Izrael – NAJČASTEJŠIE OTÁZKY PRED CESTOU

Izrael - NAJČASTEJŠIE OTÁZKY PRED CESTOU

Chystáš sa na cestu do Izraela? Máš veľa otázok ohľadom bezpečnosti, víz, alebo leteniek? Izrael som navštívil 10 krát a spísal som najčastejšie otázky, ktoré sa nás pýtate. Tu sú odpovede v článku ,,Izrael – NAJČASTEJŠIE OTÁZKY PRED CESTOU“

Víza

S Izraelom máme bezvízový režim a teda netreba žiadne víza. Napriek tomu treba mať na pamäti, že váš pas musí byť platný 6 mesiacov po opustení Izraela. Na toto si táto krajina dáva veľký pozor.

Mám v pase iránsku, sudánsku, či inú pečiatku moslimskej krajiny. Je to problém?

Nie. V žiadnom prípade. Tu neexistuje ako v Iráne, že keď máš pečiatku z nepriateľskej krajiny, tak ťa nepustia. Môže sa však stať, že ťa môžu vypočúvať priamo na hraničnom prechode. Treba si uvedomiť, že Irán verejne vyhlasuje zničenie štátu Izrael a preto sú štátne bezpečnostné orgány trochu podozrievavé. Ale keď odpovedáš pravdivo, určite ťa pustia.

Izrael - NAJČASTEJŠIE OTÁZKY PRED CESTOU
Israel on map

Čo sa týka Covidu a testov, tak situácia sa neustále mení a treba sledovať najnovšie správy. Všetky informácie nájdete tu

Mám v pase izraelskú pečiatku. Budem mať problém v Iráne?

Áno, budeš. Ak máš pečiatku z Izraela, do Iránu ťa nepustia. Ani sa s tebou nebudú baviť. Napriek tomu, keď vstupuješ do Izraela v Tel Avive, dostaneš na 99 percent kartičku do pasu a nie pečiatku, najlepšie je mať pri ceste do Izraela dva pasy. Náhodou ti dajú pečiatku (pozemné vstupné prechody, iné medzinárodné letisko) a máš problém. Viac sa dočítaš v článku tu

Takisto by som zvážil, že keď si vošiel od Izraela cez Jordánsko alebo Egypt, tak v pase budeš mať pečiatku hraničného jordánskeho alebo egyptského prechodu. Aj toto môže vyvolať otázky Iránu a nemusia ťa pustiť.

Kde sa dá vojsť do Izraela?

Do Izraela vieš vojsť tromi spôsobmi. Letecky, po zemi a loďou.

Letecky:

 • Tel Aviv
 • Eilat

Výhodné letenky do Izraela si vieš pozrieť aj tu.

Po zemi:

 • Jordánsko (hraničný prechod Allenby Bridge a Eilat, Jordan river – blízko Tiberiasu)
 • Egypt (Taba a Nitzhana)

Iné hraničné prechody sú uzavreté od roku 1948 a nedá sa nimi prejsť (Libanon a Sýria)

Loďou

Z Cypru lodnými spoločnosťami za cenu okolo 150 – 170 Eur http://www.cruisecyprus.com/louis_israel_excursion.htm  a http://www.salamiscruiselines.com/

Bezpečie

Izrael je bezpečná krajina, ktorá má svoje špecifiká. Izrael je v neustálom vojenskom konflikte s Libanonom a Sýriou, kde si sem tam vymenia ,,raketové“ pozdravy. Tieto pozdravy sú veľmi zriedkavé, ale sú. Väčšinou sa odohrávajú v pohraničných oblastiach s danými krajinami. Vtedy je vyhlásený poplach cez amplióny. V Izraeli som bol 10 krát, ale ešte som toto nezažil, no neznamená to, že sa to nemôže stať.

Čo sa týka oblečenia, nie je to tu striktné, ak však pôjdeš do ortodoxných častí v Jeruzaleme (moslimská a židovská časť Mea She’arim), môžeš sa stretnúť s nepochopením. Tu radšej choď oblečený podľa miestnych pravidiel.

Jazyk

V Izraeli sa dohovoríš skvelo anglicky, ale aj rusky, lebo je tu veľmi silná komunita Rusov.

Doprava

Po Izraeli sa vieš bezproblémovo prepravovať autobusmi, vlakmi, či prenajatým autom.

Autobus

Hlavné autobusové spoločnosti sú:

 • Egged
 • Dan
 • Egged Ta’avura
 • Superbus
 • Nateev Express
 • Kavim
 • Nazareth United Bus Services

Vlak

Hlavná trasa Haifa – Tel Aviv – Jeruzalem, ale aj na iných trasách, viď mapa https://www.rail.co.il/en/pages/stationsnlines.aspx

Prenajatie auta

Auto stojí od 25 Eur na deň a je najlepšou voľbou, ak tu chceš stráviť viac času a vidieť viac ako Tel Aviv a Jeruzalem. Cesty sú na oveľa lepšej úrovni ako na Slovensku, značenie uspokojivé. Stiahni si offline mapu maps.me a nestratíš sa.

Auto je takisto dobrou voľbou v období Šabatu (piatok a sobota), kedy takmer žiadna autobusová a vlaková doprava od piatku obeda do soboty poobedia nepremáva. Ak chceš ísť prenajatým autom do Palestíny, musíš sa dopredu spýtať na podmienky.

Prenajatým autom sa do Jordánska a Egypta nedostaneš.

Izrael - NAJČASTEJŠIE OTÁZKY PRED CESTOU
Cesty v Izraeli

Šabat

Najdôležitejší sviatok, spomenutý ako jedno z prikázaní v Desatore. Slávi sa každú sobotu, respektíve od piatkového do sobotného súmraku. V tento deň sa nesmie vykonávať žiadna práca, ani cestovať, či vykonávať obchodné transakcie. Je to sviatok, pri ktorom sa schádzajú priatelia a celá rodina pohromade. Šabat je najdôležitejším sviatkom judaizmu.

Začína v piatok pred západom slnka obradom Kabalat Šabat (prijatie šabatu), po ktorom sa koná večerná modlitba a slávnostná večera. Od toho času sú zakázané určité druhy práce a veriaci sa majú venovať odpočinku a štúdiu. (zdroj: www.wikipedia.org)

To znamená, že veľa obchodov je zavretých. Nie všetky, ale treba s tým počítať. Zhruba 20 percent kaviarní a reštaurácií ostáva otvorených. Takisto doprava ako autobusy, vlaky tiež moc nejdú.

Čo koľko stojí?

Cestovanie po Izraeli je drahšie ako povedzme na Slovensku. Domáca mena sa volá Šekel a kurz si vieš pozrieť tu:

 • Domáce pivo od 20 NIS
 • Voda od 6 NIS
 • Jedlo v reštaurácii od 50 NIS
 • Taxík – 1 km – od 3,8 NIS
 • Benzín – od 6.3 NIS
 • Káva – od 6 NIS

Máš nejaké otázky na článok ,,Izrael – NAJČASTEJŠIE OTÁZKY PRED CESTOU“? Ak áno, napíš do komentu a radi odpovieme.

Chceš sa ísť pozrieť aj do Iránu? Máš rovnaké otázky na túto krajinu? Pozri na najčastejšie otázky sem.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Už túto nedeľu odchádzame ako skupina 12 turistov do Izraela,kde sa budeme pohybovať troma autami z požičovne.Chcel by som sa spýtať,či si môžeme viezť a používať malé wolky-tolky vysielačky (dosah 7 km v otvorenej krajine),ak by sme sa ako vodiči “rozstratili” v hustej premávke. Ďakujem za rýchlu odpoveď. Milan

Dobry, tak na toto nevieme odpovedať, nakoľko sme to tam nemali:)

Potrebujem na vstup do izraela vypis z registra trestov? Vyžaduje sa to? Ďakujem

Ešte otázočka.. Cestoval si dlho medzi hranicami Jordánsko – Izrael? Je to na celý deň napríklad busom z Ammánu do Jeruzalema?

Ahoj. Práve plánujem trip Jordánsko a Izrael.. Odlet z Wiedne do Ammán, potom busom cez hranice do Izraela. Otázočka je, koľko by človek asi tak potreboval času na pozretie základných vecí v oboch krajinách.. Čo by si odporučil v Izraeli určite vidieť?.. Oplatí sa prenajať auto aj v Jordánsku?

Ako sa dostanem v sobotu cez shabat z Jeruzalemu do Tel Avivu na letisko? Potrebujem tam byť do 15 hodiny? Vopred ďakujem za odpoveď.

Ahoj, najlepšie taxíkom 🙂 inak viac menej všetko nefunguje…M.

Ahoj, prosím ťa v utorok tam mame letieť , konkrétne do Eilat. Myslis že po včerajších udalostiach je stále Izrael a cesta doň bezpečná ? Mzvez nevydalo žiadne varovanie ale predsa .
Ďakujem ❤️

Ahoj, pokiaľ sa lieta, tak je to ok, ale situácia sa môže veľmi a rýchlo zmeniť. M.

este jednu otazka, letim Vienna – Tel Aviv s Laudamotion, neviem sa rozhodnut ktory autobus na letisko mam zobrat, let je o 7:25 rano, staci byt na letisku o 6AM alebo radsej by som to nemal riskovat a prist na 5AM? dakujem za pomoc 🙂

Ahoj, čím skôr, tým lepšie. Na letisku v Tel Avive platia veľmi prísne bezpečnostné opatrenia. Ja by som tam bol aj 3 hodiny pred

Ahoj samozrejme .že som bol Irán je bezzpečná krajina a naozaj stolí za málo penazí vidieť vela .teraz mám na cca 5 mesiiacov asi 10 leteniek a a už mám sám nad 100 videných krajín — nie som cestovatel

Tak v NBS uz nie …. 🙁 ale na Hlavnej zeleznicnej stanici na poschodi som zohnal aj Mongolský tugrik ….

Nikde na svete som nemal problemy s papierovymi eurami. A ked chces zaplatit menej ako 5€ tak si zo sebou zober niake 1$ bankovky ….
A ako Martin pise sekely vymenis vsadev IL pripadne na SK v NBS

Ahoj Martin, nevies kde v Bratislave zohnam Sekely? 🙂 dikes

Ahoj, priamo na letisku v Tel Avive, alebo hocikde v zmenárni v meste a je jedno či Tel Aviv či Jeruzalem