Mexiko, Belize, Guatemala – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet

Mexiko, Belize, Guatemala – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet

Vitajte v našom itinerári k Strednej Amerike! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

V tomto článku sa zameriame na kút v Strednej Amerike, kde cestovateľ môže vidieť krásne pamiatky, okúpať sa na skvostných plážach Karibiku a takisto uvidieť historické koloniálne mestá. Itinerár „Mexiko, Belize, Guatemala – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet“ je určený pre každého, kto chodí na menej navštevované miesta.

Prečo by som tam mal ísť?

Ako sme už spomínali, táto časť sveta je menej známa a je v tieni svojho suseda menom Mexiko. Napríklad najkrajšie pláže v celom Karibiku sú práve v Belize, kde sa nachádza druhá najväčšia korálová bariéra na svete. Mestá ako Tikal sú omnoho krajšie zachované ako Chichen Itzá či iné mayské pamiatky v Mexiku. A ten, kto miluje koloniálne mestá, bude nadšený mestom Antigua. Prosto každý deň je v rámci tejto cesty iný a jedinečný.

Mexiko, Belize, Guatemala – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet
Mapa Guatemala a Belize

Kedy ísť?

Najlepšie obdobie na návštevu tohto regiónu je od novembra do apríla, keď je nielen najviac slnečných dní, ale aj minimálny počet zrážok. Obdobie augusta a septembra je známe svojimi hurikánmi. Keď oblasť zasiahne hurikán, infraštruktúra hlavne v Belize je v tom momente paralyzovaná. Nedaj sa zlákať lacnými letenkami v tomto období.

Víza

Mexiko, Guatemala a Belize sú pre Slovákov bez víz a stačí cestovný pas, ktorý je platný ešte šesť mesiacov po opustení krajiny.

Bezpečnosť

Táto oblasť má vo svete veľmi zlé meno a u Slovákov je Belize zapísané čiernym písmom. Mexiko a Guatemala sú v poriadku, ale v Belize (v mestách ako Belize City, Belmopan, Orange) sa cestovateľ môže cítiť trochu nepríjemne. Mnoho ľudí prekvapí, že mestá sú v porovnaní s Mexikom či Guatemalou špinavé. V Belize si treba dať pozor, aby si nefotil niekoho bez súhlasu a nerozprával sa s pripitými ľuďmi vo večerných hodinách. Stále je to tu bezpečnejšie ako v Riu de Janeiro v Brazílii.

Potrebujem vedieť po španielsky?

V Guatemale a v Mexiku je oficiálnym jazykom španielčina. Hneď na začiatku priznávam, že po španielsky neviem a bez problémov som sa tu pohyboval. Podľa mňa je blud, že bez španielčiny sa tu nepohneš. Pochopiteľne, že miestny jazyk ti viac otvára dvere, aj tak nemusíš zavrhnúť tento región. Len sa budeš viac obracať, ale nestratíš sa. V Belize je oficiálnym jazykom angličtina.

Letenky

Alfa a omega sú letenky. V rámci tohto itineráru je najlepšie priletieť do Cancúnu a odletieť z hlavného mesta Guatemaly Guatemala City. Treba si dať pozor, ak letíš cez USA, pretože musíš mať ESTA alebo víza (ak si navštívil v posledných rokoch Irán, Sýriu, Sudán. Viac o podmienkach si môžeš prečítať tu). Maj čo najviac času na prestup v USA, lebo tu musíš prejsť kontrolou (imigračnou) na letisku. Najlepšie je mať na prestup v USA minimálne 3 hodiny.

Letenky do tejto časti sveta si môžeš pozrieť aj na našej stránke tu.

Itinerár:

1. deň: Prílet do Cancúnu a ubytovanie sa pri karibskom mori. Najlepšie je asi na pláži Playa del Carmen, kde nájdeš aj all inclusive rezorty. Treba povedať, že keď sem cestuješ v období kresťanských sviatkov ako sú Vianoce, Nový rok, Veľká noc, treba si spraviť rezerváciu dopredu.

Podľa mňa je najlepšie požičať si auto cez miestnu autopožičovňu a tak precestovať okolie. Miestne cesty sú veľmi dobré, majú zrozumiteľné značenie, vieš tak ušetriť kopu peňazí a si oveľa flexibilnejší. Autopožičovne sú buď na letisku v Cancúne, alebo v meste Cancún, alebo cez lepšie hotely. Odporúčam si vziať auto cez renomované zahraničné siete ako Avis, Hertz atď. Väčšinou sú ceny od 25 USD na deň bez poistky.

Pri výbere auta sa riaď nasledovným:

  • Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdeš určitý limit, platíš za každý kilometer navyše. V Mexiku sú vzdialenosti veľké. Preto si vyberaj spomedzi tých, kde je napísané „unlimited kilometers
  • Auto určite poisti. Ak sa niečo stane, zaplatíš veľmi vysokú sumu.

Čo treba mať pri prenájme auta?

  • Potrebuješ svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
  • Medzinárodný vodičský preukaz si vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 eura a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
  • Minimálne dvojročná skúsenosť so šoférovaní, resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz

Cancún teraz neberieme ako destináciu na kúpanie sa, ale na spoznávanie. Krajšie kúpanie sa bude v Belize.

2. deň: Výlet do Chichén Itzá (mayská pamiatka v strede polostrova Yucatán). Po krásnej diaľnici a po 196 kilometroch sa dostaneš k mayskej pamiatke. Najlepšie je sem prísť ráno (to znamená, že by si mal radšej vyraziť okolo 6.00 hod.), aby si sa vyhol davom, ktoré sem smerujú z Cancúnu. Klasické výlety štartujú z Cancúnu o 8.00 hod. a okolo 10.00 hod. sa tam začne šialený nával.

Pamiatku vieš prejsť buď sám alebo so sprievodcom, ktorého si môžeš najať pri vstupe. Ak si sám, prehliadka trvá do 3 hodín.

Návrat naspäť do Cancúnu a popoludní oddych pri mori

3. deň: Prenajatým autom výlet k ďalšej pamiatke Tulum – ide o ďalšiu mayskú pamiatku pri brehu mora. Vzdialenosť je 131 kilometrov po krásnej ceste. V tento deň si môžeš pozrieť aj Cenote, ktoré sa nachádza medzi Cancúnom a Tulumom.

Cenote je hlboký vodou plnený záchyt vo vápencoch, ktorý vzniká pri poklese strechy podzemnej jaskyne. Vytvára sa tak prirodzený bazén, ktorý je potom vyplnený dažďom a vodou tečúcou z podzemných riek.

Dá sa tu nielen kúpať v sladkej vode, ale aj potápať. Treba mať so sebou potápačský preukaz.

4. deň: Odchod autobusom do Belize City. Lístok si kúp deň/dva dopredu. Viac info tu.

Ak by si chcel ísť autom, odovzdanie auta ťa vyjde omnoho viac ako autobus. Takto je to pohodlnejšie. V autobuse maj teplé veci – niekedy je klimatizácia veľmi silná –, vodu a nejaké jedlo. Vyber si autobus s odchodom zavčas rána. Príchod do Belize City a následne presun na nádherné ostrovy Caye Caulker – odchody na ostrovy z Belize City nájdeš tu . Lístok si rezervuj dopredu.

Pobrežie Belize lemuje druhá najväčšia koralová bariéra na svete s ideálnymi podmienkami na potápanie či šnorchlovanie. Potápal si sa už v mori, kde okolo teba plávajú raje, malé žraloky či obrovské korytnačky? V Belize na teba čaká raj, ktorý ešte valec turizmu neobjavil.

No a keď tu už budeš, nesmieš vynechať jednu úžasnú atrakciu pri pobreží, ktorou je Blue Hole. Takýchto „modrých dier“ je na svete viac, ale v Belize je údajne najhlbšia.

5. – 7. deň: Oddych na krásnych plážach, dá sa ísť potápať, šnorchlovať ku korálovej bariére

8. deň: Odchod naspať do Belize City a miestnou dopravou do San Jose, kde je ďalšia Mayská pamiatka Xunantunich – tu ťa prekvapí, že sem zavíta minimum turistov a budeš mať pocit, že si tu sám. Samotná prehliadka zoberie cca 90 minút. Odchod na hranice s Guatemalou (cca 10 kilometrov). Hranicu rýchlo prejdeš a zoberieš si taxík do mesta Flores (97 kilometrov, cca 40 USD v závislosti od toho, ako si vyjednáš).

9. deň: Celodenný výlet do mesta Tikal – asi najkrajšej pamiatky v celej Strednej Amerike, krásne zasadenej do pralesa. Dopravu si vybavíš cez hocijaké ubytovanie alebo CK vo Florese.

Viac info o Tikale, vstupoch, histórii nájdeš tu

10. deň: Odchod pohodlným autobusom do historického mesta Antigua. Lístky, časy nájdeš tu . Cesta trvá cca 12 hodín s prestupom v Guatemala City. Podvečer príchod do Antiguy – jedného z najkrajších historických miest v Strednej Amerike postaveného za čias španielskej nadvlády.

11. – 12. deň: Antigua – tu by som strávil dva dni. Krásne uličky, kaviarničky, reštaurácie… Dá sa spraviť výlet na aktívnu sopku Pacaya za 5 eur (vybavíš v hociktorej miestnej CK), treba povedať, že nie vždy sa dá vidieť láva, erupcia atď. Skôr by som tento výlet odporúčal tým, ktorí ešte v živote neboli na sopke.

13. deň: Z Antiguy presun k jazeru Atitlán – mestečko Panajachel (98 km, 2 hodiny, dopravu vybavíš v pohode v Antigue). Jazero Atitlán je známe tým, že sa tu nachádzajú mayské dediny.

14. deň: Prenajmeš si lodičku alebo prejdeš miestnou dopravou do okolitých dedín. Zisti si, kde sú lokálne trhy v čase, keď tam prídeš.

15. deň: Odchod do Guatemala City (120 kilometrov)

16. deň: Odlet

Koľko taká cesta vyjde?

Táto časť sveta nie je drahá. Najdrahšie je Belize, najlacnejšia Guatemala. Ak by sme brali, že cestuješ vo dvojici, spíte v 3 hviezdičkových hoteloch, tak takáto cesta vyjde (bez hlavnej letenky a jedla) okolo 600 – 700 eur. Ak si priaznivcom guest house, náklady pôjdu výrazne dole. Všetko je na tebe.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Mexiku, ceny v Belize a ceny na  Guatemale.

Dúfame, že ,,Mexiko, Belize, Guatemala – cestovateľský itinerár, rady a rozpočet“ ti pomohol a keď máš otázky, píš do komentu a radi odpovieme alebo na info@travelistan.sk

Hľadáš ďalšie cestovateľské itineráre do celého sveta? Takmer 100 krajín nájdeš tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.