Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Vitajte v našom itinerári k Malawi! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Ak by som mal povedať, ktorá africká krajina je najusmiatejšia, tak jednoznačne odpoviem Malawi. Je to ako Thajsko v Ázii, ktoré si vie rýchlo získať srdce každého cestovateľa. V tomto článku ti predstavím Malawi a jeho najzaujímavejšie časti, rozpočet a hlavne itinerár cesty.

Kedy ísť

Najlepšie obdobie je od konca marca do polovice októbra. Mimo tohto obdobia je daždivé počasie.

Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Malawi ťa prekvapí

Víza

Občania SR potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný pas, víza (získaš na hranici za poplatok 75 USD), potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici v prípade príchodu z infikovanej oblasti: AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.

LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.

Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Mapa Malawi

Ako sa sem dostať

Dobrou správou je, že dostať sa sem je každý rok ľahšie a ľahšie. Doteraz sem lietali tieto letecké spoločnosti, ktoré majú veľmi dobré spojenie s Európou:

 • Qatar
 • Ethiopian Airlines

Ďalšie aerolinky, ktoré sa dajú využiť pri prestupe v Afrike:

 • South African
 • Kenya Airways

Medzinárodnými letiskami sú (údaj z roku 2018):

 • Lilongwe (hlavné mesto)
 • Blantyre
Výhodné letenky do Malawi nájdeš aj na stránke Travelistanu v sekcii „Letenky“.

Doprava v krajine

Je niekoľko možností a všetko závisí od tvojho komfortu a peňazí. Takisto v Malawi na hlavných ťahoch sú cesty v dobrom stave (ako naše cesty 1. triedy.)

Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Ľahko sa dostaneš na miestne safari

Minibus – medzi mestami premávajú minibusy, ktoré sú relatívne rýchle, spoľahlivé a odchádzajú z miestnych autobusových staníc pre jednotlivé mestá. Tieto minibusy sú však často preplnené a kto očakáva komfort, bude sklamaný. Najlepšie sa odchádza skoro ráno, keď sa minibusy rýchlo zaplnia (ide sa vtedy, keď je minibus plný). Ceny tejto dopravy sú najlacnejšie.

Klasické autobusy – kto sa nechce tlačiť v minibusoch, môže ísť klasickými autobusmi. Napriek tomu, že jednotlivé webové stránky uvádzajú, že tieto autobusy sú najnovšie, realita je často iná. Avšak je tu viac miesta na nohy a odchádzajú viac-menej načas. Jednou zo spoločností je https://www.axacoach.com/ a lístky si treba radšej kúpiť deň-dva dopredu.

Prenájom auta – Jednou z možností je prenájom auta. Takmer v každom väčšom meste (Lilongwe, Blantyre) je renomovaná zahraničná spoločnosť (Hertz, Avis). Ceny sú však vyššie ako v JAR alebo Botswane. Prenájom auta sa vyplatí, ak ste dvojica alebo viacerí a náklady vám pôjdu dole. Pri šoférovaní treba mať medzinárodný vodičák.

Medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 eura a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.

Osobný šofér – ak by si chcel mať auto s vlastným šoférom, skús kontaktovať Amosa na čísle +265999840002. Dá sa aj cez whatsup a odvolaj sa na mňa.

Medzinárodné prechody a s ktorými krajinami sa Malawi dobre spája

Malawi susedí s Mozambikom, Zambiou, Tanzániou

Mozambik

Toto sú hraničné mozambické mestá

 • Cobue
 • Vila Nova da Fronteira
 • Zobue
 • Dedza
 • Entre Lagos
 • Mandimba
 • Milange

Takisto sa do Mozambiku dá dostať aj loďou cez jazero Malawi z ostrova Likoma a ide sa do Cobue. Harmonogram lodí sa neustále mení (v apríli 2019 odchádzala loď vo štvrtok z Likoma okolo 14.00)

Tanzánia

 • Songwe

Zambia

 • Mchinji

Malawi sa dobre spája vlastne so všetkými okolitými krajinami. Ak by som mal odporučiť, tak kombinácia s Mozambikom je viac než ideálna. Začneš povedzme v Mapute a končíš v Lilongwe. Podrobné informácie o Mozambiku nájdeš tu.

Peniaze, internet, platobné karty

Mena v Malawi sa volá kwacha a kurz nájdeš tu.

Momentálne je najlepšie, ak si peniaze vymeníš vo veľkom meste, napríklad v Lilongwe alebo Blantyre, kde je asi najlepší kurz. Bankomatové karty využiješ len v lepších hoteloch a v mestách. Bankomaty fungujú, ale výber je niekedy obmedzený do výšky 200 eur.

Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Jedlo je tu čerstvé, lacné a hlavne kvalitné. Ryba z jazera Malawi

Po príchode do Malawi je najlepšie kúpiť si miestnu SIM kartu, za pár eur máš internet v telefóne a nemusíš riešiť pripojenie. Potrebuješ ukázať pas a zaplatiť. Maj radšej pri sebe sken pasu, ktorý niekedy vyžadujú. (Sken pasu maj ešte zo Slovenska, lebo zháňať kopírky niekde v Malawi je zbytočná strata času).

Malawi je na Afriku veľmi lacná krajina. Podrobný rozpis cien nájdeš tu.

Čo vidieť v Malawi

Jazero Malawi je asi najkrajšia časť Malawi. Jazero Malawi známe tiež pod názvom Nyasa leží v južnej časti Východoafrickej priekopy. Zo severu na juh je takmer 600 km dlhé s maximálnou šírkou 80 km. Plocha hladiny je asi 31-tisíc km2. Maximálnu hĺbku má vyše 700 m. Po jazere Viktória a Tanganika je to tretie najväčšie jazero Afriky a objemovo (7 775 km3) je piate na svete. Vyše 90 % plochy jazera leží v hĺbke nad 100 m. Jeho vek sa odhaduje na 2 až 20 miliónov rokov.

Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Jazero Malawi

Ak by som mal odporučiť, kam ísť, tak je to oblasť Cap Maclear. Je tu nielen pláž, kde sa dá kúpať, ale aj kopec atrakcií ako potápanie, šnorchlovanie, môžeš si požičať kajak, vybaviť treky do okolitých hôr alebo navštíviť aj miestne skvelé bary a reštaurácie. Voda je tu čistá a netreba sa obávať hygieny, i keď dedina využíva jazero úplne na všetko:) Je to taký Bajkal v Afrike.

Safari

Aj v Malawi sa dá zažiť safari. Nie je to Ngorongoro či Etosha, ale kto miluje menej navštevované miesta, bude viac-menej spokojný.

Liwonde – národný park, kde uvidíš populácie slonov, hrochov, antilop a sem-tam aj levov (na ne treba mať šťastie). Safari na lodi, kde uvidíš hrochy, stojí 25 USD na osobu a safari autom stojí 25 USD na osobu.

Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Majete – jediné safari v Malawi, kde uvidíš známu veľkú päťku (lev, leopard, slon, byvol, nosorožec). Všetky informácie nájdeš tu https://www.africanparks.org/the-parks/majete

Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Africká pohoda

Nyiaka – národný park, kde nájdeš hlavne zebry a dá sa tu aj bicyklovať https://www.malawitourism.com/regions/north-malawi/nyika-national-park/

Treky

Kto miluje výstupy na horu, mal by vyskúšať 3 002 metrov vysokú horu Mount Mulanje, ktorá je zároveň najvyššou horou Malawi. Celkovo je 18 trekových trás a výstup na vrch zoberie cca 3 dni. Rýchlejší trekeri to spravia aj rýchlejšie, ale treba radšej viac času. Viac informácií nájdeš na https://www.malawitourism.com/regions/south-malawi/mount-mulanje/

Itinerár cesty

1- 2.deň: Prílet do hlavného mesta Lilongwe. Samotné mesto nemá veľa pamiatok a ten kto hľadá atrakcie bude trochu sklamaný. Lilongwe však pôsobí veľmi uvoľnene a je ti príjemná atmosféra. Odporúčam zostať v http://www.kibokohotel.com/

3.deň: Presun do Liwonde (ak ideš vlastným autom cca. 4 hodiny, ak miestnou dopravou cca. 6-7 hodín.) V Liwonde je národný park v pri rieke Shire a najlepšie je sa ubytovať http://liwondesafaricamp.com/

4.deň: Celodenné safari, rozdelené do dvoch častí – ranné (25USD na osobu) a poobedňajšie (25 USD na osobu). Je tu možnosť vidieť hrochy, levy, antilopy či slony. Vstup do národného parku je 25 USD na osobu.

Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

5.deň: Presun do Majete – cca. 3 hodiny –  národného parku, kde je možnosť vidieť klasické africké safari a ,,veľkú päťku” (slon, nosorožec, lev, leopard, byvol).

6.deň: Celodenné safari – vstup je 20 USD

7.deň: Presun k jazeru Malawi, konkrétne do oblasti Cape Maclear. Cesta trvá z Majete cca. 5 – 6 hodín. Pri jazere je kopec možností ubytovania od 10 USD za noc až po 450 USD za noc.

Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Ubytovanie pri jazere Malawi. Takéto chatky stoja od 30 USD za noc pre dvoch

8.- 10.deň: Jazero Malawi ponúka šnorchlovanie, potápanie či treky do okolitých hôr. Takisto si vieš prenajať kajak. Je to jedno z najpôvabnejších oblastí v Malawi.

Malawi – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Toto nie je photoshop…toto je realita, keď sa šnorchluješ v jazere Malawi

11.deň: Odchod do Lilongwe a odlet alebo pokračovanie do Mozambiku z Maclearu. Viac informácií o Mozambiku nájdeš tu.

Koľko taká cesta vyjde?

Ako som už spomínal, Malawi je jednou z najlacnejších oblastí v Afrike. Ak by si sa presúval mietsnou dopravou a videl všetky safari a býval povedzme v 3 hoteloch (ak bývate na izbe dvaja), tak cena vyjde na osobu bez hlavnej letenky cca. 500 – 700 Eur. Ak cestuješ nízkonákladovo (miestna doprava, najlacnejšie ubytovanie, cena vyjde okolo 280 Eur. Do ceny som nazapočítaval stravu, ktorá je lacnejšia než na Slovensku.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Malawi.

Ďalšou alternatívu poskytol Jožo Zima a môžeš ísť aj cez neho, všetky informácie na jozozima@gmail.com

Deň: 1.Blantyre. Prílet do Blantyre, druhého najväčšieho mesta v Malawi, obyčajne skoro popoludní. Mesto nie je žiaden zázrak, skôr na rýchle zorientovanie v novom prostredí a zaobstaranie zásob na ďalší program. Presun k Mulanje je s trochou šťastia možný ešte aj podvečer.

Deň: 2-4. Masív Mujane. Mulanje je krásna stolová hora a jej trojtisícový vrchol Sapitwa je najvyšší v juhovýchodnej Afrike. Je to trojdňový trek s rangerom, plnohodnotná horská turistika až na skaly.

Deň: 5-6.  NP Liwonde. Skoro ráno presun z Mulanje cez Blantyre do Liwonde. Asi najlepší národný park v Malawi, čo sa týka klasického safari. Výjazdy za zverou po súši aj na vode.

Deň: 7-8. Cape Mclear. Z Liwonde to nie je ďaleko a už okolo obeda by si mal byť na mieste. Cape Mclear je malawská backpackerská Mekka. Prijateľné ceny, dobré jedlo, potápačské a šnorchlovacie lokality svetovej triedy, dlhé pláže a čistučká vodička. Aktívny oddych a CM má dokonca aj nočný život, dokonca aj mimo hlavnej sezóny.

Deň: 9.Návrat na letisko alebo ďalej na Likomu. Ak máš menej času, buď si predĺž pobyt v CM alebo je čas na návrat na letisko do Blantyre alebo Lilongwe. Minibusom to trvá aspoň pol dňa. Zo susedných Monkey Bay i Mangochi jazdia aj veľké diaľkové autobusy.

Ak je času viac, naplánuj si cestu tak, aby si v piatok ráno o ôsmej bol v Monkey Bay. Čaká ťa parník Ilala z koloniálnych čias, atmosféra zostáva nezmenená, na ostrov Likoma, posledné skutočné útočiská a oáza pokoja. Odpusti mi to klišé, nemohol som si pomôcť. 🙂 Neskôr pochopíš.

Deň: 10-14.  Likoma. Ilala má štandardný príjazd na Likomu okolo jedenástej. Na ostrove stojí nepomerne veľká katedrála, jedna z top 5 v Afrike, hoci populácia nie je väčšia ako majú Žemberovce v Levickom okrese. Je to kuriózny malawský endemit. Tu ti odporúčam aj ubytko, hostelík Mango Drift na opačnej strane ostrova. Je to všetko, čo duša znavená malawským slnkom a dobrodružstvom potrebuje. Priamo na pláži príjemný vánok, šnorchel, kajak, ľudí vždy len toľko, aby sa človek necitítil sám a mal s kým prehodiť slovo, alebo sa navečerať.

Návrat na pevninu je najistejší v stredu, keď sa na ostrove zastaví trajekt Chambo na ceste do Khata Bay, no skoro každý druhý deň na tej istej trase premávaju menšie motorové člny, kde sa cestuje natesno s lokálnymi i s nákladom. Určite to chce časovú rezervu, ale personál z MD ma stále najčerstvejšie informácie.

Deň: 15.  Khata bay. Do Khata bay na pevnine by si mal doraziť skoro popoludní. Je to fajn miesto, kde sa ešte stále dá zašnorchlovať a opať stretnúť viac ľudí. Rozlúčiť sa s jazerom.

Deň: 16. Na letisko alebo ďalej na mýtickú NP Nyika Platue. Z Khata bay je to do Blantyre pomerne ďaleko, skôr by som to potom riešil s odletom z Lilongwe. Má rovnako dobré letecké spojenia. Cesta je len polovičná, ale aj tak nebude krátka.

Ak máš ešte stále čas, opäť skoro ráno je čas vyraziť jedným z minibusov do Mzuzu a odtiaľ na sever, smer Livingstonia. Mestečko na náhornej plošine je zadnými vrátkami do NP Nyika. Odporúčam ostať na večeru a na noc v hostelíku v Mushroom farm, je v lese na kraji útesu s neopakovateľným výhľadom na jazero – v noci nevieš rozoznať, kde končí hviezdna obloha a jazero posiate lampášikmi nočných rybárov z dediny.  Konečne zaručená horúca sprcha pre každého 😉

Deň: 17-20. NP Nyika Platue. Ak si sa rozhodol aj pre túru do NP Nyika, určite sa dopredu ozvi na FB Mushroom farm, nech dajú vedieť jednému z rangerov v Livingstonii, aby ťa na túru odprevadil, keďže nie je značená a je to zrejme najrozsiahlejšia divočina v Malawi. Budeš potrebovať stan, keďže sa spí priamo v teréne. Zásoby je dobre nákupiť ešte v Mzuzu. Tri dni na treku vedú najprv malavským vidieckym intravilanom, super na zoznámenie s bežným životom. Následne sa stúpa na plošinu a ďalej trekuje krajinou ako z yorkshirských plání s antilopami, fascinujúca eklektika. Na tretí deň podvečer dorazíte na stredisko a ranč Chelinda. Posledný deň by som si vyhradil na safari na koňoch, takto sa dostanete úplne k zvieratám. Alebo by som si dohodol safari na tereňáku. Obe možnosti sú pomerne drahé.

Deň: 21-22. Naspäť na letiská. Ak to nie je pre teba, dohodni sa na správe NP, aby ťa za poplatok hodili do mestečka v Rumpi, jazda trvá pár hodín. Odtiaľ sa za pár hodín minibusom dostaneš do Mzuzu a následne na letiská do Lilongwe alebo Blantyre. Odporúčam časovú rezervu, v oboch prípadoch je to cez 500 KM.

Ak by si chcel vypracovať podrobnejší itinerár alebo iný, kontaktuj ma tu.

Ak hľadáš iné cestovateľské itineráre do celého sveta, pozri sem.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.