Ukrajina, Bielorusko, Rusko – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Východnej Európe! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Víza

Asi najpodstatnejšia otázka. Bielorusko a Rusko sú jediné európske krajiny, kde Slováci potrebujú víza. Na vybavovanie víz si treba vyhradiť cca 10 dní a mať dve voľné dvojstrany v pase. Pas musí byť platný 6 mesiacov po návrate z krajiny.

Ukrajina, Bielorusko, Rusko – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Bielorusko

Do Bieloruska nepotrebujú Slováci víza, ak:

 • prilietajú na medzinárodné letisko v Bielorusku a ich cesta nepokračuje smerom do Ruska alebo z Ruska. Vtedy máme bezvízový režim na 30 dní.
 • Ak však ideš alebo prichádzaš do/z Ruska alebo ak ideš po zemi do Bieloruska z Ukrajiny, Poľska, Litvy alebo Lotyšska, víza musíš mať. Víza vybavíš jednoducho v Bratislave a všetky podmienky vstupu nájdeš na podrobnej stránke Bieloruského veľvyslanectva http://slovakia.mfa.gov.by/sk/

Rusko

Všetky potrebné informácie nájdeš na https://slovakia.mid.ru/web/svk/viza . Ak si budeš vybavovať víza po vlastnej linke, budeš potrebovať pozvanie, ktoré získaš buď od osoby, ktorá ťa pozve alebo od hotela, kde budeš ubytovaný. Plus sa musíš prihlásiť do poradovníka, ktorý je na veľvyslanectve, viď link.

Ak by si to chcel celé obísť a nemáš čas vybavovať a strácať čas so všetkými papierovačkami, môžeš využiť služby vízového centra v Bratislave. Alebo využi naše služby a víza vybavíme za teba. Pozri pre informácie sem.

Prihlasovacia povinnosť

Večná téma a každý má svoj vlastný zážitok. Pri návšteve Bieloruska a Ruska (neplatí na Ukrajine) sa potrebuješ zaregistrovať. Ak prespávaš v hoteli, hotel to urobí za teba za poplatok cca 2 eurá. Ak prespávaš u domácich, AIRBNB atď., tak sa treba v Rusku (do 7 dní) a v Bielorusku (ihneď) prihlásiť na miestnej polícii. Táto prihlasovacia povinnosť neplatí pre tých, ktorých pobyt v Rusku nepresiahne 7 dní.

Realita – niekto má skúsenosti, že netreba a nemal žiadne problémy, niekto zaplatil vysokú pokutu. Mňa ešte nikdy nekontrolovali, ale kamarátovi dali pokutu. Moskva a Petrohrad je v tomto benevolentná, ale inde berú zákony veľmi striktne. Ja radím radšej sa zaregistrovať, ako byť v strese, či je všetko v poriadku.

Kedy ísť?

Dá sa počas celého roka. V zimných mesiacoch bude poriadna zima (až mínus 20), v lete teploty dosahujú aj 35 °C. Podľa mňa je najideálnejšie obdobie máj, jún, september a začiatok októbra.

Kedy nejsť?

Vyhnite sa sviatkom 1. a 9. mája v Moskve. Veľa ľudí si myslí, že počas 9. mája zažijú veľkolepú prehliadku na Červenom námestí. Ak nemáte pozvanie od prezidenta ruskej federácie, tak sa tam nedostanete a námestie je hermeticky uzavreté. Plus veľa atrakcií je tiež uzavretých pár dní pred začiatkom.

Ako sa prepraviť medzi mestami?

Dnes do spomínaných destinácií lieta mnoho spoločností. Na Ukrajinu a aj do Ruska lieta aj nízkonákladovka Wizz air.

Pozor! Medzi Ukrajinou a Ruskom nie je dnes žiadna priama letecká linka a lieta sa cez tretiu krajinu, napríklad Bielorusko.

 • Ukraina Airlines – lietajú z Viedne a z Budapešti a v rámci tejto trasy aj do Minska
 • Belavia – Lieta v rámci tejto trasy do Petrohradu alebo Moskvy
 • Aeroflot – Lieta v rámci tejto trasy do Minska, Petrohradu, Moskvy
Letenky si vieš vyhľadať na stránke Travelistanu tu.

Kto nemá v láske lietanie, vie sa do daných destinácií dostať aj vlakom. Napríklad z Bratislavy cez Užhorod do Kyjeva, následne nočným spojom do Minska a odtiaľ nočným spojom do Moskvy či Petrohradu. Ako to vyzerá v ruských vlakoch, to si vieš prečítať v tomto článku tu  Vo videu si pozri ako to vyzerá v kupé.

Ako je to s peniazmi

Dnes tieto krajiny patria medzi najlacnejšie na svete. Hlavne Rusko, a to vďaka veľkému prepadu ruského rubľa. Samozrejme, že Moskva a Petrohrad sú najdrahšími mestami v Rusku, ale keď ich porovnám napríklad s inými európskymi metropolami, ceny sú oproti Londýnu, Budapešti či Prahe o 30 percent nižšie. Podrobný rozpis nákladov nájdeš tu http://travelistan.sk/kolko-stoji-cestovanie-v-rusku/

Platobné karty využiješ rovnako ako u nás na Slovensku.

Bezpečnosť

Všetky spomínané krajiny dnes patria medzi veľmi bezpečné krajiny a viac-menej nič nehrozí. Bláznivé 90. roky sú už minulosťou.

Itinerár

1.– 2. deň: Let do Kyjeva

Kyjev má tú výhodu, že sa všetko dá prejsť za jeden deň. Veľa pamiatok sa dá navštíviť pešo. Mapu Kyjeva dostaneš zadarmo v hoteloch, ale aj na letiskách. Orientácia je veľmi jednoduchá a nedá sa stratiť.

Ukrajina, Bielorusko, Rusko – cestovateľské rady, tipy a itinerár
 • Katedrála svätej Sofie – postavená v 11. storočí na rozkaz Jaroslava Múdreho. Napriek tomu, že katedrála bola niekoľkokrát zničená, stále sa tu nachádzajú pôvodné fresky s vyobrazeniami Jaroslava Múdreho.
 • Majdan – Námestie nezávislosti, ktoré takisto patrí medzi najkrajšie v bývalom ZSSR. Dnes tu nájdete rôzne výstavy fotografií z bojov na východe Ukrajiny.
 • Kyjevsko-pečerská lavra – pamiatka zapísaná v zozname UNESCO patrí k najstarším pamiatkam. Je to sústava jaskýň spojených chodbami. Ide o chrámový komplex z 11. storočia so silným náboženským a duchovným významom.
 • Matka vlasť – Pomník obetiam druhej svetovej vojny, ktorý tróni nad mestom. Plus rôzne výstavy vojenskej techniky. Sem chodia Kyjevčania oddychovať cez víkend. Vstup je zadarmo.
 • Metro – Metrom sa v Kyjeve dostanete všade, ale je aj zaujímavé. Nie je také vyzdobené ako v Moskve, ale určite odporúčame. Jeden lístok stojí aktuálne 8 UAH.

3.deň: Výlet do Černobyľu. Tento výlet si treba dopredu objednať. Všetky potrebné informácie nájdeš v článku http://travelistan.sk/vylet-do-cernobylu/

Ak by si mal otázky vzhľadom na radiáciu, prečítaj si rozhovor s odborníkom na danú oblasť – http://travelistan.sk/rozhovor-skutocnost-a-myty-cernobylu/

Navečer odchod spacím vlakom do Minska alebo prespíš v hoteli a ráno poletíš do Minska. Letenky sú dnes od 50 eur.

4.deň: Minsk patrí medzi najčistejšie postsovietske mestá. Nie je tu toho toľko ako v Kyjeve či v Petrohrade, ale určite ťa mesto príjemne prekvapí a dotvorí ti názor na oblasť.

https://www.youtube.com/watch?v=Ku5_1L5jYkw&t=8s
 • Hlavná železničná stanica
 • Hlavná trieda – prospekt Niezalieznasci
 • Centrum mesta – malé, ale krásne, kde nájdeš kombináciu rímskokatolíckych a pravoslávnych kostolov.
 • Kaviareň Grand Café – ako má Praha kaviareň Sláviu, tak má Minsk Grand Café. Nielen skvelá káva či vodka, ale aj gurmánske zážitky v podobe bieloruských jedál.
 • Socha Lenina na námestí Nezávislosti – ak si ešte nevidel Lenina?

Večer odchod vlakom do Petrohradu alebo prespať v hoteli a ráno letieť.

5.– 7. deň: Petrohrad

Petrohrad je právom považovaný za najkrajšie ruské mesto. Mesto postavil ruský cár Peter Veľký a bolo hlavným mestom od jeho čias až do roku 1917. Nie je to však iba mesto boľševickej revolúcie a notoricky známej Aurory. Mimochodom, vedel si, že Aurora počas revolúcie nevystrelila?

 • Nevskij prospekt – hlavná trieda v Petrohrade s kaviarňami, palácmi a obchodmi.
 • Kazanská katedrála – nachádza sa na Nevskom prospekte a je voľne prístupná. Je tu ikona Panny Márie Kazanskej a srdce ruského vojvodcu M. I. Kutuzova.
 • Zimný palác – bývalé sídlo ruských cárov, dnes jedna z najväčších zbierok umenia na svete. I keď sem prúdia davy turistov, je to úchvatná galéria.
 • Izakovská katedrála – svojho času najväčšia, kde za komunizmu bolo múzeum ateizmu. Za pekného počasia odporúčam vyjsť na kupolu katedrály, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto.
 • Petropavlovská pevnosť – postavená za Petra Veľkého. Pochovaný je tu posledný ruský cár Mikuláš II., Peter Veľký aj Katarína Veľká. O 12. hodine zaznie výstrel z kanóna.
 • Petrodvorec (Petropalác/Petergof) – ruské Versailles, ktoré je asi najkrajšie zo všetkých zámkov. Jeho záhrady, palác a fontány patria k tomu najlepšiemu, čo tu bolo vybudované. Petrodvorec je od Petrohradu vzdialený asi 1 hodinu cesty.
 • Jusupovov palác – ak by si mal v Petrohrade vidieť iba jeden palác, tak odporúčam Jusupovov. Najbohatšia šľachtická rodina dala nemalé finančné prostriedky na skrášlenie celého sídla. Je tu koncertná sieň, zrkadlová sieň, pompézna jedáleň. Vraj im závidel aj samotný cár. Je to palác, v ktorom kedysi zavraždili Rasputina.
 • Marijnského divadlo – ak nestihneš Boľšoj teatr v Moskve, tu máš druhú príležitosť návštevy úžasného divadla. Veď kto by nechcel na plné hrdlo zakričať „bravo“ pre svetoznámych umelcov – http://www.mariinsky.ru/en/.
 • Secesná kaviareň (Eliseyev Emporium) – štýlová kaviareň na Nevskom prospekte. Preslávila sa okrem iného tým, že tu začali predávať vzácne produkty importované zo zahraničia. Kaviareň je veľmi populárna a nie je v nej veľa miesta na sedenie. Odporúčame preto prísť hneď o 10. hodine ráno, keď sa kaviareň otvára – http://kupetzeliseevs.ru/en/#_=_.

Na 7. deň: odísť podvečer rýchlovlakom do Moskvy (cesta trvá necelé 4 hodiny) alebo spacím vlakom (cesta trvá cca 8,5 hodiny). Samozrejme, dá sa aj letieť a ceny sú od 100 eur.

8. – 9. deň: Hlavné mesto Ruska a zároveň najväčšie mesto. Moskvu zničil nielen Napoleon, ale aj Stalin, a preto dnes v mnohých návštevníkoch vzbudzuje dojem nekompaktnosti. Moskva sa vám však postupne dostane pod kožu a začnete ju mať radi.

 • Červené námestie – najkrajšie námestie v Rusku, kde nájdete Chrám Vasilija Blaženého. V období okolo 1. mája a 9. mája býva námestie zavreté. Počas vojenskej prehliadky sa sem nedostaneš. Prístupné je len pre VIP hostí.
 • Mauzóleum Lenina – otvorené každý deň okrem pondelka, štvrtka a sviatkov od 10. do 13. hodiny. Nesmie sa vojsť s akoukoľvek
 • Červené námestie – najkrajšie námestie v Rusku, kde nájdete Chrám Vasilija Blaženého. V období okolo 1. mája a 9. mája býva námestie zavreté. Počas vojenskej prehliadky sa sem nedostaneš. Prístupné je len pre VIP hostí.
 • Mauzóleum  taškou a vodou. Rady už nie sú také dlhé ako kedysi. Do mauzólea sa dostaneš do 60 min. Vnútri je zakázané fotografovať.
 • Kremeľ – sídlo nielen ruského prezidenta, ale aj chrámov, ktoré boli miestom korunovácie a pochovávania prvých ruských cárov. Lístky sa kupujú pred Kremľom v informačnom stredisku.
 • Lomonosovova univerzita – dovnútra sa síce nedostaneš, ale výhľad na Moskvu je nádherný.
 • Metro – byť v Moskve a nepozrieť si metro, to je, akoby ste tu ani neboli. Najkrajšie stanice metra sú Kievskaja, Novoslobodskaja, Komsomolskaja a Kurskaja. Lístok stojí okolo 55 RUB a platí, kým nevyjdeš z metra von.
 • Chrám Krista Spasiteľa – chrám pre všetkých, ktorí padli počas Napoleonových vojen. Neskôr ho Stalin dal zbúrať a znovu ho postavili za Jeľcina. Chrám je voľne prístupný. Nevpustia ťa však, ak máš oblečené krátke nohavice alebo tričko na ramienka.
 • Boľšoj teatr – každému vrelo odporúčam ísť na balet, aj keď v zásade nie si jeho fanúšikom. Je tu najlepšia baletná scéna na svete, ktorá prebudí aj kultúrneho analfabeta. Lístky si treba zabezpečiť vopred na tejto oficiálnej a nami vyskúšanej stránke http://www.bolshoi.ru/en/. Nikdy nekupuj lístky mimo oficiálnych miest!

10.deň: Odlet domov. Je lepšie navečer, aby si mal ešte jeden deň k dobru.

Koľko taká cesta vyjde?

Ak budeš bývať v troch hoteloch a všade sa prepravíš lietadlom, cena bude okolo 600 – 700 eur na osobu (bez víz). Ak pocestuješ všade vlakmi, náklady klesnú o 30 %. Ak si chceš dopriať štvor- a päťhviezdičkové hotely, treba rátať so sumou od 1 000 eur.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Ukrajine, ceny v Bielorusku a ceny v Rusku.

Chceš ísť s nami nielen do Moskvy, ale aj prejsť legendárnou transsibírskou magistrálou? Pozri sa na náš zájazd z Moskvy do Vladivostoku a pridaj sa k nám.

Hľadáš ďalšie cestovateľské cesty a itineráre? Pozri podstránku Travelistanu.

 

 

 

 
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.