Stolica – cestovateľské rady a tipy k výstupu

Náš článok Stolica – cestovateľské rady a tipy k výstupu vám jednoducho vysvetlí, ako sa na najvyšší vrch (1476 m. n. m.) nielen Stolických vrchov a Slovenského Rudohoria, ale aj celého Košického kraja dostať.

V tomto článku „Stolica – cestovateľské rady a tipy k výstupu“ nájdete preto základné informácie (koľko času trvá výstup, kde začať, s čím treba rátať atď.) ohľadom výstupu na ňu.

Túra na Stolicu nepatrí medzi tradičné turistické destinácie, a preto vám takmer garantujeme, že počas výstupu na jej vrchol stretnete absolútne minimum iných turistov. Keďže je to však najvyšší vrch jedného zo slovenských krajov, rozhodli sme sa ju zaradiť do našej výzvy Spoznaj Slovensko. Avšak vzhľadom na to, že Stolica je veľmi málo navštevovaná, treba si dávať pozor. Aj napriek tomu, že na jej vrchol vedú značené turistické trasy, je toto miesto relatívnou divočinou s častým výskytom medveďa a vlka.

Prístup:

  • Po žltej a následne zelenej značke z obce Rejdová (asi 3,5 hodiny každým smerom)
  • Po červenej a následne modrej značke z obce Muránska Zdychava (asi 4 hod. 15. min.)
  • Po modrej a červenej turistickej značke z obce Červená Skala (asi 5 hod.)

Koľko času potrebujete?

My sme sa rozhodli pre najprístupnejšiu a najkratšiu trasu z malebnej dedinky Rejdová. Celkovo nám cesta na Stolicu a späť zabrala 6,5 hodiny svižným tempom. Preto odporúčame počítať minimálne s časom 3,5 hodiny každým smerom.

Popis trasy

Zaparkovali sme na konci dediny Rejdová a po žltej turistickej značke sme sa vybrali krížom cez lúku po ceste do kopca. Stúpali sme po žltej značke na rozcestie pod Balážikovou. Odtiaľ sme pokračovali ďalej po žltej značke po širokej tiahlej ceste používanej na zvoz dreva až do sedla Olochová Jama. Tu sa vo výške 1085 metrov napojíte na zelenú značku, ktorá vedie až na vrchol Stolice. Miestami však nie je veľmi dobre značená a treba si dávať pozor, aby ste na horských lúkach nezišli z cesty.

Jedno takéto miesto sa nachádza asi 1,2 km od sedla Olochová Jama, kde sa cesta rozdvojuje a zelená turistická značka je nenápadne značená na strome po ľavej strane. Aj napriek tomu, že viditeľná cesta vedie rovno, treba sa vydať neudržiavanou a zarastenou cestou doľava približne po rozmedzí lesa a horksej lúky. Cestou, keď sa budete predierať porastom natrafíte na množstvo spadnutých stromov a určite natrafíte na zelenú značku.

Asi po kilometri dorazíte do lesa, kde je už zelená značka pekne značená a až po vrchol stolice pôjdete po lesnom chodníčku. Miestami je cesta prerušená popadanými stromami, ktoré budete musieť preliezať. Akonáhľe sa však vo výške asi 1450 metrov dostanete na rozľahlú horskú lúku, ste takmer na mieste. Na vrchole Stolice vás bude čakať turistický rozcestník a pamätný kríž. Vzhľadom na to, že sme mali auto zaparkované v obci Rejdová, vrátili sme sa tým istým smerom. Pre tých, čo však prichádzajú verejnou dopravou existuje možnosť pokračovať po červenej alebo modrej značke do Muránskej Zdychavy či Červenej Skaly.

Výhľady

Vrchol najvyššieho vrchu Košického kraja je porastený hustým lesom, a preto nečakajte krásne panoramatické výhľady ako pri iných vrcholoch výzvy Spoznaj Slovensko. Avšak pri ceste zo sedla Olochová Jama smerom na vrchol za vám v diaľke po pravej ruke naskytnú krásne výhľady na vrcholky Vysokých Tatier.

Vzdialenosť a prevýšenie

Celková spiatočná vzdialenosť na vrchol Stolice z obce Rejdová je približne 22 kilometrov (11 km každým smerom) s prevýšením 984 metrov. Nejde však o žiadnu náročnú túru, keďže takmer kilometrové prevýšenie je veľmi rovnomerne rozdelené na celých 11 kilometrov stúpania. Takmer celá trasa vedie po spevnených zvážniciach (cestách) alebo po horskom hrebeni či lesnom chodníčku. Na trase sa nenachádzajú žiadne strmé časti.

Pár užitočných rád

  • Po ceste nie je žiadne občerstvenie a majte preto dostatok vody. Odporúčame minimálne 2 litre vody na osobu.
  • Majte v telefóne nainštalované offline mapy, keďže cesta v hornej časti nie je veľmi dobre značená – odporúčame mapy.cz alebo maps.me. Zídu sa vám v prípade, že zídete z cesty.
  • Výstup na Stolicu je v divokej prírode, mimo civilizácie. Okolie Stolice je známe častým výskytom medveďa hnedého a vlka dravého. Preto neodporúčame túru na Stolicu jednotlivcom, ale radšej kvôli bezpečnosti v skupinke. Taktiež je dobré so sebou mať zvonček alebo rolničku, aby ste medveďa upozornili jej zvukom na vašu prítomnosť.
  • Vzhľadom na to, že mnohé časti prechádzajú vysokým porastom či malinčím a kríčkami čučoriedok, odporúčame dlhé nohavice.
  • Dobre si rozplánujte čas. Na túru si vyhraďte minimálne 7 hodín (podľa vašej fyzickej zdatnosti) a majte so sebou pre istotu baterku či čelovku pre prípad, že by vás zastihla tma.

Máš otázky na článok „Stolica – cestovateľské rady a tipy k výstupu“? Daj do komentu a radi odpovieme.

Máš rád výzvy? Zapoj sa do turistickej akcie a vyhraj zájazd z Moskvy do Vladivostoku.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.