Kuvajt – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári ku Kuvajtu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Bezpečnosť
Kuvajt patrí medzi absolútne bezpečné krajiny, kde ti nič nehrozí. Od roku 1990 do roku 1991, kedy bola vojna s Irakom – Saddám Husajn napadol a okupoval Kuvajt – sa tu nič vážne nestalo.

Kuvajt – cestovateľské rady, tipy a itinerár

 Čo je zakázané?
– Je striktne zakázané priniesť do Kuvajtu alkohol. Ani ho tu nedostaneš.
– Je zakázané priniesť bravčové produkty.
– Daj si pozor, aby časopisy alebo noviny, ktoré máš so sebou, neobsahovali fotografie odhalených žien. Aj taká modelka v plavkách môže byť problém.
Ženy nemusia chodiť zahalené a neplatia tu žiadne striktné pravidlá. Aj keď zákon nezakazuje chodiť v krátkych nohaviciach, spoločenský úzus je taký, že všetci nosia dlhé nohavice.

Kuvajt – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Kedy ísť
Kuvajt patrí medzi krajiny, kde takmer neprší. Obdobie by som mohol rozdeliť na “keď je teplo” alebo “keď je príliš teplo”. Najvhodnejšie obdobie na cestovanie je medzi decembrom a začiatkom marca, keď sa teploty pohybujú okolo 20 – 25°C. Teploty okolo leta vystúpia aj nad 50°C.

Ako sa sem dostanem
Kuvajt susedí s Irakom a Saudskou Arábiou, čiže dá sa sem len priletieť. Priame spojenie s Viedňou zatiaľ neexistuje. Najpriamejšie spojenie je buď s FlyDubai https://www.flydubai.com/en/, Emirates https://www.emirates.com/uk/english/, Qatar www.qatarairways.com/en/homepage.html, Turkish airlines http://www.thy.com alebo aj Pegasus airlines ww.flypgs.com/en . Akciové letenky môžeš nájsť na stránke Kadetade https://kadetade.com/tag/Kuvajt.

Víza
Do Kuvajtu občania SR a ČR potrebujú víza, ale tie sa dnes vybavujú veľmi jednoducho. Máš dve možnosti:
1. Víza si vieš online vyplniť na oficiálnej stránke https://evisa.moi.gov.kw/evisa/home_e.do a zoberie to cca 5 minút. Potrebuješ na to mať len odfotenú stranu pasu s údajmi a rezerváciu hotela resp. adresu, kde budeš bývať. Online dotazník vyžaduje aj číslo kreditky, ale nič ti nebude stiahnuté. Dotazník si vytlačíš a po prílete do krajiny pôjdeš priamo na prepážku ,,Visa Issuing“, kde zaplatíš kreditnou kartou alebo kuvajtskými dinármi 3 KWD. Následne ti budú vytlačené víza na počkanie. Výhodou dopredu vyplneného dotazníka je, že nemusíš v Kuvajte už nič vypisovať a ide to veľmi rýchlo.

Kuvajt – cestovateľské rady, tipy a itinerár

2. Ak by si nevyplnil dotazník, celý proces môžeš spraviť na mieste. Je však omnoho zdĺhavejší ako z pohodlia domova.
V pase nesmieš mať izraelskú pečiatku, inak ti víza nebudú udelené!!!! Plus pas musí byť 6 mesiacov platný po odchode z krajiny.

Peniaze
Kuvajt nepatrí medzi lacné destinácie, ale ten, kto plánuje, vie výrazne ušetriť. Krajina je drahšia ako Spojené Arabské Emiráty, ale lacnejšia ako povedzme Bahrain. Platí sa tu kuvajtským dinárom a aktuálny kurz nájdeš na http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?From=KWD&To=EUR

Kuvajt – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Hotel – budgetové ubytovanie tu príliš nenájdeš. Hotely sa pohybujú od 25 – 30 Eur za noc pre dvojicu. Celkovo platí, že je lepšie si rezervovať ubytovanie výrazne dopredu.

Auto – verejná doprava tu viac-menej nefunguje. Takmer každý tu má auto. Preto je najlepšie si požičať auto. Priamo na letisku je niekoľko autopožičovní. Ceny sa pohybujú od 25 Eur na deň bez poistky. Ak si zoberieš, že cesta z letiska do centra mesta taxíkom vyjde na cca 22 Eur, tak prenájom je najlepšia voľba.
Na prenájom potrebuješ mať medzinárodný vodičský preukaz, ktorý si vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.

Kuvajt – cestovateľské rady, tipy a itinerár


Jazdí sa tu ako u nás a každé auto je automat. Orientuje sa tu veľmi dobre a nápisy sú aj v angličtine. Sem-tam doprava vyzerá dosť chaoticky, ale keď som to zvládol ja so svojimi 4-ročnými skúsenosťami so šoférovaním….
· Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdete určitý limit, platíš za každý kilometer navyše. Vyberaj si teda tie, kde je napísané „unlimited kilometres“.
· Auto určite poisti. Ak sa niečo stane, môžeš platiť veľmi vysoké sumy.
· Jazdí sa na pravej strane.

Jedlo – v reštauráciách zaplatíš od 8 Eur za jedlo bez nápoja. Ak si priaznivcom stravovania na ulici resp. na bazároch, tak jedlo si vieš zaobstarať od 2 Eur.
Kuvajtská kuchyňa je mix arabskej, indickej a iránskej kuchyne. Čiže nie je to len kebab, ale aj morské plody či skvelá jahňacina. Bravčové mäso tu nenájdeš. Takisto na bazároch je veľké množstvo čerstvej zeleniny, ovocia či nepreberné množstvo orieškov.

Kuvajt – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Čo sa dá vidieť?
Kuvajt je veľmi malá krajina. Celková rozloha je 17 820 kilometrov štvorcových. Ak by si chcel spoznať tento štát mimo hlavného mesta Kuvajt, budú ti stačiť 3 – 4 dni. Ak by si chcel vidieť len hlavné mesto Kuvajt city, postačí ti jeden celý deň.
Preto, ak máš medzipristátie v Kuvajte a máš tak 8 hodín na prestupe, za ten čas stihneš Kuvajt city bez problémov.
Kuwait city
Kuvajtské veže – otvorené od 9:00 do 23:00, vstupné 3 KWD. Neoficiálne symboly Kuvajtu, ktoré dosahujú výšku 187 metrov. Nie sú to najvyššie budovy v meste, ale majú asi najkrajší výhľad na mesto.

Kuvajt – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Mubarakia – bazár v centre mesta, kde dostanete nielen všetky potrebné a nepotrebné veci, ale večer sa to mení na jedno veľké gurmánske miesto.

Failaka – neďaleko je archeologická lokalita, ktorá patrí medzi najväčšie atrakcie. Premáva sem trajekt Ikarus, ktorý však má rôzne nepravidelné odchody a príchody. Rád by som uverejnil presný harmonogram, ale mení sa to. Na to, aká je to veľká atrakcia, má veľmi zlé spojenie s pevninou.

Veľká mešita – prístup od paláca Seif palace.

Seif Palace – postavený v roku 1896. Pohľad len zvonka.
Národné múzeum – otvorené každý deň, len si to treba vždy overiť. Vstup bol zadarmo v čase písania. Ak sa nedostanete na ostrov Failaka, sú tu artefakty, ktoré tam archeológovia našli.

The avenues mall – asi najväčší obchodný dom v Kuvajte. Všetky svetové značky pod jednou strechou. Treba však povedať, že ceny ako keby ste nakupovali u nás doma.

Mimo Kuvajt city
Ísť mimo Kuvajt city je skôr pre cestovateľov, ktorým nevadí, že toho neuvidia veľa. Zážitky mimo Kuvajt city sa skôr hľadajú a je ich ako šafranu.

Kuvajt – cestovateľské rady, tipy a itinerár


Ja odporúčam celodennú trasu Kuvajt city – Al Khiran (nanovo postavené mesto na pobreží) – saudskoarabská hranica (tu uvidíte len colnicu) a následne ísť cez Artaweyh road na Al Abdaliayh, kde by ste mali vidieť stáda tiav, ropné polia a púšť.

Jahra – druhé najväčšie mesto, kde sa nachádza historická pevnosť, ktorá nie je otvorená v piatok.

Kuvajt sa dobre spája s ostatnými krajinami ako Spojené Arabské Emiráty, Bahrain, Qatar či Omán. Onedlho napíšem ďalšie rady ako spojiť týchto 5 krajiny do jedného výletu.

Ako sa plánuje cesta v Strednej Ázii? Tu nájdeš podrobný rozpis ako na to . Ak by si takisto hľadal podrobné rady na Omán, všetko nájdeš na stránke Travelistanu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.