Kuvajt, Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k štátom Perzského zálivu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Kedy ísť

Obdobie by som mohol rozdeliť na „keď je teplo“ alebo „keď je príliš teplo“. Najvhodnejšie obdobie na cestovanie je medzi novembrom a začiatkom marca, keď sa teploty pohybujú okolo 20 – 25°C. Teploty okolo leta vystúpia aj nad 50°C.

Kuvajt, Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Víza

Okrem Spojených arabských emirátov a Kataru potrebujú Slováci všade víza. Našťastie je vízový režim každý rok väčšmi zjednodušený a nepotrebuješ už žiadne rôzne výpisy, povolenia či garantov.

Pozor! V pase nesmie byť izraelská pečiatka, inak ti zakážu vstup do krajiny. Iné víza či pečiatky v pase nerobia žiadne problémy. Plus pas musí byť platný šesť mesiacov po odchode z krajiny. Na tomto pravidle si miestni úradníci dávajú veľmi záležať.

Kuvajt

Máš dve možnosti:

 • Víza si vieš online vyplniť na oficiálnej stránke https://evisa.moi.gov.kw/evisa/home_e.do  a zaberie to cca 5 minút. Potrebuješ na to mať len odfotenú stranu pasu s údajmi a rezerváciu hotela, resp. adresu, kde budeš bývať. Online dotazník vyžaduje aj číslo kreditky, ale nič ti nestiahnu. Dotazník si vytlačíš a po prílete do krajiny pôjdeš priamo k prepážke „Visa Issuing“, kde zaplatíš kreditnou kartou alebo kuvajtskými dinármi 3 KWD. Následne ti na počkanie vytlačia víza. Výhodou dopredu vyplneného dotazníka je, že v Kuvajte už nič nemusíš vypisovať a ide to veľmi rýchlo.
 • Ak by si nevyplnil dotazník, celý proces môžeš spraviť na mieste. Je však omnoho zdĺhavejší ako v pohodlí domova. Plus pas musí byť platný šesť mesiacov po odchode z krajiny.
Kuvajt, Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Bahrajn

Visa on Arrival

Občania Slovenskej republiky môžu požiadať o turistické vízum na vstup do Bahrajnu na medzinárodnom letisku v Maname na obdobie:

 • 2 týždňov na 1 vstup za poplatok 5 BHD (Bahrajnský dinár/cca 2 eurá)
 • 1 mesiaca na viac vstupov za poplatok 25 BHD.

Všetko sa dá zaplatiť aj platobnou kartou.

Pozor! Ak by si chcel Bahrajn navštíviť len počas jedného dňa – napríklad pristávaš ráno a odlietaš večer, tak potrebuješ mať na vízovom dotazníku napísaný hotel. Colník mi poradil, aby som napísal hocijaký hotel, aj keď tam nespím.

E-Visa

Slovenskí občania môžu nájsť podrobné informácie a podať si žiadosť o udelenie víz pri turistickej návšteve Bahrajnu vopred pred vycestovaním, a to elektronicky prostredníctvom vyplnenia on-line formulára na web stránke Ministerstva vnútra Bahrajnu.

Môžu požiadať o turistické víza na obdobie:

 • 2 týždňov na 1 vstup za poplatok 9 BHD
 • 1 mesiaca (30 dní) na viac vstupov, platné 3 mesiace, za poplatok 29 BHD
 • 90 dní na viac vstupov, platné 1 rok, za poplatok 89 BHD.

Vízum musí byť použité do 30 dní od schválenia. Ak sa platnosť e-víza skončí pred vstupom do Bahrajnu, žiadateľ musí opätovne požiadať o víza a musí zaplatiť ďalší poplatok.

Omán

Na vstup na územie Ománu potrebujú občania SR vízum, o ktoré možno požiadať

 • priamo na letisku po prílete
 • alebo na hraničnom priechode pri vstupe do krajiny
 • alebo vopred na Veľvyslanectve Ománu vo Viedni:

Wahringer Strasse 2 – 4/24 – 25, Viedeň Telefón: (+43-1) 310 86 43 – 44 E-mail: embassy.oman@chello.a

Doprava

Pri plánovaní cesty treba myslieť na tieto skutočnosti.

 • Do Kuvajtu, Bahrajnu a Kataru sa nedá dostať inak, len letecky. Všetky krajiny, ktoré susedia so Saudskou Arábiou (Kuvajt, Bahrajn, Omán, Spojené arabské emiráty, Jemen, Jordánsko a Irak) je pre nemoslimov zakázané prejsť cez pozemné hranice so Saudskou Arábiou. Jediné miesto, kde vieš prejsť pozemné hranice, je medzi Ománom a Spojenými arabskými emirátmi.
 • V rámci tejto cesty je najlepšie mať jednu hlavnú letenku do Perzského zálivu. Napríklad ak začínaš v Kuvajte a končíš v Ománe, vzhľadom na hlavnú letenku do Kuvajt City a z Maskatu domov by som zvolili Turkish Airlines alebo Emirates. Ostatné letenky medzi krajinami (Kuvajt – Bahrajn – Katar – Dubaj) cez miestne aerolinky.

Pozor! Letecká spoločnosť Katar má momentálne čiastočne pozastavené lety do niektorých arabských krajín. Preto je lepšie letieť s inými spoločnosťami. Situácia sa dosť vyvíja a ak chceš letieť s Qatarom, sleduj aktuálnu situáciu priamo na webe leteckej spoločnosti.

Kuvajt, Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Prenájom auta

Verejná doprava tu viac-menej nefunguje. Takmer každý tu má auto. Preto je najlepšie si auto požičať. Priamo na letisku je niekoľko autopožičovní. Ceny sa pohybujú od 25 eur na deň bez poistky. Ak zvážiš, že cesta z letiska do centra mesta taxíkom ťa vyjde 20 eur a viac (Kuvajt, Bahrajn), tak je prenájom najlepšia voľba.

V rámci tohto itinerára si prenajmeš auto štyrikrát (v Kuvajte, Bahrajne, Katare a v Spojených arabských emirátoch – s týmto autom vieš prejsť do Ománu a tam ho vrátiť).

Na prenájom potrebuješ medzinárodný vodičský preukaz, ktorý si vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 eura a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.

Jazdí sa tu ako u nás, každé auto je automat. Orientuje sa tu veľmi dobre a nápisy sú aj v angličtine. Sem-tam doprava vyzerá dosť chaoticky, ale keď som to zvládol ja so svojimi štvorročnými skúsenosťami so šoférovaním…. Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdeš určitý limit, platíš za každý kilometer navyše. Vyberaj si teda tie, kde je napísané „unlimited kilometres“. Auto určite poisti. Ak sa niečo stane, môžeš platiť veľmi vysoké sumy. Jazdí sa na pravej strane.

Bezpečnosť

Ide o absolútne bezpečné krajiny, kde ti nič nehrozí. Dokonca sa nevyžadujú žiadne nariadenia ako v Iráne alebo v Saudskej Arábii, čo sa týka šatiek na hlavu. Napriek tomu treba dbať na nasledovné veci:

Do Kuvajtu je zakázané priniesť alkohol (situácia sa mení aj v iných krajinách a treba sledovať oficiálnu stránku daných krajín)

Kuvajt, Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Miestna strava – to nie je len kebab

Peniaze

Každá krajina má svoju vlastnú menu, ktorú vieš vymeniť hocikde na letisku, v hoteloch alebo v bankách. Aj keď ti ostane miestna mena, vieš ju vymeniť v hociktorej ďalšej krajine.

Kreditné karty využiješ takmer všade.

Itinerár

Tu sa riadim tým, že základ je navštíviť všetky spomenuté krajiny a dať ich do jedného logického okruhu a že väčšina ľudí má čas cca 17 dní.

1.deň: Let do Kuvajt City. Po prílete si hneď prenajmeš auto na letisku (vybavíš do 30 minút) a ideš do hotela.

2.deň: Celodenná prehliadka mesta autom. Samotné mesto je tak na pol dňa.

 • Kuvajtské veže – otvorené od 9.00 do 23.00, vstupné 3 KWD. Neoficiálne symboly Kuvajtu, ktoré dosahujú výšku 187 metrov. Nie sú to najvyššie budovy v meste, ale majú asi najkrajší výhľad na mesto
 • Mubarakia – bazár v centre mesta, kde dostanete nielen všetky potrebné a nepotrebné veci, ale večer sa to mení na jedno veľké gurmánske miesto
 • Veľká mešita – prístup od paláca Seif Palace
 • Seif Palace – postavený v roku 1896. Pohľad len zvonka Národné múzeum – otvorené každý deň, len si to treba vždy overiť. Vstup bol zadarmo v čase písania. Ak sa nedostanete na ostrov Failaka, sú tu artefakty, ktoré tam archeológovia našli
 • The Avenues Mall – asi najväčší obchodný dom v Kuvajte. Všetky svetové značky pod jednou strechou. Treba však povedať, že ceny sú také, akoby ste nakupovali u nás doma
Kuvajt, Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Kuvajtské veže

Ak by si chcel v Kuvajte ostať dlhšie, dlhší itinerár nájdeš tu.

Večer odlet do Bahrajnu a po prílete si vybavíš auto. Noc v Bahrajne.

3.deň: Celodenná prehliadka štátu Bahrajn. Je to malý štátik, ktorý veľmi ľahko prejdeš dookola. Samotné mesto Manama nepatrí medzi skvosty, ale na okolí je mnoho ropných polí, ktoré vieš navštíviť. Niektoré ropné polia s ťažnými zariadeniami patria medzi najstaršie v Perzskom zálive.

Za zmienku ešte stojí pozrieť si tri pevnosti: Kal´a Al-Bahrajn, Bu Maher Fort, Arad Fort. Plus je tu okruh F1, kde si vieš urobiť aj prehliadku okruhu. Najnovšie informácie získaš v suvenírovom obchode pri okruhu – ľahko nájdeš.

Večer odlet do Kataru. Prenájom auta a noc v Katare

Kuvajt, Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Pevnosť v Maname

4.deň: Ako si dookola prešiel Bahrajn, prejdeš aj Katar. Malý štátik, ktorý má tiež čo ponúknuť. Hlavné mesto Doha je menšou verziou Dubaja a umelých ostrovov, a tak ich môžeš všetky krásne prejsť. Doha je zaujímavá maličkým historickým centrom, kde je v noci veľmi živo. Noc v Katare

5.deň: Odlet do Abú Zabí (Spojené arabské emiráty) a prenájom auta do konca výletu (týmto autom pôjdeš aj do Ománu a vrátiš ho na letisku v Maskate). Poldenná prehliadka autom mesta Abú Zabí a následne presun do Dubaja po kvalitnej diaľnici. Noc v Dubaji

6.– 7. deň: Celodenná prehliadka Dubaja. Starý Dubaj, Jumeirah, Burdž al-Arab, Burdž Chalífa (na vsup do najvyššej stavby sveta si treba dopredu vybaviť rezerváciu http://burjkhalifa.ae/en/index.aspx ) Noc v Dubaji

8.deň: Odchod autom do Al Ain, ktorý je na hraniciach s Ománom cez púštnu diaľnicu. Niekedy je tu aj trh s ťavami.

9.deň: Autom do Maskatu

10.deň: Prehliadka Maskatu

Hlavné mesto Ománu, ktoré je rozdelené do troch častí – Maskat, Muttrah a Ruwi.

Nad Maskatom, starým prístavným mestom dominuje sultánsky palác Al Alam Palace, budova kráľovského dvora a vládne úrady. Vchod do prístavu strážia dve dobre zachované portugalské pevnosti zo 16. storočia, al-Džalali a al-Mirani. Sultánsky palác, bohužiaľ, nie je dostupný verejnosti, za návštevu však určite stojí jeho ligotavé mramorové nádvorie obklopené krásnymi záhradami.

V časti Muttrah sa zasa nachádzajú najstaršie domy v meste, veľký prístav, ktorý je hlavným obchodným centrom či jeden z najznámejších miestnych trhov, kde sa dá nakúpiť všetko možné za veľmi rozumné ceny. Odporúčam navštíviť niektorý z miestnych stánkov so starožitnosťami, ktoré tu ponúkajú najrozličnejší tovar.

Časť Ruwi je typickým arabským mestečkom s úzkymi ulicami, všade dominuje biela, z ktorej trčia zlaté minarety. Dodnes sa tu z hľadiska architektúry dodržiavajú prísne pravidlá a aj nové budovy musia mať zakomponované prvky arabskej architektúry. Táto štvrť mesta je zároveň centrom miestneho biznisu.

 • Royal Opera House
 • Sultan Qaboos Grand Mosque. Komplex celej mešity sa rozprestiera na 40 tisícoch štvorcových metrov, pričom do mešity sa počas modlitby vmestí až 20-tisíc veriacich. Dominantou mešity je 14 metrov vysoký krištáľový luster. Návštevy mešity pre nemoslimov sú možné od soboty do stredy v čase medzi 8 – 11 dopoludnia. Podmienkou návštevy je dlhé oblečenie pre mužov aj ženy.

11.deň: Autom do Nizwy, cca 2 hodiny

Mesto vo vnútrozemí Ománu nachádzajúce sa asi 170 km od hlavného mesta Maskat. Nizwa umiestnená v oáze obklopenej vysokými horami je jedným z najstarších miest celého sultanátu, v priebehu 6. a 7. storočia bola dokonca hlavným mestom Ománu a zároveň centrom vzdelávania a umenia.

V súčasnosti je mesto známe najmä historickými budovami, ručne vyrábanými produktami (kanvice na kávu, meče, rôzne kožené výrobky, striebro či starožitnosti) a poľnohospodárskymi plodinami. Pevnosť v Nizwe pochádzajúca zo 17. storočia je ukážkou starej ománskej architektúry, ktorá poskytuje náhľad na spôsob života miestneho ľudu v minulosti, vďaka čomu je jedným z najnavštevovanejších historických monumentov celého Ománu. Za návštevu stojí najmä veľká okrúhla veža, ktorá celej pevnosti dominuje a z ktorej je pekný výhľad do okolia. Známa je tiež zrekonštruovaná mešita sultána Kábúsa, ktorá je jednou z najstarších mešít v Ománe.

Tip

Každý piatok sa na priestranstve pred pevnosťou koná tradičný zvierací trh.

12.– 13. deň: Jebel Shams a Wadi Nakhr Gorge

Ománsky Grand Canyon, ktorý tvorí obrovská trhlina prudko klesajúca z najvyššej hory Ománu a zároveň celého Arabského polostrova – Jebel Shams (3 004 m. n. m.), v preklade Hora slnka. Najlepšie výhľady do okolia sú buď z vyhliadkového bodu na Jebel Shams alebo na tzv. Balcony Walk (An Nakhr Balcony) – pomerne dobre označenej cesty, ktorá prechádza pozdĺž hlbokej priepasti a je považovaná za najkrajšie miesto navštevované turistami. Práve výhľady do údolia Wadi An Nakhr a Wadi Ghul sú hlavným turistickým lákadlom tejto oblasti. Celý trek po An Nakhr Balcony trvá približne 4 hodiny, pričom prechádza pomedzi staré opustené dedinky a skryté vodopády.

Na vrchole kaňonu sa nachádza guest house (http://jebelshamsresort.com/), prenocovať však možno tiež vo vlastnom stane priamo pri vyhliadkovom bode.

14.deň: Wahiba

Wahiba Sand Dunes

Medzi najznámejšie púštne duny Ománu bezpochyby patria Wahiba Sand Dunes rozprestierajúce sa na rozlohe asi 170 km a dosahujúce miestami až výšku 100 m, najmä v severnej časti púšte. Púšť je pritom stále v pohybe a každoročne sa vraj posunie až o 10 metrov. Od polovice októbra do polovice apríla tu miestni beduíni usporadúvajú ťavie preteky.

Vstupnou bránou do púštnych dún Wahiba Sands je mestečko Al-Mintarib, pričom púšť sa začína hneď za tabuľou označujúcou koniec obce.

Upozornenie:

Do púšte sa dá dostať výlučne autom s náhonom všetkých štyroch kolies (4×4), pričom by vodič mal mať patričné skúsenosti s cestou v piesku. Ak si netrúfnete brázdiť piesočné duny na vlastnú päsť, v okolí sa vás určite niekto rád ujme.

15.– 16. deň: Wadi Bani Khalid

Ďalšia spomedzi najznámejších wadi vyhľadávaná miestnymi aj turistami pre možnosť peších výletov či piknikov. Táto wadi je pomerne dlhá a prechádza viacerými dedinami, preto nie je úplne jasné, kde sa vlastne začína. Ak chcete vo wadi trekovať, odporúča sa ísť až do južnej časti wadi s názvom Al Hayer, ktorá sa nachádza blízko dediny Al Bidah. Z tohto bodu je to po značenej ceste menej ako hodina ku krásnym vodopádom a prírodným kúpaliskám.

Tip

Turisticky zdatnejších jedincov možno zaujme možnosť viacdenného prechodu z Wadi Bani Khalid do Wadi Tiwi po turistickom chodníčku E35 označenom žlto-bielo-červenými vlajkami. Nástup na trek sa začína v dedinke Al Bidah, kam sa dá dostať autom.

17.deň: Odchod do Maskatu a odlet večer alebo na ďalší deň ráno

18.deň: Prílet domov

Koľko taká cesta vyjde?

Najlepšie je, ak cestuješ v 3- či 4-člennej skupinke – pre auto a aby sa náklady rozdelili. Ak by som teda rátal, že budete spať v troch hoteloch, prenajmete si auto, zaplatíte benzín, plnú poistku, miestne lety a víza, cena na osobu vyjde okolo 1 080 eur (bez hlavnej letenky a jedla). Ak sú tvoje nároky vyššie – lepší hotel – cena je o 300 eur na osobu viac.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Kuvajte, ceny v Bahrajne, ceny v SAE a ceny v Ománe.

Viac cestovateľských itinerárov nájdeš tu.

Láka ťa ísť do Saudskej Arábie? Ako sa dajú získať víza do tejto najuzavretejšej krajiny na svete z pohľadu nemoslima? Všetky potrebné informácie nájdeš tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.