Road trip – Ukrajina, Poľsko – Užhorod, Ľvov, Krakov

Road trip – Ukrajina, Poľsko – Užhorod, Ľvov, Krakov

Vitajte v našom itinerári k roadtripu po Strednej Európe! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Hľadáš nenáročný, ale tak trochu dobrodružný itinerár? Rád by si videl blízke krajiny a cestoval svojím vlastným autom? Daj sa teda inšpirovať týmto malým itinerárom. Road trip cez Ukrajinu, Poľsko respektíve Užhorod, Ľvov a Krakov sa veľmi ľahko plánuje.

Víza

Ukrajina a aj Poľsko (člen EU) má bezvízový režim pre občanov Slovenskej republiky. Napriek tomu v rámci tohto itineráru potrebuješ mať platný cestovný pas (musí byť platný 3 mesiace po opustení krajiny) pre Ukrajinu.

Doprava, hraničné prechody a kvalita ciest

Tento itinerár je určený pre tých, ktorí by si chceli spraviť výlet svojím autom. Preto sa venujeme pozemným prechodom, kvalite ciest a čo všetko na to potrebuješ.

Road trip – Ukrajina, Poľsko – Užhorod, Ľvov, Krakov
Užhorod leží hneď za slovenskými hranicami

Pozemné hranice

Asi pre mnohých bude najdobrodružnejšia hranica medzi EÚ (Slovensko, Poľsko) a Ukrajinou. Keďže Ukrajina nie je členom EÚ, platia tu prísne pravidlá. Na hranici s Ukrajinou vždy treba rátať s čakaním (od 10 minút po 6 hodín v závislosti od premávky atď.). Preto pri plánovaní trasy rátaj s najhoršou alternatívou, že môžeš čakať aj tých 6 hodín, aby ti nič nenarušilo tvoj program.

Hranice medzi Slovenskom a Ukrajinou, kde sa môže využiť osobné motorové vozidlo, sú:

 • Vyšné Nemecké – Užhorod
 • Ubľa – Malyj Bereznyj

Hranice medzi Poľskom a Ukrajinou s aktuálnym čakaním nájdeš tu. 

Kvalita ciest

Poľsko má veľmi kvalitné cesty a asi aj lepšie ako Slovensko. Ukrajina má však kvalitu niekde trochu inde. Pri veľkých mestách sú cesty lepšie, ale medzi dedinami je to niekedy malý tankodróm. Treba veľmi pozorne sledovať cesty, aby ste nevošli do nejakej cestnej diery 🙂

Pri ceste osobným motorovým vozidlom na Ukrajinu platí zásada (vyplývajúca z ukrajinského colného zákona), podľa ktorej osoba, ktorá s autom na Ukrajinu pricestovala, musí s ním aj vycestovať. V prípade dopravnej nehody je potrebné vždy bezodkladne privolať políciu a vyžiadať si zápis o dopravnej nehode.

V záujme zabezpečenia práva a ochrany pred ukrajinskými policajnými orgánmi pri vyšetrovaní dopravných nehôd na Ukrajine, ktoré nezavinili slovenskí vodiči, odporúča ministerstvo zahraničných vecí obrátiť sa na Konzulárne oddelenie Veľvyslanectva SR v Kyjeve alebo Generálny konzulát SR v Užhorode. MZVa EZ SR na to upozorňuje preto, že slovenské orgány v poslednom období zaznamenali viacero dopravných nehôd, ktorých účastníkom bol slovenský vodič, nepreukázalo sa však jeho zavinenie. Zadržanie cestovného dokladu a vodičského preukazu je v rozpore nielen s ukrajinskými predpismi, ale aj s medzinárodnými pravidlami. Tieto doklady sú majetkom štátu, ktorý ich vydal, druhý štát ich nemôže odobrať. Telefónne čísla, na ktoré sa majú slovenskí vodiči v prípade núdze obrátiť, sú: 

Konzulárne oddelenie Veľvyslanectva SR v Kyjeve: 00380/44/2340606, 2346007 
Generálny konzulát SR v Užhorode: 00380/050317 87 19

Zvládnem to?

Ak som to dal ja, ty to dáš určite. Moje skúsenosti so šoférovaním sú na úrovni začiatočníka. Hlavne na Ukrajine musíš predvídať správanie sa šoférov. Inak je to podľa mňa ok. Osobne mám odšoférované niečo vyše 4-tisíc kilometrov…

Road trip – Ukrajina, Poľsko – Užhorod, Ľvov, Krakov
Mám len 5 rokov vodičák a bola to pre mňa malina

Itinerár:

1. – 2. deň: Prekročenie hraníc Ukrajiny so Slovenskom. Ak máš viac času, určite pochoď východné Slovensko a daj sa inšpirovať itinerárom, ktorý nájdeš tu. Príchod do Užhorodu.

Užhorod je veľmi príjemné mesto hneď pri hraniciach so Slovenskom, v ktorom žije vyše 110-tisíc obyvateľov a má veľmi príjemné historické centrum s kaviarničkami a pevnosťou na kopci. Pre milovníkov prvej ČSR tu bude aj nádych prvorepublikovej atmosféry.

Užhorod pred búrkou

3. deň: Ráno odchod autom po diaľnici do Ľvova so zástavkou v Mukačeve (od Užhorodu cca 30 kilometrov), kde si môžeš pozrieť hlavnú dominantu, ktorou je zámok Palánok, ktorý zaberie cca 90 minút na spoznávanie, a samotné historické centrum Mukačeva cca 2,5 hodiny.

Road trip – Ukrajina, Poľsko – Užhorod, Ľvov, Krakov
Zámok Palánok pri Mukačeve

Okolo obeda smer z Mukačeva do Ľvova (cca 250 kilometrov – 3,5 hodiny).

4.– 5. deň: Ľvov – jedno z najkrajších miest východnej Európy, kde je historické centrum pekne zachované a upravené. Ľvov bol kedysi poľským mestom, a tak bude trochu pripomínať Krakov či iné historické poľské mestá, nielen jeho hlavné námestie, ale aj najvyššia veža na Ukrajine, ktorá je súčasťou mestskej radnice. Ľvov je mesto vyslovene na dva dni. Kto by chcel viac, môže vybehnúť autom na blízke hrady a zámky na východ od Ľvova – Olesko, Pidhoretsky, Zolochiv.

 • Hlavné námestie Rynok
 • Mestská radnica s najvyššou vežou na Ukrajine
 • Arménska ulica
 • Prospekt Svobody
 • Potocki palác
 • Hlavná železničná stanica
 • Pevnosť a mestské hradby
Opera v Ľvove

6. deň: Zavčas rána odchod na hranice s Poľskom. Hranica Krakovets cca 80 kilometrov. (Čím skôr, tým lepšie. Ak by si čakal na hranici počas obeda, keď bude veľmi teplo…) Okolo obeda malá prestávka v historickom meste Przemysl. Následne presun do ďalšieho historického mesta Rzešov.

7. – 8. deň: Odchod do Krakova – cca 200 kilometrov po krásnej diaľnici. Krakov je najkrajšie poľské mesto s mnohými atrakciami.

Krakow
 • Hlavné námeste – Rynek Glowny
 • Wawel sídlo poľských kráľov
 • Kazimierz – židovská štvrť
 • Sukiennice – kryté stredoveké trhovisko na hlavnom námestí
 • Staré mesto – spleť historických uličiek, ktoré obklopujú hlavné námestie
Hlavné námeste v Krakowe

9. deň: Výlet do Osvienčimu (cca. 60 minút autom), podrobné rady nájdeš tu.

10. deň: Ráno odchod do Wieliczky – soľné bane (cca 20 kilometrov od Krakova). Rezerváciu si vieš spraviť tu. Po 3-hodinovej prehliadke odchod domov cez Zakopané.

Soňá baňa Wieliczky

Koľko taká cesta vyjde?

Všetko závisí od tvojho auta, koľko ,,žerie”. Moje auto spotrebovalo benzín za cca. 155 Eur (najlacnejší benzín je na Ukrajine). Plus ber, že keď ste v aute štyria, náklady idú výrazne dole.

Ubytovanie stojí od 6 eur (závisí od tvojho štandartu. Guest house od 6 eur, 3 hviezdičkový hotel od 30 eur.

Jedlo – ak sa stravuješ na ulici, minieš ako u nás doma, ak si potrpíš na reštaurácie, tak ako v centre Bratislavy.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Ukrajine a ceny v Poľsku?

Ak to zhrniem, že cestujete 4 v aute, spíte v 3 hviezdičkových hoteloch, tak miniete asi 250 eur za 10 dní bez stravy a vstupov. Road trip – Ukrajina, Poľsko – Užhorod, Ľvov, Krakov sa veľmi ľahko pripravuje. Skús to

Hľadáš cestovateľské itineráre do celého sveta? Pozri sem.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Som Váš fanúšik a fandím Vám ( aj zdieľam na sociálnych sieťach), ale jedna informácia chýba pri vašich radách. Ako postupovať, pri policajnej a colnej buzerácii na hraniciach a aj v krajine. Moji priatelia, ktorí boli autom na Ukrajine prisahali, že tam boli posledný krát. Ja sám ako cestovateľ som mal možnost vidieť prístup ukrajinskej
,, polície.,, Samozrejme to nieje nejaký návod na korumpovanie, ale človek radšej dá pár eur ako by mal niekde s deťmi stráviť pár hodín na odstavnom parkovisku… ,, info stačí aj v,, ,, … ,, 😀 Samozrejme pre tých ostatných pretože ani ja sa viach Ukrajinu navštíviť nechystám. Jeden zážitok stačil.

Ja som bol osobne na Ukrajine niekoľko krát, ale s policajnou ,,buzeráciou“ som sa ešte nestretol ani raz. Neznamená, že neexistuje, ale našťastie som nemal skúsenosti. Samozrejme, že na hraniciach sa čaká dlhšie (vstup/výstup z EU) a treba s tým počítať. Martin