Tristan da Cunha – najizolovanejší ostrov sveta alebo ako sa tam dostať

Tristan da Cunha - najizolovanejší ostrov sveta alebo ako sa tam dostať

Vitajte v našom itinerári k Tristan da Cunha! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Kde sa ostrov nachádza?

Tristan da Cunha sa nachádza v Atlantickom oceáne a je to najväčší z rovnomennej skupiny ostrovov, pomenovaný podľa portugalského moreplavca menom Tristão da Cunha, ktorý ho objavil pri plavbe z Brazílie do Juhoafrickej republiky, ale pre rozbúrené more tu nemohol zakotviť.

Tristan da Cunhan - najizolovanejší ostrov sveta alebo ako sa tam dostať

Ostrov patrí Veľkej Británii a prvý zdokumentovaný vstup na ostrov patrí podľa historických dokumentov americkému kapitánovi Jonathanovi Lambertovi v roku 1811.

Hlavným mestom je Edinburgh of Seven Seas. Tristan da Cunha sa považuje za najizolovanejší ostrov sveta. Od ostrova Svätej Heleny je vzdialený 2-tisíc km a od Juhoafrickej republiky cca 2 800 km. Na ostrove býva približne 270 obyvateľov.

Ako sa sem viem dostať?

Jedine loďou. Nijako inak. Aj preto je to najizolovanejší ostrov na svete, nakoľko žiadne lietadlo sem nelieta.

Sú dve možnosti plavby na tento ostrov:

  • Polárnou loďou, ktorá vypláva z Južnej Afriky a vzdialenosť cca 2 810 kilometrov zaberie cca 5 – 6 dní v závislosti od poveternostných podmienok. Obojsmerný lístok stojí cca 1 800 USD a rezerváciu si treba urobiť aj 6 mesiacov dopredu. Všetky najaktuálnejšie informácie nájdeš na tejto stránke http://www.tristandc.com/shipping.php
  • Druhá možnosť je ísť presne ako ja, komerčnou loďou, ktorá ide raz do roka. Všetky informácie nájdeš na https://www.barkeuropa.com/ . Mňa takáto cesta vyjde na vyše 9-tisíc eur, ale však spojená nielen s týmto ostrovom, ale aj s Antarktídou či Shetlandskými ostrovmi.

Potrebujem víza?

Na samotný ostrov nie, ale potrebuješ povolenie na vstup. To získaš jednoducho. Stačí napísať na email enquiriestdc1@gmail.com , kam napíšeš presný dátum, čas vstupu na ostrov a odchodu z neho. Ak by si však cestoval polárnou loďou z Južnej Afriky, potrebuješ víza do Juhoafrickej republiky. Tie získaš zadarmo vo Viedni. Pamätaj, že treba dvojvstupové víza do JAR.

Potrebujem ešte niečo vedieť?

  • Na ostrove sa dá fotiť len s povolením.
  • Na ostrov sa často plavíš cez rozbúrené more a teda byť pripravený na morskú chorobu.
  • Pri rezervácii letenky do JAR si nechaj dostatočnú časovú rezervu. Lode síce plávajú načas, ale sem-tam sa môžu oneskoriť. Príroda je mocnejšia ako technika.
  • Jediný bar na ostrove je Albatros, otvorený od pondelka do soboty.
  • Nedá sa tu kempovať, prespáva sa u domácich. Cena je cca 50 libier.

Chcel by si sa pozrieť na Antarktídu? Hľadáš overené informácie? Všetko nájdeš v tomto podrobnom článku.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.