Košický kraj – rady, tipy a itinerár

V Košickom kraji na východnom Slovensku žije takmer 800-tisíc ľudí a patrí doň 11 okresov. Nájdete tu historický región Tokaj, Zemplín či pohorie Vihorlatu s bukovými lesmi, alebo Slovenské Rudohorie. Mesto Košice je druhým najväčším mestom na Slovensku, ktoré má aj jeden európsky unikát. Je to mesto s najstaršou erbovou listinou v celej Európe a s najvýchodnejšou gotickou katedrálou.

V tomto krátkom článku vám predstavíme 3-dňový itinerár, ktorý vás prevedie netradičnou cestou po východnom Slovensku.

1. deň: Spišský hrad – Slovensko patrí medzi hradné veľmoci. Na našom malom území nájdete vyše 120 hradov a zámkov. A medzi nimi jednoznačne vedie Spišský hrad, ktorý je s rozlohou vyše 4 ha jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe.

Nitriansky kraj - rady, tipy a itinerár
Spišský hrad

Návštevu Spišského hradu môžete spojiť aj so Spišskou Kapitulou, ktorá je sídlom spišského biskupa a centrom spišskej diecézy. Často ju označujú ako malý slovenský Vatikán. 

Podvečer presun autom cca 132 km do Tokaja.

2. deň: Tokaj je na Slovensku menej známy, ale pritom patrí medzi svetové unikáty. Rozprestiera sa medzi Slovenskom a Maďarskom. Vinárska oblasť Tokaj je jednou z piatich oblastí na svete, v ktorých možno dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín.

Košický kraj - rady, tipy a itinerár
Tokaj je skvost medzi vínami

Centrum slovenskej časti je Veľká Tŕňa a Malá Tŕňa, kde nájdete veľké množstvo vinární aj s ubytovacími kapacitami. Ak sem idete cez víkend, určite vám radíme urobiť si rezerváciu v jednom z hotelov.

Prehliadku oblasti viete spraviť veľmi jednoducho, či už pešo, na bicykloch, alebo autom. Prechádzate z jednej vinárničky k druhej a degustujete vína.

3. deň: Pred odchodom do jaskyne Domica navštívte najnižšie položené miesto na Slovensku. Nájdete ho pri obci Klin nad Bodrogom v blízkosti romantického stredovekého kostolíka. A akú má nadmorskú výšku? 94 metrov nad morom. Toto miesto je unikátne aj tým, že tu nestretnete veľa turistov a v blízkosti rieky Bodrog sa budete cítiť, akoby ste tu boli sami.

Nitriansky kraj - rady, tipy a itinerár
Jaskyňa Domica

Po krátkej zástavke smer jaskyňa Domica cca 160 kilometrov.

Domica je najväčšia jaskyňa Slovenského krasu. Predstavuje časť jaskynného komplexu, ktorý vytvára s jaskyňou Baradla v Maďarsku jeden genetický systém s celkovou dĺžkou cca 25 km. Samotná Domica je dlhá 5 358 m. Zároveň je to jediná jaskyňa na Slovensku, kde sa počas prehliadky dostanete podzemím do druhej krajiny.

Košický kraj - rady, tipy a itinerár
Košický kraj ponúka viac než len katedrálu v Košiciach

V Košickom kraji nájdete aj:

  • známu Gotickú cestu, ktorá vedie väčšinou cez Košický samosprávny kraj. Je to turistický okruh (dĺžka 276 km), kde spoznáte asi najlepšiu ukážku gotiky na Slovensku. Viac o gotickej ceste sa môžete dočítať tu
  • Betliarsky kaštieľ
  • Krásnu hôrku
  • Slovenský raj, kde si prídu na svoje milovníci prírody
Slovenský raj
  • Zemplínsku Šíravu
  • Jaskyne  – Dobšinskú ľadovú, Jasovskú, Gombaseckú či Ochtinskú aragonitovú
  • Sninský kameň s morským okom a mnoho ďalšieho.

Ak by si chcel vystúpiť na najvyššie vrcholy jednotlivých krajov a pritom vyhrať zaujímavé ceny, pozri na stránku Spoznaj Slovensko sem.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.