Polárna žiara v Nórsku – návod ako na to

Vitajte v našom itinerári k Nórku a sledovaniu polárnej žiary! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Polárna žiara v Nórsku je jedným z najfascinujúcejších fenoménov planéty, ktorý by chcel vidieť asi každý jeden z nás. V tomto článku ti Travelistan prináša rady ako na to.

Treba však povedať jednu základnú vec. Nedá sa predpovedať či polárnu žiaru na 100 percent uvidíš. Je to o šťastí. Žiadna predpoveď na svete ti to nepovie, kedy ju presne uvidíš. Polárna žiara môže byť niekde aj celú noc, ale môže sa ukázať len na 5 minút. Môže vyjsť o 20:00 alebo až o 3:00 nad ránom. Musíš byť trpezlivý a čakať. Je to ako africké safari. Je to vyslovene o šťastí.

Najlepšie na pozorovanie polárnej žiary je:

• miesto, kde nie je veľa svetelného smogu. Môžeš ju vidieť aj v meste, len nebude tak silná ako na opustených resp. málo osvetlených miestach;
• mesiac január a február (podľa štatistík) ale sú prípady, keď žiaru perfektne videli v októbri či decembri;
• jasná obloha bez mrakov.

Ak chceš polárnu žiaru aj odfotiť, je lepšie sa na to vopred pripraviť. Odporúčam stiahnuť si e-book Andreja Tichého – blogera žijúceho v Nórsku, v ktorom sa podelil o svoje dlhoročné skúsenosti s fotografovaním polárnej žiary. Dozvieš sa čo všetko k foteniu polárnej žiary potrebujete, ako nastaviť expozíciu, kde fotiť a mnoho ďalších tipov. Nechaj si poradiť od skúsenejších, ako som to spravil aj ja.

Polárna žiara v Nórsku

Polárna žiara v Nórsku

Polárna žiara v Nórsku

Počasie

Vy idete do Nórska? Veď zamrznete! Toto budete počúvať neustále. Napriek tomu, že ste tak na severe, zima tu nie je taká mrazivá. Na Orave je chladnejšie ako na severe Nórska. Priemerná teplota v zime sa tu pohybuje na pobreží okolo -5 °C. Je to hlavne vďaka teplému golfskému prúdu, ktorý prechádza popri Nórsku. Pocitovo však môže byť chladnejšie, ak je silnejší vietor. Číže pripravte sa radšej na teploty okolo -10 °C. Sami uvidíte, že chladnejšie je v Tatrách na lyžovačke.

Tma

Treba si zvyknúť, že slnečného svetla bude veľmi málo. Si tu hlavne kvôli svetelnému úkazu. Polárna žiara v Nórsku sa totiž dá sledovať len za znížených svetelných podmienok. Napríklad v decembri bolo trochu svetla v Tromsø od 10:00 do 14:00 a potom príde totálna tma. V mesiacoch január a február je to lepšie. Informácie o dĺžke svetla počas dňa v jednotlivých mesiacoch nájdeš na https://www.timeanddate.com/sun/norway/tromso.
Preto keď plánuješ cestu autom napríklad na Lofoty, je lepšie cestovať medzi 10:00 a 14:00, keď je ešte aspoň trochu svetla, aby si mal pekné výhľady. My sme vyrážali vždy okolo 8:00 ráno.

Honba za polárnou žiarou
Dedinka Reine na Lofotách
Honba za polárnou žiarou
Lofoty na ceste do Reine

Honba za polárnou žiarou

Peniaze

Koľko výjde táka polárna žiara v Nórsku? Je to veľmi drahé? Je, ale nie je to až také tragické. Ten, kto si rezervuje veci dopredu – ako je prenájom auta či ubytovanie – môže výrazne ušetriť. Nórsko je drahé hlavne pokiaľ ide služby. Ak chceš ísť do reštaurácie, za menu zaplatíš od 40 eur na osobu vyššie. Ak si dáš pivko v pube, treba si pripraviť cca 10 eur za 0,5 l. V Nórsku sa platí nórskymi korunami a aktuálny kurz nájdeš http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=EUR&To=NOK
V Nórsku takmer všetko zaplatíš platobnou kartou. Od miestnej dopravy, cez benzínku až po ubytovanie. Ak však preferuješ nákup potravín v supermarkete, nie je to zase až taký extrém. Síce stále sa ti to bude zdať drahé, ale o niečo drahšie potraviny boli napríklad na Novom Zélande. Všetko je o prioritách. Ak si chceš dať každý deň pivko, výrazne preplatíš. Napríklad v potravinách kúpiš pivo už za 3 eurá.

Koľko to celé stálo?

• prenajatie auta = 240 EUR
*výhodnú cenu za prenajatie budete mať len vtedy, ak si auto rezervujete vo veľkom predstihu (1-2 mesiace vopred)

• potraviny na 5 dní = 60 EUR

• palivo (diesel) = 108 EUR (prešli sme 1300 km, minuli 68 litrov)
*cena diesla sa momentálne pohybuje okolo 13,5 NOK.

• ubytovanie cez Airbnb = 373 EUR/6 nocí/2 osoby = ca. 62,1 EUR/1 noc/2 osoby.
*ubytovanie v Nórsku je veľmi drahé. V lete môžete využívať kemping, ale v zime pri mínusových teplotách, snehu a daždi sme radšej uprednostnili ubytovanie cez Airbnb, ktoré vychádza lacnejšie ako hotely.

• Letenky = 370 EUR/2 osoby

Celkovo sme minuli za 2 osoby na 6 dní spolu 1151 EUR so všetkým – all inclusive. Čiže na osobu 575,5 EUR.

Ubytovanie
My sme cestovali v zime a kempovanie na snehu sme odmietli ako ostatných 99,9 percent cestovateľov, ktorých sme tu stretli. Na ubytovaní zaplatíte asi najviac. My sme využívali väčšinou Airbnb, ale aj klasické hotely. Ten, kto je priaznivcom Airbnb verte, že výraznú sumu neušetríte. Povedzme v priemere asi 10 eur pre dvojicu oproti jednoduchšiemu hotelu. My sme platili v priemere asi 60 eur za ubytovanie na noc pre oboch.

Honba za polárnou žiarou
Dedina Reine – vraj najkrajšie miesto v Nórsku

Honba za polárnou žiarou

Prenájom auta

Asi najlepším spôsobom ako precestovať Nórsko je prenajatie auta. Čím skôr si auto objednáš, tým väčšiu šancu máš na výhodnú cenu. Je tu obrovské množstvo požičovní s rôznymi cenami.

Čím sa riadiť pri výbere auta?

• Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdeš určitý limit, platíš za každý kilometer navyše. V Nórsku sú vzdialenosti veľké. Preto si vyberajte spomedzi tých, kde je napísane „unlimited kilometres“

• Auto určite poisti. Ak sa niečo stane, zaplatíš veľmi vysoké sumy.

• Jazdí sa vpravo ako u nás.

Čo treba mať pri prenájme auta?

• Potrebuješ svoj vodičský preukaz

• Občiansky preukaz alebo cestovný pas

Cena benzínu je vyššia ako na Slovensku. Áno, toto ťa prekvapí. Napriek tomu, že v Nórsku sa ropa ťaží, ceny sú o polovicu vyššie ako u nás. Kvalita ciest je na veľmi dobrej úrovni. Samotných diaľnic je tu málo. Preto pri plánovaní mysli hlavne na to, že 100 kilometrov tu trvá omnoho dlhšie ako u nás. Takisto orientácia na cestách je veľmi prehľadná. Ak potrebuješ offline mapu na cesty, osvedčila sa od slovenskej firmy Sygic – http://www.sygic.com/.

Poplatky na cestách je mnoho a to hlavne v južnej časti Nórska. Platí sa hlavne za niektoré tunely a mosty. Viac info a aktuálnej cene a výške poplatkov nájdete na tejto nórskej stránke: https://www.visitnorway.com/plan-your-trip/getting-around/by-car/.

Honba za polárnou žiarou
Tromsø

Na aké pravidlá si treba dať pozor?

• Za prekročenie povolenej rýchlosti, čo len o 2 km/h, hrozí veľmi vysoká pokuta. Aj keď vidíš pred sebou prázdnu cestu a chceš pridať, nerob to. Na mnohých miestach sú rýchlostné kamery a pokuta môže neskôr prísť do požičovne auta, takže zaplatíš neskôr.

Cestovný doklad
Na cestu do Nórska ti postačí občiansky preukaz

Náš itinerár

1.deň: Prílet do Tromsø. Z letiska ide shuttle bus od 6.00 do 23:00 za cenu od 60 NOK. Taxík stojí do centra mesta cca 200 NOK. Čiže ak ste 4 osoby, výrazne sa vám oplatí zobrať si taxík.

2.deň: Vyzdvihli sme auto a urobili prehliadku okolia mesta. Atrakciou mesta je vyhliadka nad mestom Tromsø. Lanovka stojí 170 NOK/dospelá osoba.

3.deň: Cesta autom na Lofoty (Tromsø – Svolvær), ca. 520 kilometrov. Z Tromsø sme vyrazili o 8:00 a do mesta Svolvær, ktoré sa nachádza v strede súostrovia Lofoty, sme prišli okolo 16:00. Miesto má geniálne výhľady na okolité hory.

4.deň: Svolvæar – Reine: Ide o najkrajšiu časť Lofotov. Pri dobrom počasí budete mať krásne výhľady, takže máte čo robiť, všetko to nafotiť. My sme vyrazili ráno o 8:30. Do Reine sme prišli okolo 12:30, aj keď je to len ca. 100 km, ale veľa sme fotili. Reine je jedno z najkrajších dedín v Nórsku podľa Nórov. Z Reine sme išli do dediny A, ktorá leží ca. 12 km od Reine a tam už končí cesta, takže sa môžete iba otočiť naspäť. Následne sme sa presunuli späť do mestečka Ballstad.

5.deň: presun z Ballstad do mesta Narvik so zástavkou v ďalšej krásnej dedine…. Tento deň sme prešli celkovo 350 km.

6.deň: Z Narviku do Tromsø cca 260 km.

Dúfam, že článok “ Polárna žiara v Nórsku – návod ako na to“ ti pomohol. Ak máš otázky, píš do komentu.

Hľadáš cestovateľské rady a itineráre? Ďalšie itineráre zo 175 krajín, ktoré sme precestovali nájdeš tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.