosto pomer, výkon, cena je bezkonkurenčná, aspoň podľa mňa. Najlepšie je ísť so skupinkou kamarátov. Ak si sám, dopredu sa informuj, či by ťa k niekomu nepridali.

Chcem ísť bez CK

Najlepšie je ísť na ostrov Olchon, ale neočakávaj, že si tam na mieste zoženieš skúter. Cesta po ľade sa odporúča so skúseným sprievodcom. Ale ak ti ide len o prechod cez ľad, z dedinky Listvianka ide doprava na druhú stranu jazera, a tak zažiješ prechod cez ľad.

Jazero Bajkal alebo ako zažiť pravú ruskú zimu
Jazero od ostrova Olchon

Kedy je najlepšie ísť?

Ľad zamrzne úplne okolo 14. februára. Preto je asi najlepšie naplánovať si zimný Bajkal na prelom februára a marca.

Aké teploty bývajú?

Okolo mínus 30 – 40°C. Preto treba mať čo najkvalitnejšie veci a nešetriť na výbave. Skús kontaktovať Trekland, cez ktorý som si vybavil kvalitné zimné veci.

Na čo treba pamätať?

  • Pri takýchto teplotách zamrzne aj vodka (pri mínus 40), ale s alkoholom to netreba preháňať. Aj Rusi vedia, že pri takých nízkych teplotách alkohol zabíja a nezohrieva. Zabudni na naše predstavy ?
  • Pri takých nízkych teplotách je základom veľmi kvalitná strava. Miestni jedia veľa mäsa. Preto, ak si vegetarián, v Irkutsku si kúpiš veľa produktov, ale mysli na to, aby mali veľkú výživovú hodnotu. Telo sa potrebuje zohriať, a preto spaľuje viacej.
  • Maj kvalitnú termosku, lebo voda ti v plastovej fľaši zamrzne na kosť.

S čím sa dá spojiť Bajkal?

Najlepšie je to spojiť v rámci transsibírskej magistrály povedzme do Vladivostoku. Neodporúčam ísť do Mongolska, lebo v zime tam toho veľa nepodnikneš.

 

 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.