Jordánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Jordánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Jordánsku! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Jordánsko navštevuje čoraz viac ľudí, ktorí by chceli vidieť najznámejšiu pamiatku Petru. Ale mnoho z nich nechce ostať len na jednom mieste, chce vidieť viac. Aj preto sme vytvorili itinerár „Jordánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár“, s ktorým precestujete nielen najznámejšie pamiatky, ale aj zodpovie na tie najzákladnejšie cestovateľské otázky.

Víza 

Do Jordánska potrebujeme víza. Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Jednorazové vstupné víza na dobu pobytu do jedného mesiaca je možné získať aj na hraničných priechodoch (okrem priechodu Allenby, King Hussein Bridge) za poplatok 40,- JD – cca. 44,- EUR. Pre držiteľov diplomatických pasov platí na základe dvojstrannej dohody bezvízový styk.


Slovenskí občania s bežným cestovným (aj služobným) pasom môžu žiadať o víza s viacnásobným vstupom na Veľvyslanectve Jordánskeho hášimovského kráľovstva so sídlom vo Viedni. (zdroj www.mzv.sk)

Ak však plánuješ zostať v Jordánsku minimálne 3 noci a 4 dni, potom za víza neplatíš, ak si kúpiš  Jordan Travel Pass za minimáne 99 USD, v ktorom máš aj vstupy do 40 atrakcií v rámci Jordánska. Viac informácií a link na kúpenie si Jordan pass nájdeš tu https://www.jordanpass.jo/Default.aspx

Napriek tomu upozorňujeme, aby ste si aktuálne informácie pred cestou overili na veľvyslanectve Jordánskeho kráľovstva vo Viedni (stačí telefonicky). Nemenia sa, ale pre istotu.

Jordánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Jordánsko nie je len notoricky známa Petra

Ako sa sem dostať

Do Jordánska ( Ammán) lieta niekoľko leteckých spoločností z Viedne:

 • Turkish airlines s prestupom v Istanbule
 • Jordan airlines – priamy let
 • Pegasus airlines – turecká nízkonákladovka s prestupom v Istanbule
 • Air France – s prestupom v Paríži

Mnoho ľudí využíva aj možnosť letieť do izraelského Eilatu s Ryanair z Bratislavy a následne prejdú pozemných prechodom do Jordánska (Aqaba).

Výhodné letenky do celého sveta nájdeš aj tu.

Počasie a kedy ísť

Najlepším obdobím na cestovanie je od apríla do konca mája a od septembra do konca októbra. V letných mesiacoch treba čakať aj 50 stupňové horúčavy a v zimných mesiacoch (december, január a február) aj sneh (Ammán, Jerash) a poriadnu zimu (až 0 stupňov)

Doprava

Asi najlepším spôsobom je si prenajať auto cez hociktorú renomovanú spoločnosť (Avis, Europcar, Hertz, Sixt) a od 25 Eur na deň (bez poistky) sa vieš krásne dopraviť po dobre značených trasách. 

Na prenajatie auta postačí:

 • Náš vodičský preukaz (informuj sa u spoločnosti, cez ktorú si rezervuješ auto)
 • Minimálne dvojročná skúsenosť so šoférovaním
 • Kreditná karta

Maximálna povolená rýchlosť je na diaľnici 110 km/h a treba si dávať pozor na retardéry, ktoré sú veľmi zle značené.

Ja mám len 4 ročné skúsenosti so šoférovaním. Ak si úzkostlivý na dodržiavanie predpisov, budeš to tu mať ťažké. Predbieha sa zo všetkých smerov, sem tam nepoužívajú smerovky, musíš predvídať…

Prenajatým autom nemôžeš ísť do Izraela a takisto, ak ideš z Izraela do Jordánska, platí to isté. Proste prenajatým autom sa môžeš pohybovať len po Jordánsku.

Jordánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Šoférovanie zvládneš

Bezpečie

Jordánsko je bezpečná krajina. Je to moslimská krajina, kde však nemusíš chodiť ako v Iráne. Nepotrebuješ žiadne špeciálne oblečenie, ale netreba sa preháňať ani v minisukniach po meste alebo dedine. Ak by niekto stále neveril, či je Jordánsko bezpečné, mal by ho presvedčiť fakt, že napríklad Petru minulý rok navštívilo cez 1 milión návštevníkov.

Peniaze

Jordánsko je drahšia krajina ako Turecko alebo Libanon. Oficiálnou menou je jordánsky dinár, ktorého kurz si vieš nájsť tu. Samozrejme, že sa tu dajú využiť platobné karty.

Orientačné ceny:

 • 1 l voda v supermarkete – od 0,4 J.D.
 • Kebab (shawarma) na ulici – od 1,5 J.D.
 • Jedlo v reštaurácii – od 7 J.D. bez tipu
 • Pivo – od 5 J.D.
 • Guest house vo Wadi Musa – od 6 J.D.
 • 3 hviezdičkový hotel – od 30 J.D.

Hraničné prechody

Jordánsko má hraničné prechody s:

 • Izrael (Alenby bridge, Eilat – Aqaba)
 • Sýria (momentálne sa do Sýrie nechodí)
 • Saudská Arábia (pre nás nemoslimov pozemný prechod nepriechodný)
 • Irak (situácia je neprehľadná a neodporúča sa)

Verejná doprava

Asi najlepšou spoločnosťou je ,,JETT Bus“ , 

Viac informácií o aktuálnych cenách, časoch nájdeš na oficiálnej stránke http://www.jett.com.jo/   

Itinerár:

Pri tvorbe itineráru ,,Jordánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ sme sa riadili tým, že Jordánsko si chceš relatívne dobre užiť, ale aj prejsť nie len notoricky známe pamiatky. Všetko sa to dá modifikovať v závislosti od tvojho času a leteniek, ktoré zoženieš.

1.deň:Prílet do Ammánu a následne prenajatie auta na celý čas. Na letisku sa nachádzajú všetky známe autopožičovne (Avis, Sixt, Europcar…) a transfer do Petry resp. Wadi Musa (cca 210 kilometrov – cca. 3 hodiny) po diaľnici. Prespanie vo Wadi Musa.

2.deň:Celodenná prehliadka Petry. Podrobného sprievodcu po Petre nájdeš tu. Prespanie vo Wadi Musa.

3.deň:Transfer do Wadi Rum (cca. 140 kilometrov – 2 hodiny). Tu by sme odporúčali prespať v púšti. Ubytovanie je buď v tradičných beduínskych stanoch od 10 Eur za noc, až po luxusné stany za 350 Eur za noc. 

 • Ak by si sa rozhodol, že tu nechceš spať, dá sa tu podniknúť 3-4 hodinová tour za cenu od 50 J.D. za auto. Vodičov nájdeš v návštevníckom centre, s ktorými sa dá dohodnúť. Ten, kto by zostal cez noc, ubytovanie tiež robí výlety do púšte a na západy slnka.
 • V noci býva na púšti zima a teplota vie klesnúť aj na 10 stupňov v letných mesiacoch. (v zimných vie klesnúť teplota aj na bod mrazu). Tu treba povedať, že iba luxusné stany sú vyhrievané. Napriek tomu, všetky ubytovania majú svoje postele s perinami.
Vieš prespať aj takto…

4.deň:Odchod ráno do Aqaby  (50 km, 90 minút). Aqaba je pre všetkých, ktorí by sa radi okúpali v Červenom mori. Avšak netreba očakávať krásne pláže. Ide skôr o zážitok sa namočiť do mora. Takže ak chceš ušetriť deň, nechoď sem a pokračuj viď 5. deň.

5.deň:Odchod pred 9:00 k Mŕtvemu moru – severná časť (282 km, cca. 4 hodiny čistej jazdy). 

Vyber sa však tak, aby si v tento deň navštívil jeden z najväčších križiackych hradov – Kerak, ktorý leží po ceste k Mŕtvemu moru. 

Prehliadka tohto hradu zoberie cca. 2-3 hodiny. Od hradu je to k severnej časti Mŕtveho mora ešte 80 km. 

Mŕtve more
 • Mŕtve more – je to najnižšie položené miesto na svete, ktoré obsahuje toľko soli, že ťa hustota vody nadnáša.  Jedine, kde je ako taký prístup do mora, je práve v severnej časti. Samozrejme, že sa dá zísť pešo hocikde z cesty, po ktorej pôjdeš, ale prístup je veľmi zlý. Tam, kde je prístup dobrý, je väčšinou spoplatnený (ceny od 7 J.D.).
 • Pri Mŕtvom mori si veľa ľudí predstavuje krásnu pláž. Väčšinou je to však ,,udupaná“ hlina a voda na mnohých ľudí pôsobí, ako keby sa kúpali v oleji. V letných mesiacoch, kedy je tu až 50 stupňov, tu človek dlho nevydrží.

Pri kúpaní sa, maj na pamäti:

 • Nehoľ sa pred tým, lebo ťa tá soľ poriadne vyštípe.
 • Takisto ak máš nejaké ranky, pocítiš to. 
 • Slané ruky si pred použitím hocijakej elektroniky poriadne umy sladkou vodou. Soľ je veľmi agresívna a vie zničiť tvoj mobil, gopro, či fotoaparát
 • Nech ti voda nešplechne do očí, veľmi to potom páli.

Ubytovanie v severnej časti mora je určené skôr pre tých, ktorí majú radi kvalitné rezorty.

6.deň:Autom na horu Mount Nebo (31 kilometrov) odkiaľ Mojžiš videl zem zasľúbenú, následne k málo známym atrakciám, ktoré ocenia znalci histórie a to Qasr Kharana a Qasr Amra. Práve Amra má nádherné zachované nástenné maľby (cesta z Mount Nebo sem je 99 kilometrov). Poobede presun k antickej perle – Jerash (130 kilometrov – 2 hodiny). Prespanie v Jerash.

Qasr Kharana

7.deň:Ráno prehliadka Jerashu – zaberie minimálne 3 hodiny a transfer do hlavného mesta Ammán (50 km, cca. 1- 2 hodiny). Samotné hlavné mesto zaujme najmenej, tak ak máš odlet večer z Ammánu, podľa nás stihneš všetko podstatné.

8.deň:Prílet domov alebo pokračovanie do Izraela cez hraničný prechod Allenby bridge (pri Ammáne).

Koľko taká cesta vyjde?

Ak by sme zobrali tento itinerár, že cestujete v aute 3-4, spíte v 3 hviezdičkových hoteloch, tak bez strany, letenky vás to vyjde na cca. 400 eur (je v tom ubytovanie, prenajatie auta, benzín, vstupy, víza). Ak však je váš štandard nižší, tak 100 eur dáte dole, ak vyšší, tak aj niekoľko sto eur navyše. Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Jordánsku

Máš otázky ohľadom nášho článku „Jordánsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár“ ? Napíš do komentu a my radi odpovieme.

Hľadáš podrobné iotineráre do celého sveta? Pozri na našu/vašu stránku a inšpiruj sa itinerármi do vyše 100 krajín.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Zdravim, vas clanok som si precital, ale aj tak sa opytam. Je mozne v dnesnej dobe (rok 2024) prejst z Jordanska do Syrie? Chcel by som si z Jordanska odskocit do Syrie na jeden, dva mozno tri dni. Je to asi blbost, ze? 🙂

Ahoj, keď sme pred dvoma rokmi naposledy navštívili Sýriu, tak bol vstup možný len pomocou turistickej agentúry, ktorá zabezpečovala celý program a aj vstupné víza. Individuálny vstup nebol v tom čase možný. Avšak hraničné vstupy na jordánskej hranici sú otvorené a funkčné 24 hodín – viď info https://international.visitjordan.com/page/21/Border-Crossing

Peťo

Kto si chce skutocne vychutnat Petru, jeden den urcite nestaci. Su aj 3-dnove vstupy a tie su v prepocte na den najlacnejsie (aj v ramci jardanpassu). Bol som v Petre 3x po tri dni a este stale je tam co nove vidiet. Uplne by som vynechal Aqabu. Treba si uvedomit, ze v Starom zakone je popisana cesta Izraelitov z Egypta do zaslubenej zeme a velka cast tejto cesty viedla cez terajsie Jordansko, takze tych miest na pozeranie je v tejto krajine velmi vela, nielen historickych, ale aj prirodnych. Taktiez pobyt pri Mrtvom mori na jeden den je malo, navyse od Mrtveho mora sa daju robit pol az jednodnove vylety (miesto krstu Jezisa, Madaba, Mukawir-miesto, kde stali hlavu Jana Krstitela a tancila Salome, Mt. Nebo, Lotova jaskyna, Amman atd.). A okrem spominanych aeroliniek do Ammanu z Viedne lieta aj priamy spoj Austrian. Skratka, Jordansko je SUPER destinacia.

citujem : „Samotné hlavné mesto zaujme najmenej“ to písal niekto kto Ammán zrejme LEN prechádzal autom (mimochodom cesty sú preplnené a šoférovanie je tam fakt náročné, preto po Ammáne je najlepšie používať taxík cca 2 JOD ). V Ammáne je čo pozerať aj 2-3 dni napr: veľké nádherne zachovalé rímske divadlo (amfiteáter) v center Ammánu, Citadela: vyvýšenina nad centrom Ammánu s nádherným výhľadom a množstvom architektúry z doby rímskej ríše s unikátnym múzeom, asi 2 km od centra nádherná nová mešita najväčšia v Ammáne pomenovaná podľa kráľa Abdulláha I -voľne prístupná (aj ženám) jedntotné vstupné 2 JOD (jordánske dináre „džidy“), Mešita Abu Darwish nad Ammánom, múzeum unikátnych starých aut, nové moderné centrum Abdali s výškovými budovami, atď, atď. PS: bol som tam v novemberi 2019 4 dni Rada: po okúpaní v Mŕtvom mori je hneď nutná sprcha!!! a preto je najlepšie využiť niektorý rezort (teda jeho pláž) aj keď je to drahé, ale je tam kompletná vybavenosť napr. bazény so sladkou vodou, lehátka, šatne, a vo vstupnom je obvykle aj nejaká strava. Celodenný výlet (auto s miestnym šóférom) z Ammánu trasa: Madaba, hora Nebo, Mŕtve more a zpäť stál 60 JOD (ak by sme boli 3 tak každý by platil 20 JOD) + prirátajte vstupné na pláž. Vzhľadom na premávku je miestny šofér neoceniteľný. O Petre (2 noci) a Aqabe (3 noci) nepíšem, informácií je dosť. Snáď len rada k jedlu: je lacné a dobré (odporúčam grilované kurence, hranolky a tiež falafel) ale napr. : sandviče a polievky ( áno niekde ich ponúkajú…) pozor, sú veľmi korenené a štipľavé! aj sáčkové ktoré sú predávané v úplne rovnakých 🙂 obaloch ako u nás, ale zloženie je iné! No a v obchodoch sa dá vždy jednať …

Super zhodnotenie. Akurát by som upravil, na požičanie auta nie je potrebná kreditná karta, nám stačila aj debetná (požičiavali sme si auto cez spoločnosť Dollar Thrifty). My sme boli v Jordánsku koncom novembra a počasie bolo skvelé, pri Mŕtvom aj Červenom mori bolo cez 30 stupňov, vo vnútrozemí – Amman, Petra, Wadi Rum – bolo príjemných 20 až 25 stupňov, ideálne na spoznávanie miest či turistiku. Za mňa teda cestovanie do Jordánska pokojne od septembra až do konca novembra, nemali by ste ľutovať. 🙂