Kongo: Gorily a výstup na aktívnu sopku

Vitajte v našom itinerári k pozorovaniu goríl v Kongu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Pozorovanie goríl

Podľa mňa ide o najkrajšie safari v Afrike vôbec. Zatiaľ čo iný druh safari pozoruješ z auta alebo vo vymedzenom priestore, gorily sleduješ vyslovene z bezprostrednej blízkosti. Videl si film ,,Gorily v hmle“? Tak podobne sleduješ tieto úžasné zvieratá aj ty.

Popis goríl

Gorily horské sú spoločenské a zdržujú sa v početných skupinách, v ktorých je až do 40 jedincov. Každá skupina obýva teritórium s rozlohou 400 – 800 hektárov, ktorý sa na okrajoch môže prekrývať so susednými teritóriami. Za súmraku sa skupina usadí na odpočinok – dospelé samce na zemi, samice a mláďatá spolu niekedy v hniezdach na stromoch. Dospelý jedinec gorily horskej meria okolo 1,3 – 1,9 m a váži od 68 do 210 kg. Samice vážia menej a sú menšie.

Kde sa to dá zažiť a ako sa tam dostanem?

Gorily a sopku zažijete pri meste Goma, ktoré leží pri hraniciach s Rwandou. Najlepšia a najjednoduchšia možnosť je letieť do hlavného mesta Rwandy – Kigali. Lieta sem Turkish airlines, British Airways, ale aj Flydubai. Z Kigali do pohraničnej oblasti je to cca 5 hodín miestnou dopravou (5,- €) po kvalitných cestách.

Do Konga potrebujeme víza – ak idete pozrieť len gorily a sopku, vyjdú vás víza na 100,- USD a vybavíte ich do 5 dní cez tento kontakt: http://www.ubuntuvoyages.com/

Bezpečnosť

Ide vyslovene o bezpečný zážitok. Ak dodržuješ nariadenia sprievodcov, nemôže sa ti nič stať. Celé toto krásne divadlo sleduješ zo vzdialenosti cca 5 – 7 metrov a gorily chodia okolo teba. Počas safari musíš dodržiavať tieto jednoduché pravidlá:

 • Nesmieš sa pozerať gorilám priamo do očí,
 • Nesmieš sa ich dotýkať,
 • Ak ide gorila tvojím smerom, musíš sa uhnúť. Raz sa stalo, že jeden cestovateľ odmietol ísť bokom a gorila ho proste odsunula. ?

Počas sledovania života goríl je dovolené fotiť a filmovať.

Koľko to trvá?

Samotné pozorovanie trvá jednu hodinu.

Aká veľká je skupina?

Denne sa vydá okolo 50 povolení a ľudia sa rozdelia do 7-členných skupín; každá skupina je v sprievode 2 – 3 rangerov.

Ako to prebieha?

Skoro ráno ťa vyzdvihne auto, s ktorým ideš cca 2,5 hod. do Národného parku Virunga. Tam vás rangeri rozdelia podľa fyzickej výkonnosti do skupín a idete hľadať gorily. Niektoré skupiny natrafia na gorily za 20 minút, iné za hodinu. Celý čas ideš v bambusovom pralese a sem-tam sa vyslovene predierate cez kríky alebo hustý les. Určite na gorily natrafíte, lebo ony sa pohybujú v rámci svojho teritória, ktoré neopúšťajú.

Po hodine pozorovania ťa auto odvezie späť na hotel.

Koľko stojí povolenie?

Samotné povolenie stojí teraz 400,- USD. Len na porovnanie: to isté safari stojí v Rwande 1 500,- USD od 1. 7. 2017 a v Ugande 600,- USD.

Povolenie vybavíš cez http://www.ubuntuvoyages.com/ . Povolenie si treba vybaviť minimálne mesiac dopredu.

Treba myslieť aj na dopravu ku gorilám z mesta Goma. Auto sa dá zohnať už od 110,- USD. Ak ste štyria, krásne sa vám to rozráta.

Výstup na sopku Niyaragongo (3470 metrov)

Je to jeden z najaktívnejších vulkánov na svete, ktorý neustále chrlí lávu a ty to celé môžeš sledovať z bezpečnej vzdialenosti.

Koľko trvá výstup a ako prebieha

Výlet na sopku musí byť v organizovanej skupine a trvá dva dni a jednu noc. Začína sa o 10.00 hod. v Národnom parku Virunga – cca 30 minút od mesta Goma a návrat je na druhý deň okolo 11.00 hod. na to isté miesto. Výstup zvládne každý, kto chodí po horách, i keď prevýšenie je takmer 1 500 metrov. Ide sa po vyšliapanom chodníku a celý čas máte miestneho sprievodcu. Prespí sa na okraji krátera, kde sú chatky pre dvoch a tie sú v cene permitu.

Čo potrebujem na trek?

 • Kvalitnú turistickú obuv,
 • Nepremokavé veci,
 • Teplý spacák – hore na okraji krátera klesne teplota k 5 °C,
 • Vlastné jedlo a vodu na dva dni,
 • Čelovku.

Koľko stojí povolenie?

Povolenie vybavíte cez ten istý kontakt http://www.ubuntuvoyages.com/ a stojí 300,- USD plus doprava motorkou na štartovací bod 10,- USD. V cene povolenia máte sprievodcu, ozbrojený sprievod, ubytovanie v chatkách a vstup do parku. Ak by ste chceli nosiča batožiny, ten stojí 30,- USD.

Ak by ste sa rozhodli pre obe aktivity, v Kongu zostanete 3 noci. Dá sa to spraviť napríklad takto:

 1. deň: Prídete z Kigali do mesta Goma, kde prespíte. Ubytovanie stojí minimálne 50,- USD.
 2. deň: Výlet ku gorilám, poobede návrat do mesta Goma. Prespíte v Gome.
 3. deň: Výstup na sopku.
 4. deň: Po zostupe zo sopky transfer na hranice s Rwandou.

Zhrnutie:

 • Víza: 100,- USD,
 • Povolenie na gorily: 400,- USD,
 • Povolenie na sopku: 300,- USD,
 • Noc v Gome: 50,- USD,

Kontakt, ktorý ti to všetko vybaví: http://www.ubuntuvoyages.com/.

Rád by si navštívil aj iné africké krajiny? Čo tak Zimbabwe, Botswanu, Namíbiu, a JAR? Hľadáš zmysluplný itinerár cesty? Pozri sem.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Dobrý deň zaujal ma váš trip do KONGA >>GORILY a výstup na aktívnu sopku >>hladám niekoho do partie >>nechcem isť sám

Dobrý deň Richard. Pri momentálnej svetovej situácii je veľmi ťažké plánovať nejaké tripy. Avšak odporúčame sledovať náš facebook, instagram alebo stránku https://www.travelistan.sk/zajazdy/ kde určite zverejníme všetky naše cesty keď príde ten čas. Pohrávame sa aj s myšlienkou ísť do Konga budúci rok, ale zatiaľ nie je nič isté.