Vtáčnik – cestovateľské rady a tipy k výstupu

Vtáčnik je najvyšším vrcholom trenčianskeho kraja (1346 metrov). Leží v hlavnom hrebeni pohoria Vtáčnik, ktorým vedie hranica medzi TrenčianskymBanskobystrickým krajom

V tomto článku ,,Vtáčnik – cestovateľské rady a tipy k výstupu“ nájdeš základné informácie (koľko času zoberie výstup, kde začať, s čím treba rátať atď.)

Vtáčnik – cestovateľské rady a tipy k výstupu
Vtáčnik – 1346 m.)

Prístup:

  • Po červenej značke (Ponitrianska magistrála) z kláštornej skaly alebo Malej Homôlky
  • Po modrej značke z obce Bystričany
  • Po zelenej značke z obce Kľak (nachádza sa cca. 17 kilometrov od Žarnovice)

My sme išli po zelenej značke z obce Kľak, ktorá leží v nadmorskej výške 618 metrov a je to najkratšia cesta na samotný vrchol.

Vtáčnik – cestovateľské rady a tipy k výstupu
Začiatok turistickej trasy. Za dedinou Kľak

Koľko času potrebujete?

Z obce Kľak na Vtáčnik trvá výstup priemerne zdatnému turistovi približne 2 hodiny. Chodník, ktorý je značený zelenou značkou, je dlhý 5,8 kilometra a prevýšenie je 739 metrov.

Cesta najprv vedie cez lúku, z ktorej prejdete na krátky asfaltový úsek. Po asfalte nakoniec budete prechádzať cez rúbanisko a od 1/3 cesty už budete v lese. 3,8 kilometra od Kľaku sa nachádza Partizánska chata, kde si viete odpočinúť na drevených lavičkách. Od chaty na Vtáčnik je to potom už cca. 50 minút.

Vtáčnik – cestovateľské rady a tipy k výstupu
Cesta po rúbanisku
Vtáčnik – cestovateľské rady a tipy k výstupu
Lesná cesta
Partizánska chata, kde si môžete odpočinúť na lavičkách

Značenie a podmienky

Cesta nie je tak dobre značená zelenou farbou, ale ten, kto chodí do hôr, sa určite nestratí. Majte v mobile aplikácie, ktoré vás správne navedú. My odporúčame maps.me alebo mapy.cz.

Treba rátať, že keď naprší, mnohé úseky budú blatisté a môže sa šmýkať. Preto majte kvalitnú turistickú obuv.

Tesne pod vrcholom

Výhľady

Okolie pokrýva ihličnato-listnatý les, samotný vrchol je viac menej odlesnený. Okrem vrchov v pohorí Vtáčnik, dovidíte na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Veľkú i Malú Fatru. Ak je veľmi jasno, uvidíte aj Nízke a Vysoké Tatry.

Na samotnom vrchole sa nachádza aj kniha, kde sa môžete zapísať.

Tie výhľady stoja za to

Záver

Celý výlet z obce Kľak na Vtáčnik zoberie 5 hodín. Nie je to ťažká túra, kde nechodí toľko ľudí a je to ideálny jednodňový výlet pre rodiny s deťmi.

Občerstvenie

V obci Kľak je hneď na začiatku cesty hostinec U Krejzinky, kde sa viete aj najesť.

Čo sa dá ešte robiť?

Obce Kľak a Ostrý Grúň (vzdialenosť medzi obcami je cca. 3,5 kilometra) sa stali počas SNP miestom jedného z najbrutálnejších masakrov civilného obyvateľstva na území Slovenska, ktorý vykonala nacistická jednotka Edelweiss. V oboch obciach nájdete pomníky, ktoré pripomínajú túto udalosť.

Pamätník – Ostrý Grúň

Hronský Beňadik

Ten sa nachádza od Kľaku cca. 38 kilometrov (treba ísť cez Žarnovicu). Ide o najvýznamnejšie benediktínske opátstvo nielen na Slovensku, ale aj v Uhorsku, ktoré bolo založené v období okolo roku 1075. Otváracie hodiny a informácie o vstupe nájdete tu.

Ak máš otázky na článok ,,Vtáčnik – cestovateľské rady a tipy k výstupu“, daj do komentu a radi odpovieme na vaše otázky.

Ak by si chcel vystúpiť na ďalšie najvyššie vrcholy jednotlivých krajov a pritom vyhrať zaujímavé ceny, pozri na stránku Spoznaj Slovensko sem.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.