Réunion – cestovateľské rady, tipy a itineráre trekov

Vitajte v našom itinerári k ostrovu Réunion! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Malý ostrov v Indickom oceáne, ktorý patrí Francúzsku. Na malom priestore nájdeš aktívne vulkány, trekové cesty, rafting, ale aj pekné pláže či dobrú nočnú zábavu. Réunion je pre tých, čo chcú zažiť hlavne aktívnu dovolenku s ľahkou dostupnosťou a s jemným nádychom Afriky.

Kedy ísť

Najlepšie obdobie na cestovanie je od konca apríla do novembra. Od decembra do apríla je obdobie dažďov.

Teploty na ostrove sú veľmi rôzne. Ak by si cestoval v období „sucha“, tak pri pobreží sa teplota pohybuje okolo 30° C, ale keď vyjdeš do hôr, teplota klesá s nadmorskou výškou. Je úplne normálne, že vo výške 2-tisíc metrov teplota klesne na hodnotu okolo 10° C.

Réunion – cestovateľské rady, tipy a itineráre trekov

Víza a očkovanie

Réunion patrí Francúzsku a ak letíš z Francúzska (či inej krajiny EÚ), tak ti stačí občiansky preukaz. Ak však pokračuješ ďalej – napríklad na Maurícius či do niektorej africkej krajiny, treba mať pri opustení Réunionu cestovný pas.

Očkovanie sa vôbec nevyžaduje a vlastne ti tu nič nehrozí, čo sa týka tropických chorôb.

Ako sa sem viem dostať?

Najlepším a najrýchlejším spôsobom je letieť z Francúzska Air France alebo Corsairfly z Paríža. Výhodné letenky do Reunion si vieš pozrieť na stránke Travelistanu v sekcii „Letenky

Doprava na ostrove

Keďže ide o časť Francúzska, spojenie alebo prenajatie auta je tu veľmi jednoduché a hlavne prehľadné.

Prenajatie auta – fungujú tu všetky hlavné autopožičovne ako vo Francúzsku či v Európe s rovnakými pravidlami. Na prenajatie auta ti stačí klasický vodičský preukaz a kreditná karta. Ceny za prenájom sa pohybujú od 25 eur za deň bez poistky. Aj tu platí, že čím skôr si objednáš, tým lepšiu cenu vieš získať. Cesty na ostrove sú na lepšej úrovni ako na Slovensku a aj pravidlá sú veľmi prehľadné. Rovnako akoby si šoféroval vo Francúzsku. Auto ti dáva neskutočnú flexibilitu a ak sa plánuješ viac presúvať po ostrove a ste napríklad dvojica, tak vás to vyjde lacnejšie, ako sa prepravovať po ostrove verejnou dopravou.

Verejná doprava – na veľmi dobrej úrovni s presným harmonogramom. Každé mesto či dedina má harmonogram s rozpisom, kam ide. Pamätaj, že v nedeľu je obmedzená doprava, to jest dlhšie časové úseky medzi jednotlivými spojmi.

Jazyk, mobilná sieť, internet, peniaze

Oficiálnym jazykom je francúzština, ale dohovoríš sa tu lepšie po anglicky ako v samotnom Paríži (aspoň podľa mňa:)).

Všade je dobré pokrytie mobilným signálom a vlastne tu platíš také isté ceny za hovory domov na Slovensko a za 3G, akoby si bol vo Francúzsku.

Platí sa eurom a bez problémov nájdeš bankomaty.

Treking

Réunion je raj pre milovníkov trekov. V tejto sekcii nájdeš najzaujímavejšie trasy s podrobným rozpisom. Samozrejme, že trás je omnoho viac, uvádzam len základ.

Značenie trás

Ako som už spomínal, je to všetko ako vo Francúzsku. Veľmi dobré značenie trás, ale je vždy dobré mať pri sebe nejakú mapu, ktorú dostaneš v hlavnom meste Saint-Denis na ulici Rue Rontaunay číslo 5 alebo navštív ich webovú stránku www.reunion.fr

Čo si so sebou priniesť

Je určite lepšie si priniesť všetky potrebné trekové veci so sebou, nakoľko ceny trekových vecí na Réunione sú vyššie. Ale keby si niečo zabudol, v Saint-Denis dostaneš kúpiť všetko potrebné.

Na treky na Réunione treba mať rovnakú výbavu, akoby si išiel do Nízkych Tatier alebo Vysokých Tatier. Nedaj sa pomýliť počasím, aké je v Saint-Denis. Zatiaľ čo pri mori je 30° C a slnečno, v horách môže byť aj 10° C, hmla, prudký dážď atď. V horských oblastiach maj takisto hotovosť, lebo bankomatovou kartou nezaplatíš.

Spanie a jedlo

Mnoho ubytovaní pre trekerov je rozdelených na gites de montagnes alebo súkromnými gites d´etape. V oboch typoch ubytovania nájdeš spoločné spálne a možnosť stravovania sa. Takmer všetky gites d´ etape poskytujú teplú sprchu, ktorá sa získava zo solárnych panelov. Na konci/začiatku trekov nájdeš aj rodinné hotely chambres d´ hôtes.

Treba zdôrazniť, že ubytovanie je lepšie rezervovať si vopred cez www.reunion.fr a nenechávať si všetko na poslednú chvíľu. Najviac sa chodí na treky počas letných prázdnin (júl, august) a Vianoc. Dokonca sa odporúča rezervovať aj 3 – 4 mesiace dopredu.

Jedlo v gites de montagnes sa rezervuje deň dopredu a stačí zavolať na dané ubytovanie. Jedlo (večera) je väčšinou kreolské (základ ryža, fazuľa a bravčové alebo kuracie mäso) či indické jedlo. Raňajky: káva, čaj a nejaké sušienky a sem-tam bageta s maslom a džemom.

Kto sa stravuje z vlastných zásob, nech dbá, aby jedlo bolo dostatočne bohaté na proteíny, nie každý gite de montagnes má zariadenie pre tých, čo si chcú sami variť a do niektorých oblastí je zakázané priniesť zapaľovač, varič… Informuj sa na hlavnej stránke o aktuálnej situácii.

The Haut Mafate

Ide o trek cez asi najfotogenickejšie miesta na Réunione.

Trvanie: 4 dni

Vzdialenosť: 21 kilometrov

Náročnosť: Stredná

Začiatok/koniec: Col des Boeufs car park

Najbližšie mesto Grand Ilet

1. deň: Z Col des Boeufs car park do La Nouvelle – cca 2 hodiny, 5 kilometrov, 100-metrové stúpanie a 500-metrový zostup.

2. deň: Z La Nouvelle do Roche-Plate cez Le Bronchard – cca 3,5 hodiny, 5 kilometrov, 450-metrové stúpanie, 800-metrový zostup.

3. deň: Roche-Plate – Maria cez Trois Roches – cca 7 hodín, 6,8 kilometra, 900-metrový výstup, 380-metrový zostup.

4. deň: Maria – Col des Boeufs car park – 5 hodín, 4,7 kilometra, 550-metrový výstup a 280-metrový zostup.

The Bas Mafate

Po/pred Haut Mafate sa môžeš pripojiť na ďalší trek, ktorý je menej turistický.

Trvanie: 3/4 dni

Vzdialenosť: 30 kilometrov

Náročnosť: Stredná

Začiatok: Deux Bras

Koniec: Sans Souci

Najbližšie mesto: Rivière des Galets a Sans Souci

1. deň: Deux Bras – Aurere – cca 3,5 hodiny, 4,5 kilometra, výstup 700 metrov

2. deň: Aurere – Grand Place Les Hauts – cca 4 hodiny, 5,5 kilometra, výstup 470 metrov, zostup 560 metrov.

3. deň: Grand Place Les Hauts – Ilet des Orangers – 3,5 hodiny, 6,5 kilometra – výstup 650 metrov, zostup 500 metrov

4. deň: Ilet des Oranges – Sans Souci cez Canalisation des Oranges – 4 hodiny, 14 kilometrov, výstup 50 metrov, zostup 600 metrov.

Tour des Cirques

Klasický trek, ktorý ťa prevedie najrôznejšími časťami a je akoby kombináciou dvoch predchádzajúcich trekov.

Dĺžka: 5 dní

Vzdialenosť: 51,5 kilometra

Náročnosť: Stredne ťažká

Začiatok/koniec: Cilaos

1. deň: Cilaos – Caverne Dufour – 5 hodín, 5 kilometrov, výstup 1 250 metrov

2. deň: Caverne Dufor – Bourg cez Piton des Neiges a Cap Anglais – 7 hodín, 11 kilometrov, 600-metrový výstup, 2 100-metrový zostup.

3. deň: Bourg – Grand Ilet – 5 hodín, 11 kilometrov

4. deň: Grand Ilet – La Nouvelle cez Col des Boeufs – 2 hodiny, 5 kilometrov, 520-metrový zostup

5. deň: La Nouvelle – Cilaos – 8 hodín, 13 kilometrov, 620-metrový výstup a 870-metrový zostup

Ďalší trek môžeš spraviť na jeden z aktívnych vulkánov menom Piton de la Fournaise, 2 632 metrov (ak nie je sopečná činnosť alebo nie sú zaznamenané otrasy. Situácia sa môže vždy zmeniť.) Ide o jednodňový výstup a ku kaldere sa ľahko dostaneš prenajatým autom. Samotný výstup od návštevníckeho centra s návratom je cca 8 – 10 hodín. Odporúča sa ísť skoro ráno aj pre výhľady.

Výlet helikoptérou – asi jeden z najpôsobivejších výletov na svete helikoptérou je práve k vulkánu Piton de la Fournaise a ak si vyberieš dlhý let (dostaneš ho kúpiť v hociktorom hoteli, miestnej CK či v hlavnom meste Saint-Denis), tak okrem vulkánu uvidíš, respektíve preletíš nádherné údolia s vodopádmi. Cena je od 250 eur na osobu a určite sa oplatí aj pre tých, čo nechcú trekovať, ale mať pocit, že videli to najkrajšie z prírody. Aj tí, čo už boli trekovať, budú viac než spokojní s tým, čo let vrtuľníkom ponúka.

Pláže

Mnoho cestovateľov počulo o žralokoch okolo Réunionu. Tie sa vyskytujú hlavne na severe a západe ostrova. Naopak okolo mesta Saint Gilles-les Bains sa nachádza nielen najkrajšia pláž, ale aj najviac plážových hotelov. Celá oblasť je akoby v lagúne a v diaľke uvidíš, ako sa lámu vlny. Práve táto bariéra zabraňuje žralokom „prejsť“ do lagúny.

Pláž je aj verejná s obrovskou škálou reštaurácií a barov a ten kto tu nemá hotel, má možnosť si požičať ležadlo a slnečník.

Samozrejme, že hotely sú na tomto mieste za vyššiu cenu a kto by chcel ušetriť, môže bývať povedzme v hlavnom meste Saint-Denis, požičať si auto a o cca 45 minút príde po kvalitnej ceste na pláž, kde sa za parkovanie ešte neplatilo.

Ceny

Réunion ako francúzska kolónia nie je zas až taký drahý. Ceny sú o niečo nižšie ako napríklad v Paríži a Réunion určite vyjde menej ako povedzme iné francúzske ostrovy, Martinik či Guadeloupe v Karibiku.

Pre tých, čo si radi zakúpia jedlo v supermarkete, má Saint-Denis širokú škálu obchodov a nákup vyjde lacnejšie ako v hociktorom veľkom francúzskom meste. Ak by som to zrátal, tento ostrov je výhodnejší ako tie v Karibiku či v Tichomorí.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Reunióne.

Iné aktivity

Réunion ponúka možnosti od šnorchlovania, potápania cez kaňoning až po paraglajding. Stačí sa spýtať v hociktorom hoteli či cestovnej kancelárii. Budeš prekvapený úrovňou služieb a ochotou.

Ďalšie cestovateľské itineráre nájdeš na stránke Travelistanu tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.