Mauretánia – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Mauretánii! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Je tvojim snom vidieť málo navštevované krajiny? Zažiť poriadne dobrodružstvo? Potom pozri na článok ,,Mauretánia – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ a inšpiruj sa na cestu do Afriky.

Víza

Do Mauretánie potrebujeme víza . Avšak s platnosťou od 03.03.2016 sa už nevydávajú víza na konzuláte v Berlíne, ale výlučne na medzinárodnom letisku Nouakchott alebo na hraničných prechodov.

Víza na medzinárodnom letisku v Nouakchott stoja 60 USD na 30 dní

Na hraničných pozemných prechodov je možné získať víza za podobný poplatok. Ak však ideš do Mauretánie z Maroka po zemi, je lepšie získať víza v hlavnom meste Maroka Rabate alebo ak ideš zo Senegalu v hlavnom meste Dakaru. Cena je cca. 55 Eur a treba dve fotografie pasového formátu a dve fotokópie pasu

Pas musí byť platný 6 mesiacov po návrate z krajiny a je lepšie ak cestovný pas neobsahuje pečiatku Izraela.

Mapa Mauretánie

Bezpečnosť

Čiastočne zhoršené bezpečnostné podmienky od vojenského prevratu v auguste 2008. Neodporúča sa výlety do saharskej púšte v prihraničných oblastí s Alžírskom a Mali, kde hrozí zvýšené riziko prepadov a únosov zo strany ozbrojených bánd.

Avšak ak ideš popri pobreží Mauretánie, viac menej ti nič nehrozí. Mal by ťa presvedčiť aj fakt, že veľa francúzskych a španielskych dôchodcov cestuje so svojimi karavánami do Senegalu práve cez Mauretániu. A keď sa neboja dôchodcovia, nemal by si sa báť ani ty.

Napriek tomu, že je to moslimská krajina, neplatia tu žiadne striktné pravidlá ako v Iráne. Nikto ti nenakazuje ako máš chodiť oblečený, ale stále je lepšie prejaviť úctu a mať dlhé nohavice a žiadne tričko na ramienkach.

Mauretánia – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Vlajka Mauretánie

Kedy je sem najlepšie cestovať?

V Mauretánii je buď teplo alebo veľmi teplo. Najlepšie obdobie je od novembra do apríla, kedy teplota sa pohybujú cez deň okolo 28 °C, v noci v púšti klesne teplota až na cca. 15°C. V letných mesiacoch ako jún, júl a august sa teplota šplhá k 50 °C.

Ako sa sem viem dostať?

Letecky

Do hlavného mesta Nouakchott sa vieš dostať letecky cez tieto letecké spoločnosti:

 • Air France z Paríža
 • Turkish airlines z Istanbulu
 • Royal Marocco airlines z Casablancy
 • Air Algier z Alžírska
 • Air Senegal z Dakaru
 • Binter Canarias z Kanárskych ostrovoch

Výhodné letenky si vieš pozrieť aj na našej stránke tu.

Po zemi

Mauretánia má otvorené hranice:

Maroko – pri mauritánskom meste Nouadhibou

Maroka do Nouadhibou sa dostaneš z mesta Dakhla – cca 440 kilometrov. Z marockého Dakhla ide bus pred polnocou za cenu cca. 170 dirhamov a na hranice príde okolo 6:00

Dá sa cestovať aj púštnymi taxíkmi od hotela Sahara v Dakhle za cenu cca. 260 Dirhamov za osobu a odchádza sa väčšinou ráno.

Senegal – má dve hranice Rosso a Diama. Rosso je frekventovanejšia hranica ako Diama. Obidve hranice sa nachádzajú pri senegalskom meste Saint Louise

Mali – pri mauritánskom meste Nema

S Alžírskom má Mauretánia uzavreté hranice.

Pozor!!! To čo dnes platilo, zajtra platiť nemusí. Vždy si informácie ešte preverte na miestnom zastupiteľstve.

Vlastný autom

Áno, aj to sa dá!!!! Ako sme už spomínali, Mauretánia je veľmi populárna pre španielskych a francúzskych dovolenkárov, ktorí cestujú svojimi autami do Dakaru. Takže je to jednoduché. Zo Slovenska do Španielska, následne trajektom do Maroka a cez celé marocké kráľovstvo sa dostaneš až do Mauretánie. Celú cestu môžeš zakončiť v Senegale.

Mauretánia – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Miestne cesty

Potrebuješ na to:

 • Potrebuješ svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
 • Medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
 • Auto nemusí byť 4×4, ale také, čo dokáže prejsť cez 8000 až 16000 kilometrov. Hlavne nie také, čo má veľa elektroniky, ale také, čo dokážu miestny opraviť. Napríklad my sme stretli aj staré lady či škodovky.

Preprava po krajine

Vlak – jednou z najväčších atrakcií je jednoznačne vlak na trase Nouadhibou, Choum a Zouerat. Tento vlak má cez 2 kilometre a spája prímorské mesto Nouadhibou s vnútrozemským mestom Zouerat. Najlepšie je sa prepraviť do mesta Choum odkiaľ sa chodí do púšte.

Púštne taxíky – sa nazývajú miestne autá, ktoré prepravujú domácich medzi mestami. Idú vtedy, keď sa zaplnia. Preto je najlepšie vyrážať skoro ráno, kedy viac ľudí chce cestovať.

Mauretánia – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Vlak

Itinerár:

Pri tvorbe itineráru sme sa riadili tým, že cestu by si začal na severe Mauretánie (predpokladáme, že pôjdeš z Maroka cez Západnú Saharu a skončíš v Senegale). Dá sa aj letieť do hlavného mesta a tak spraviť okruh, ale my odporúčame viac zážitkovejšiu cestu.

1.deň: Prekročenie hraníc s Marokom a presun do mesta Nouadhibou – prístavné mesto s takou pomalou atmosférou

 • Prístav, kde prichádzajú stovky rybárskych člnov s úlovkom
 • Mesto leží na polostrove a na jeho najjužnejšom konci, je malý národný park, kde nájdeš tulene. Dostaneš sa sem taxíkom
 • Pri meste je pohrebisko lodí.

2.deň: Odchod vlakom do Choum. Vlak väčšinou odchádza okolo 15:00 a príchod do Choum okolo 02:00. Pozor!!! Neočakávať žiaden luxus. Je to vlak, kde sú väčšinou len dva vozne a ostatné sú nákladné vozne. To znamená, že keď nedostaneš miesto, ideš na vrchu nákladného vozňa. Ak sa tak stane, maj určite okuliare, opaľovací krém, dostatok jedla a vody, ušný štuplík kvôli prievanu, šatku proti prachu a šiltovku.

Dokument nielen o vlaku, ale aj o Mauretánii

3.deň: Príchod do Choum a následne presun miestnym džípmi do Atar za cenu cca. 2500 ouguiyas, čo je cca. 65 Eur na osobu a 150 kilometrov. Malé púštne mesto. Pôsobí skor tak ospalo. Prespanie v Choum

4.deň: Presun do Chinguetti – 2 hodinová cesta a cena cca. 1200 ouguiyas za osobu – cca. 30 Eur.

5.deň : Krátka prehliadka púštneho mesta – hlinená mešita s knižnicou, výlet do púšte – vybavíš cez miestnych

Mauretánia – cestovateľské rady, tipy a itinerár

6.deň: Cesta do hlavného mesta Nouakchott, kde prídeš večer.

7.deň: Prehliadka mesta. Nie je to terno, ale za zmienku stojí:

 • Miestny trh s rybami – najväčší v Západnej Afrike, zatvorený v nedeľu
 • Hlavné námestie – pozor nefotiť prezidentský palác
 • Miestne pláže – nie sú na kúpanie, ale veľa domácich sem chodí oddychovať a viac spoznáš život miestnych – hlavne podvečer

8.deň: Odchod do Senegalu skoro ráno – Saint Louise alebo odlet domov

Koľko taká cesta vyjde?

Tak na 8 dní treba počítať okolo 600 – 700 Eur. Hlavne minieš za dopravu. Jedlo je tu lacné – od 2 Eur na osobu (ale hygiena veľmi zlá), radšej rátať od 4 Eur, ubytovanie okrem púštnych miest nie je žiaden guest house a stojí od 10 Eur.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Mauretánií.

Máš otázky na článok ,,Mauretánia – cestovateľské rady, tipy a itinerár“? Daj do komentu a radi odpovieme

Chceš predtým vidieť Maroko? Pozri na podrobné rady sem
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.