Saudská Arábia – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Saudská Arábia – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Saudskej Arábii! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Saudská Arábia sa konečne otvorila pre všetkých cestovateľov. Ešte donedávna táto krajina takmer nevydávala turistické víza, netúžila po návštevníkoch z iných krajín a bola zahalená rúškom tajomstva. Na stránke Travelistanu ti prinášame jeden z prvých itinerárov na Slovensku s praktickými skúsenosťami a radami.

Prečo by som sem mal ísť

Veľmi dobrá otázka. Ako sme už spomenuli na začiatku, je to krajina, kde doteraz nebol turistický ruch. Mnoho vecí nebude ešte fungovať (turistické informácie, mapy atď) a stretneš sa tu s mnohými problémami. Vyzerá to tu, ako keby si cestoval niekam na Blízky východ v 1990. Budeš sa musieť viac obracať, pýtať sa. Informácie si ťa proste nenájdu ako to je povedzme niekde v Thajsku. Tí, ktorí vyhľadávajú málo navštevované krajiny, budú nadšení, tí, ktorí ešte nemajú veľa pocestované, môžu byť sklamaní.

Mnoho ľudí si predstavuje Saudskú Arábiu ako druhý Dubaj. Myslia si, že Rijád, Jeddah musia byť výstavné skrine tohto ropného giganta. Aj keď je Rijád moderné mesto, Dubaj to nie je a ten, kto hľadá najnovšiu architektúru, bude sklamaný. Asi by som to prirovnal k Bruneju. Každý vie, že Brunej patrí medzi veľmi bohaté krajiny a potom sú cestovatelia prekvapení, ako vyzerá hlavné mesto Bandar Seri Begawan. Pri ceste do Saudskej Arábie zahoď predstavy a skús do tejto krajiny vstúpiť bez predstáv. Potom budeš prekvapený, nadšený a budeš si to tu užívať. Neočakávaj servis ako niekde v Dubaji. Toto je všetko také čistejšie, panenské, proste to, čo každý hľadá.

Saudská Arábia – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Kedy ísť?

Obdobie by som mohol rozdeliť na „keď je teplo“ alebo „keď je príliš teplo“. Najvhodnejšie obdobie na cestovanie je medzi novembrom a začiatkom marca, keď sa teploty pohybujú okolo 20 – 25°C. Teploty okolo leta vystúpia aj nad 50°C.

Takisto pamätaj, že keď budeš cestovať v období Ramadánu (1.4 – 31.1. 2022), bude cez deň takmer všetko zavreté – pôstny mesiac. Takisto počas púte do Mekky ( 7.7 – 12.7. 2022) idú ceny šialene hore.

Víza

Najnovšie sa dajú získať cez online portál a stačí to len vyťukať na Saudi eVisa | The Official website for Tourist Visa to Saudi Arabia (visitsaudi.com)

Potrebuješ mať nahraté dopredu na počítačovej ploche tvoju fotografiu, pas, letenku a ubytovanie (vybavíš cez booking.com). V pase nesmie byť Izraelská pečiatka!!!!!  Ak ju máš, vstup do krajiny ti nebude povolený.

Čo by som mal vedieť pred cestou do Saudskej Arábie

Táto krajina bola dlhé roky jedna z najuzavretejších a kolovali rôzne fámy. Čo sa týka oblečenia, je to tu uvoľnenejšie ako povedzme v Iráne. Ženy nemusia mať šatku na hlave (ale stále sa odporúča, hlavne na dedinách a mimo mesta – tento príkaz bol zrušený pred 4 rokmi, ale nie každý to ešte chápe). Treba mať však dlhé nohavice (ženy a muži) a ženy by mali mať dlhšie rukávy. V žiadnom prípade nesmie byť tričko na ramienkach (muži aj ženy) či tričko s výstrihom (ženy).

Čo je zakázané priniesť do Saudskej Arábie?

Colné kontroly sú tu veľmi dôkladné. Je prísne zakázaný dovoz akéhokoľvek alkoholu, drog a narkotických látok, potravín z bravčového mäsa, erotickej či pornografickej tlače a nosičov s touto tematikou. Zhabaniu podliehajú viditeľné symboly iných náboženstiev (aj taký kresťanský krížik na krku je problém), akékoľvek časopisy a noviny, ak sú v nich fotografie čo i len poloodhalených žien (napríklad modelka v plavkách je veľký problém), problémy môžu nastať, ak po prílete kontrolné orgány zistia u cestujúceho zjavné príznaky požitia alkoholu (proste nedaj si posledné pivko na letisku napríklad v Istanbule).

Na čo ešte musím pamätať?

 • Ak nie ste manželská dvojica, môže sa stať, že hotel vás odmietne ubytovať a každý musí mať svoju vlastnú izbu. Je jedno, či je to 5- alebo 3-hviezdičkový hotel. Ale ako píšeme. Niekedy sa to stane a niekedy nie. Proste buďte na to pripravený
 • Pri preukazovaní, že ste manželia, potrebujú vidieť kópiu sobášneho listu.

Ako sa sem viem dostať?

Do Saudskej Arábie sa ľahko dostaneš cez nasledovné letecké spoločnosti z Viedne

Ako sa tu najlepšie pohybovať?

Asi najlepšie je si prenajať auto!!!! Nielen skvelé ceny, ale aj ceny benzínu sú tak nízke, že voda je tu drahšia. Jasné, že existujú vlaky, autobusy, vnútroštátna letecká doprava, ale na cestovanie je jednoznačne najlepšia voľba prenajatie auta.

Saudská Arábia – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Ak to zvládnem ja, zvládneš to tu aj ty

Najlepšie je si prenajať už priamo na medzinárodnom letisku (nerobte to v meste, nie vždy fungujú pre cudzincov) cez osvedčené zahraničné spoločnosti (Avis, Hertz, Europcar). Cena za auto na deň sa pohybuje od 25 EUR bez poistky. Takže ak ste 2 až 4, náklady idú dramaticky dole. Cena benzínu sa pohybuje okolo 45 centov.

Čo treba mať pri prenájme auta?

 • Potrebuješ svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
 • Medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
 • Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.
Saudská Arábia – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Cesty sú tu skvelé. Lepšie ako na Slovensku.

Na čo treba pamätať

 • Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdeš určitý limit, platíš za každý kilometer navyše. V Saudskej Arábii  sú vzdialenosti veľké. Preto si vyberaj spomedzi tých, kde je napísane „unlimited kilometres“
 • Auto určite poisti. Ak sa niečo stane, zaplatíš veľmi vysoké sumy.

Šoféruje sa tu dobre, cesty sú kvalitnejšie ako u nás doma a hlavne sú aj dobre značené. Určite si zober a stiahni mapy na šoférovanie. Ja som mal aplikáciu maps.me, ktorá fungovala skvele. Je to offline mapa.

Itinerár cesty:

Riadim sa tým, že chceš vidieť toho čo najviac, prenajmeš si auto. Na miesta ako Mekka je pre neveriacich zakázané vojsť a ani sa o to nepokúšaj. Ak by ťa chytili (náhodná kontrola a ty nemáš pútnické víza, ktoré vydáva veľvyslanectvo, tak v najlepšom budeš okamžite vyhostený z krajiny. V najhoršom bude s tebou súd a pôjdeš do väzenia). Tieto miesta sú označené symbolmi, že nemoslimovia nemôžu.

1.deň: Prelet do Rijádu – hlavné mesto Saudskej Arábie. Prenajatie si auta priamo na letisku (najlepšie dopredu a nespoliehať sa, že dostaneš priamo na mieste).

2.deň: Celodenná prehliadka Rijádu

 • Masmak pevnosť – najväčšia historická atrakcia
 • Dir Aiyah – Miesto narodenia dynastie Saudov, ale aj prienik do histórie krajiny. Od centra mesta je to cca. 30 kilometrov (v čase písania tohto itineráru, bolo miesto opäť zavreté)
 • Kingdoom Tower – hlavná moderná atrakcia, kedy z vrchu si viete pozrieť celý Rijád. Najlepšie asi pri západe slnka.
 • Ťavie závody – každý štvrtok sú ťavie závody. Spýtajte sa na recepcii hotela, kde a kedy začínajú
Kingdoom Tower

3.deň: Celodenný presun do Al Ula cca. 1000 kilometrov po kvalitnej púštnej ceste. Treba vyraziť skoro ráno, aby ste sa zbytočne nenaháňali.

4.deň: Celodenná prehliadka Madain Saleh – púštneho nabatejského mesta (podobné ako jordánska Petra). Všetky cestovateľské tipy a rady nájdete tu

5.deň: Presun do Yanbu k Červenému moru. Vzdialenosť po kvalitnej ceste cca. 370 kilometrov.

6.deň: Potápanie – toto si vybavíš cez mieste CK i keď budeš mať pocit, že sa im nič nechce. Na miestnych označených plážach – rezort – sa dá aj kúpať, ale nie v plavkách (ženy) ako u nás. Aj do mora treba byť zahalený.

7.deň: Presun do Jeddah – cca. 350 kilometrov.

8.deň: Celodenná prehliadka mesta. Asi najzaujímavejšia časť je historická štvrť, ktorá je zapísaná kompletne do UNESCO. Ide o súbor niekoľkých historických budov (niektoré nie sú opravené, pôsobia ošarpane).

Saudská Arábia – cestovateľské rady, tipy a itinerár

9.deň: Odlet domov z Jeddah.

Koľko taká cesta vyjde? Ak by si cestoval s kamarátmi (povedzme 3), máte jedno auto (ekonomické), spíte v 3 hviezdičkových hoteloch, tak takýto okruh vyjde medzi 500 – 700 eur bez stravy (je tu na rovnakej cenovej úrovni ako u nás) a bez hlavnej letenky (tá sa pohybuje od 250 – 500 eur).

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Saudskej Arábii.

Dúfame, že článok ,,Saudská Arábia – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ ti bol nápomocný. Ak máš otázky, píš do komentu a radi ti odpovieme.

Chceš spojiť Saudskú Arábiu s inými krajinami v perzskom zálive? Inšpiruj sa itinerárom tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahojte,je tato cesta vhodna aj pre samu zenu? Dakujem.

Ahoj Martin,

zaujímalo by ma, od koho si mal požičané auto za takú priaznivú cenu? Z akej požičovne?
Ďakujem.

Ahoj, cez požičovne na letisku a v meste

Sme styria a uvazujeme vyuzit nove turisticke viza co zacali Saudi vydavat a navstivit Saudsku Arabiu niekedy koncom februara 2020 este kym sa tam plne nerozvinie turizmus. Pozeral som uz aj nejake pozicovne aut, ale vsak vidim zatial iba ponuky s obmedzenym poctom kilometrov. Chceme ist priblizne na tyzden, tiez zacat v Rijade a skoncit v Jeddhe, podla google maps by sme presli okolo 2.500km. Ponuky na internete som zatial videl ale iba za 1000km alebo 1200km, nad ramec toho uctuju od 0,11 do 0,18 EUR za km. Neviete poradit? Mam poslat jednotlivym pozicovnam mail a skusit sa s nimi dohodnut na cene pri „unlimited miles“?