Road trip alebo ako prejsť JAR, Namíbiu, Botswanu a Zimbabwe

Vitajte v našom itinerári kroadtripu po Južnej Afrike! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Kedy ísť

Keďže ide o južnú pologuľu, počasie je obrátené ako na severnej pologuli. Mnoho ľudí spája túto cestu s návštevu safari (Etoša, Chobe). Najlepšie obdobie je od mája do októbra, keď je zima. To znamená, že v noci je na mikinu a v púštnych oblastiach padne teplota aj na 10°C. Práve vtedy sú však zvieratá najaktívnejšie. Keď je obdobie leta, november až apríl, teploty sú nad 30°C. Január a február je časom, keď má mnoho zvierat mláďatá, vtedy sú predátory najaktívnejšie a je najväčšia šanca vidieť  lov.

Najväčším lákadlom sú Viktóriine vodopády v Zimbabwe. V období od februára do marca majú najväčší prietok, ale vodná triešť je taká veľká, že samotné vodopády poriadne neuvidíš. V inom období je zasa stav vody taký nízky, že dojem majestátnosti kamsi vyprchá. A teraz si vyber!:)

Podľa mňa je najlepšie ísť na takúto cestu v auguste až septembri.

Road trip alebo ako prejsť JAR, Namíbiu, Botswanu a Zimbabwe
A môžem vyraziť!!

Ako je to s očkovaním?

Do oblasti sa nevyžaduje žiadne povinné očkovanie, ale odporúča sa dať sa zaočkovať proti žltačke typu A.

Malária – hoci v malej miere – sa vyskytuje v severnej časti Botswany pri angolských hraniciach a v oblasti Viktóriine vodopády. Tu radím sa vždy poradiť s odborníkmi. Napríklad dnešné antimalariká sú menej toxické ako kalíšok whisky.

Ak sa rozhodneš nebrať antimalariká, tak aspoň podvečer nos dlhé nohavice, vysokú pevnú obuv a používaj repelent.

O očkovaní som natočil toto video, hľa:

Ako sa tam viem dostať?

Táto časť sveta má veľmi dobré spojenie s Európou. V rámci leteckých aliancií si vieš nakombinovať letenky tak, aby si prilietal do Kapského Mesta a odlietal z Viktóriiných vodopádov. Lietajú sem British Airways, Turkish Airlines, Emirates, Qatar

Akciové letenky do Južnej Afriky si môžeš pozrieť už aj na našej stránke v sekcii Letenky.

Ako sa prepravovať v rámci trasy?

Celá trasa má vyše 4 400 kilometrov a neexistuje tu žiadna verejná hromadná doprava, ak nerátame Južnú Afriku. Číže si musíš prenajať auto. Najlepšie sa prenajíma auto v Južnej Afrike v Kapskom Meste a vrátiš ho na dvoch miestach: Viktóriine vodopády (Zimbabwe), kde je ešte extra poplatok  750 až 1 000 eur za vrátenie vozidla alebo ho vrátiš v Johannesburgu (Južná Afrika) za poplatok  250 eur.

Aké auto?

 • Určite nesiahni po najlacnejšom variante. Najlepšie je mať poriadne 4 x 4, nakoľko v Namíbii nie sú poriadne asfaltové cesty, ale udupaná hlina. Ja napríklad využijem spoločnosť https://www.britz.co.za/ .

Na čo pri prenájme auta nesmiem zabudnúť?

 • Na poriadnu poistku. Hlavne v Namíbii na prašnej ceste sem-tam odletí kameň spod kolies protiidúceho auta.
 • Opäť platí, že čím skôr bookuješ, tým výhodnejšie sú ceny. Ceny auta 4 x 4 na deň sa pohybujú okolo 80 eur bez poistky. Takže ak ste skupinka kamarátov, viete si krásne rozdeliť náklady. Rezerváciu auta je najlepšie spraviť tak 5 mesiacov dopredu, aby si nepreplatil.

Čo treba mať pri prenájme auta?

 • Potrebujete svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
 • Medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 eura a potrebujete predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
 • Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní, resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.

Cena benzínu je podobná ako na Slovensku.

Víza

Do Zimbabwe, Juhoafrickej republiky a Namíbie potrebujeme víza. Botswana je bez víz

 • Zimbabwe – Držitelia slovenských pasov potrebujú na cestu do Zimbabwe platné vízum, ktoré možno získať pri prílete do krajiny alebo pri vstupe/prekračovaní hraníc Zimbabwe. Jednovstupové vízum stojí 30 USD, dvojvstupové 45 USD a viacvstupové 55 USD. (zdroj http://www.mzv.sk/)
 • Juhoafrická republika – Juhoafrická republika zaviedla od 18. apríla 2016 vízovú povinnosť pre držiteľov cestovných pasov SR pri vstupe do JAR. O vstupné vízum je potrebné požiadať osobne na veľvyslanectve Juhoafrickej republiky vo Viedni. Na veľvyslanectvách JAR v iných častiach sveta môže občan SR požiadať o víza, len ak má v krajine trvalý, respektíve prechodný pobyt. Na bezplatné vízum do JAR je nutné preukázať bonitu klienta bankovým výpisom za posledné 3 mesiace. Juhoafrické veľvyslanectvo neakceptuje hotovosť a kreditné karty. Občania SR, ktorí tranzitujú cez medzinárodné letiská v JAR: Johannesburg – OR Tambo a Lanseria, Kapské Mesto a Durban, v prípade cesty do okolitých krajín: Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Svazijsko a Lesotho, nemusia požiadať o tranzitné vízum v Juhoafrickej republike, avšak je nutné sa podrobiť odobratiu biometrických údajov po prílete na vyššie uvedené letiská v JAR. (zdroj: http://www.mzv.sk/)
 • Namíbia – Občania Slovenskej republiky potrebujú na vstup do krajiny cestovný pas s platnosťou presahujúcou dobu pobytu v Namíbii najmenej o 6 mesiacov a platné vízum vydané napr. na veľvyslanectve Namíbie vo Viedni. (zdroj: http://www.mzv.sk/)
Road trip alebo ako prejsť JAR, Namíbiu, Botswanu a Zimbabwe
Colník v Namíbii

Safari

Na trase sú dve nádherné safari Chobe a Etoša.

Safari je vlastne taká hra. Niekto má šťastie, že uvidí všetky druhy zvierat za pár hodín a niekto ich hľadá aj celý deň a má šťastie len na niekoľko zvierat. A presne o to ide. Na safari ti nikto nič nezaručuje. Je v tom dávka šťastia, náhody, ale aj trpezlivosti. Nič ti nie je naservírované ako na podnose. Musíš mať stále otvorené oči, aby si videl všetko, čo chceš vidieť.

Aké sú pravidlá?

 • Nevystupuj z auta. Aj keď máš pocit, že okolo teba nie sú žiadne levy, môžeš sa mýliť. Lev je predátor a vie sa veľmi dobre schovať.
 • Najaktívnejšie sú zvieratá skoro ráno a podvečer. Treba si preto privstať pred východom slnka. Okolo obeda, keď je teplo, zvieratá odpočívajú.
 • Ak máš vlastné auto, nevybočujte z vyznačených trás.
 • Zvieratá nevyrušuj, nevolaj na nich a nehádž im niečo len preto, aby si mal lepšie fotky.

Kde spať?

Po ceste, resp. v blízkosti národných parkov alebo v národných parkoch sú lodge, kde je cena ubytovania od 80 USD na noc pre dvoch alebo kempové miesta. Spať vo voľnej prírode sa vôbec neodporúča – divoké zvieratá!!!! Spoliehať sa, že po ceste nájdeš voľné ubytovacie kapacity, je riskantné. Opäť platí – rezervovať dopredu!!!!!

Road trip alebo ako prejsť JAR, Namíbiu, Botswanu a Zimbabwe
Pobrežie kostier

Ceny

Afrika je drahá. Vôbec to nie je lacný kontinent a aj preto tu nenájdeš toľko turistov. Ak to začne byť lacné, budeš sa tu potkýnať o davy ľudí. Ak ideš s kamarátmi, sharujete auto, navštevujete všetky národné parky a spíte v kempoch, za 20-dňovú cestu minieš tak cca 1 300 eur okrem letenky. Ak chceš bývať v lodge, reálna cena na osobu sa šplhá k 2 500 až 4 000 eurám.

Nezabúdaj na jednu dôležitú vec. Do Južnej Afriky je zákaz priviezť potraviny! To znamená mäsové a syrové výrobky, ovocie… Čokoláda, keksíky atď. nie je problém.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v JAR, ceny v Namíbii, ceny v Botswane a ceny v Zimbabwe.

Itinerár

1.– 2. deň: Odlet z Viedne. Prílet do Johannesburgu a prelet do Victoria Falls v Zimbabwe.

3. deň: VIKTÓRIINE VODOPÁDY na rieke Zambezi patria k hlavným atrakciám afrického kontinentu. Vodopády sú široké 1 700 m a vysoké 108 metrov. Ich africké meno „Dym, ktorý hrmí“ vystihuje atmosféru pri ich návšteve. Domorodé trhovisko s krásnymi drevenými soškami zvierat. Dá sa ešte stihnúť aj prechod do Zambie do mesta Livingstone. Víza sa kupujú priamo na hranici. Ďalšou aktivitou je rafting po rieke Zambezi – cca 3 hodiny.

4. deň: Presun do Botsvany. Na hranice je to cca 1,5 hodiny, prechod hranicou cca 1 hodina. Podvečer sa dá ísť na pozorovanie hrochov.

5. deň: NÁRODNÝ PARK CHOBE – veľké populácie slonov, hrochov, antilop, vtáctva a dravých zvierat. Safari v parku.

6. – 7. deň: Prechod cez Caprivi Strip angolským pohraničím Namíbiou. HOBA METEORIT – je najväčší meteorit na svete s hmotnosťou 50 ton. Pokračovanie cez Caprivi Strip angolským pohraničím až na hranicu Botswany a prechod hranice. Celkovo sa prejde cca 620 km a spať sa bude v blízkosti Etoše.

8. – 9. deň: NÁRODNÝ PARK ETOŠA sa zaraďuje medzi najlepšie národné parky Afriky a určite bude patriť k vrcholom celej cesty. Stáda divokých zvierat – zebry, žirafy, antilopy, levy. Nočné pozorovanie zvierat pri napájadlách.

10. – 11. deň: Presun do SWAKOPMUND, pôvodne nemeckého mesta na Pobreží kostier s európskou atmosférou. Pláže, večná hmla a chlad pobrežia kontrastujúca s horúcim a slnečným vnútrozemím. CAPE CROSS COLONY – najväčšia kolónia uškatcov na svete, dosahujúca až 210-tisíc exemplárov (podľa ročného obdobia), tu sa len zastavíme na chvíľu, 20 min. Celkovo sa prejde cca 500 km. Po ceste do Cape Cross je aj kmeň Himbi.

12. – 15. deň: Prechod divokými horami Namíbie do oázy SESRIEM, kde je v blízkosti aj nocľah. Skoré vstávanie a odchod na východ slnka do púšte. SOSSUSVLEI – najväčšie pieskové duny na svete, dosahujúce výšku až 320 m. Sú hlavnou atrakciou namíbskej púšte. 13. deň odchod na juh Namíbie a 14. deň návšteva FISH RIVER CANYON, ktorý je najväčším kaňonom Afriky – 160 km dlhý a 550 m hlboký. Presun autami do Juhoafrickej republiky.

Tu sa dá urobiť výlet do kaňonu, ale upozorňujem, že treba počítať s veľkými teplotami – cca 35°C. Výlet do kaňonu si predstavte, akoby ste išli na dno Grand Canyon. Počítajte s tým, že si treba zobrať minimálne 4 litre vody, najprv sa ide nadol a keď je najmenej síl, ide sa hore. Neodrádzam, ale poznamenávam, že veľa ľudí precení svoje sily a dostane úpal. Ak by sa išlo, tak na chrbte budete mať všetci po 4 litre vody a jedlo. Treba počítať so záťažou minimálne cca 6 kíl. Stačí, ak sa rozhodneme na mieste.

Na 15. deň príchod do Kapského Mesta. Celkovo sa prejde cca 680 km. V okolí Sesriem a Fish River Canyon asi budeme spať dve noci po sebe v našich expedičných autách. Tu ide o najväčšiu „divočinu”.

16. – 19. deň: KAPSKÉ MESTO – miesto s úžasnou scenériou a polohou na úpätí Stolovej hory, od roku 2011 jednej zo siedmich prírodných divov sveta. Prehliadka mesta, cesta lanovkou na Stolovú horu. Výlet na MYS DOBREJ NÁDEJE a návšteva kolónie tučniakov. Večer odlet do Európy.

20. deň: Prílet domov.

Chceš si dať poradiť s cestami do sveta? Alebo rezervovať celú cestu od Viktóriiných vodopádov až do Kapského Mesta? Využi naše skúsenosti zo 175 prejdených krajín sveta.

Alebo by si chcel zažiť najkrajšie safari na svete? Čo tak ,,face to face“ voči gorilám v ich prirodzenom prostredí? Najnovšie informácie nájdeš tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahoj,

Ked si siel na trip do JAR a Namibie, ako prebiehalo vybavovanie viz vo Viedni? Da sa to vybavit na pockanie oboje viza?

Ahoj Freddie,
Viza do JAR dostanes zadarmo, ale treba mat 3-mesacny vypis z uctu a tie namibijske dostanes tiez, ale najprv treba zaplatit viza online. Dufame, ze ti tato odpoved pomoze 😉

Super itinerar len by som rada vedela, preco ste tam nezahrnuli aj Okavango Delta safari…kvoli cene?

Okawango je na dlhšie cetsovanie a väčšia zacházka. Alebo prejsť expedične krížom cez Chobe, ale tam treba veľkú skúsenosť so 4 X4. A plus Okawango je veĺmi drahé