Namíbia – cestovateľské rady a tipy

Vitajte v našom itinerári k Namíbii! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Pre koho je Namíbia určená?

Hlavne pre všetkých milovníkov prírody. Nielen neskutočné safari, ktoré sa vyrovná toľko ospevovanému Ngorongoro v Tanzánii, ale aj rôzne prírodné úkazy, ktoré akoby boli vystrihnuté z Divokého západu v USA.

Ak si už raz podnikol „road trip“ po USA, Austrálii alebo Novom Zélande, ver, že rovnako sa dá prejsť aj Namíbia ponúkajúca skvelé možnosti, o ktorých ešte tie davy turistov nič netušia.

Namíbia - cestovateľské rady a tipy
Najnebezpečnejšie zviera Afriky? Hroch

Bezpečnosť

Afrika má zlé meno vo svete aj vďaka rôznym epidémiám alebo vojenským konfliktom. Ale myslieť si, že je to tak na celom kontinente, je veľmi mylná predstava. Namíbia dlhodobo patrí medzi najstabilnejšie krajiny v Afrike. Len si daj do uja googla, či tu bola vojna alebo občianska neposlušnosť. Je to rovnako bezpečná krajina, akoby si cestoval po Thajsku či Číne. Nemáš sa čoho obávať. Namíbia je bezpečnejšia ako  navštevovanejšia krajina menom Južná Afrika.

Kedy ísť?

Keďže ide o južnú pologuľu, počasie je obrátené ako na severnej pologuli. Mnoho ľudí spája túto cestu s návštevu safari (Etoša). Najlepšie obdobie je od mája do októbra, keď je zima. To znamená, že v noci je na mikinu a v púštnych oblastiach padne teplota aj na 10°C. Práve vtedy sú však zvieratá najaktívnejšie. Keď je obdobie leta, november až apríl, teploty sú nad 30°C. Január a február je časom, keď má mnoho zvierat mláďatá, vtedy sú predátory najaktívnejšie a je najväčšia šanca vidieť  lov.

Podľa mňa je najlepšie ísť na takúto cestu v auguste až septembri.

Víza

Občania Slovenskej republiky potrebujú na vstup do krajiny cestovný pas s platnosťou presahujúcou dobu pobytu v Namíbii najmenej o 6 mesiacov a platné vízum vydané napr. na veľvyslanectve Namíbie vo Viedni. (zdroj: http://www.mzv.sk/) Víza ti vieme vybaviť aj my. Pozri sem pre informácie.

Očkovanie

Do Namíbie sa nevyžaduje žiadne povinné očkovanie. Najčastejšou otázkou je malária. Tá sa okrajovo vyskytuje v severnej časti Namíbie pri angolských hraniciach. Inak ti viac-menej nič nehrozí.

Ako najlepšie prejsť Namíbiu a koľko dní potrebujem?

V Namíbii viac-menej neexistuje verejná doprava. Asi najlepší spôsob, ako precestovať Namíbiu, je prenajať si auto. Čím skôr si auto objednáš, tým väčšiu šancu máš na výhodnú cenu. Je tu obrovské množstvo požičovní s rôznymi cenami. Asi najpopulárnejšou a veľmi výhodnou je požičovňa Britz http://www.britz.com.za/. Ceny sú prehľadné a najlepšie je si doplatiť plnú poistku. Čím sa riadiť pri výbere auta?

Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdeš určitý limit, platíš za každý kilometer navyše. V Namíbii sú vzdialenosti veľké. Preto si vyberaj spomedzi tých áut, kde je napísané „unlimited kilometers“.

Auto určite poisti. Ak sa niečo stane, zaplatíš veľmi vysoké sumy.

Prespať v noci v aute len tak na parkovisku sa nesmie. Hrozí za to pokuta. Prespávať môžeš len na vyhradených miestach, ako sú kempy.

Cesty v Namíbii

Sú buď asfaltové alebo spevnené. Určite pri ceste do tejto krajiny využiješ všetky druhy ciest. Maximálna rýchlosť je 120 km/h a dá sa v pohode dosiahnuť aj na spevnených cestách.

Avšak nikto neodporúča cestovať po Namíbii večer, keď ti na vozovku môžu ľahšie vojsť zvieratá. V noci musíš znížiť rýchlosť na cca 50 km/h. Preto je najlepšie pri dlhých presunoch začať skoro ráno, aby si mal časovú rezervu. Ja som vždy išiel pred ôsmou ráno a vždy som všetko stihol.

Namíbia - cestovateľské rady a tipy

Je Namíbia drahá?

Nie, ak to porovnám s ostatnými africkými krajinami. Ak očakávaš ceny ako v Thajsku alebo na Srí Lanke, tak si na omyle. Vyjde to však lacnejšie ako cestovanie po USA alebo po Austrálii. Najlepšie je, keď zdieľate auto traja – štyria a ceny vtedy klesnú výrazne nadol.

My sme cestovali traja v aute a vyšlo nás to na cca 68 eur na osobu a deň so všetkým od ubytovania cez stravu až po benzín či prenajatie auta. Napríklad diesel stojí cca 0,80 eura za liter.

Kde sa dá najesť?

Buď v hoteloch, kde dostaneš hlavné menu od 8 eur (väčšinou steak z impaly či zebry) alebo si môžeš spraviť zásoby v rôznych supermarketoch. Tu treba povedať, že kvalita potravín je na vyššej úrovni ako u nás!!! Ak tomu neveríš, príď sa presvedčiť!!! Ceny sú viac-menej rovnaké ako u nás.

Cestovatelia najčastejšie využívajú možnosti grilovania, ktoré nájdeš takmer v každom kempe.

Kde sa dá prespať?

Buď v hoteloch, ktoré bez problémov nájdeš na www.booking.com alebo v kempoch. Dá sa to krásne skombinovať, ak si prenajmeš auto www.britz.co.za , ktoré má stan na streche auta. Takéto auto má nielen stan, ale aj varič na plyn, spací vak, súpravu riadu či chladničku, kde dobre vychladíš vínko či skvelé namíbijské pivko.

Čo vidieť v Namíbii?

Tu uvádzam len tie najväčšie atrakcie. Za vstup do každej atrakcie sa platí, ale nie sú to žiadne vysoké poplatky. Na 90 percent je to 80 NS (čo je NS? Namíbijské čo?) – cca 6 eur za osobu plus auto 10 NS – 0,60 eura.

Všetky atrakcie sú skvelo značené a hlavne majú vynikajúce informačné strediská s mapkami. Presne na rovnaký spôsob ako v USA či v Austrálii.

Etosha – národný park, kde je možnosť vidieť takmer všetky známe africké zvieratá, ako je slon, lev, leopard, byvol, žirafa, šakal, hyena, gepard, nosorožec, antilopa, kudu, zebra….

Safari je vlastne taká hra. Niekto má šťastie, že uvidí všetky druhy zvierat za pár hodín a niekto ich hľadá aj celý deň a má šťastie len na niekoľko zvierat. A presne o to ide. Na safari ti nikto nič nezaručuje. Je v tom dávka šťastia, náhody, ale aj trpezlivosti. Nič ti nie je naservírované ako na podnose. Musíš mať stále otvorené oči, aby si videl všetko, čo chceš vidieť.

Namíbia - cestovateľské rady a tipy

Aké sú pravidlá?

Nevystupuj z auta, len vtedy, ak vám to dovolí sprievodca. Aj keď máš pocit, že v tvojom okolí nie je žiaden lev, môžeš sa mýliť. Lev je predátor a vie sa veľmi dobre schovať.

Najaktívnejšie sú zvieratá skoro ráno a podvečer. Treba si preto privstať pred východom slnka. Okolo obeda, keď je teplo, zvieratá odpočívajú.

Ak máš vlastné auto, nevybočuj z vyznačených trás.

Zvieratá nevyrušuj, nevolaj na ne a nehádž im nič len preto, aby si mal lepšie fotky.

Fish River Canyon

Jeden z najkrajších kaňonov na svete, o ktorom vie tak málo ľudí. Nedajú sa tu robiť jednodňové tours, ale viacdňové treky na päť dní a štyri noci. Na jednodňové spoznávanie sú tu určené jednoduché chodníky na okraji kaňonu. Viac info nájdeš na

Namíbia - cestovateľské rady a tipy
Pobrežie kostier pri Swakopmunde

Swakopmund

Mesto s nádychom nemeckej architektúry. Keďže Namíbia voľakedy patrila Nemecku, nemeckí kolonisti si postavili toto nádherné mesto na pobreží Atlantického oceánu. Odporúčam tu zostať aj celý deň a ísť do jednej z mnohých nemeckých pivárničiek (V nedeľu sú otvorené len tri a treba rezerváciu!)

Sossusvlei

Vedel si, že najstaršou púšťou na svete je namíbijská púšť? Krásne červené piesočné duny, ktoré akoby sem nepatrili. Najlepšie je sem prísť skoro ráno a objavovať to tu pol dňa.

Ak by niekto chcel, môže si spraviť aj vyhliadkový let za cca 150 eur na 1 hodinu nad piesočnými dunami. Všetko vybavíš v návštevníckom centre.

White Lady

V okolí mesta Uis nájdeš krásne nástenné maľby, ktorých vznik sa datuje do doby okolo 8-tisíc rokov pred Kristom.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Namíbii.

Namíbia sa skvele spája aj s ďalšími krajinami ako Zimbabwe, Botswana a JAR. Celý itinerár cesty nájdeš tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.