Indonézia, Brunej a Malajzia – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Indonézia, Brunej a Malajzia – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Indonézii, Bruneju a Malajzii! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Máš rád takmer mesačné cesty po Ázii? Ponúkame ti prehľadný článok ,,Indonézia, Brunej a Malajzia – cestovateľské rady, tipy a itinerár“, podľa ktorého si pripravíš cestu po JV Ázii.

Víza

Občania Slovenskej republiky, ktorí cestujú do Indonézie, Malajzie a Bruneja za účlom turizmu, nemajú vízovú povinnosť, ak ich cesta nepresiahne 30 dní. Cestovný pas pri vstupe do týchto krajín musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov po plánovanom ukončení pobytu.

Kedy ísť?

Najlepším obdobím na návštevu tohto regiónu viď. itinerár je marec – október.

Vrchol sezóny je v období našich Vianoc a Nového roka na ostrove Bali, ale počasie v tomto období nie je optimálne. Najdaždivejšie obdobie je v mesiacoch január a február. 

Indonézia je napríklad rovníková krajina a aj počas takzvaného obdobia sucha určite zažiješ silné búrky. Celkovo možno počasie charakterizovať ako vlhké a teplé.

Indonézia, Brunej a Malajzia – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Bali – Indonézia

Letecké spojenie

Letecké spojenie s Európou je v rámci tohto itineráru následovné. Prílet do Jakarty a odlet z Kuala Lumpur:

 • KLM s prestupom v Amsterdame,
 • Turkish Airlines s prestupom v Istanbule,
 • Emirates s prestupom v Dubaji alebo aj
 • Qatar Airways s prestupom v Dohe.

Výhodné letenky do Indonézie, Malajzie či Bruneja nájdeš aj na stránke Travelistanu tu.

Bezpečnosť a očkovanie

Indonézia, Malajzia a Brunej patria k bezpečným destináciám. Indonézia je napríklad najväčšou moslimskou krajinou na svete, kde však neplatia striktné nariadenia. Všetky tri krajiny sú otvorené národy a vítajú turistov a cestovateľov z celého sveta. Odporúčame dodržiavať tieto pravidlá.

 • Veci podávaj pravou rukou!
 • Ak fotografuješ domácich, vypýtajte si najprv ich súhlas!
 • Väčšina moslimov nepije alkohol. Napriek tomu, že alkohol si môžeš do Indonézie priniesť, verejne na ulici alkohol nepožívaj a nepohybuj sa v podnapitom stave. Na Bali je to pre zmenu opačne. V Bruneji je zakázaný alkohol
 • Pi len vodu z balených fliaš!
 • Miestna kuchyňa miluje štipľavé. Ak máš citlivý žalúdok, neprežeň to!
 • Keďže ide väčšinou o moslimskú krajinu, v dedinách rešpektuj miestne oblečenie, t.j. dlhé nohavice a ženy bez veľkého výstrihu.
 • Zober si repelent proti hmyzu, opaľovací krém a lieky! Na odľahlých ostrovoch a miestach ich nedostaneš.
 • Dodržuj pitný režim! Ide o krajiny s vysokou vlhkosťou a dehydratácia je veľmi rýchla.

Ako sa správať v mešitách

 • Pri vstupe do mešity si vyzuj topánky! Niekedy je povolené nechať si aspoň ponožky.
 • Oblečené maj dlhé nohavice až po členky a tričko bez veľkého výstrihu. Ženy musia mať na hlave šatku. Šatky niekedy pri vstupe do mešity aj požičiavajú.

Tieto krajiny nevyžadujú žiadne povinné očkovanie. Napriek tomu sa odporúča očkovať sa proti žltačke typu A.

Itinerár: Indonézia, Brunej a Malajzia

1.deň: Let do Jakarty

2.deň. Prílet do Jakarty – samotné mesto nepatrí medzi mestá, ktoré by si ťa získalo. Je tu pár atrakcií ako je hlavné námestie, prístav, miestne reštaurácie, ale toto mesto by som bral len ako prvé zoznámenie sa s Indonéziou a na dorovnanie časového posunu. Väčšina letov prichádza poobede až podvečer, čiže hotel, večera, drink a dospatie.

3.deň: Odchod podvečer vlakom do Yogyakarta z hlavnej vlakovej stanice. Veľa cestovateľov využíva nočné vlaky. Tieto vlaky však nie sú lôžkové, ale skôr sedačky, ktoré sa sklápajú. Je to dosť preklimatizované. Lístok stojí cca. 10 eur. Alebo preletieť – ceny leteniek sú medzi 20 až 60 USD za osobu.

Letecká doprava

V rámci Indonézie lietajú mnohé letecké spoločnosti. Najväčším prepravcom je Garuda – https://www.garuda-indonesia.com/id/en/index.page, ale na výber máš aj z niekoľkých nízkonákladových leteckých spoločností, napr.:

Na mnohých letiskách platíš navyše odletovú taxu aj z domáceho terminálu. Ceny sú od 1,5 EUR.

Vlaky

Vlakový lístok si môžeš kúpiť na stránke http://www.kereta-api.co.id/. Cestovať vlakom sa oplatí najmä v noci. Priprav sa však na veľmi silno pustenú klímu. Maj pripravené teplé oblečenie.

4.deň: Ak by si išiel nočným vlakom, tak ráno na štvrtý deň prídeš do Yogyakarti. Je to kultúrne centrum krajiny. Je tu krásny palác miestneho vládcu, večerné trhy, reštaurácie so skvelou kuchyňou. Okrem toho sa odtiaľto vyráža na dve najväčšie indonézske atrakcie.

1) Prambanan – hinduistická svätyňa zasvätená hinduistickým božstvám. Je ľahko prístupná miestnou dopravou alebo motortaxíkmi.

2) Borobudur – budhistická svätyňa, ktorá patrí k najväčším kamenným stavbám v Indonézii. Je krásna tak z diaľky, ako aj z blízka a nájdeš na nej výjavy z Ramajány. Takisto ľahko prístupná verejnou dopravou z Yogyakarty cca 40 min od centra.

Všade sa vieš dohodnúť s taxikármi za cca 10 USD jeden smer. Obidve pamiatky vieš prejsť za jeden deň.

5.deň: Odchod  na Bromo cez miestnu CK (je tu kopec miestnych CK, ktoré ponúkajú výlety s dopravou. Nič nemusíš riešiť dopredu a stačí spraviť rezerváciu deň pred odchodom.). Výlety stáli cca. 25 USD na osobu plus ubytovanie.

Indonézia, Brunej a Malajzia – cestovateľské rady, tipy a itinerár

 – aktívna sopka s nádhernou kalderou. Sopka je veľmi ľahko prístupná. Hoci je to turisticky veľmi frekventované miesto, predsa má veľké kúzlo a tvoje fotky budú poriadny gýč. Cesta sem trvá cca 6 hodín a dopravu si vybavíš cez mnohé CK, ktoré sú v meste Yogyakarty na každom kroku.

6.deň:Ranný výstup na sopku, nejde o nič komplikované. Okolo 10.00 ide doprava na Bali. Ten sa vybavuje u miestnej CK – cca. 20 USD. Neskorý príchod na Bali.

7.deň: Doobeda Kuta a len čisto sa zoznámiť s miestom. Miestna pláž, bary. Podvečer s motorkou na Bukit poloostrov – nachádza sa na najjužnejšej časti ostrova. Sú tu biele  pláže ako Dreamland beach a chrám na útese Uluwatu. Tak ako všade, sú tu skôr vlny pre surferov. Motorku si vybavíš v mnohých požičovniach za cca 10 eur. Najlepšie je mať plne automatickú a treba mať medzinárodný vodičák.

Medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebujete predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.

8.deň: Amed – Ak sa niekde dá šnorchlovať a potápať je to Amed na východnom cípe Bali. Je vzdialený 96 kilometrov  a cesta zaberie minimálne 3,5 hodiny. Je to celodenný výlet. Ak by si išiel dopravou resp. tour vyjde to na 700 tisíc rupií, čo je cca 50 Eur

9.deň: Ubud – Je to hlavné centrum Bali, ktoré musíš vidieť. Jogínske centrá, vegánske reštaurácie a krásna príroda. Po ceste môžeš navštíviť ryžové polia Tegalalang a posvätné pramene Tirta Empul. Cesta je cca 40 kilometrov od Kuty.

Indonézia, Brunej a Malajzia – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Jeden z mnohých vodopádov na Bali

10.deň: Bratan – Chrám na jazere, ktorý je hlavnou ikonickou pamiatkou na Bali. Treba prísť pred 10:00, kedy sem prídu davy turistov. Vzdialenosť od Kuty je cca 60 kilometrov, následne cca 28 km do Sekumpul – Tento vodopád je najvyšší v danej lokalite a je 92 kilometrov od Kuty. Značenie k vodopádu je horšie a je lepšie sa spýtať miestnych.

V tento deň si treba vybaviť lodné lístky na Gili. Vybavíš ich v Kute v mnohých miestnych cestovných kanceláriách.

11.-14.deň: Odchod na Gili – Nachádza sa asi 2 hodiny plavby loďou od Bali. Lístok na nete stojí cca 45 USD na jednu cestu. V Kute sa dá vybaviť aj za lepšiu cenu.

Zatiaľ čo Bali je o vlnách, Gili má pekné pláže a krásny podmorský svet. Gili sa skladá z troch ostrovov Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan, ktoré sú od seba vzdialené cca. 1 km. Na ostrovoch sú miestne cestovné kancelárie, ktoré zabezpečujú najrôznejšie výlety po Indonézii, uskutočňujú plavby, potápanie či šnorchlovanie.

Indonézia, Brunej a Malajzia – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Gili

Odporúčame najmä ostrov Trawangan, ktorý je síce najturistickejší, ale ponúka najviac aktivít. Ak si zakladáte na lepšom ubytovaní, radšej si ho rezervujte vopred. Večer ostrovy žijú v malých baroch so skvelou kuchyňou.

Zostal by som sa kúpať 3 dni.

16.deň: Odlet z Bali do Kuala Lumpur

Pristátie v Malajzii –  Pasová kontrola ide veľmi rýchlo.

Najlepšie je si zobrať do centra shuttle bus, ktorý ide každú chvíľu z terminálu vid na tejto stránke http://www.klia.com.my/?m=airport&c=getting_around&id=1 , lístok stojí 10 ringitov, čo je pri dnešnom kurze asi 2,5 eura, cesta trvá cca 70 minút.

17.-18.deň: V Kuala Lumpur by sme odporučili pozrieť.

19.-20.deň. Odlet do Bruneja cez Air Asia https://www.airasia.com/en/gb let trvá cca 2 hodiny a letenka teraz stojí cca. 50 Eur. Pozor! Nesmiete mať žiaden alkohol a ani ho tu nedostanete.

V Bruneji sa platí brunejským dolárom. Čo sa týka cien, je to drahšia krajina ako Malajzia, ale lacnejšia ako napríklad Hongkong či Singapur. Jediné, čo je tu drahšie, je ubytovanie, ktoré sa pohybuje od 20 do 30 eur.

Brunej je maličký štát a jeho hlavné mesto Bandar Seri Begawan patrí medzi najmenšie hlavné mestá v Ázii. Od hlavného mesta netreba čakať žiadne veľké historické pamiatky a určite ťa prekvapí, ako vyzerá. Brunej je jedným z najbohatších štátov sveta, ale hlavné mesto vyzerá, akoby to tak nebolo. Napriek tomu, že domáci zarábajú cca 3-tisíc USD mesačne, neplatia dane a zdravotný či školský systém majú zadarmo, všetko vyzerá veľmi jednoducho. Netreba očakávať Dubaj!

Jame’asr Hassanil Bolkiah Mosque, Bandar Seri Begawan

Samotné mesto prejdeš peši do 2-3 hodín. Hlavnými atrakciami sú:

 • Istana Nurul Iman – ide o sultánsky palác, ktorý má 1 788 izieb a je to druhý najväčší palác na svete po Zakázanom meste. Žiaľ, jediné, čo sa dá vidieť, je brána sultánskeho paláca!:)
 • Mešita Omar Ali Saifuddie – mešita v centre mesta, postavená v roku 1958. Asi najkrajšia je v noci, keď je krásne osvetlená.
 • Royal Regalia Building – dary, ktoré dostal sultán od ostatných vládcov, prezidentov či kráľov.
 • Plávajúca dedina – v miestnom prístave sa dá vodným taxíkom za 2 doláre dostať za 5 minút do najväčšej plávajúcej dediny na svete. Ide vlastne o pôvodné mesto zo 16. storočia. Avšak očakávať, že uvidíte budovy zo 16. storočia… Sú to domy zo súčasnosti, kde domáci bývajú a udržujú tradíciu bývania na vode.
 • Miestny prales – je vzdialený cca 20 minút plavby od Bandar Seri Begawanu a môžeš tu vidieť endemické zviera kahaua nosatého- vybavíš cez hotel

21.deň: Odchod loďou do Kota Kinabalu –  musíš ísť najprv loďou do Labuanu a následne ďalšou loďou do Kota Kinabalu. Samotný prístav však nie je v Bandar Seri Begawane, ale v Serase, cca 30 minút taxíkom.

Stránku o aktuálnom harmonograme lodí z Bruneja na Labuan nájdeš na http://www.pkljaya.com/timetable.htm, pre trasu z Labuanu na Kota Kinabalu (KK) nájdeš informácie na http://englishjesseltonpoint.blogspot.com/p/ferry-schedule_4922.html . Lístky si treba kúpiť už v predstihu cez stránku.

Väčšinou v Labuane je dlhšia prestávka. Veci si necháte v prístave (je tam úložisko za 2 eurá) a idete sa pozrieť do mesta. Celý ostrov je duty free shop.

Podvečer príchod do Kota Kinabalu. Určite choďte hneď po ubytovaní na večerné trhy. Krásna záležitosť, kde sú samé morské plody, ktoré pred tebou pripravia.

Večerné trhy v Kota Kinabalu

22.deň: Pri Kota Kinabalu sú potom pláže. Dostanete sa tam tak, že prídete do prístavu a kúpite si lístok na jeden z ostrovov. Sú 3 a všetky viac menej rovnaké. Nevýhodou lístka je, že už musíte povedať návrat naspäť. Na ostrove sú reštaurácie, pláže… cesta na ostrovy trvá tak do 20 min na otvorenom člne. Je to organizované a môže tam byť veľa ľudí.

23.deň: Odlet  s Air Asia – letenky sú 20 Eur do Sandakan, v tom meste nie je toho čo vidieť, ale odtiaľto sa druhý deň vyráža na korytnačí ostrov.

24.deň: Korytnačí ostrov – tu treba spraviť rezervačku ASAP viď http://turtleislandborneo.com/booking/ . Ide sa tam 2 hodiny privátnou loďou, denne tam môže byť cca. 50 ľudí a okrem kúpania sa pozerajú korytnačky. Každý večer pozorujú ako liahnu vajíčka, ale nikdy nevieš či to bude o 20:00 či 04:00. Ale oplatí sa čakať a je to SKVELÉ.

25.deň: Návrat do Sandakanu – pozriete Orangutany viď https://www.orangutan-appeal.org.uk/about-us/sepilok-orangutan-rehabilitation-centre , majú presne časy a odlet do Kota Kinabalu. Noc v Kota Kinabalu.

26.deň: Odlet domov cez Kuala Lumpur

27.deň: Prílet domov

Koľko taká cesta vyjde?

Ak nerátame hlavnú letenku (Viedeň – Jakarta a Kuala Lumpur, takáto letenka sa pohybuje okolo 500 Eur), tak ak budeš bývať v 3 hviezdičkových hoteloch, cesta vyjde medzi 800 až 1100 Eur na osobu. Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Indonézii, ceny v Bruneji a v ceny v Malajzii.

Máš nejaké otázky na článok ,,článok ,,Indonézia, Brunej a Malajzia – cestovateľské rady, tipy a itinerár“? Daj do komentu a radi odpovieme a pomôžeme.

Itineráre do viac než 100 krajín sveta nájdeš tu.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

pozrel som si ale nepochopil som všetko. ide o zájazd so sprievodcom alebo sa ide individuálne a potom som stratený v tom množstve informácií? ak sa ide so sprievodcom, budú zabezpečené všetky letenky a pobyty vo vštkých hoteloch? píšete koľko to bude asi stáť. ako presný je váš odhad? sú vo vami odhadnutej cene aj úhrady za stravu? koľko by ma teda vyšla dovolenka ak by sa zahrnuli všetky predpokladané výdavky?

Ide o itinerár pre jednotlivcov. Nejde o zájazd