Tibet – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Tibet – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Tibetu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Je tvojim snom Tibet? Vidieť nielen magické hlavné mesto Lhasa, ale aj vidieť kus prírody, Himaláje či prejsť krížom cez najvyššiu náhornú plošinu? V tomto článku ,,Tibet – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ ti prinášame tie najzakladanejšie informácie pri plánovaní trasy.

Kedy ísť?

Najlepšie obdobie na návštevu Tibetu je od apríla do polovice novembra.  

 • Júl, august sú síce najteplejšie mesiace (teplota sa cez deň v Lhase pohybuje okolo 20°C), ale výhľady na Himaláje sú často pod mrakom.
 • Apríl, október a november sú najlepšie mesiace na Himaláje a vtedy je najväčšia pravdepodobnosť, že ich uvidíš. Avšak teplota je v Lhase okolo 10-15 °C

Určite sa vyhni návšteve Tibetu v období prelomu apríl/máj a prelomu september/október, kedy Čína oslavuje najväčšie sviatky (1.máj a 1 október) a vtedy môžu Tibet bezdôvodne uzavrieť a nik ti peniaze nevráti.

Najlacnejšími mesiacmi ohľadom služieb je október a november.

Tibet – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Víza a povolenia

Napriek tomu, že Tibet je súčasťou Číny, do tejto autonómnej krajiny nestačia klasické čínske víza. Okrem čínskych víz, potrebuješ ešte aj špeciálne povolenie, ktoré vydáva čínska cestovka. Bez povolenia sa do Tibetu nedostaneš a ani ťa nepustia do vlaku alebo lietadla, ktoré smeruje do Tibetu. Toto povolenie vybavíš len cez autorizovanú CK. V Tibete funguje celkovo 17 rôznych kontrolných stanovíšť, ktoré kontrolujú tvoje povolenie.

Takisto sám sa pohybovať v tejto oblasti sa nedá a musíš mať miestneho sprievodcu cez autorizovanú CK. Ak to zhrnieme, návšteva Tibetu sa dá len cez miestnu CK, ktorá zabezpečí dopravu, ubytovanie a permity. Individuálne sa sem momentálne nedostaneš.

Ako sa do Tibetu dostanem?

 • Letecky – žiadne priame spojenie Európa – Lhasa neexistuje. Buď poletíš do niektorého veľkého čínskeho mesta (Peking, Chengdu…) a následne preletíš do Lhasy alebo z nepálskeho Káthmandu do Lhasy. Tu vždy pamätaj, že už musíš mať tibetský permit.
 • Vlakom – z čínskych miest ako Peking, Xian, Chengdu – tu sa rezervácia vlakových miest robí výrazne dopredu aj mesiac pred plánovanou cestou. V období leta (júl, august) sa miesta vypredajú okamžite. Tak ako ty chceš ísť vlakom, chce ísť ďalších niekoľko stovák turistov. Spoliehať sa, že lístky dostanem v deň odchodu je nemožné. Najlepšie je to spraviť cez miestnu CK, ktorá vybaví aj povolenie do Tibetu aj organizovaný zájazd. Vlakové lístky stoja od 100 Eur za 44 hodinovú jazdu.

Ako si vybrať správny vlak?

Všetko záleží od tvojho komfortu a peňazí. Cena v spiacom vlaku závisí od triedy a typu lôžka (či si hore alebo dole). Horné postele sú najlacnejšie a dolné najdrahšie.

Lístky sa nedajú kúpiť online priamo cez čínsku železničnú spoločnosť. Musel by si mať čínsku platobnú kartu a ich občiansky preukaz. Jedine ako sa dá lístok kúpiť vopred, je cez túto stránku – http://www.chinahighlights.com/china-trains/ alebo https://www.trip.com/trains/ . Pri kúpe lístka treba uviesť číslo pasu na ktorý pocestuješ a kde ti majú byť lístky v Číne doručené (názov hotela, kde budeš bývať)

Kúpa lístku na daný deň cestovania sa otvára cca 60 dní pred cestou. Ak chceš cestovať počas čínskych sviatkov, vedz, že len ťažko kúpiš lístok na mieste. Ak cestuješ počas prázdnin, ktoré mimochodom korešpondujú s našimi letnými prázdninami, tiež odporúčame kúpiť si lístky vopred. Inak sa môže stať, že na mieste už nebudú. Radšej však vždy plánuj dopredu.

Na kúpu lístku na mieste potrebuješ pas. Platiť je možné aj našimi platobnými kartami. Pre istotu však maj pripravenú hotovosť. Veľké mestá majú aj okienko pre anglicky hovoriacich turistov. V Pekingu nie je problém dohovoriť sa po anglicky

Ako sa vo vlaku spí?

 • soft sleeper – uzatváracie kupé so 4 lôžkami. Niekedy existujú aj kupé s dvoma lôžkami a vlastnou toaletou. Treba sa spýtať. Pozrite si prípadne, ako to vyzerá v kupé soft sleeper: https://www.youtube.com/watch?v=LJXWJqpCeVg.
 • hard sleeper – otvorené kupé so 6. lôžkami – to jest dve hore, dve v strede a dve dole. To znamená že kupé nemá dvere. Lôžka spojuje rebrík a nedá sa spadnúť dole. Horné lôžka sú najpokojnejšie a najlacnejšie. Dolné lôžka zároveň slúžia ako miesto na sedenie pre tých, čo sú hore. Preto nebuďte prekvapení, ak máte dolné lôžko a niekto si k vám prisadne. Je to nepísaný zvyk a treba ho rešpektovať. Tu si môžete pozrieť video, ako to vyzerá v kupé hard sleeper: https://www.youtube.com/watch?v=nJZWKSev4EA.
 • soft seater– sedadlá s rezerváciou.

Na cestu do Lhasy, ktorá trvá cca. 44 hodín, odporúčame minimálne ,,hard sleeper“, ktorý stojí okolo 100 Eur. Sedadlá sú výrazne lacnejšie, ale prídeš úplne zničený

 • Po zemi – z Nepálu cez hociktorú nepálsku CK v Káthmandu alebo Chengdu cez čínsku CK.

Itinerár:

Pri tvorbe itineráru ,,Tibet – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ sme sa riadili tým, že ideš vlakom z Pekingu a ideš z Lhasy až do Káthmandu. Ísť len do Lhasy (odtiaľto neuvidíš Himaláje), by bola veľká škoda.

1.deň: Odlet do Pekingu

2. – 4.deň: Prílet do Pekingu a prehliadka mesta.

 • Zakázané mesto – najväčší palác na svete, artefakty z čias cisárov tu však nenájdete, nachádzajú sa v Taipei na Taiwane
 • Chrám nebies – kde sa cisár každoročne modlil za úrodu a blahobyt, ale aj miesto, kde počas víkendu miestni spievajú a tancujú v parku
 • Letný palác – palác cisárov, kam sa vládcovia utiekali hlavne počas letných parných dní. Počas víkendov je toto populárne miesto preplnené.
 • Uhoľný vrch – každé ráno od 6.30 tu stovky Číňanov cvičia tajči a iné športy.
 • Čínsky múr – stavba, o ktorej sa vraví, že ju je vidno až z Mesiaca. Táto povera však vznikla v 19. storočí, keď ešte ani nelietali lietadlá. Napriek tomu vás táto veľkolepá stavba dlhá viac ako 8 tisíc kilometrov ohromí. Článok ako sa dostať na múr nájdeš tu.
Alebo navštív štvrť 798

5.deň: Odchod vlakom do Lhasy

6.deň: Celý deň vo vlaku a podvečer stúpanie na náhornú plošinu

7.deň: Prejazd vlakom cez Tibetskú plošinu a príchod do Lhasy, kde ťa čaká miestna CK so sprievodcom.

8.deň: Trochu oddychový deň, aby si tvoje telo zvyklo na nadmorskú výšku a návšteva najposvätnejšieho miesta Tibeťanov – Joghang

Tibet – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Kláštor Drepung

9.deň: Návšteva Potaly a kláštora Sera a Drepung

10.deň: Presun popri jazere Yamdrok do Gyantse a Shigatse

11.deň: Shigatse – návšteva kláštora Tashilumpo a prehliadka mesta

12.deň: Presun k Everest base campu, kde sa dá prespať

13.deň: Cez Tingri na hranicu s Nepálom. Táto cesta je najpanoramatickejšou na svete. Uvidíš za dobrého počasia celý hrebeň Himalájí. Prespanie na hranici s Nepálom

14.deň: Presun do Káthmandu – cca 7 hodín 120 kilometrov

15.deň: Káthmandú – na Nepál pozri itineráre tu.

Koľko taká cesta vyjde?

Ak nerátame hlavnú letenku (v tomto prípade prílet do Viedne a odlet z Káthmandu, ktorá stojí od 500 Eur), tak cesta vyjde aj s permitny cez miestnu CK od 1300 Eur (rátame, že nejdeš cez miestnu CK sám, ale tak, že sa pripojíš k ďalším cestovateľom. Skupinky sú od 8 ľudí).

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Číne

Veľa alebo málo?

Ak zoberieme, že ceny stúpajú a nepôjde to dole, tak je to normálna cena. Čína stále viac a viac uzatvára Tibet. Ak by si nevedel nájsť miestnu CK, ktorých je na internete veľa, napíš nám na info@travelistan.sk a radi pomôžeme. Takisto ak si v článku ,,Tibet – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ nenašiel niektorú podstatnú informáciu, píš do komentu.

Zaujal ťa itinerár? Hľadáš ďalšie inšpirácie do celého sveta? Pozri Travelistan, kde nájdeš itineráre do viac než 100 krajín sveta.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Zdar Martine, fajn článek.
Zarazil jsem se jen u věty: „Avšak teplota je v Lhase okolo 10-15 °C“. Proč zarazil? Protože mi to přijde jako úplně pohodová temperatura na cestování, ani kosa ani hic, zkrátka ideál. Tuším, proč se to „avšak“ vloudilo do textu. Kvůli přemíře teplomilů, kteří když nemají slunko a +35°C, tak zmírají 🥴
Já sice miluju A(nta)rktidu ale nevnucuju svou náklonnost k chladu nikomu. Teplomilové jsou v dnešní době jako feminismus & genderismus – rozlezlí všude 🤔