Nitriansky kraj – rady, tipy a itinerár

Nitriansky kraj má jeden z najstarších odkazov na dejiny Slovákov a dalo by sa povedať, že je považovaný za historické srdce Slovákov. Preto sa zameriame na rané dejiny a pamiatky tohto kraja.

1. deň: V tento deň odporúčame objavovať málo známe pamiatky v okolí Nitry, ktoré odrážajú kultúrne dedičstvo historického Slovenska

  • Kostolík svätého Juraja (Kostoľany pod Tribečom) je treťou najstaršou zachovanou predrománskou architektonickou pamiatkou na Slovensku z 11. storočia. Asi najvýznamnejšou časťou sú románske a gotické nástenné maľby.
  • Hneď pri Kostoľanoch sa nachádza zrúcanina hradu Gýmeš z 13. storočia, ktorý je hlavnou dominantou okolia. Zaujímavosťou je, že je to jeden z mála hradov na Slovensku, kde prebiehali stavebné práce ešte v 18. storočí.
  • Kaštieľ Topoľčianky bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov a po prvej svetovej vojne slúžil aj ako prezidentské letovisko. Veľmi rád tu oddychoval prvý československý president T. G. Masaryk.
Nitriansky kraj - rady, tipy a itinerár
V okolí Nitry nájdete veľa ranokresťanských pamiatok

Večer odporúčame stráviť v Nitre

2. deň: Na ďalší deň presun cca 90 kilometrov do Štúrova, kde sa nachádza termálne kúpalisko Vadaš.

Termálne kúpalisko sa rozprestiera na ploche 25 ha na ľavom brehu Dunaja s výhľadom na Ostrihomskú baziliku v Maďarsku. Priamo v areáli je 9 bazénov s teplotou vody od 26 do 36 °C, 6 toboganov, mnoho atrakcií, hotel, reštaurácia a stravovacie zariadenia.

Tí, ktorí sú veľmi aktívni, nech sa podvečer idú pozrieť do Maďarska na Ostrihomskú baziliku.

3. deň: Viete, kde je najväčšia pevnosť na Slovensku? No predsa v Komárne! Je najstarším objektom protitureckej pevnosti. Bola postavená na sútoku riek Váh a Dunaj podľa plánov talianskeho fortifikačného staviteľa Pietra Ferraboscu. Objekt bol relatívne zdemolovaný pobytom sovietskych vojsk medzi rokmi 1968 až 1991. Mesto Komárno dáva časť vstupného na opravu tohto historického objektu, ktorý má celosvetový význam.

Nitriansky kraj - rady, tipy a itinerár

Všetky informácie o návšteve a podmienkach nájdete na oficiálnej stránke tu

Ďalšie zaujímavosti a pamiatky v Nitrianskom kraji

  • Mestá – Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Komárno, Nové Zámky, Levice a Šaľa
  • Skalné obydlia v Brhlovciach

Ak by si chcel vystúpiť na najvyššie vrcholy jednotlivých krajov a pritom vyhrať zaujímavé ceny, pozri na stránku Spoznaj Slovensko sem.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.