Trnavský kraj – rady, tipy a itinerár

Aj tu sa zameriame na jednotlivé viacdňové aktivity spojené s turistikou či vodáctvom

Splav Malého Dunaja – Viete, ktorý splav je na Slovensku najpopulárnejší? Hron? Váh? Nie! Je to splav Malého Dunaja. Malý Dunaj vytvára najväčší riečny ostrov v Európe. Okolie Malého Dunaja tvoria poväčšine lúky a polia, ktoré sú však od samotného toku oddelené niekoľko desiatok metrov širokým pásom lužného lesa. Výška hladiny rieky takmer nekolíše, a preto je Malý Dunaj ušetrený väčších záplav.

Trnavský kraj - rady, tipy a itinerár

Najkrajšie a najzaujímavejšie úseky sú od obce Zálesie až po sútok s Klátovským ramenom pri Topoľníkoch. Počas splavu rieky je možné zastaviť sa alebo rovno táboriť pri jedinečných drevených vodných mlynoch v Jelke a Tomášikove.  Splavovať môžete nielen kratšie úseky na jeden deň, ale aj niekoľkodňové. Spoznáte aj menej známe vodné mlyny. Viac nájdete tu

Najznámejšie hrady a zámky v Trnavskom kraji – Ako sme už spomínali, Slovensko má vyše 120 hradov a zámkov, čo je na takú malú krajinu svetová rarita. Hrady v Malých Karpatoch vznikli ako obrana pred nájazdmi Tatárov v 13. storočí. Najznámejšími hradmi a zámkami sú

  • Smolenický zámok
  • Hrad Ostrý Kameň
  • Korlátka
  • Dobrá voda

Tieto hrady a zámky sa dajú spojiť do jednej turistickej trasy, ktorá zaberie max. 2 dni podľa vašej fyzickej pripravenosti.

Trasa by sa mohla začať takto:

  • Smolenický zámok – Ostrý kameň (5,4 kilometra a celkové prevýšenie 471 m)
  • Ostrý kameň – Korlátka (8,8 kilometrov a celkové prevýšenie 242 m)
  • Korlátka – Dobrá voda (16 kilometrov a celkové prevýšenie 124 m)

Alebo spoznať Záhorie?

Záhorská časť kraja je známa kúpeľmi v Smrdákoch, šaštínskou bazilikou a kultúrnohistorickými pamiatkami mesta Skalica.

Práve Skalica v 17. storočí patrila medzi 6 najvýznamnejších a najväčších miest Slovenska. V Skalici sa zachovalo do dnešnej doby 15 sakrálnych stavieb (najvýznamnejšia je Rotunda sv. Juraja), štyri kláštory, svetské stavby ( Jurkovičov dom), mestské opevnenie, unikátne námestie trojuholníkového tvaru. Skalica je jedno z mála miest, kde uvidíte na malej ploche všetky stavebné slohy.

Smrdáky – Zloženie liečivej vody je unikátne. Jeden liter obsahuje vyše 3 100 mg minerálnych zložiek. Vysoký je obsah sírovodíka (vyše 600 mg/l), vďaka čomu minerálna voda vyvierajúca v Smrdákoch patrí medzi najsírnatejšie vody v Európe.

Na mesto Skalicu, šaštínsku baziliku a Smrdáky treba dva dni.

Ak by si chcel vystúpiť na najvyššie vrcholy jednotlivých krajov a pritom vyhrať zaujímavé ceny, pozri na stránku Spoznaj Slovensko sem.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.