Nájdete tu 23 okresov, kde je 23 miest. Toho, kto má rád štatistiky, určite zaujme skutočnosť, že sa tu nachádza 3 757 kultúrnych pamiatok. Najviac ich má okres Levoča – 796 pamiatok – a najmenej okres Medzilaborce – 44 pamiatok.
Tento itinerár ťa prevedie menej známou časťou Prešovského kraja:
1. deň: Kežmarok – Je historickým centrom regióna Spiš a ústredným mestom karpatských Nemcov žijúcich na Slovensku a v niekdajšom Uhorsku. Čo navštíviť?
Evanjelické lýceum s knižnicou z 18.storočia
Drevený artikulárny evanjelický kostol Najsvätejšej trojice zo 17. Storočia, od roku 2007 zapísaný do zoznamu UNESCO
Nový evanjelický kostol s mauzóleom Imricha Thökölyho
Neskorogotický hrad a opevnenie
Mestská radnica
Železničná stanica vybudovaná v secesnom štýle
Centrum mesta s meštianskymi budovami
Kežmarok je mesto, ktoré nadchne každého milovníka histórie a architektúry Spiša. Poobede presun do Starej Ľubovne cca 35 kilometrov s malou zástavkou v Spišskej Belej
Ľubovniansky hrad
Ľubovniansky hrad vznikol medzi 13. a 14. storočím. Hrad plnil strážnu funkciu, chránil obchodné cesty do Poľska. V rokoch 1655 – 1661 tu boli uschované pred Švédmi poľské korunovačné klenoty. Ale Slovákov asi najviac zaujme informácia, že tu bol v roku 1768 väznený Móric Beňovský, ktorého niekedy nazývame aj kráľom Madagaskaru. Všetky informácie o hrade, vstupnom a informáciách nájdete tu.
Podvečer presun do Bardejova – cca 87 kilometrov, čo zaberie asi 80 minút
2. deň: Bardejov – najkrajšie mesto na Slovensku. Mesto, ktoré vybudovali na križovatke známych obchodných ciest a získalo aj dôležité mestské práva. Známi boli bardejovskí kupci a remeselníci, vďaka ktorým sa Bardejov v 14. a 15. storočí dostal na vrchol slávy a bohatstva. Toto obdobie nazývame aj jeho zlatým vekom.
Bazilika svätého Egídia patrí z architektonického hľadiska medzi najvýznamnejšie pamiatky na Slovensku
Námestie je z troch strán lemované meštianskymi domami z obdobia gotiky a renesancie
Mestská radnica, ktorú v roku 1505 začal stavať majster Alexander
Mestské hradby
3. deň: Smer Svidník – cca 35 kilometrov
Vedeli ste, že v pohraničí medzi Slovenskom a Poľskom je vyše 80 drevených kostolíkov? Celosvetovú hodnotu majú najmä drevené kostoly Karpatského oblúka, ktoré boli v roku 2008 zapísané do zoznamu UNESCO: rímskokatolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku, kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomírovej a Ruskej Bystrej a popritom ďalšie nádhery v malebnom prostredí.
Drevené kostolíky sú svetovým unikátom
Neďaleko Svidníka sa nachádza ešte Dukliansky priesmyk, ktorý upúta tých, čo sa zaujímajú o 2. svetovú vojnu. Nájdete tu hlavne pomníky a artefakty z daného obdobia. A práve tu sa začína najdlhšia túra na Slovensku – Cesta hrdinov z Duklianskeho priesmyku až do Bratislavy (750 km). Nedáte si takmer 4-týždňový trek krížom cez Slovensko?
Prešov
Čo môžete ešte vidieť v Prešovskom kraji?
Prešov s historickým námestím
Múzeum moderného umenia v Medzilaborciach
Vysoké Tatry
Poloniny s pôvodnými pralesnými porastmi
V roku 2007 boli zapísané do zoznamu UNESCO aj pralesy Stužica, HavešováaRožok v Bukovských vrchoch spolu s Kyjovským pralesom vo Vihorlatských vrchoch v okolí Národného parku Poloniny
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení používame technológie, ako sú súbory cookie. Robíme to na zlepšenie zážitku z prehliadania a na zobrazovanie personalizovaných reklám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracúvať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže mať nepriaznivý vplyv na niektoré funkcie a vlastnosti.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.