Tadžikistan – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Tadžikistan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Vitajte v našom itinerári k Tadžikistanu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Najmenšia krajina v Strednej Ázii. Na jej území sa tiahnu pohoria Altaj, Pamír a Ťanšan, takže viac ako 90 % krajiny tvoria hory. V týchto radách ,,Tadžikistan – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet“ nájdeš základné cestovateľské informácie spolu s itinerárom a rozpočtom.

Víza

Od 1. januára 2017 sú v platnosti nové pravidlá na podávanie žiadostí o víza na vstup na územie Tadžikistanu. V súčasnosti je možné podávať žiadosti výhradne elektronicky využitím internetovej stránky www.evisa.tj, na ktorej sú uvedené aj podmienky pre udelenie víz.

Víza sa udeľujú 45-dňové a stoja 50 USD.

Ďalšie bližšie informácie o možnostiach vstupu je možné získať aj na internetovej stránke zastupiteľského úradu SR v Taškente (sekcia Cestovanie / Podmienky vstupu do krajiny) alebo na stránke Ministerstva zahraničných vecí Tadžikistanu www.mfa.tj.

Ak sa chystáš do Pamíru, a teda plánuješe vstúpiť do GBAO (Gorno-Badakšan autonómna oblasť), v tom prípade potrebuješ aj povolenie na vstup do tejto provincie. O GBAO permit môžeš požiadať už pri vybavovaní elektronických víz. Na ambasáde si tiež pred vycestovaním zisti, ktoré hraničné priechody sú aktuálne otvorené, ak chceš pokračovať v ceste do susedných krajín (napríklad do Uzbekistanu/Kirgizska/Afganistanu).

Tadžikistan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Kedy ísť

máj – október

Toto obdobie je vhodné na návštevu Tadžikistanu, a to najmä, ak sa chystáš v Pamíri na treking. Niektoré horské priechody však môžu byť nepriechodné kvôli snehu až do konca júna. Od októbra sa potom zase začína ochladzovať a kvôli snehu je toto obdobie nevhodné pre treking, resp. treba mať serióznejšiu výstroj.

Pri jazere Karakul sú veľké teplotné výkyvy. Napríklad v septembri môže byť cez deň príjemná letná teplota, ale v noci už môže mrznúť a snežiť.

Tadžikistan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Jazero Karakul

Doprava

Doprava do Tadžikistanu

Priletieť môžeš do hlavného mesta Dušanbe prípadne do Taškentu (Uzbekistan) a odtiaľ prekročíš hranicu po súši pri hraničnom priechode Oybek. Do oboch krajín lietajú tieto letecké spoločnosti:

Výhodné letenky do Tadžikistanu nájdeš na stránke Travelistanu v sekcii „Letenky

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Vnútroštátnu leteckú dopravu využiješ pri lete z Dušanbe do Chorogu. Tento let trvá asi 45 minút a je skvelým zážitkom. Naskytne sa ti krásny výhľad na Pamír. Letenku zatiaľ nie je možné rezervovať si online. Ak sám nevieš po rusky, najlepšie urobíš, ak si zoženieš niekoho(taxikár), kto ovláda ruštinu alebo tadžičtinu a pôjdete osobne do kancelárie leteckej spoločnosti Tajik Air – tá sa nachádza asi 200 m napravo od letiska v Dušanbe. Je trošku ukrytá medzi bytovými domami. Rezervuj si letenky na konkrétny dátum, ale vedz, že lietadlo má obmedzený počet pasažierov. Letí obvykle dvakrát za deň, ale vždy iba podľa poveternostných podmienok. Takže tvoj program a cestovný plán by mal byť dostatočne flexibilný pre prípad neočakávaných zmien. Cena letenky do Khorogu stojí okolo 100 USD a je primeraná tomu, koľko času a prehltnutého prachu ušetríš, keby si išiel autom po súši. Ak budeš túto cestu absolvovať dvakrát, t.j. tam aj späť, v tom prípade odporúčam ísť letecky aspoň raz. Neušetríš peniaze, ale za ten zážitok to jednoznačne stojí.

Taxíky a maršrutky

Zabudni na vlaky a autobusy. V Tadžikistane dominuje cestná automobilová doprava, takže medzi mestami sa budeš presúvať taxíkmi, prípadne maršrutkami, ak ste skupina viacerých cestovateľov. Je jednoduché zohnať takýto druh dopravy spolu so šoférom. Šoféri na teba budú sami číhať, napríklad už pri hraničnom priechode (ak prichádzaš do Tadžikistanu zo smeru Taškentu). Asfaltové cesty sú v Tadžikistane v zásade len v hlavnom meste a na hlavných ťahoch, v jeho okolí a sčasti na Pamir Highway. Cesty sú v zásade v celom Tadžikistane veľmi prašné, na cestovanie po krajine si preto pribaľ šatku alebo buffku, aby vás ochránila pred prachom.

Pamir Highway

Cestovanie po Pamir Highway môže byť veľmi zdĺhavé, plánuj preto s časovou rezervou. Po Pamir Highway premávajú aj maršrutky, ale odporúčam prenajať si celé vlastné auto aj so šoférom, najlepšie s pohonom 4×4.

 • Dushanbe – Khorog: cesta môže trvať až 16 hodín v závislosti od stavu ciest, premávky, stavu a typu vášho vozidla a trasy, ktorú si zvolíte. Po zemi sú v zásade dve možnosti: 1) kratšia a o niečo náročnejšia trasa/522 km: Dushanbe – Obigarm – Kala-i-Khum – Khorog 2) dlhšia trasa/607 km: Dushanbe – Kulob – Kalai-Khum – Khorog. Dlhšia trasa je vhodnejšia pre tých, ktorí necestujú autom s pohonom 4×4.
 • Khorog – Murghab: 317 km, cesta môže trvať aj 8-10 hodín.
 • Murghab – Karakul: 130 km, prechádza sa pritom cez priesmyk Ak-Baital (4 655 m.n.m.), čo je najvyšší bod v rámci celej Pamir Highway. Pri jazere Karakul môžeš prenocovať u miestnych v homestayi alebo v tradičnej jurte. Odporúčame napríklad homestay Aigerim.
Tadžikistan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Najvyšší bod na Pamír highway

Sú tri možnosti:

 • Prenájom auta – najľahšia a najpohodlnejšia možnosť. Cesta Osh – Khorog (728 kilometrov) stojí cca 450 EUR/auto. Auto si vybavíš priamo v meste Osh. Odporúčam využiť služby Osh Guesthouse http://oshguesthouse.com/, kde ti majiteľ veľmi rád poskytne informácie a vybaví ti ochotne dopravu (auto) aj so šoférom. Ver, že je to najvýhodnejšia ponuka v okolí nielen pokiaľ ide o ubytovanie.
 • Miestna doprava – existuje na trase Osh – Murghab (cca 25 Eur) a Murghab – Khorog (cca 25 eur). Vyráža sa skoro ráno. Treba však počítať s tým, že auto ide priamo do cieľovej stanice a nebude ti zastavovať, aby si mohol fotiť. Okrem toho auto je síce určené pre 6 ľudí, ale budete v ňom možno aj 10! Ak chceš mať fotografie z Pamir Highway, zváž, či sa ti oplatí táto forma dopravy. Ak chceš trasu iba rýchlo prejsť, v tom prípade je to najekonomickejšie riešenie.
 • Stopovanie – v minulosti bolo veľmi rozšírené, dnes však stopárov berú v zásade za peniaze. Stopovanie v tejto časti sveta je pomerne ťažké. Niekedy prejde len 5 áut za deň a väčšinou sú už plné. Stretol som ľudí, ktorí 6 dní nikoho nestopli. Jeden stopár si nakoniec musel prenajať auto na mieste za 600 USD, lebo by zmeškal lietadlo. Samozrejme, sú aj stopári, ktorí boli úspešní. Je to otázka šťatia. Ak sa rozhodneš stopovať, maj veľa rezervných dní.
 • Bicykel – je čoraz populárnejšie prejsť Pamir Highway na dvoch kolesách, a to najmä medzi západnými cestovateľmi. Drvivá väčšina z nich ide v smere Khorog – Osh. Cesta trvá v priemere 12 dní. Všetko závisí od toho, ako sa vysporiadaš s výškou. Najvyššie sedlo je vo výške 4655 metrov.

Doplňujúce informácie o Pamir highway nájdeš tu.

Hraničné prechody

S Uzbekistanom

Hranice sú v zásade otvorené v čase 9.00 – 18.00. Situácia na hraničných priechodoch je však premenlivá. Odporúčam prísť na hranice zavčasu resp. nie v noci. Hranice prekračuj po zemi, pešo. To znamená, že sa privezieš na hranice taxíkom alebo maršrutkou, prejdeš cez hraničné kontroly a na druhej strane si vezmeš nový taxík alebo maršrutku.

 • Oybek – Ak smeruješ z Tadžikistanu do uzbeckého Taškentu, najbližší hraničný priechod pre teba je Oybek (Chanak). Na hranice sa dostaneš maršrutkou alebo taxíkom z Khujandu a následne taxíkom z Bustonu dohromady za nie viac ako 5 EUR/osoba. Po prekročení hranice budú na uzbeckej strane už čakať taxikári a odtiaľ sa môžeš odviezť do Taškentu za ca. 15-20 EUR.
 • Penjikent – tento hraničný priechod na ceste do uzbeckého mesta Samarkand, je už otvorený.
 • Denau/Tursanzade – Hraničný priechod nachádzajúci sa 55 km na západ od hlavného mesta Dušanbe. Z Dušanbe do mestečka Tursanzade je to cca. 70 minút maršrutkou, cena cca. 10 USD. Následne cesta z Tursanzade na hranicu trvá asi 10 minút autom.
 • Konibodom – hranica na ceste do Ferganskej doliny, medzi mestami Khujand – Kokand. Z mestečka Konibodom je to ešte 9 km na samotnú hranicu. Dostaneš sa tam taxíkom alebo maršrutkou.

Podrobné rady na Uzbekistan nájdeš tu.

 S Afganistanom

 • Ishkashim – hraničný priechod nachádzajúci sa asi 3 hodiny cesty autom od Khorogu. Ak ideš z Tadžikistanu do Afganistanu, potrebuješ povolenie Wakhan (Wakhan permit). Ak sa plánuješ vrátiť do Tadžikistanu, musíš mať dvojvstupové tadžické víza. V opačnom prípade, ak smeruješ z Afganistanu do Tadžikistanu, potrebuješ GBAO permit. Otváracie hodiny hraničného priechodu sú obmedzené a hranice sú zatvorené v nedeľu. Je lepšie zabezpečiť si cez miestnu cestovnú kanceláriu aj dopravu z hranice. Situácia na tejto hranici je premenlivá, over si ju preto vopred. V minulosti bola táto hranica niekoľkokrát zatvorená z dôvodu epidémie či nepokojov.
 • Shir Khan Bandar – Panji Poyon – hraničný priechod smerom do afganského mesta Kunduz je síce otvorený, ale momentálne sa vôbec neodporúča ísť týmto smerom.
 • Khorog/Sheghnan – Tadžikistan a Afganistan tu spája most na rieke Pyandzh. Hraničný priechod má obmedzené otváracie hodiny.

 S Čínou

 • Qolma – hraničný priechod je zatvorený pre zahraničných turistov, ale niekedy sa niektorým podarí prejsť. Hranica je veľmi premenlivá.

Podrobné rady na Čínu nájdeš tu.

 S Kirgizskom

 • Kyzylart – Bor Dobo: na ceste medzi mestami Oš – Murghab. Ak smeruješ z Kirgizska do Tadžikistanu, budeš potrebovať GBAO permit, ktorý ťa oprávňuje na prejazd cez pamírsky región (Gorno-Badakhšan autonómna oblasť). Povolenie (permit) získaš buď ešte vtedy, keď žiadaš o víza do Tadžikistanu viď online www.evisa.tj , alebo aj na ambasáde v Biškeku. Vydáva sa na presný deň vstupu do pamírskeho regiónu. Cesta Oš – Murghab v spoločnom aute trvá od 16-30 hodín a stojí od 30-50 EUR/osoba.
 • Batken – Isfara: doposiaľ je to najjednoduchší hraničný priechod medzi týmito krajinami. Medzi mestami Oš – Khujand. Cesta s formalitami zoberie okolo 8 hodín.

Podrobné rady na Kirgizsko nájdeš tu

Bezpečnosť

Tadžikistan je bezpečný. Priprav sa však na dôkladné kontroly pri vstupe do krajiny, aj pri prechode z/do jednotlivých provincií – napríklad do GBAO (Gorno-Badakšan autonómna oblasť). Počas cestovania po krajine buď pripravení na možné kontroly dokladov, prípadne aj batožiny, a to aj mimo spomínaných oblastných hraníc. Maj určite v poriadku cestovné doklady – víza, registrácie a povolenia a buď dôsledný v dodržiavaní pravidiel.

Odporúčam tiež piť iba balenú alebo prevarenú vodu. Aj pri balenej vode si treba dávať pozor, či má fľaša originálny uzáver alebo či nie je zospodu naplnená. V Tadžikistane som sa totiž viackrát stretol so závadnou vodou a neoriginálne balenými fľašami. Alkohol dostaneš bežne v reštauráciách a potravinách, ale radšej nepopíjaj v blízkosti mešít a náboženských stavieb.

Jedlo

Tadžická kuchyňa používa pomerne veľa mäsa. Na väčších trhoch nájdete vždy čerstvú lepjošku, ovocie, zeleninu a syry. Napriek tomu, že je to moslimská krajina, zákaz pitia alkoholu tu nie je veľmi striktný. Alkohol dostaneš bežne v reštauráciách a potravinách, ale radšej nepopíjaj v blízkosti mešít a náboženských stavieb. Tadžici pijú veľa čierneho čaju, azda častejšie ako vodu. Najznámejšie jedlá v Tadžikistane sú:

Tadžikistan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Na miestnych trhoviskách nájdeš veľa kvalitných potravín – Khujand
 • plov – základ tohto jedla tvorí ryža, olej, cibuľa, mrkva, mäso a korenie. Občas sa však pridávajú aj ďalšie ingrediencie, ako cícer, hrozienka alebo granátové jablko.
 • šašlik – mäso na špajdle
 • krutop – misa zeleniny (cibuľa, uhorky, paradajky) a chleba zaliata jogurtovo-kôprovým nálevom
 • lepjoška – okrúhly plochý stredoázijský chlieb s priemerom až 30 cm. Pečie sa v peci s okrúhlym otvorom. Vrch chleba sa pred pečením potrie vodou zmiešanou s jačím mliekom. Pečie sa doružova asi 20 minút prilepené na okraj peci.
 • maslová polievka – teplý čierny čaj zmiešaný s maslom, do toho sa namáčajú kúsky natrhanej lepjošky
 • boršč – polievka, ktorej základ tvorí červená repa, kapusta, hovädzie mäso a smotana na vrchu polievky.

Peniaze

Platiť môžeš tadžickou menou – tadžické somoni (TJS), ale aj amerických dolároch (USD). Aktuálny kurz tadžickej meny si môžeš pozrieť tu: http://www.xe.com/currency/tjs-tajikistani-somoni. Euro nie je na ulici bežne akceptované. V Dušanbe je však mimoriadne veľa zmenární, takže vymeniť peniaze, hlavne americké doláre, nebude žiaden problém. Dbaj o to, aby dolárové bankovky, ktoré chceš použiť pri platbe alebo výmene, neboli poškodené či natrhnuté. Tadžici ich neradi akceptujú.

Itinerár

Pri tvorbe itineráru som sa riadil tým, že by si chcel prejsť Pamír highway a preto je lepšie začať v Kirgizsku (Biškek) a následne spraviť logický okruh krajinou. V tomto prípade bude potom lepšie odlietať z Uzbekistanu (Taškent). Čiže v tomto itinerári prejdeš 3 krajiny. Dokonca je to aj lepšie prilietať do Biškeku (Kirgizsko) a odlietať z Taškentu (Uzbekistan), lebo letenka bude lacnejšia ako keby si odlietal z Dušanbe (tadžikistan).

1.deň: Let do Biškeku

2.deň: Prílet do Biškeku a prehliadka mesta. Ak by si chcel vidieť v Kirgizsku viac, pozri tento itinerár.

3.deň: Prelet cez Pegasus airlines za cca. 20 Eur do Oš (let trvá cca.45 minút, alebo ísť miestnou dopravou za 10 Eur a cestá trvá minimálne 10 hodín, ale más zas pekné výhľady.)

4.deň: Celodenná prehliadka mesta Oš (Kirgizsko) – miestne trhovisko a príprava na Pamír higway. Prečítaj si podrobné rady a na čo nesmeiš zabudnúť.

Tadžikistan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

5.-9.deň: Pamír higway (Oš – Khorog) s prechodom cez Wakhanský koridor.

Pamír – nazývaný tiež Strecha sveta – je pohorie s niekoľkými sedemtisícovými štítmi a krásnou, ale drsnou prírodou. Kým v západnom Pamíre sa nachádzajú tri vrchy vyššie ako 7 000 m.n.m. a ľadovce, východný Pamír je skôr náhorná plošina s chudobnejšou flórou a faunou. https://www.youtube.com/watch?v=pipETnrftnI

10.deň: Príchod do Khorogu –  je to príjemné menšie mesto v blízkosti afganských hraníc a je vstupnou bránou do Pamíru.

11.deň: Celodenný presun do Dušanbe miestnymi džípmi – 1 osoba cca. 40 USD. Cesta trvá približne 12 hodín cez krásne prostredie. Kto by chcel preletieť, dá sa za 100 USD. Pozri stať doprava.

12.deň: Dušanbe – Hlavné mesto Tadžikistanu je v porovnaní s Bishkekom či inými stredoázijskými mestami, celkom príjemné hlavné mesto. Je tu veľa zelene, parkov a fontán. Fontána na Rudaki Avenue je v noci dokonca vysvietená, takže je obľúbeným miestom na stretávanie sa ľudí. Ak si v Dushanbe, odporúčam navštíviť tieto miesta:

 • Socha Ismaila Somoniho – veľká 25 m vysoká socha zakladateľa dynastie Samanidov v 10. storočí. Tadžici sú na Somoniho mimoriadne hrdí, keďže bol ich najúspešnejším vládcom. Sochu bolo kedysi možné odfotiť iba zdiaľky. Dnes je už možné vystúpiť na prvých pár schodov, za sochami levov však už stráži policajt a ďalej vás nepustí.
 • Rudaki park –park na Rudaki Avenue, plný fontán a zelene. Vhodný na odpočinok.
 • Zelený bazár –najväčšie trhovisko v Dušanbe, kde nájdete skutočne pestrú paletu ovocia – čerstvého aj sušeného, zeleniny, pečiva, mliečnych výrobkov, mäsa, korenín ale aj vyprážané tadžické špeciality.
 • Vlajka –v centre mesta sa týči 165 m vysoká žrď s obrovskou tadžickou vlajkou. Zrejme ťa ohromí svojou veľkosťou, vidno ju aj z veľkej diaľky.

13.deň: Asi 20 minút od Dushanbe sa nachádza pevnosť Hissar. Jej veľká časť je síce iba replika postavená za sovietskych čias, v pôvodnom stave sa však zachovala aspoň vstupná brána. Hissar bol osídlený už pred 3000 rokmi. Neskôr tu bol postavený palác bukharského bega (guvernéra), a stal sa jednou z dominánt Bukharského Emirátu. Návštevu Hissaru si môžeš naplánovať ako poldenný výlet z Dushanbe. Do Hissaru sa dostanete maršrutkou za 3 TJS zo stanice Hissor, ktorá odchádza, keď sa zaplní. Vstupné do pevnosti stojí 1 TJS.

14.deň: Odchod do Khujandu (bývalý Leninabad) – cesta po kvalitnej ceste trvá cca. 6 hodín. Mesto má príjemnú atmosféru, ktorú pocítite na hlavnom trhovisku a pri hlavnej mešite.

15.deň: Odchod do Taškentu (Uzbekistan) – cca. 3,5 hodiny.

16.deň: Odchod domov alebo pokračovanie po Uzbekistane (Samarkand, Buchara, Chiva – cca.9 dní), podrobný itinerár nájdeš tu.

Rozpočet

Takáto cesta vyjde (ak cestujete minimálne ako trojica – kvôli autu cez Pamir higway), s ubytovavaním (Pamír higway sa spí len u domácich, v mestách v 3 hoteloch), dopravou od 550 Eur na osobu (bez hlavnej letenky a stravy)

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Tadžikistane.

Dúfame, že článok ,,Tadžikistan – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet“ ťa inšpiroval k ďalšej ceste. Ak máš otázku, píš do komentu alebo na info@travelistan.sk

Vyše 100 cestovateľských itinerárov nájdeš tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.