Ukrajina – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet

Ukrajina – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet

Vitajte v našom itinerári k Ukrajine! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Ukrajina je čoraz viac dostupná. Nielen bezvízový režim, ale aj krásne historické mestá, kvalitná doprava, skvelá kuchyňa alebo aj veľmi prijateľný rozpočet. Inšpiruj sa článkom ,,Ukrajina – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet“ a naplánuj si skvelú cestu.

Víza

Na Ukrajinu nepotrebujeme víza, stačí cestovný pas platný 6 mesiacov po návrate domov.

Kedy ísť?

Dá sa počas celého roka. V zimných mesiacoch bude poriadna zima (až mínus 20), v lete teploty dosahujú aj 35 °C. Podľa mňa je najideálnejšie obdobie máj, jún, september a začiatok októbra.

Ukrajina – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet

Bezpečnosť

Ukrajina dnes patrí medzi veľmi bezpečné krajiny a viac-menej nič nehrozí. Bláznivé 90. roky sú už minulosťou a keď sa vyhneš oblastiam okolo Donetsku, kde prebieha vojna, nič ti nehrozí.

Doprava

Na Ukrajinu sa dostaneš letecky z Bratislavy cez Wizz air (Ľvov, Odesa – od novembra) alebo z Viedne (Ukraina airlines – Kyjev, Odesa). Letenky si vieš pozrieť na stránke Travelistanu.

Tento program je vytvorený tak, že priletíš do Ľvova a odletíš z Odesy s Wizz airom.

Vlak

Koľko stojí lístok a kde si ho môžem kúpiť?

Je to veľmi jednoduché. Na oficiálnej stránke– https://www.uz.gov.ua/en/  sa zaregistrujete a kúpite si lístok cez internet. Pozrite si nielen číslo vlaku, ale vyberte si aj konkrétne miesto. Pozrieť si môžete aj to, cez ktoré mestá vlak pôjde, kde bude stáť a ako dlho. Ak by niekto príliš neveril oficiálnej stránke, lístok si môže kúpiť aj na hlavnej stanici v Bratislave. Neponúkajú tam však všetky vlaky.

Cena lístka sa pohybuje v závislosti od čísla vlaku, teda čím nižšie číslo vlaku, tým drahší lístok. Čím vyššie číslo, tým lacnejší lístok. Treba si položiť otázku, aký komfort potrebujete. Dnes je však ukrajinská hrivna veľmi nízka, a preto aj komfort je oveľa dostupnejší.

Vlak je rozdelený na niekoľko kategórií:

 • 1. trieda spalny vagon – uzamknuteľné kupé s 2 lôžkami, máte pocit komfortu
 • 2. trieda kupe – uzamknuteľné kupé so 4 lôžkami. Ideálne, ak ste skupina štyroch ľudí. Bude to o to zábavnejšie, lebo ste stále spolu.
 • 3. trieda plastkartny – otvorené kupé, lôžka sú aj v rozšírenej uličke. Budete mať síce kontakt s domácimi, ale ak niekto chrápe, počuje to celý vlak. Alebo keď si niekto otvorí sardinky s cibuľou, a verte, že to určite niekto urobí, budete to cítiť. Navyše, keď vlak stojí, klíma je vypnutá a otvorené kupé sa odrazu mení na saunu. Zvážte preto, či výška ušetrených peňazí stojí za to.

Je jedno, ktorú triedu si vyberiete, vždy dostanete na cestu čistú plachtu, obliečky a malý uterák. V každom vagóne sa nachádzajú spoločné toalety a umyvárky so studenou tečúcou vodou. Sprcha sa vo vlaku väčšinou nenachádza.

Itinerár

1.deň: Odlet do Ľvova

2.-3.deň: Ľvov – jedno z najkrajších miest východnej Európy, kde je historické centrum pekne zachované a upravené. Ľvov bol kedysi poľským mestom, a tak bude trochu pripomínať Krakov či iné historické poľské mestá, nielen jeho hlavné námestie, ale aj najvyššia veža na Ukrajine, ktorá je súčasťou mestskej radnice. Ľvov je mesto vyslovene na dva dni. Kto by chcel viac, môže vybehnúť autom na blízke hrady a zámky na východ od Ľvova – Olesko, Pidhoretsky, Zolochiv.

Ukrajina – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet
 • Hlavné námestie Rynok
 • Mestská radnica s najvyššou vežou na Ukrajine
 • Arménska ulica
 • Prospekt Svobody
 • Potocki palác
 • Hlavná železničná stanica
 • Pevnosť a mestské hradby

Večerným vlakom do Kyjeva

4.-5.deň: Kyjev má tú výhodu, že sa všetko dá prejsť za jeden deň. Veľa pamiatok sa dá navštíviť pešo. Mapu Kyjeva dostaneš zadarmo v hoteloch, ale aj na letiskách. Orientácia je veľmi jednoduchá a nedá sa stratiť.

Ukrajina – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet
 • Katedrála svätej Sofie – postavená v 11. storočí na rozkaz Jaroslava Múdreho. Napriek tomu, že katedrála bola niekoľkokrát zničená, stále sa tu nachádzajú pôvodné fresky s vyobrazeniami Jaroslava Múdreho.
 • Majdan – Námestie nezávislosti, ktoré takisto patrí medzi najkrajšie v bývalom ZSSR. Dnes tu nájdete rôzne výstavy fotografií z bojov na východe Ukrajiny.
 • Kyjevsko-pečerská lavra – pamiatka zapísaná v zozname UNESCO patrí k najstarším pamiatkam. Je to sústava jaskýň spojených chodbami. Ide o chrámový komplex z 11. storočia so silným náboženským a duchovným významom.
 • Matka vlasť – Pomník obetiam druhej svetovej vojny, ktorý tróni nad mestom. Plus rôzne výstavy vojenskej techniky. Sem chodia Kyjevčania oddychovať cez víkend. Vstup je zadarmo.
 • Metro – Metrom sa v Kyjeve dostanete všade, ale je aj zaujímavé. Nie je také vyzdobené ako v Moskve, ale určite odporúčame. Jeden lístok stojí aktuálne 8 UAH.

6.deň: Výlet do Černobyľu. Tento výlet si treba dopredu objednať. Všetky potrebné informácie nájdeš v článku http://travelistan.sk/vylet-do-cernobylu/

Ak by si mal otázky vzhľadom na radiáciu, prečítaj si rozhovor s odborníkom na danú oblasť – http://travelistan.sk/rozhovor-skutocnost-a-myty-cernobylu/

Navečer odchod spacím vlakom do Odessi.

7.- 8.deň: Príchod do Odesy. Mesto Odesa patrí nielen medzi najstaršie mestá na Ukrajine (datuje sa osídlenie od Skýtov), ale aj medzi najkozmopolitnejšie mestá, kde žilo voľakedy vyše 140 národností. Odesa patrí aj medzi takzvané hrdinské mestá, ktoré hrdinsky odolávali nacistickému Nemecku.

Odesa je príjemné mesto, kde vieš stráviť čas nielen v historickej časti mesta, ale aj si vieš oddýchnuť pri Čiernom mori. Tu treba povedať, že Karibik to nie je, ale na omočenie sa stačí?

 • Národné divadlo
 • Katakomby – vyše 2500 kilometrov podzemných chodieb
 • Potemkinove schody – slávne schody, ktoré sa ocitli v známom filme od režiséra Sergei Mikhailovicha Eisensteina, Krížnik Potemkin. Nájdeš ich na Prymorsky Boulevard s Duke de Richelieu
 • Radnica – historická budova na Primorskiy Boulevard
 • Spaso-Preobrazhenskiy – hlavná katedrála
 • Vorontsov palác
 • Železničná stanica – krásna historická budova

Pláže. Ako sme už spomínali, miestne pláže sú v lete dosť preplnené. Je tu väčšinou piesok, za lehátka sa platí a na okolí je kopec reštaurácií.

 • Lanzheron – najbližšie k centru a ide sem električka 28
 • Vidrada – blízko Lanzheronu
 • Otrada – sem vedia lanovka za 40 hrivien od hotela Grand Otrada Resort
 • Malibu – najčistejšia pláž

9.deň: Odlet domov, alebo pokračovanie do poslednej komunistickej krajiny v Európe – Podnesterska

Koľko taká cesta vyjde?

Ak nerátame letenku, tak ak cestuješ tak, že by si išiel najnižšou triedou vo vlaku, prespávaš na guesthousoch, dáš si street food, premiestnuješ sa MHD v rámci mesta, tak cesta vyjde okolo 180 – 220 Eur. Ak prespíš v 3 hoteloch (na hoteloch spíte dvaja), dopraješ si lepšiu triedu vo vlaku, tak cesta vyjde okolo 300 Eur.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Ukrajine

Ak máš otázky na itineár ,,Ukrajina – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet“ , píš do komentu a odpovieme.

Hľadáš ďalšie itineráre do celého sveta? Na Travelistane nájdeš cesty do viac než 80 krajín.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.